Results 1 to 21 of 144

Thread: De prin presa noastra adunate

Threaded View

Previous Post Previous Post   Next Post Next Post
  1. #11
    junior
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    58
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by IleK View Post
    Ahh, scuze de dublu post (mi-am facut un obicei prost din asta) dar voiam sa te intreb Flori ce mai stii de Sochi? Cam cat sunt biletele, cazarea, nu de alta dar pe al meu sot l-a lovit nostalgia, ca el vrea sa mergem la Sochi ca sa-i vada si el pentru ultima data live pe cei cu care "a crescut" adica cu care l-am batut eu la cap de cand ne-am cunoscut. Si ia uite ce succes am avut ca nici eu nu ma gandeam ca am putea merge. Si aproape ca m-a apucat plansul cand mi-am dat seama ce dreptate are, ca dupa Olimpiada ramanem cu "copiii" pe care i-am cunoscut ieri, alaltaieri si cei cu care am imparitit bucuriile si supararile in ultimii 5, 7, chiar 10 ani ne vor parasi. dar nu vreau sa imi fac prea mari sperante, cred ca dupa ce voi afla costurile o sa ma resemnez.
    Costurile sunt... hmmm, cum sa spun? Uriase? Da, uriase, asta e cuvantul. Am de editat acum un text despre Pacepa pentru Historia Special, dar doua vorbe pot sa zic (si promit ca revin; ca sunt toba de info privind Soci).

    Asadar, la programul scurt al baietilor (sa presupunem ca asta ne intereseaza, nu? , un bilet pe site-ul oficial costa de la 50 de euro (categoria D) la 445 de euro (categoria A). Ma rog, in ruble; dar ati inteles ideea - am facut transformarea. (Si pe site-ul oficial deocamdata nu mai sunt deocamdata bilete). Dar nu asta e ideea: ca oricum de acolo nu cumpara decat rusii.

    Pentru restul lumii, Romania included, biletele se cumpara prin "agenti autorizati de revanzare" (ATR) - care mai adauga sume monstruoase la ceea ce era deja monstruos. Noi, in principiu, ar trebui sa cumparam de la un ATR din California; dar ei inca n-au pus in vanzare si nu stiu cat isi adauga peste pretul standard de la rusi. Initiasem o legatura cu ei, dar am abandonat pentru moment. (ca era si o taxa de rezervare loc acolo si n-am inteles ce e cu ea...)

    Dar, gratie faptului ca suntem in UE, putem cumpara de la orice ATR care vinde intr-o tara UE. Cosport, de pilda, care e un ATR super cunoscut in lumea olimpiadelor, a avut deja o sesiune de vanzari live pe 11 februarie. In intervalul 11-14, de fapt. Si a avut un numar de bilete pentru fiecare zona: in Canada si SUA se terminasera imediat cele de patinaj; ca nu puteai sa iei decat din zona ta. Pentru UE inca mai erau bilete cand au inchis ei sesiunea (o sa o redeschida).
    Dar erau groaznic de scumpe; groaznic; si am facut sapte mii de socoteli si nu m-am putut hotari sa cumpar nimic. Pentru ca, uite, un bilet la acelasi program scurt baieti incepea de la 98 de euro (D) la 572 euro (A). Iar finala baietilor ajungea, la categoria A, la 627 de euro. Adica si-au pus in plus, la biletele cele mai scumpe de la rusi, inca 132 de euro. Iti spun cu exactitate, ca am facut toate socotelile.
    Deci, ingrozitor; cum am zis (nu ca Londra ar fi fost mai ieftina; gimnastica era super scumpa, din cate imi amintesc).
    Eu am facut - cum ziceam - sapte milioane de socoteli, luand in calcul numai categorii C si D; care nu-s prea roz; sunt in partea de sus a salii, daca va amintiti Finala de Grand-Prix de la Soci. Va atasez si schema patinoarului. Dar am lasat-o balta, ca nu era asa mare bataie pe patinaj - am zis ca ma hotaras data viitoare. Partea buna la ei era ca nu era obligatoriu sa ti le trimita acasa (si sa platesti in plus); aveau un birou in Soci si le ridicai cand te duceai. (dar aici e multd e discutat: trebuie sa aplici si la un pasaport de spectator, sa trimiti poza si info, sa-ti faca verificari - rusii - si sa stai si cu ala de gat pe tot parcursul olimpiadei. De aceea nici nu poti sa iei bilet decat in nume propriu si maximum pentru cunoscuti; dar tu, cel care cumperi, esti obligat sa te duci sa le ridici. Mare discutie si cu asta. Si, da, trebuie musai VISA, ca asta e cardul oficial).

    De curand, am vazut ca bilete se pot cumpara si de la ATR-ul pentru germani: Dertour. Si ca acolo improspateaza frecvent biletele pentru patinaj. Desi sunt mai ieftine decat pe Cosport, biletele astea sunt aiurea pentru ca iti mai iau multe taxe pentru trimis la destinatie.

    Eu sunt in faza in care ma gandesc ce si cum. Incerc sa cantaresc toate optiunile si incerc sa inteleg cam cat ar costa toata afacerea. Pentru ca biletele sunt una (eu si prietena mea luasem in calcul sa luam bilete, in partea cea mai sus a salii, la baieti, fete si dans; sa eliminam perechile si proba pe echipe; dar deocamdata n-am vazut la nimeni sa puna in vanzare categoria D...), dar mai sunt si altele: transport, cazare (cazarea o sa ucida; deocamdata cica n-au dreptul sa vanda nimic; de-abia din iune) si viza. Deci ar fi destul de scump; to say the least.

    Revin; daca mai are cineva curiozitati. Ma intorc la Pacepa .

    (Si, Ile, multumim tare pentru laudele prvind Historia; tare-tare
    Attached Images Attached Images

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •