Page 3 of 13 FirstFirst 12345 ... LastLast
Results 43 to 63 of 272

Thread: Retur UTA '03-'04

  1. #43
    XU bdl's Avatar
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Oradea
    Posts
    111
    Reputatie
    1
    Cred ca din grupul ala faceau parte de vreme ce au afisat bannerul gruparii ... oricum sper sa promovati voi ca ar fi fain sa fie in a mai multe echipe din Vest. Numai sa nu patiti ce ati patit sezonul trecut ...

  2. #44
    Retired
    Join Date
    Apr 2003
    Posts
    2,205
    Reputatie
    1

    Thumbs up bdl

    Eu spun ca omul destept greseste si el, dar se deosebeste de cel prost prin faptul ca nu mai repeta a doua oara aceeasi greseala! Acum ramane de vazut daca pusi in situatia de a promova, v-om fi destepti sau prosti!

    Intr-adevar, si eu mi-am exprimat aceasta dorinta de nenumarate ori, de a avea cat mai multe echipe din Vest in div. A. Arad, Oradea, Timisoara, Alba-Iulia... Resita, Cluj... poate Satu-Mare, ar fi si mai usor pentru deplasari. Apoi, oricat de mare fan as fi, nu pot face o deplasare la Constanta spre exemplu.

    Sa fie cu noroc, si la anul sa avem macar Arad, Oradea si Timisoara in A!

    Hai UTA!

  3. #45
    junior
    Join Date
    Nov 2003
    Location
    bordel
    Posts
    99
    Reputatie
    1
    Sa spun si eu ceva UTA inca sufera la faza de atac, nu vreau sa vorbesc despre Oradea ca sincer ma intereseaza mai mult ai nostrii. S-au testat multi jucatori in amicalul de ieri si cred ca asta a fost scopul meciului. Mesajul a fost facut de S.U.R., iar comentariile nu-si au rostul stim cu totii ce conducere avem. Cred ca in urmatoarele meciuri vom continua protestele impotriva conducerii chiar daca nu se va schimba nimic. Cat despre reactia lui Gherghel nu vrea sa vorbesc, dar ce scrie pe un topic este adevarat.
    S.U.R. - best brigade
    FoRzA UTA!!
    Last edited by RedBaron; 22nd February 2004 at 18:52.
    Lumea nu e a celor modesti, ci a celor energici.

  4. #46
    Retired
    Join Date
    Apr 2003
    Posts
    2,205
    Reputatie
    1

    Post Reactii SUR

    Cred ca in urmatoarele meciuri vom continua protestele impotriva conducerii chiar daca nu se va schimba nimic. Cat despre reactia lui Gherghel nu vrea sa vorbesc, dar ce scrie pe un topic este adevarat.
    Sincer eu nu stiu care a fost reactia lui Gherghel si nu stiu nici la ce topic te referi. In fine, daca vrei, poti sa dezvolti subiectul, sa stiu despre ce e vorba.
    Apoi, parerea mea la protestele SUR este urmatoarea: Nu trebuie sa fiti foarte acizi in exprimare si manifestare. Diplomatia trebuie sa ramana la baza protestelor voastre daca pot spune asa. Totusi nu este nimeni la ora actuala dispus sa preia UTA, din cate stiu... e un cutit cu 2 taisuri. Publicul/galeria poate sa fie un barometru al rezultatelor conducerii, dar nu poate schimba o conducere, cel putin nu fara a oferi alternative. Nu sugerez ca SUR ar fi facut ceva rau, doar sper sa ramaneti cu protestele in anumite limite. Banuiesc ca asa va fi...

    PS=As avea o rumgaminte la tine: nu mai folosi caractere de marimea 7 ca iese un mesaj disproportionat si nu "da bine". Ti-am modificat eu mesajul si am pus de 4. Cred ca arata mult mai frumos si ceea ce ai vrut tu sa scoti in evidenta se concretizeaza mai bine asa.

  5. #47
    junior
    Join Date
    Nov 2003
    Location
    bordel
    Posts
    99
    Reputatie
    1
    In pauza meciului gherghel l-a chemat pe Luca la raport intrebandu-l despre mesaj. Nu cred ca am fost cam fost cam asprii cu mesajul si nu cred ca vom lua o atitudine mai dura, dar oameni ca Gherghel nu cred ca au ce cauta in conducerea Utei, iar Chisbora a inceput sa vorbeasca si el vrute si nevrute, Vezi comparatia Barcelona...Roma...Uta, in rest Chisbora merita respect pentru ceea ce a vrut sa faca, pentru ceea ce a facut dar uneori "gura bate c....".
    FoRzA UTA!!
    Lumea nu e a celor modesti, ci a celor energici.

  6. #48
    suporter gicu's Avatar
    Join Date
    Dec 2002
    Posts
    2,072
    Reputatie
    1
    am auzit la stiri cum ca Sabau o sa antreneze echipa in retur, e adevarat?
    ...always look on the bright side of life...

  7. #49
    sport legend Kidu's Avatar
    Join Date
    Jun 2003
    Location
    Arad
    Posts
    663
    Reputatie
    1
    Gicule, nici noi nu stim exact. Dar informatzia pare confirmata, de tot mai multe surse, si unele de incredere. Sper sa fie intr-un ceas bun. La fel am auzit ca ar veni si un grup de investitori a caror identitate este deocamdata necunoscuta.
    Semper Fidelis

  8. #50
    monstru sacru Sergio's Avatar
    Join Date
    May 2003
    Location
    Timișoara
    Posts
    8,216
    Reputatie
    1
    Dupa cum am promis, iata cronica meciului Poli - FC Oradea 1-0 (Prodan 75')

    Poli AEK ramâne neînvinsa

    Echipa de fotbal Poli AEK a jucat primul meci amical pe teren propriu din acest an, în care a întâlnit formatia FC Oradea, câstigatoarea turneului de la Norcia.
    Asteptata cu sufletul la gura de suporterii timisoreni, echipa profesorului Panduru si-a etalat cunostintele acumulate în pregatiri, dovedind o pofta mare de joc. Oradenii au început însa jocul mult mai bine decât gazdele, astfel ca au dominat prima repriza aproape în totalitate. Fotbalistii oradeni au avut trei mari situatii clare de gol, însa norocul a fost de partea alb - violetilor. Prima si cea mai mare ocazie a echipei antrenate de Dumitru Dumitriu a apartinut internationalului Mihut care a trimis balonul în transversala. Atacurile oradenilor au continuat astfel ca dupa câteva minute poarta aparata de Grigore a fost din nou amenintata. Cel care a dat fiori alb - violetilor a fost capitanul Sfârlea, al carui sut a fost respins inextremis de goal-keeperul Grigore.

    În timp ce Poli AEK s-a multumit sa se apere în prima repriza, echipa oradeana atacat cu mult aplomb, ceea ce nu s-a mai întâmplat în partea a doua a meciului. Dupa pauza, Poli AEK a schimbat tactica si s-a aruncat mai des în atac. Pe fondul unui joc mai elaborat, pe care si-a pus amprenta si mijlocasul Buia, echipa alb - violeta a reusit sa înscrie golul victoriei. Punctul marcat de Prodan spre finalul meciului a fost însa norocoasa. Atacantul timisorean a trimis balonul în plasa portii în urma unei faze bâlbâite de aparatorii echipei oradene, mingea fiind deviata involuntar de Prodan între buturile echipei bihorene.

    Profesorul Basarab Panduru a jucat o alta carte decât cea cu care ne obisnuisem pâna acum. Antrenorul alb - violetilor l-a tinut pe mijlocasul Romulus Buia pe banca si l-a trimis în primul unsprezece pe Cristian Silvasan pe banda dreapta. Teoretic Poli AEK a început meciul cu trei atacanti de meserie, Silvasan fiind însa mult retras pe partea dreapta fata de Ciprian Prodan si Mircea Oprea. Intentia lui Panduru de a juca ofensiv a fost însa dejucata de echipa oaspete.

    Oradenii s-au aflat în atac înca de la începutul partidei, astfel ca au aparut si ocaziile la poarta lui Grigore. Prima amenintare a venit din partea lui Mihut care a trimis balonul în bara transversala. A urmat apoi sutul periculos expediat de Sfârlea, respins cu greu de portarul timisorenilor, pentru ca în ultimele secvente ale reprizei întâi ex-polistul Mihai Nicolae sa traga puternic de la numai zece metri. Daca în prima situatie s-a opus bara, în celelalte doua a avut de spus un cuvând portarul Grigore, care a respins de fiecare data cu un ultim efort.

    Dupa pauza însa, amenintarile s-au mutat la poarta echipei din Oradea, astfel ca cele doua reprize nu au semanat deloc. Introducerea în teren a mijlocasului Romulus Buia, precum si a lui Romeo Stancu si Marius Suleap au alimentat echipa Poli AEK forta necesara pentru a patrunde spre buturile oradenilor. Alb - violetii au cules o victorie în acest meci în urma unui gol norocos, semnat de atacantul Ciprian Prodan care nu a depus nici un efort pentru a trimite balonul în plasa. Mingea a ajuns în poarta fiind deviata de jucatorul timisorean în urma unei faze la care aparatorii oradeni s-au încurcat între ei.

    Poli AEK: Grigore - Soltuz, Balauru, Batrânu, Angheluta, Poenaru, Silvasan, Vancea, Balace, Oprea, C. Prodan. Antrenor: Basarab Panduru.

    FC Oradea: Rotaru - Amzucu, Stanciu, Munteanu, Dianu, Sfârlea, Dumitra, Mihut, M. Nicolae, Lupascu, Vrâjitoarea. Antrenor: Dumitru Dumitriu.
    Spectatori:1500.

    Jurnal Banatean.
    La Salonta de 30 de ani facem mezeluri...

  9. #51
    Retired
    Join Date
    Apr 2003
    Posts
    2,205
    Reputatie
    1

    Poli AEK - Oradea

    Un meci amical despre care am auzit ca Panduru nu a fost prea multumit, iar Dumitriu... invers. Parca era vorba sa se joace in nocturna meciul! In fine, meciul cu Apullum va fi interesant!

  10. #52
    Retired
    Join Date
    Apr 2003
    Posts
    2,205
    Reputatie
    1

    Exclamation Conducerea negociază cedarea clubului UTA

    Situatia de la F.C.UTA este una explozivă, pentru că astăzi se decide soarta clubului. Presedintele Călin Chisbora se află în Bucuresti si va negocia, cu un grup de posibili actionari, cedarea clubului. Având girul Consiliului de Administratie, presedintele se va pune la masa negocierilor, iar dacă se bate palma, de astăzi se poate schimba totul la F.C.UTA.
    Primul pas a fost făcut marti: un reprezentant al posibililor noi actionari a fost prezent, marti, la Arad, pentru negocieri. La discutii a fost prezent Călin Chisbora si primarul Dorel Popa. Astăzi se decide soarta clubului. Călin Chisbora este, astăzi, la discutii cu acel grup, care este hotărât să cumpere 51% din actiuni. Asta înseamnă că v-or pune în totalitate mâna pe club, deci el va fi, practic, vândut noilor actionari. Situatia actuală a UTA-ei, din punct de vedere financiar, ne face să credem că presedintele Chisbora va negocia perfect, pentru că sunt în joc sume mari.
    Creditorii îsi pot recupera banii: ne bazăm pe o negociere „ca la carte”, pentru că cei care au creditat clubul - si sunt convinsi că nu îsi vor mai recupera banii - au o sansă extraordinară să primească înapoi sumele băgate în club. În plus, chiar presedintele Chisbora a spus că si-a dat seama că nu merită să mai rămână la UTA, căci nimeni nu îl ajută, ba - din contră - îi pun cât mai multe piedici.
    Toată conducerea va fi schimbată: in cazul în care astăzi se bate palma cu grupul de actionari, atunci e sigur că toată conducerea va fi schimbată. De la Chisbora si până la Borugă. Cei noi vor veni cu oamenii lor, vor forma o nouă echipă de conducere, atât la nivel de bancă tehnică, dar mai ales la nivel de club.
    Adunarea Generală, cheia succesului: imediat ce s-ar bate palma cu noii actionari, se va convoca Adunarea Generală, unde se va hotărî majorarea capitalului social, pentru ca noii actionari să poată cumpăra cele 51 de procente, cu care ar deveni patroni ai clubului. Asta s-ar putea rezolva imediat, căci nimeni nu mai doreste să aibă bătăi de cap pe la club.
    Varianta de rezervă: dacă nu se bate palma cu bucurestenii, atunci clubul are variantă de rezervă. Cum salariile sunt plătite aproape la zi, iar situatia la club e destul de calmă acum, cei de la UTA pot începe linistiti returul. În plus, se va semna un contract de sponsorizare „gras”, cu firma „Brau Union”. Primăria ar urma să contribuie si ea cu ceva, ca si până acum, pentru ca problemele financiare să fie cât mai putine. Nu de alta, dar obiectivul rămâne cel stabilit, promovarea în Divizia A.
    Sabău, în locul lui Borugă: sătul de problemele existente, dar si de antrenorat, Gigi Borugă a dat o fugă până la Cluj, unde l-a convins pe fostul international, Ioan Ovidiu Sabău, să preia conducerea tehnică a UTA-ei. Acesta a acceptat, cu conditiile lui, care sunt si pe placul actualilor conducători de la UTA. Sabău a si spus că e onorat să vină la UTA, un club cu traditie si obiectiv. Practic, dacă nu se bate palma cu grupul de „Bucuresti”, Sabău devine antrenor al echipei UTA. În acest fel, Gigi Borugă trece în staful clubului si se va ocupa de multiplele probleme existente.Ce va fi, vom vedea! Asadar, situatia este destul de clară, însă se poate da totul peste cap în momentul în care UTA va fi preluată de grupul de actionari bucuresteni. Ei pot face o altă strategie, pot re-volutiona clubul, deci pot face ce la doreste inima, căci ei sunt patronii. Dacă nu, vine Sabău si vom vedea dacă UTA e în stare să promoveze cu el la cârmă. Adevarul de Arad.

    Interesant... dar inca sa nu tragem concluzii.

  11. #53
    monstru sacru Sergio's Avatar
    Join Date
    May 2003
    Location
    Timișoara
    Posts
    8,216
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Daphix_
    Un meci amical despre care am auzit ca Panduru nu a fost prea multumit, iar Dumitriu... invers. Parca era vorba sa se joace in nocturna meciul! In fine, meciul cu Apullum va fi interesant!
    Se juca in nocturna daca nu ploua in ziua respectiva si terenul mare era uscat. Oricum a fost destula lume si asa. Panduru nu a fost multumit de jocul echipei, dar terenul fiind foarte prost, nu cred ca se putea mai mult. Una peste alta a fost un meci placut.

    In legatura cu schimbarile de la UTA, de ce nu s-au facut asta iarna? Ce au asteptat de fapt? Se pare ca e specific romanului sa faca lucrurile pe ultima suta de metri. Numai sa nu fie prea tarziu.
    La Salonta de 30 de ani facem mezeluri...

  12. #54
    Retired
    Join Date
    Apr 2003
    Posts
    2,205
    Reputatie
    1
    In legatura cu schimbarile de la UTA, de ce nu s-au facut asta iarna? Ce au asteptat de fapt? Se pare ca e specific romanului sa faca lucrurile pe ultima suta de metri. Numai sa nu fie prea tarziu.
    Pai de ce? Pentru ca nu era nimeni interesat in iarna de UTA. Nici acum nu stiu exact ce se intampla... sunt multe zvonuri.
    In iarna s-au incercat niste transferuri, o pregatire adecvata si atat! Bani nu prea sunt actualmente si nu se puteau face prea multe.

  13. #55
    Retired
    Join Date
    Apr 2003
    Posts
    2,205
    Reputatie
    1

    Post Latest News

    FC UTA este preluată de firma Locic din Bucuresti
    Chisbora, martor la negocieri
    Călin Chisbora, încă presedinte al Consiliului de Administratie al FC UTA, a descins ieri în Capitală, acolo unde s-a întâlnit cu patronul unei societăti de investitii imobiliare, Marius Locic, unul dintre sponsorii echipei Steaua Bucuresti. Discutiile s-au tărăgănat până spre miezul noptii, când s-a bătut palma. „A fost mandatat de Consiliul de Administratie, iar statutul clubului permite vânzarea a 51% din actiuni“, a declarat primarul Aradului, Dorel Popa, cu referire la faptul că presedintele Consiliului de Administratie al FC UTA a mers singur la negocieri.
    Dorel Popa, presedinte de onoare
    Primarul ne-a declarat că respectiva societate este serioasă si doreste promovarea si mentinerea Bătrânei Doamne în Divizia A. „Eu personal am tratat cu investitorul în cursul săptămânii. I-am garantat că va avea tot sprijinul meu în ceea ce va face la UTA“, a spus primarul Aradului. Astfel, începând de luni, FC UTA va avea o nouă conducere. „Începând de la presedinte si până la antrenori toti vor fi înlocuiti“, spune Dorel Popa. UTA va avea si un presedinte de onoare – primarul Aradului.
    Ilie Stan, noul antrenor al textilistilor
    Noul antrenor principal al textilistilor va fi Ilie Stan, acesta fiind ajutat de Dan Cuedan, care până acum a fost antrenorul echipei de tineret. Stan a cunoscut consacrarea ca fotbalist la Steaua Bucuresti, evoluând si în Belgia, la Cercle Bruges. La echipa miliară a jucat alături de Hagi, Lăcătus, Piturcă. A fost coleg de echipă si cu doi arădeni, Adrian Negrău si Petre Bunaciu.
    Secund la natională
    Cunoscându-l bine de la Steaua, unde i-a fost antrenor, Anghel Iordănescu l-a cooptat în stafful tehnic al nationalei. Astfel, timp de cinci luni, în 2002, a fost secundul Generalului, după care, în 12 iulie, si-a prezentat demisia, plecând în Emiratele Arabe, ca secund al lui Grigore Sichitiu la echipa Al-Shabbab. „Este un băiat de treabă. Am fost colegi la Steaua si nationala de tineret. Mă bucur că va veni la UTA“, l-a caracterizat Petre Bunaciu, antrenorul secund de la Tricotaje Ineu.
    Vor mai veni jucători
    Primarul Dorel Popa ne-a dezvăluit faptul că noul antrenor va veni la Arad si cu câtiva fotbalisti. „Vor face investitii si în aducerea de fotbalisti de valoare la UTA“, spune primul gospodar al Aradului. Din toamnă, fotbalistii vor evolua si seara, după ce va fi dată în folosintă instalatia de nocturnă. „Lucrările vor începe în curând la stadion, iar din toamnă, dacă Doamne fereste nu se va întâmpla ceva, vom avea si nocturnă“, a afirmat Dorel Popa.
    UTA nu va ajunge ca Poli
    Primarul nu se teme că, cedându-se 51% din actiuni, echipa arădeană ar putea ajunge în situatia lui Poli, de a se pune problema să evolueze la Focsani. „La UTA nu se va întâmpla asa. UTA va rămâne la Arad. Ne-am asigurat că va avea numai de câstigat din acest parteneriat. Atacantii să înscrie gol, iar apărătorii să nu primească, căci de restul ne ocupăm noi“, a mai declarat primarul.
    Sabău: „Regret că nu voi antrena UTA“
    Ioan Ovidiu Sabău a asteptat până aseară un semnal de la Arad. În cele din urmă, după ce a fost „deranjat“ toată ziua de ziaristi, în jurul orei 18,30, Gigi Borugă l-a sunat si i-a comunicat faptul că nu poate să-l mai aducă la UTA. „Am vrut să-l aduc pe Halagian si conducerea l-a adus pe Nunweiller. Acum am vrut să-l aduc pe Sabău si conducerea vrea altceva. Sunt bolnav si voi sta cel putin sase luni în casă“, a spus ieri după-masa Borugă.
    Nelutu Sabău a confirmat faptul că nu mai vine la UTA. „Regret că nu s-a putut să o antrenez pe UTA. Îmi voi vedea în continuare de licenta de la scoala de antrenori. Asta-i viata“, sunt cuvintele fostului mare international român.
    Cine este Locic Imobiliare?
    Agentia imobiliară Locic a fost fondată în urmă cu sapte ani, având ca obiectiv principal oferirea unor servicii de înaltă calitate pe piata imobiliară. Bazându-se pe o experientă acumulată de-a lungul anilor, se situează printre companiile care au pus bazele tranzactiilor imobiliare de înalt profesionalism. Directorul general al societătii este Marius Locic, iar presedinte este fratele acestuia, Doinel Locic.

  14. #56
    Retired
    Join Date
    Apr 2003
    Posts
    2,205
    Reputatie
    1

    Post Observatorul de Arad

    Stirea precedenta am preluat-o din acest ziar, ca si multe altele de altfel. Am uitat sa specific, dar o fac acum.

    Si mai o stire/zvon: se pare ca Tibi Lung ar fi noul portar al UTA-ei. Asta ar fi primul transfer al noii conduceri. Sa fie cu noroc.

  15. #57
    Retired
    Join Date
    Apr 2003
    Posts
    2,205
    Reputatie
    1

    Thumbs up FC Oradea - UTA : 1-2

    Al doilea meci intre cele 2 echipe se incheie prin victoria UTA-ei de aceasta data cu scorul de 2-1, marcatori M. Popescu si Drida.

  16. #58
    Retired
    Join Date
    Apr 2003
    Posts
    2,205
    Reputatie
    1

    Exclamation UTA sub noua conducere

    "Am dorit să preiau pe FC UTA, pe de-o parte pentru a arăta că în fotbalul românesc nu există numai corupţie şi noroi, iar pe de altă parte pentru a o readuce pe UTA în prima divizie a ţării, acolo unde îi este de fapt locul" - a declarat Marius Locic, cel care se va ocupa de altfel în mod direct de clubul arădean.

  17. #59
    Sportul Stud 90 ultras_sportul's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    In Regie
    Posts
    805
    Reputatie
    1

    Locic nu era sponsorul Stelei?

    Sau ma insel eu?
    [COLOR="Black"][B]Only two things are infinite, the universe and human stupidity [/B][/COLOR]

  18. #60
    Retired
    Join Date
    Apr 2003
    Posts
    2,205
    Reputatie
    1

    ultras_sportul

    Nu te inseli. Este unul din sponsorii Stelei. De aici o multime de speculatii pe tema acestei preluari a clubului.

  19. #61
    monstru sacru Sergio's Avatar
    Join Date
    May 2003
    Location
    Timișoara
    Posts
    8,216
    Reputatie
    1
    Speculatii pe buna dreptate. Sa nu uitam cate speculatii au fost cu venirea AEK-ului la Timisoara. O oarecare asemanare exista. Sper sa nu sariti pe mine acum...
    La Salonta de 30 de ani facem mezeluri...

  20. #62
    Atacant!!! ad3an's Avatar
    Join Date
    May 2003
    Location
    Stei
    Posts
    499
    Reputatie
    1
    Ai deptate Daphix "returul" l-ati castigat voi dar sa nu uitam pe ce stadion.
    Pacat ca Sabau nu a venit la voi,eu il doream la Oradea dar nu a fost sa fie.
    Ne intialnim in A la anu nu acum ca vor fi 18 echipe din pacate!!!
    Sergio te poti lauda cu o victorie obtinuta impotriva unei echipe care va termina intre primele 7 campionatul
    [COLOR=Red][SIZE=3][FONT=Lucida Console]MILAN UNIKA CAMPIOANA!!![/FONT][/SIZE][/COLOR]

  21. #63
    Retired
    Join Date
    Apr 2003
    Posts
    2,205
    Reputatie
    1

    Wink Sa o iau pe puncte

    1. Aici nimeni nu sare pe nimeni. Anumite asemenari sunt... probabil. Totusi inca nu s-a semnat nimic, iar apoi UTA nu e in situatia lui Poli (cea de la Dragasani...). Sincer iti spun Sergio, mie imi pare rau ca o echipa ca Poli a ajuns pe mana unui [cenzurat] ca Zambon. Pacat... In fine, nu redeschid povestea.
    2. ad3an, si mie imi pare rau ca nu vine Sabau. Asta e! Pe ce stadion am castigat noi mah?
    3. Sergio, tu joci fotbal? Poate facem un "triunghiular" odata, ca reprezentanti a 3 echipe din Vest. Bihoreanu joaca varf (sau rezerva), yo mijlocas de banda (sau antrenor)... tu ce joci? Daca esti portar punem si de o echipa. Nu de alta, dar din ce poze am vazut aici, ii facem pe cei de la Sportul (+ tzurca123 si Vadim).

    PS:=ad3an, deschideti celularu ala.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •