Radek merita tot respectul nostru. Este un jucator profesionist, care ar trebui sa fie exemplu pentru multi jucatori de la Progresul si nu numai. Ii dedic acest topic lui. MULT RESPECT, OPRSAL!

Cehului lui FC Național i-a murit prietena cînd vorbeau la telefon! GSP Radu Oprisan

Gazeta a aflat de drama cehului Radek Oprsal de la Progresul: iubita lui a fost omorîtă de o mașină în timp ce îl anunța la telefon că vor avea încă un copil

Radek Oprsal este un fotbalist obișnuit la Progresul, fostul FC Național, dar duce cu el o poveste incredibil de dureroasă. Poate îl știți, e tipul acela chel din apărare, de care nu prea treci ușor, dar care are momente cînd privește în gol de parcă zîmbește tandru unei fantome. Și a găsit în fotbal cel mai bun prieten, care îl ajută să uite. Să mai suporte. Să trăiască. Prietena lui, Lucka, care îi era ca și soție, cu care avea o fetiță, a murit în timp ce vorbea cu el la telefon. Tocmai ieșise de la ginecolog. Conducea mașina și l-a sunat fericită să îi spună că vor mai avea o fată.

Ultimul telefon
"- Alo, Radek, te iubeeeeesc, te iubesc mult de tot!
- Și eu, frumoasa mea! Gata, ai terminat? Cum ești? Ce ți-a spus doctorul?
- O să avem o fetiță! Romanka o să aibă o surioară."

Radek n-a mai apucat să răspundă. A auzit un zgomot infernal, apoi o tăcere neagră a întrerupt definitiv convorbirea. Frumoasa Lucka fusese izbită de o mașină, iar la sute de kilometri distanță, Radek se uita ciudat la telefonul din mînă și nu putea să priceapă că au fost ultimele cuvinte ale iubitei sale. Pe ecran a rămas scrisă doar data apelului: 20.07.2006.

Totuși, Dumnezeu l-a ajutat
În mașină se afla și prima lor fetiță, Romanka. Micuța a scăpat. "Își pusese centura. Lucky nu o avea deoarece femeile gravide nu o poartă", povestește Radek și fața i se crispează ca să ascundă lacrimile: "Unde era Dumnezeu atunci?" se întreabă. La fel ca părinții săi, e ateu. "Nu cred în Dumnezeu, dar cred în ceva anume, îi spun soartă. A fost ceva acolo care a salvat-o pe Romanka, fetița noastră". Se îndepărtează pe aleea din Parcul cu Platani strîngînd la piept laptopul în care și-a înghesuit clipele de fericire. Poze cu el și Lucka împreună cu fetița lor, Romanka. "Acum, fotbalul mă ajută să trăiesc. Puteam să beau sau să mă droghez. Dar dreptunghiul ăsta verde e un prieten tare bun".

--------------------------------------------------------------------------------

INTERVIU
"Nu pot s-o uit!"
Radek spune că de la moartea iubitei sale, n-a mai simțit nevoia să înceapă nici o altă relație

- Radek, mai poți fi un om normal după ce ți s-a întîmplat?
- Încerc. Fotbalul mă ajută. Fetița noastră, care mi-a rămas, trebuie să aibă un tată. Voi, românii, mă ajutați mult, sînteți oameni tare buni, prietenoși.


- Mai există momente în care să zîmbești?
- Știți, e foarte complicat pentru mine de atunci. Am terminat contractul cu FC Ostrava și am venit la FC Național. Țin minte că oamenii din preajmă se temeau să nu mă sinucid. Tata mă lua tot timpul pe ocolite, să afle dacă nu am vreun gînd să îmi tai venele.

- Cum...
- Ca să înțelegeți, nici nu mai pot să fac sex. Tehnic, psihic, luați-o cum vreți

- Acum crezi în Dumnezeu?
- Nu, rămîn la părerea mea că există doar o soartă. Însă m-am și schimbat. Înainte eram altfel, ca toți fotbaliștii, cheltuiam bani, eram cu nasul pe sus, nu știam cîtă fericire am lîngă mine. Un și am pierdut totul. De fapt, aproape totul.

Ce nume inspirat!
"Romanka e acum viața mea! Ce nume inspirat, nu? Parcă știam că o să joc în România!", povestește Oprsal mîngîind tandru poza fetiței blonde. Puștoaica avea 7 ani cînd s-a petrecut nenorocirea. "Suficient de mult să își dea seama de tot. E încă traumatizată. Zilele trecute îmi arăta pe internet ce fustiță vrea și a spus: «E frumoasă, așa cum purta mami». Apoi a tăcut brusc zile întregi. Se închide în ea", povestește Radek sfîșiat între amintirile din trecut și prezent.


"Urăsc Cehia"
Oprsal se agață de tot ceea îl face să uite durerea. Îi place România, oamenii pe care îi simte alături de el. "Urăsc Cehia, nu vreau să mă mai întorc acolo". Locuia la Ostrava, iar Lucky, așa cum o alinta el, a murit în drum spre casă. Venea de la Bratislava, de la cabinetul ginecologului. "Ce să mai caut acolo, unde s-a întîmplat nenorocirea? Nici nu sînt vreun mare fotbalist să îmi găsesc locul la vreo echipă de acolo. În București mă simt tare bine". Tot ce îl mai leagă de Ostrava e familia, fetița sa, Romanka, și mormîntul iubitei (foto).

"Îl găseam deseori plîngînd cu laptopul în brațe. «Radek, viața merge înainte! Hai mai bine să jucăm un fotbal» era tot ce puteam articula. Ce să îi spui unui astfel de om?"
Marius Șumudică, antrenor Progresul

28 de ani avea Lucka, iubita lui Oprsal, cînd a murit, fiind însărcinată în luna a patra

Radek OPRSAL
Data nașterii: 09.05.1978
Înălțime: 184 cm
Greutate: 79 kg
Naționalitate: cehă
Post: fundaș stînga
Carieră:
FC Ostrava (1998 - 1999), SK Hradec (1999 - 2000), FC Nitra (2000 - 2001), FC Kosice (2001 - 2002), Inter Bratislava (2001 - 2004), Zaglebie Lubin (2004 - 2005), Slovan Bratislava (2004 - 2005) FC Ostrava ( 2005 -2006), FC Național (2006 - 2007), Progresul București (2007 - prezent)