Page 6 of 7 FirstFirst ... 4567 LastLast
Results 106 to 126 of 143

Thread: De prin presa noastra adunate

  1. #106
    sport legend SimonaB's Avatar
    Join Date
    Mar 2010
    Location
    Bucharest
    Posts
    1,311
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by amidala View Post
    Inca ceva, desi nu stiu daca e locul potrivit aici (si cred ca nu, o sa caut sa vad unde e si pun si acolo): o noua editie de Kings on Ice nu vom avea, din pacate, mai devreme de anul viitor - si asta e destul de sigur. La anul, dupa competitiile mari, in principiu. Asta nu e o veste tocmai buna dar am zis sa stiti.
    Merci de veste, am banuit cand am auzit un zvon ca s-ar putea sa fie KOI la Budapesta anul asta. Imi pare foarte rau!
    In legatura cu Yagudin poate faci un articol despre rivalitati celebre, Yagudin si Plush, Battle of the Brians, etc. Musai sa scrii cum zicea Mishin ca nu ii poate antrena pe amandoi fiindca e ca si cum ar avea doua neveste!

    PS. Si eu am luat toti rusii la rand si am trecut de la unul la altul!
    Last edited by SimonaB; 25th February 2011 at 21:34.

  2. #107
    Moderator mikeyy's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    Brasov
    Posts
    18,709
    Reputatie
    0
    Ce articol frumos, interesant si complet! Felicitari! Cred ca este cel mai frumos material despre patinaj, pe care l-am citit vreodata in presa romaneasca!

    O sa caut si eu revista. Merita!
    Felicitari inca o data si bine ai venit pe forum!
    www.fangymnastics.com

  3. #108
    junior
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    58
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by mikeyy View Post
    Ce articol frumos, interesant si complet! Felicitari! Cred ca este cel mai frumos material despre patinaj, pe care l-am citit vreodata in presa romaneasca!

    O sa caut si eu revista. Merita!
    Felicitari inca o data si bine ai venit pe forum!
    Ma umflu in pene acum :, multumesc mult, ma bucur si eu ca sunt aici (chiar daca ataaaat de tarziu .
    Sa zicem ca prin articolul asta si prin povestile de pe blog (unde scriu masiv despre patinaj imi acopar frustrarile de om care-a vrut sa fie jurnalist sportiv si care-a sfarsit prin a fi (doar) jurnalist.

  4. #109
    junior WhateverHime's Avatar
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    148
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by amidala View Post
    Multumesc, whatever, pentru anunt, pentru promovare .
    Cu placere, ma bucur sa vad ca articolul starneste reactii pozitive, merita

    Si multumesc si de info legata de Kings on ice, eu inca speram sa se tina si anul asta. Bine ar fi si sa se tina anul viitor (numai sa vina si Lambiel )

  5. #110
    junior
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    58
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by WhateverHime View Post
    Cu placere, ma bucur sa vad ca articolul starneste reactii pozitive, merita

    Si multumesc si de info legata de Kings on ice, eu inca speram sa se tina si anul asta. Bine ar fi si sa se tina anul viitor (numai sa vina si Lambiel )
    Sa zicem ca sunt surse foarte sigure )

  6. #111
    junior WhateverHime's Avatar
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    148
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by amidala View Post
    Sa zicem ca sunt surse foarte sigure )
    Buuuuuuun Ma bucur ca voi topai!

  7. #112
    c'est la vie whisper's Avatar
    Join Date
    May 2006
    Location
    middleofnowhere
    Posts
    18,180
    Reputatie
    0
    eh! mai exista revista?cat costa?..cred ca o sa o caut si eu!
    multumiri pt articol si ne bucuram ca ai venit printre noi!

    Iti place Daisuke! YAY!!!
    "We believe Hanyu could win the gold because Daisuke Takahashi, the ace in Japan’s men’s figure skating, paved the way to the world for the other Japanese figure skaters."
    The Japan News, February 2014

  8. #113
    junior
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    58
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by whisper View Post
    eh! mai exista revista?cat costa?..cred ca o sa o caut si eu!
    multumiri pt articol si ne bucuram ca ai venit printre noi!

    Iti place Daisuke! YAY!!!
    Numarul de februarie al Historiei a aparut pe 15, asadar ar trebui sa mai existe pe la chioscuri. E cu Alexandru Ioan Cuza pe coperta (coperta e si ea pe site la Plushenko, o sa o recunosti mai usor asa) si costa 9 lei (ma rog, 8,99) varianta fara DVD (care DVd nu are legatura cu patinajul si 11,99 (parca varianta cu DVD. (daca nici asta nu e reclama ) - dar eu nu-mi iau salariul in functie de vanzari ) Ma bucur doar ca prin articole de acesr gen revista (la care eu muncesc de-mi ies ochii) ajunge si la o alta categorie de public decat cel obisnuit al Historiei. Spor la rasfoit

  9. #114
    c'est la vie whisper's Avatar
    Join Date
    May 2006
    Location
    middleofnowhere
    Posts
    18,180
    Reputatie
    0
    nu e reclama stai linistita!
    cred ca fara dvd o sa iau! bine ca am aflat Multam si tie si Anei pt info!
    "We believe Hanyu could win the gold because Daisuke Takahashi, the ace in Japan’s men’s figure skating, paved the way to the world for the other Japanese figure skaters."
    The Japan News, February 2014

  10. #115
    Addicted 2Books Iulya's Avatar
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Middle Earth
    Posts
    5,418
    Reputatie
    1
    [B][I][CENTER]Zoltan Kelemen/Nathalie Pechalat & Fabian Bourzat/Alena Leonova/ Anna Cappelini & Luca Lanotte/Florent Amodio/Aliona Savchebko & Robin Szolkowy/Alexander Majorov/[/CENTER][/I][/B]




    [CENTER] Anybody can root for a winning side. It takes character to stick with the underdogs![/CENTER]

  11. #116
    junior
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    58
    Reputatie
    1
    Iata si articolul din Historia, muuuult imbunatatit (i-am adaugat o cronologie foarte stufoasa cu patinatori/patinatoare care au intrat in istoria disciplinei). Sper la citit

    http://www.historia.ro/exclusiv_web/general/articol/o-istorie-patinajului-artistic-sonja-henie-evgheni-plusenko

  12. #117
    junior
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    58
    Reputatie
    1
    Spor (dar si sper

  13. #118
    junior
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    58
    Reputatie
    1

    Acesta este un auto-promo si trebuie tratat ca atare.

    Se vede treaba ca numai eu scriu aici din cand in cand .

    Si lauda de sine nu miroase-a bine - asta stiu. Dar mai stiu ceva: ca sunt bucuroasa tare c-am putut scrie in "Historia" de martie un text frumos si stufos, o istorie a celor 21 de editii a JO de iarna, cu informatii faine, ilustratii simpatice si mult patinaj - si stiu sigur ca vreau sa impartasesc cu voi bucuria asta. Nu de alta, dar tranform, putin cate putin, Historia intr-o revista de istorie a sportului si vreau sa am si aliati ).

    Ideea e ca de pe la inceputul anului tot stau cu ochii in paispe pe site-ul oficial al Sochi 2014, curioasa sa stiu si de bilete, si de cazare, si de tot ce se intampla pe-acolo, asa ca, la un moment dat, in toata curiozitatea asta, am zis: si dac-as scrie ceva despre celelalte orase gazda ale JO de iarna?

    Si-am zis ca scriu ceva scurt, dar cand am inceput sa ma documentez... vai de capul meu; cred c-am citit vreo saptamana intreaga si-am scris in vreo doua. Voiam sa fie o chestie usurica, dar a iesit una uriasa, buna de publicat intr-un compendiu istoric. Exagerez acum, dar nu exagerez cand spun c-a trebuit sa tai la sfarsit, ca sa incapa in 12 pagini de Historia (si 12 pagini dedicate rubricii Istoria Sportului in Historia e enorm, sa ne intelegem).

    Am luat, deci, editie cu editie Jocurile Olimpice de iarna, am povestit controversele si am prezentat campionii, am incercat sa aleg chestiunile cu adevarat interesante - si am identificat ilustratie pe masura. Din '92 incoace, adica de la Albertville, mi-am varat si amintirile la inaintare. Si - ca de-asta suntem pe un forum de patinaj - in povestile mele e si mult patinaj: Sonja Henie, Barbara Ann Scott, Dick Button, Katarina Witt, Torvill si Dean, Klomova si Ponomarenko, Midori Ito, Viktor Petrenko, Oksana Baiul, Griusciuk si Platov, Tessa si Scott. Si-s poze, multe poze. Si zau ca n-au mai fost poze cu Tessa si Scott, cu Urmanov, cu Grisciuk si Platov, cu Witt in Historia - asta e cu adevarat o premiera; pentru ca-s eu prea entuziasmata. (Cred c-ar trebui sa scriu la o revista de patinaj, nu la una de istorie .

    Asta e, deci, bucuria inceputului meu de an; si m-as bucura sa va bucurati si voi. Si, da, da, mi-ar placea sa vedeti si revista, sa-mi spuneti ce credeti - ocazie cu care pot fi banata cu succes de pe acest forum, de vreme ce fac tam-tam comercial. E si alternativa: textul va fi pus la un moment dat si pe site-ul historia.ro si putem discuta atunci pe baza lui. Dar revista, revista e de colectie . Zau. Si entuziasmul meu, de a fi scris ceva legat de sport, de patinaj, de JO de iarna, ceva ce-mi place teribil, e si el de colectie.

    Termin cum am inceput: acesta e un promo la cel mai bun text al meu pe anul asta. Daca am exagerat, rog aveti indurare . Dar stiu ca ma intelegeti si ati face la fel. Eu nu vreau, de fapt, sa treaca nevazut numarul asta; si nu vreau sa nu ajunga la cine trebuie. Pentru ca, na, cine-si inchipuie ca va gasi patinaj intr-o revista de istorie? (ca veni vorba de asta, acum vreo doua luni, la Istoria Modei, am vorbit despre echipamente pentru sporturi de iarna pe parcursul istoriei: si, evident, am dat pe Daisuke Takahashi (in Historia, da!) si pe Anissina&Peizerat...)

    Asta-i,
    Uite, pun si doua paginele din interior . Ma iertati ca va bat la cap.
    Attached Images Attached Images

  14. #119
    sport legend SimonaB's Avatar
    Join Date
    Mar 2010
    Location
    Bucharest
    Posts
    1,311
    Reputatie
    1
    Voi alerga la chioscuri!

  15. #120
    Addicted 2Books Iulya's Avatar
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Middle Earth
    Posts
    5,418
    Reputatie
    1
    si eu voi trece pe chioscuri

    Adaug si eu articolul din BDB ( Buna Dimineata, Bucuresti!) despre M. Flamaropol

    http://infobdb.ro/archives/747 - eu un nr mai vechi -
    [B][I][CENTER]Zoltan Kelemen/Nathalie Pechalat & Fabian Bourzat/Alena Leonova/ Anna Cappelini & Luca Lanotte/Florent Amodio/Aliona Savchebko & Robin Szolkowy/Alexander Majorov/[/CENTER][/I][/B]




    [CENTER] Anybody can root for a winning side. It takes character to stick with the underdogs![/CENTER]

  16. #121
    DOCTOR Geografu's Avatar
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    17,578
    Reputatie
    1
    Felicitari Ami, voi trece si eu sa cumpar
    Zbor pana la stele.

  17. #122
    junior
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    58
    Reputatie
    1
    Mul-tu-mesc

    Tare-as vrea sa stiu cum vi se pare, cum a iesit; ca eu una m-am straduit sa scriu ceva digerabil, colorat si simpatic. Si am terifiat-o pe paginatoare, ca vreau si-o poza colo, si una dincolo, "dar nu facem noi si un tifet"...? Nici daca lucram la o revista de sport nu eram asa entuziasmata. .

    Va imbratisez cu drag si-astept sa-mi spuneti ce si cum.
    Amidala - Florentina

  18. #123
    Moderator irinaidu's Avatar
    Join Date
    Apr 2006
    Posts
    12,291
    Reputatie
    0
    foarte interesant ! eu nici nu stiam ca exista revista asta , fie ea si de istorie, daramite sa ma gandesc ca sunt articole despre patinaj in ea.
    sa vedem daca o gasim si-n cluj !
    "Nobody objects to a woman being a good writer or sculptor or geneticist if at the same time she manages to be a good wife, good mother, good looking, good tempered, well groomed and unaggressive."

  19. #124
    junior
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    58
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by irinaidu View Post
    foarte interesant ! eu nici nu stiam ca exista revista asta , fie ea si de istorie, daramite sa ma gandesc ca sunt articole despre patinaj in ea.
    sa vedem daca o gasim si-n cluj !
    Daca cineva n-o gaseste, rog sa dea semn; gasim solutii.
    Si, pe de alta parte, asta e o revista foaaaarte simpatica; nu ca o coordonez eu, dar e . Simpatica . E de istorie intr-adevar, dar nu numai de istorie mare, militara, oficiala; ci si de istorie mica, marunta, comestibila, colorata. Avem rubrici de Istoria modei, de Istoria sportului, rubrici care se cheama chiar asa - Mici istorii, film, publicitate, patrimoniu... E o revista cum imi place mie sa citesc, asa c-o alcatuiesc de parca eu as fi publicul tinta - a se vedea si povestea cu Jocurile olimpice de iarna.
    Coperta numarului astuia arata asa - vezi preview.
    (si, daca-mi trimiti o adresa in privat iti trimit un numar mai vechi, in care am scris o Istorie a patinajului de la Sonja Henie la Evgheni Plusenko.)

    Zi buna.
    Attached Images Attached Images

  20. #125
    sport legend IleK's Avatar
    Join Date
    Oct 2009
    Location
    Buzau
    Posts
    849
    Reputatie
    1
    Mai draga Flori ce treaba minunata faci tu. Sigur voi achzitiona si eu revista. si pentru cine nu o cunoaste, eu i-am facut cadou sotului anul trecut un abonament de un an, pentru ca e foarte pasionat de istorie. a expirat in decembrie si tot am zis ca il reinnoiesc. e foarte, foarte interesanta, toata lumea ar trebui sa o citeasca, face bine la cultura generala. Si Flori nu e la prima "patanie" cu patinajul desi de data asta cred ca facut-o "lata" sau mai bine zis "lunga" rau de tot. Am prins si eu un articol tot de istorie si retrospectiva a patinajului anul trecut care evident s-a terminat cu Daisuke Takahashi.
    Eu cred ca in viitorul nu foarte indepartat va exista o revista exclusiv pentru patinaj. Asa cred. Si Flori sigur o sa aiba o "vina" pentru asta. Cred ca cei de la Historia or sa zica hai sa-i dam fetei asteia ceva de facut (cum ar fi o revista speciala de patinaj cu multa istorie in ea) ca altfel treptat, treptat, o sa ajungem sa nu mai avem loc pentru razboiae si revolutii din cauza lui Plushenko si Takahashi.

  21. #126
    sport legend IleK's Avatar
    Join Date
    Oct 2009
    Location
    Buzau
    Posts
    849
    Reputatie
    1
    Ahh, scuze de dublu post (mi-am facut un obicei prost din asta) dar voiam sa te intreb Flori ce mai stii de Sochi? Cam cat sunt biletele, cazarea, nu de alta dar pe al meu sot l-a lovit nostalgia, ca el vrea sa mergem la Sochi ca sa-i vada si el pentru ultima data live pe cei cu care "a crescut" adica cu care l-am batut eu la cap de cand ne-am cunoscut. Si ia uite ce succes am avut ca nici eu nu ma gandeam ca am putea merge. Si aproape ca m-a apucat plansul cand mi-am dat seama ce dreptate are, ca dupa Olimpiada ramanem cu "copiii" pe care i-am cunoscut ieri, alaltaieri si cei cu care am imparitit bucuriile si supararile in ultimii 5, 7, chiar 10 ani ne vor parasi. dar nu vreau sa imi fac prea mari sperante, cred ca dupa ce voi afla costurile o sa ma resemnez.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •