Page 39 of 49 FirstFirst ... 293738394041 ... LastLast
Results 799 to 819 of 1025

Thread: Anti dragomir, anti ignoranti si anti prosti.

  1. #799
    Mughal Bancaru's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Bucuresti
    Posts
    14,681
    Reputatie
    1
    O spun cu toata responsabilitatea - dragomir dumitru trebuie impuscat.

  2. #800
    Pro Memoria miril's Avatar
    Join Date
    Apr 2003
    Location
    Stockholm
    Posts
    29,277
    Reputatie
    0
    Subsemnez!
    "The minority is sometimes right, the majority always wrong." - A Progres...sive Thinker

    "If you support a team that fails to win the league for years, it does feel like a kind of cult'." - Salman Rushdie

  3. #801
    Mughal Bancaru's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Bucuresti
    Posts
    14,681
    Reputatie
    1
    Este periculos ca un idiot ca asta sa umble liber. In plus am senzatia ca acest eveniment pentru el este ca aerul pentru cei ce se sufoca. Si asa nu isi gasea loc intr-o barca pulitica. Va avea prilej sa se impinga cu curul undeva.

  4. #802
    Pro Memoria miril's Avatar
    Join Date
    Apr 2003
    Location
    Stockholm
    Posts
    29,277
    Reputatie
    0
    "The minority is sometimes right, the majority always wrong." - A Progres...sive Thinker

    "If you support a team that fails to win the league for years, it does feel like a kind of cult'." - Salman Rushdie

  5. #803
    Mughal Bancaru's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Bucuresti
    Posts
    14,681
    Reputatie
    1
    Vadim: - 69 me !
    mitica: - 69 me !

  6. #804
    Pro Memoria miril's Avatar
    Join Date
    Apr 2003
    Location
    Stockholm
    Posts
    29,277
    Reputatie
    0
    Cum il mai suporta... Coana Vica. Mitica, Nasul... pariurilor:

    „Cine se pune cu mafia pariurilor poate să dispară!“ EvZ

    După ce FRF a recunoscut oficial existența temutei organizații în România, Dumitru Dragomir spune că flagelul e greu de controlat în acest moment.

    Dumitru Dragomir, președintele Ligii Profesioniste de Fotbal și vicepreședinte al Federației Române de Fotbal, susține demersurile FRF de a obține 20% din încasările caselor de pariuri și atrage atenția asupra puterii oculte pe care o deține mafia pariurilor în România. „Corleone“ a dezvăluit ieri, în interviul acordat EVZ, că intenționează să se întoarcă în Partidul România Mare, pentru a prinde un nou mandat de deputat, și că vrea să inițieze un proiect de lege care să vizeze pariurile, iar cluburile să primească și ele o parte din cele 20 de procente. Dragomir crede că banii obținuți de la operatorii de pariuri ar putea fi folosiți de federație pentru aducerea unui antrenor cu adevărat valoros la echipa națională.

    EVZ: FRF a pierdut la Curtea de Apel litigiul cu Loteria Română privind cei 20% din încasările caselor de pariuri și a recunoscut, în premieră, existența unei mafii a pariurilor la noi în țară...
    Dumitru Dragomir: Domnule, rețineți ce vă spun: cine se pune cu această mafie, s-ar putea să dispară de tot! Cu ăștia nu te joci! Au ajuns să învârtă atâția bani, încât e greu să le mai stea cineva în cale! La Congresul Ligilor Profesioniste de Fotbal din Europa, s-a luat în discuție această problemă a pariurilor. E un fenomen care a luat amploare.

    Și nu vă temeți că mafia pariurilor acționează și în campionatul intern?
    Ar trebui să se teamă autoritățile, nu eu. Dacă se întâmplă așa ceva, există o lege care să îi pedepsească, dar până acum nu există nicio dovadă. Oricum, nu știu dacă se bagă la d-astea, acum marea miză este fentarea Legii Sportului, pentru a nu plăti cei 20% din încasări.

    „Mă întorc la PRM și inițiez o lege pentru pariuri“

    În Liga a II-a, conducătorii se plâng că îi găsesc pe jucători cu bilete de pariuri în vestiar.
    Eu nu am cunoștință despre așa ceva. Jucătorii și oficialii nu au voie să parieze. Cine va fi prins, va fi sancționat foarte aspru, dar trebuie să existe dovezi clare.

    Casele de pariuri se apără spunând că legea se referă doar la pronosport, nu și la pariuri. Cum vi se pare această poziție?
    Nu este adevărat, domnule! În toată lumea, federațiile încasează bani de la casele de pariuri. În Parlamentul European se lucrează în acest moment la o lege care să oblige operatorii de pariuri să plătească federațiilor un procent din încasări.

    Sunteți deputat în Parlamentul României. Nu v-ați gândit să inițiați un proiect de lege care să vizeze pariurile? Domnule, mi-ai dat o idee bună. Mă întorc la PRM și, dacă voi obține un nou mandat, o să inițiez două legi: una a ordinii publice și una a pariurilor.

    „Am putea aduce un superantrenor la națională“

    În acest moment există o lege în acest sens. Ce va aduce nou legea dumneavoastră?
    În primul rând, va fi o lege foarte clară, ca să nu mai poată ăștia să o fenteze. Să nu mai existe niciun dubiu și să plătească 20% din încasări fără să mai umble cu tertipuri. În al doilea rând, o parte din acești bani să meargă și la cluburile care sunt nominalizate în ofertele de pariuri.

    Încasările caselor de pariuri din România sunt foarte mari. Estimările spun că s-ar putea ajunge la peste 20 de milioane de euro anual încasați de federație. Ce s-ar putea face cu acești bani?
    Ar trebui investiți în centre de copii și juniori. Tot cu banii ăștia, federația ar putea aduce un superantrenor la echipa națională când va pleca Pițurcă. Atunci ne-am putea permite să punem un selecționer cu nume mare în fotbalul mondial.

    TERTIPURI

    Ghid de păcălire a Fiscului

    Ioana Sfârâială, avocata FRF, susține că, pe lângă refuzul de a plăti cei 20% din încasări prevăzuți de Legea 69/2000, casele de pariuri păcălesc și sistemul de impozitare falsificându-și profiturile! „Această mafie folosește tot felul de tertipuri. La o casă de pariuri din Constanța, s-a depistat un caz în care casa paria după încheierea partidelor sume mari pe rezultatele câștigătoare. Astfel, apar câștiguri aproape la fel de mari ca încasările și profitul se apropie de zero. Probabil că așa apar casele de pariuri cu profituri foarte mici și plătesc impozite infinit mai mici“, ne-a declarat avocata FRF.
    "The minority is sometimes right, the majority always wrong." - A Progres...sive Thinker

    "If you support a team that fails to win the league for years, it does feel like a kind of cult'." - Salman Rushdie

  7. #805
    Pro Memoria miril's Avatar
    Join Date
    Apr 2003
    Location
    Stockholm
    Posts
    29,277
    Reputatie
    0
    Hahalerelor! Un N'Gaga. Pac, Pac!

    Declaratia de avere a unuia dintre cei mai bogati romani Romania Libera

    Gigi Becali, candidat inscris in alegerile parlamentare pentru un fotoliu de deputat intr-un colegiu din Capitala, are, conform declaratiei de avere, o colectie de ceasuri in valoare de 250 de milioane de euro, sute de hectare de teren dar niciun venit din jocuri de noroc.

    Potrivit declaratiei sale de avere, data publicitatii, la cererea Agentiei Mediafax, de Agentia Nationala de Integritate (ANI), este, singur sau impreuna cu cate o ruda sau un apropiat, proprietarul a zece parcele de teren. Trei dintre ele sunt situate in
    Voluntari, trei in Capitala - din care una, in sectorul 1, in suprafata de 33 de hectare si alte doua in sectorul 2 de sase si, respectiv, 12 hectare - si cate o parcela in Pitesti, Balotesti, Braila si Otopeni.

    Conform declaratiei sale, Becali le-a dobandit fie prin contract de vanzare-cumparare, fie prin "cesiune de drepturi". Gigi Becali mai detine o colectie de bijuterii in valoare de 50.000 de euro, dobandita in 1996, si una de ceasuri - toate dobandite in 2005 - in valoare de 25 de milioane de euro.

    Alte active aducatoare de venituri sunt, in cazul lui Becali, un bloc de locuinte sociale construit la Zimnicea, in valoare de circa un milion de euro, si alte sase blocuri de cate cinci etaje a caror valoare este de peste 80 de milioane de euro.

    Conform declaratiei de avere, Becali nu a primit, in ultimul an, vreun cadou mai scump de 300 de euro, nu are "venituri din alte surse" si nici "venituri din premii si jocuri de noroc". Declaratia este semnata de Becali si completata in 20 octombrie.

    In declaratia de interese, Becali a mentionat faptul ca este actionar la cinci societati comerciale. Becali detine 69,098 la suta din Avicola Iasi, 71,66 la suta din Arcom SA, 90,702 la suta din Uzina Mecanica Dragasani, 26 la suta din actiunile clubului sportiv Steaua si 59,79 la suta din actiunile Romes.
    "The minority is sometimes right, the majority always wrong." - A Progres...sive Thinker

    "If you support a team that fails to win the league for years, it does feel like a kind of cult'." - Salman Rushdie

  8. #806
    sport legend
    Join Date
    Oct 2005
    Posts
    3,653
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by miril View Post
    Ghid de păcălire a Fiscului

    Ioana Sfârâială, avocata FRF, susține că, pe lângă refuzul de a plăti cei 20% din încasări prevăzuți de Legea 69/2000, casele de pariuri păcălesc și sistemul de impozitare falsificându-și profiturile! „Această mafie folosește tot felul de tertipuri. La o casă de pariuri din Constanța, s-a depistat un caz în care casa paria după încheierea partidelor sume mari pe rezultatele câștigătoare. Astfel, apar câștiguri aproape la fel de mari ca încasările și profitul se apropie de zero. Probabil că așa apar casele de pariuri cu profituri foarte mici și plătesc impozite infinit mai mici“, ne-a declarat avocata FRF.
    e timpul sa nu mai credem in orice vorba aruncata de Mitica si acesta din functia pe care o are la LPF sa anunte organele in drept, nu sa dea din gura. Daca acestia calca vreo lege, sa se ia masuri, daca nu, Mitica sa taca. Da' e campanie electorala si acum toti ne prostesc cu minunile care le vor face, dar care nu vor deranja pe nimeni. Am vazut cati au ajuns la racoare in 18 ani, in viitor va fi la fel!

  9. #807
    Pro Memoria miril's Avatar
    Join Date
    Apr 2003
    Location
    Stockholm
    Posts
    29,277
    Reputatie
    0
    Zambon cere dezafilierea Timisoarei Ziua

    Clubul lui Iancu a actionat in instantele civile gruparea italianului, lucru interzis de Statutul FRF, dar sefii din Banat sustin ca demersul lor nu incalca regulamentele federale

    Pe 7 iulie 2008, SC Politehnica 1921 Stiinta Timisoara & Invest SA, gruparea prezidata de Marian Iancu si care evolueaza in Liga I ca FC Timisoara, a actionat in justitie pe SC Fotbal Club Politehnica Timisoara SA, fostul club patronat de Claudio Zambon, dar reprezentat in continuare de italian, detinator al palmaresului si istoricului fostei Politehnica Timisoara, conform deciziilor Tribunalului de Arbitraj Sportiv de la Lausanne, confirmate si aplicatede catre FIFA si FRF. Numai ca, in conformitate cu Statutul FRF, cluburile afiliate nu se pot adresa instantelor civile, ci doar celor sportive, in caz contrar urmand a fi dezafiliate! Astfel, Zambon a anuntat ca va cere dezafilierea clubului lui Iancu si, automat, excluderea echipei FC Timisoara din Liga I.Desi la prima vedere lucrurile par simple, povestea litigiului in instanta civila dintre gruparile lui Iancu si Zambon este mai mult decat complicata. Primul termen al procesului a avut loc acum cateva zile, insa instanta a dispus o amanare pentru 18 decembrie dupa ce Zambon a invocat Statutul FRF. Acesta prevede, la Articolul 57 (Jurisdictie) ca: "(1) Litigiile izvorate din, sau in legatura cu activitatea fotbalistica din Romania, in care sunt angrenate cluburi afiliate si oficiali ai acestora, oficiali ai FRF/LPF/AJF, jucatori, agenti de jucatori sau agenti de meciuri se solutioneaza exclusiv de catre instantele competente prevazute de Articolul 56 din prezentul Statut (n.r. - diverse comisii federale, CAF, TAS). Recurgerea la jurisdictia instantelor de drept comun este interzisa, cu exceptia litigiilor de munca dintre cluburi si jucatori sau dintre cluburi si antrenori (...). (2) In cadrul competentelor sale, FRF este obligata sa supravegheze ca membrii sai afiliati, membrii acestora, precum si celelalte persoane mentionate la aliniatul (1) sa respecte procedura privind solutionarea litigiilor si sa fie raspunzatori de consecintele pe care le are nerespectarea acesteia (...)". Mai mult, in Articolul 29 (Litigii) din Regulamentul de aplicare a Statutului FRF, se specifica: (1) Pentru a asigura punerea in aplicare a prevederilor art. 57 alin. (1) din Statut, cluburile trebuie sa introduca in propriile statute dispozitii conform carora ele si membrii lor, mai putin jucatorii si antrenorii, isi asuma obligatia de a nu recurge la instantele de drept comun pentru solutionarea litigiilor si de a supune oricare dintre aceste litigii jurisdictiei AJF sau FRF, dupa caz (...). In caz contrar, conform Articolului 18 (Excluderea) din Statutul FRF, Adunarea Generala a federatiei poate sa excluda un membru daca acesta "incalca in mod grav Statutul, regulamentele, normele si hotararile FRF".Regulament anti-ZambonImediat dupa ce Zambon a anuntat ca va cere dezafilierea clubului prezidat de Iancu, au venit si reactiile din Banat. Initial, Iancu a sustinut ca Politehnica lui Zambon, participanta in Liga a IV-a, este afiliata la Asociatia Municipala de Fotbal Bucuresti, si nu la FRF, avand alt statut. Numai ca AMF Bucuresti este afiliata la FRF, iar cluburile care o formeaza beneficiaza de aceleasi drepturi ca cele afiliate direct la federatie (cele din primele trei ligi). In schimb, Gheorghe Chivorchian, director general al lui FC Timisoara, sustine ca Politehnica lui Zambon nu este afiliata la AMF Bucuresti, astfel ca demersul clubului din Banat nu cade sub incidenta Statutului FRF. De aici incepe o adevarata nebunie! Retrogradata din Liga a III-a in Liga a IV-a, Politehnica lui Zambon a trebuit sa se afilieze la AMF Bucuresti, unde, conform lui Vasile Avram, presedintele asociatiei, a obtinut o afiliere provizorie. Motivul pentru care s-a refuzat afilierea definitiva intrece orice inchipuire: Comitetul Executiv al FRF a introdus in regulament o prevedere conform careia, pentru a fi afiliat, un club trebuie sa poarte in denumirea oficiala numele orasului in care are sediul si nu numele altui oras! Si cum clubul se numeste Politehnica Timisoara si are sediul in Bucuresti (echipa lui Zambon joaca la Popesti-Leordeni), afilierea definitiva a fost refuzata! Sigur, decizia Comitetului Executiv al FRF ar parea in regula, daca ea ar fi reglementat o stare de fapt la nivel larg, insa intr-o astfel de situatie se afla o singura echipa, tocmai Politehnica lui Zambon! Ba, mai mult, decizia federala a venit cu putin timp inainte ca gruparea lui Iancu sa actioneze in civil gruparea lui Zambon! Pe aceasta chichita juridica mizeaza clubul lui Iancu pentru a evita prevederile Statutului FRF, numai ca Zambon sustine ca decizia nu poate fi aplicata retroactiv, el fiind in trecut membru afiliat in conditiile existente, pe de o parte, si, oricum, chiar si afiliat temporar, beneficiaza de drepturile prevazute de regulamente, pe de alta parte. Zambon mai sustine ca FRF a facut presiuni asupra AMF Bucuresti pentru ca echipei sale sa i se refuze afilierea. "FRF doar ne-a trimis o adresa oficiala in care ne-a cerut sa o informam despre situatia afilierii clubului Politehnica Timisoara", sustine Avram, mirat si el de interesul brusc al FRF. "Eu am aplicat regulamentul, am afiliat provizoriu Politehnica Timisoara, iar pentru afilierea definitiva mai trebuie acel act cu numele si sediul. Oricum, afilierea definitiva se aproba in Adunarea Generala, iar AMF o are o data pe an, nu pot sa o convoc cand vreau eu", a mai spus Avram.
    "The minority is sometimes right, the majority always wrong." - A Progres...sive Thinker

    "If you support a team that fails to win the league for years, it does feel like a kind of cult'." - Salman Rushdie

  10. #808
    Mughal Bancaru's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Bucuresti
    Posts
    14,681
    Reputatie
    1
    Iar...?

  11. #809
    Pro Memoria miril's Avatar
    Join Date
    Apr 2003
    Location
    Stockholm
    Posts
    29,277
    Reputatie
    0
    Mie-mi spune! Bine ca am aflat!

    http://mihaibravu.weblog.ro/2008-11-...3F%3F%3F-.html

    Chitu sustine ca e hartuit!

    Presedintele executiv al FC Ploiesti, Dan Chitu, a anuntat ieri, intr-o conferinta de presa, ca a depus o plangere la Politie, si la o companie de telefonie mobila, deoarece, este hartuit de catre fostul colaborator al clubului FC Ploiesti, Adrian Teodorescu! Chitu a aratat telefonul mobil, sustinand ca a fost sunat de "sute de ori, la orice ora din zi si din noapte, de pe numarul de telefon 07218899XX, care ii apartine lui Teodorescu Adrian. Am primit chiar si 64 de apeluri pe ora, de la acest numar. Primeam beep-uri si la 6 dimineata. S-a desconspirat singur, uitand, la un moment dat, sa-si ascunda numarul, cum facea de obicei. Am prezentat plangerea si dovada la Politie, pentru ca cine face asa ceva poate fi considerat psihopat!" – sustine oficialul de la FC Ploiesti. Chitu a amintit mai multe episoade in care relatia sa cu Adrian Teodorescu era cu totul alta. “A dormit la mine si a mancat la mine in hotel si, poate, pentru el, am facut mai multe decat pentru copilul meu, uneori. Inclusiv angajarea lui la Moreni s-a facut datorita mie, pentru ca eu am vorbit cu Florin Bercea pentru asta. Tot eu l-am ajutat sa recupereze nu stiu ce datorii sustinea el ca are de la Moreni si i l-am dat pe Preda, jucatorul de la Petrolul, sa-l vanda si sa-si ia banii. Petrolul l-a dat gratis la Campina si eu i l-am dat lui, pentru a-l vinde la Targoviste" – a spus Chitu.

    "Am refuzat Petrolul pentru FC Ploiesti!"

    In legatura cu scandalul despre care v-am mai informat intr-un numar trecut al ziarului, Stefan Dan Chitu, care este si membru in Comitetul Executiv al Federatiei Romane de Fotbal a dezvaluit printre altele: "In august, la inceputul lunii, am fost solicitat de Petrolul, de la cel mai inalt nivel de conducere al clubului, pentru a prelua postul de director general al acestei echipe. Eduard Alexandru a fost si el de fata si urma sa ramana la club, ca membru al Consiliului de Administratie. Am refuzat aceasta oferta, pentru care le multumesc celor de la Petrolul, deoarece le-am promis, inainte, lui Ioan Niculae si Marian Manea, ca voi veni la FC Ploiesti sa lucrez alaturi de colectivul de aici. Le multumesc pentru ca s-au gandit la mine si nu se stie daca, intr-o zi, nu vom avea alte tratative". Chitu a sustinut, in conferinta de presa importanta unei relatii bazate pe respect intre echipele ploiestene, care sa nu se lupte decat pe plan sportiv!". Aceeasi opinie a avut-o Marian Manea care a spus : "De cand a inceput campionatul ligii secunde, in care ne luptam direct cu Petrolul, va rog sa remarcati ca nu am dat nicio declaratie impotriva adversarilor nostri din Ploiesti".
    Chitu a mai declarat: "Aceasta echipa, FC Ploiesti, cred ca va promova, deoarece eu am vazut cat de mult se munceste aici, incepand cu antrenorul Rachita si echipa sa, si continuand cu conducerea administrativa. Rezultatele foarte bune nu sunt intamplatoare!" – a spus oficialul echipei ploiestene.
    In fata reprezentantilor presei, Chitu a mai spus: "N-am venit aici sa ma destainui vizavi de acest individ(n.n- Teodorescu) pe care nu-l pot numi om, dar trebuie sa fac anumite precizari. Am venit la acest club dupa ce am purtat o discutie cu domnul Ioan Niculae, caruia i-am promis ca ma voi alatura conducerii executive. Mi-am desfasurat activitatea asa cum am crezut eu ca este bine, sa-mi pun in practica experienta de conducator de peste 25 de ani, nu sa dezbin si sa bag intrigi intre conducatori, antrenori si jucatori.
    Ma deranjeaza modul in care presa judeteana se comporta fata de aceasta echipa, care, de bine, de rau, este acolo unde este. Nu se apreciaza aceasta munca, pentru ca este o munca, sa stiti, punctele nu s-au adunat pentru ca facem blaturi. Vivi Rachita este un antrenor foarte exigent, iar eu dintotdeauna mi-am dorit un colaborator de acest gen. Eu niciodata nu am pus asemenea conditie, sa fie dat el afara(n.n-Teodorescu), cand am venit eu.
    Nu el m-a adus la FC Ploiesti, pentru ca nu avea functie ca sa ma aduca. Oare, cum poate sa se apere in instanta, cand spune ca a intrat in combinatii, ca are mai multe blaturi decat meciuri jucate? Acestea sunt probe in plus la dosarul lui de persona non grata. El unde a fost, a facut decat rau. La Dunarea Galati a plecat cu scandal cu Brasoveanu, la Buzau, s-a judecat cu Dan Tulpan, pe care eu l-am convins, inainte de ultima infatisare a procesului, sa-si retraga plangerea. Apoi, m-am rugat de Florin Bercea sa-i dea si lui o functie undeva. L-a pus la Moreni, pe care a promis ca o promoveaza, dar n-a reusit, dupa care a venit plangand la mine ca a fost pacalit de Florin Bercea cu 5000 de dolari. Am informatii ca a incercat sa intre peste membrii galeriei, sa-i determine sa-mi scandeze numele intr-un mod jignitor. Eu ii apreciez pe suporteri pentru modul in care sustin echipa, dovada ca am decis sa platesc acea amenda de 200 de milioane de lei pe care clubul a primit-o in urma meciului cu Petrolul".

    Rezultatele spun totul

    Pe aceeasi tema, Marian Manea, presedinte al Consiliului Director al FC Ploiesti, a declarat: "Domnul Teodorescu a colaborat cu noi si, intr-adevar, si-a adus contributia la sosirea unor jucatori la FC Ploiesti - Carja si Frunza de la Otelul. Principala lui suparare o reprezinta faptul ca a fost declarat persona non-grata de catre FRF, dar ii amintesc ca picatura care a umplut paharul a fost scandalul de la meciul Dunarea Galati – Progresul, din finalul sezonului trecut. Inteleg ca supararea e mare, dar nu cred ca declaratiile din ultima vreme vin in sprijinul rezolvarii problemei, pentru a scapa de acest statut. Nu cred ca trebuia sa faca afirmatii de genul ca a facut mai multe blaturi decat meciurile pe care le-a jucat. Cat priveste promovarea echipei noastre de anul trecut, indiferent care a fost situatia, rezultatele spun totul. Nu poti sa obtii rezultate intr-un campionat intreg de Liga a III-a prin metodele pe care el le invoca. A mai spus ca, in opinia lui, cele mai bune echipe ale seriei sunt Ceahlaul, Progresul si Petrolul. E parerea lui, dar nu exista argument mai important decat rezultatele, iar noi am castigat la Progresul, am batut Petrolul in organizarea lor si urmeaza sa jucam cu Ceahlaul. Am vrut sa vina domnul Chitu langa noi, chiar am incercat sa-l mobilizez spunandu-i ca n-ar fi rau sa aiba in CV si o echipa promovata. L-am dorit pentru ca eu nu am timp sa ma ocup de toate problemele clubului, si nu din alt motiv. Sa nu se bata campii ca l-am adus sa rezolve probleme subterane, pentru ca, in 14 etape, nu am avut niciun penalti!"
    Last edited by miril; 11th November 2008 at 16:52.
    "The minority is sometimes right, the majority always wrong." - A Progres...sive Thinker

    "If you support a team that fails to win the league for years, it does feel like a kind of cult'." - Salman Rushdie

  12. #810
    Pro Memoria miril's Avatar
    Join Date
    Apr 2003
    Location
    Stockholm
    Posts
    29,277
    Reputatie
    0
    De la Stefan pentru Stefan:

    Ștefan Chițu: "Nu ne bucurăm că am devenit lideri!" IUSTIN ALEXANDRU Gooolsport.ro

    Președintele executiv al lui FC Ploiești consideră că, pentru echipa sa, preluarea posturii de lideră a seriei I în eșalonul secund, de pe urma retragerii celor de la Prefab Modelu, nu aduce un sentiment deplin de bucurie.

    Domnule Chițu, ați "pus umărul" la retragerea celor de la Modelu, ca să fiți sigur de primul loc în serie?
    Doamne ferește! Departe de mine gândul și faptul acesta. Și vă rog să mă credeți că noua noastră postură nu prea ne bucură

    Curios. De ce să nu vă bucurați de locul întâi în clasament?
    Atât timp cât s-a mai retras o echipă din campionat, într-o serie și-așa săracă, mă întristează că fotbalul nostru devine din ce în ce mai dezinteresant. Sau poate prea bogat pentru alți investitori...


    Vă raliați ideii că Ceahlăul a ajuns pe loc promovabil tocmai datorită arbitrajelor favorabile? Și antrenorul Vivi Răchită a fost de aceeași părere.
    Nu vreau să fac aprecieri față de maniera în care câștigă Ceahlăul. Bună sau rea, aceasta i-a adus în topul clasamentului pe loc promovabil și asta contează cel mai mult. Atât timp cât n-ai dovezi ca să poți proba nemulțumirea ta, nu poți spune nimic. Iar antrenorii, știți cum sunt...se mai "aprind" și ei, câteodată.


    Nu este prea devreme ca FC Ploiești să promoveze în Liga 1, după ce abia în vara trecută a izbutit să ajungă în eșalonul secund?
    Nu, deloc. Este obiectivul pe care l-am gândit, care poate fi dus la bun sfârșit și pe care vrem să-l îndeplinim tuturor prahovenilor. Sincer, eu nu mă gândesc să promovez de pe primul loc al seriei. Adversarul meu nu este Ceahlăul, ci Progresul, Buftea, Galațiul, Tulcea și chiar Petrolul. Cu ei mă
    lupt pentru locul al doilea, care duce în prima ligă. De la început am pornit cu gândul acesta, că pe noi ne interesează doar locul doi în serie și nu fotoliul de lideră.


    Și de ce ar fi Ceahlăul echipa sigură de promovare, de pe primul loc?
    Pentru că este un club puternic, cu o tradiție însemnată în fotbalul românesc. La Piatra Neamț este prietenul meu, Gigi Ștefan, care a făcut acolo o bază splendidă. Piatra Neamț merită o echipă în prima ligă. Păcat a fost că s-a chinuit, Gigi, doi ani la retrogradare în primul eșalon.


    Dar despre FC Ploiești-Ceahlăul, din această săptămână, ce spuneți?
    Va fi derbyul turului. Fiecare își dorește să învingă. Va fi un meci aparte, echilibrat. Sper să câștige cine va fi mai bun. Lui Gigi Ștefan îi doresc să promoveze și să-și facă o echipă competitivă. Ar fi păcat să nu fie, iar, în Liga 1, pentru că merită asta. Iar Ceahlăului îi doresc baftă, dar mai puțin în meciul contra noastră.


    Să înțeleg că v-ați dori să promovați "la braț" cu Ceahlăul?
    Alături de Ceahlăul, fără discuție! Doar n-am să agreez să promoveze o echipă precum Progresul, care nici măcar teren de antrenamente nu are. Pe Gigi îl cunosc de foarte mulți ani, am un respect deosebit pentru tot ce a făcut în fotbalul românesc. Cel mai mult mă bucur că n-a cedat, atunci când a fost la ananghie.
    "The minority is sometimes right, the majority always wrong." - A Progres...sive Thinker

    "If you support a team that fails to win the league for years, it does feel like a kind of cult'." - Salman Rushdie

  13. #811
    Mughal Bancaru's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Bucuresti
    Posts
    14,681
    Reputatie
    1
    V-am zis eu ca prefera PN. Spune-mi cu cine te insotesti ca sa iti spun cine esti. Nu avem un teren, avem mai multe. Ce cretin. E mult trambitatul teren pe care l-a facut raposatu (Ginu), celebrul teren cu gard tras de catre BNR. Dar nu poti sa ai pretentii de la Chit Tzu (razboinic de meserie, a invatat de la mama lui, Shun Tzu; sau ta-su).

  14. #812
    Pro Memoria miril's Avatar
    Join Date
    Apr 2003
    Location
    Stockholm
    Posts
    29,277
    Reputatie
    0
    Declaratiile razboinice de la Malu Spart. Nu mai comentez ca in plus bate...Campi(n)a Mierlei. Deci egal sau bate FC-ul, nu?
    "The minority is sometimes right, the majority always wrong." - A Progres...sive Thinker

    "If you support a team that fails to win the league for years, it does feel like a kind of cult'." - Salman Rushdie

  15. #813
    Mughal Bancaru's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Bucuresti
    Posts
    14,681
    Reputatie
    1
    O sa fie de saloon. Unde mai pui ca astia vor fi si odihniti. Cea mai mare magarie, sa le amane meciul pentru un om absent, chemat la lotul de juniori. Craiova are meci cu Steaua in WE. Au nu stiu cati chemati la lot. Si au meci greu de tot si foarte important, putand sa urce in primele 3 si sa se distanteze la 4 puncte de Steaua. De ce nu le amana meciul?

  16. #814
    Pro Memoria miril's Avatar
    Join Date
    Apr 2003
    Location
    Stockholm
    Posts
    29,277
    Reputatie
    0
    Dupa un model bine cunoscut, polii de la Poli:

    Vasile Șiman, anchetat pentru evaziune fiscală Cristi Ciupercă EvZ

    Patronul echipei Sportul Studențesc este cercetat fiindcă și-ar fi „umflat“ propriul buzunar cu bani încasați din transferurile unor fotbaliști la Timișoara.

    Vasile Șiman, patronul echipei de fotbal Sportul Studențesc, va fi anchetat de procurori pentru evaziune fiscală. Așa au hotărât magistrații Judecătoriei Sectorului 1, care susțin că Șiman ar fi vândut mai mulți fotbaliști la Poli Timișoara, iar banii încasați i-ar fi băgat în propriile lui conturi, și nu în cele ale clubului, așa cum era normal. Sentința judecătorilor vine la patru luni după ce procurorii au decis să nu înceapă urmărirea penală împotriva patronului clubului din Regie în acest caz.

    Deși surse judiciare dau drept sigură punerea acestuia sub învinuire, anchetatorii așteaptă decizia finală a magistraților Tribunalului București, care vor lua în discuție, pe 8 decembrie, recursul lui Șiman.

    „Ingineriile financiare“, reclamate de Fisc

    Potrivit magistraților Judecătoriei Sectorului 1, acuzațiile la adresa lui Șiman au fost formulate de Agenția Națională de Administrare Fiscală (ANAF), care a descoperit neregulile în urma unui control făcut la Sportul Studențesc în perioada 9 mai-20 iulie 2006.

    În procesul-verbal întocmit atunci, inspectorii fiscali precizează că între Sportul Studențesc și Politehnica Timișoara au fost încheiate acorduri de transfer ale unor fotbaliști, iar „plata nu s-a făcut direct în conturile Sportul Studențesc, ci în contul președintelui Consiliului de Administrație, Vasile Șiman“. Și asta, „în baza unor contracte de novațiune încheiate între părți, prin acest mod urmărindu-se evitarea popririlor asupra disponibilităților bănești deschise de Sportul Studențesc“.

    Concret, Șiman ar fi evitat astfel să vireze la bugetul de stat taxele și impozitele datorate în urma încheierii transferurilor.

    Expertiză contestată de ANAF

    Concluziile Fiscului au fost înaintate procurorilor Parchetului Judecătoriei Sectorului 1. Anchetatorii au cerut însă efectuarea unei expertize, în baza căreia au hotărât apoi să nu înceapă urmărirea penală împotriva patronului de la Sportul. ANAF consideră acum că această expertiză este ilegală. De aceeași părere sunt și judecătorii care au stabilit că, deși era parte în această cauză, ANAF nu a fost înștiințată de procurori de realizarea expertizei și nu a mai putut depune la dosar documente prin care să-și susțină acuzațiile la adresa lui Vasile Șiman.

    „(...) nerespectarea dispozițiilor legale în acest sens este de natură a afecta aflarea adevărului, impunându-se anularea actului (a expertizei)“, spun magistrații în motivarea hotărârii prin care cer Parchetului să înceapă urmă rirea penală față de Șiman. Pe de altă parte, judecătorii rețin că drepturile ANAF au fost încălcate cu atât mai mult „cu cât concluziile expertizei sunt vădit neîntemeiate“.

    N-au fost plătite taxele către stat

    Mai mult - pretinde instanța - chiar și expertul a reținut că nu au fost plătite toate contribuțiile față de stat și confundă patrimoniul clubului cu cel al lui Șiman. Mai exact, acesta din urmă „a împrumutat“, pe hârtie, asociația sportivă cu bani pentru plata salariilor și a utilităților.

    Încasările clubului au fost trimise apoi în conturile patronului pentru plata datoriilor acumulate față de el. „Instanța reține că această modalitate de desfășurare a activității asociației sportive a avut ca efect direct neachitarea obligațiilor cu stopaj la sursă (CAS și alte contribuții), iar intimatul (Vasile Șiman) a acționat având reprezentarea clară a acestui rezultat și în cunoștință de cauză“, spun magistrații.

    BATISTA PE ȚAMBAL

    Șiman: „Mai bine nu scrieți nimic“

    Contactat telefonic de EVZ, Vasile Șiman susține că problemele pe care le are cu justiția nu au nicio legătură cu transferurile și provin din neplata unor impozite mai vechi. „Poli Timișoara a făcut o cerere de returnare de TVA pe urma transferurilor și, ca urmare, ANAF-ul a făcut un control la noi la club. A constatat doar neplata unor impozite istorice, nicidecum vreo neregulă legată de transferurile de jucători. Nu mă interesează ce hârtii aveți voi ciordite de prin extrase de ședințe, eu vă spun care e realitatea. Mai bine nu scrieți nimic, că nu aveți ce“, a declarat patronul Sportului Studențesc. Acesta susține că banii încasați pe urma transferurilor de jucători la Poli Timișoara au intrat în conturile clubului: „Nu a fost nimic ilegal cu acele transferuri. Banii au intrat în conturile clubului, nu în contul meu. Nu știu unde scrie prostia asta sau cine a spus-o. În țara asta spune fiecare ce vrea“. (Mihai Voinea)

    REACȚIA TIMIȘOAREI

    Iancu: „Noi suntem în regulă“

    Metoda de fentare a autorităților este clasică. Oficialii clubului trimit către ligă, forul care înregistrează trasferurile, un număr de cont care, de multe ori, aparține unor persoane fizice sau unor offshore-uri, și nu grupărilor în cauză. Așa s-a întâmplat la transferul australianului McKain de la FC Național la Poli Timișoara. Suma cu care a fost vândut jucătorul a intrat, printr-un offshore, în buzunarele lui Gino Iorgulescu, președintele clubului „bancar“ la acea vreme, în loc să ajungă la club. „Aud pentru prima oară despre problema între noi și Sportul. Nu știu nimic. La noi a existat un control în urmă cu un an, dar a ieșit totul OK. Suntem în regulă. Avem plățile la zi“, a spus Marian Iancu, șeful Timiș oarei. „Responsabilitatea conținutului actelor de transfer aparține cluburilor. Liga veghează ca acordurile de transfer să fie conform regulamentelor. Actele trebuie să fie prevă zute cu număr de intrare, număr de ieșire și semnăturile părților“, ne-a declarat ieri Adrian Ionescu, ofițer de presă al ligii.
    Last edited by miril; 20th November 2008 at 11:29.
    "The minority is sometimes right, the majority always wrong." - A Progres...sive Thinker

    "If you support a team that fails to win the league for years, it does feel like a kind of cult'." - Salman Rushdie

  17. #815
    Mughal Bancaru's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Bucuresti
    Posts
    14,681
    Reputatie
    1

  18. #816
    Mughal Bancaru's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Bucuresti
    Posts
    14,681
    Reputatie
    1

    E pentru sectiunea ANTIPROSTI

    „FC Ploiești e echipa FRF-ului!“

    După ce Ceahlăul a câștigat sâmbătă derby-ul seriei I, 1-0 cu FC Ploiești, oficialii echipei moldovene au ținut să răspundă atacurilor venite din partea prahovenilor de-a lungul turului.
    Președintele nemțenilor, Viorel Mestecăneanu, a precizat că toate loviturile de la 11 metri de care a beneficiat echipa sa au fost acordate corect. Totodată, Mestecăneanu susține că FC Ploiești este o echipă protejată de către Federația Română de Fotbal. „Referitor la toate comentariile asupra faptului că am primit prea multe penalty-uri, eu mă întreb dacă a stat cineva să analizeze fiecare fază în parte. Doi atacanți de viteză, cum avem noi, nu pot fi opriți decât prin fault. Etapa viitoare primim vizita celor de la Dinamo II Ploiești, dacă tot se vorbește de influențe. Toată lumea știe că ploieștenii sunt protejați de către FRF”, a tunat Mestecăneanu.

    Tabăra prahovenilor nu a rămas indiferentă la acuzele nemțenilor și a ripostat prin Marian Manea, președintele Consiliul de Administrație al FC Ploiești.

    „Să-mi dea caleașca de la Piatra-Neamț”

    „Mă așteptam ca un om cu pretențiile domnului Mestecăneanu să se uite întâi în ograda lui și apoi să vorbească de alți. Nu în meciurile echipei FC Ploiești adversarii vor să se retragă de pe teren, nu noi avem golgheteri din penalty. Așa e la bucurie, te mai ia valul. Nu mă aștept ca cineva să se autosesiseze după asemenea declarații, adică încă o dovadă că suntem echipa FRF-ului”, a spus Manea, care apoi a încheiat ironic: „Eu sunt președintele Societății Române de Trap, am cai, dar nu am trăsură. Îl rog pe Mestecăneanu, în drumurile lui zilnice la București, să-mi aducă și mie caleașca aceea frumoasă pe care o au ei la Piatra-Neamț”.

    Rohat: „Nu sunt vinovat!”
    (asta nici nu mai conteaza - n.a.)

    Autorul autogolului care a decis derby-ul de sâmbătă, Gheorghe Rohat, spune că portarul Gabriel Popa a greșit la golul nemțenilor. „Toată lumea mă consideră «țap ispășitor» pentru acest autogol. Dacă e să fie cineva vinovat, acela poate fi doar portarul, dar nu este cazul să căutam vinovați. Nu am de ce să îmi asum această înfrângere”, a spus Rohat.

  19. #817
    Pro Memoria miril's Avatar
    Join Date
    Apr 2003
    Location
    Stockholm
    Posts
    29,277
    Reputatie
    0
    Adevarul este ca aici are dreptate, nu el a fost vinovatul, dar ce conteaza cand te faci de tot...rohatul.
    "The minority is sometimes right, the majority always wrong." - A Progres...sive Thinker

    "If you support a team that fails to win the league for years, it does feel like a kind of cult'." - Salman Rushdie

  20. #818
    Mughal Bancaru's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Bucuresti
    Posts
    14,681
    Reputatie
    1
    Eu am si spus ca aia nici nu mai conteaza pentru esenta articolului. Adevarul e ca ambele echipe sunt favoritele FRF. Sandu ii spune lui Fanel ca ii pare rau daca retrogradeaza iar Chitu... cu Chitu cred ca doarme in pat. Scandalul asta imi aduce aminte de o patanie - un prieten de-al meu era in gara si astepta. O luase pe sora-sa de la tren, venise din Elvetia. Bagaje peste bagaje. La un moment dat de atata plictiseala 2 s-au luat la bataie. Si da-i, si lupta... Baitul, prietenul meu, ala cu bagajele, normal ca se uita la aia ca la filme cu batai. Cand s-a terminat bataia iar oamenii aia au disparut, privitorii se intindeau, cascau si se frecau la ochi. Cel mai tare se freca amicum X ca ii disparusera bagajele.
    Asa fac si *****ii astia. Fac circ iar boii se uita cu gura cascata. Cine sa aibe dreptate? Cin' sa fie? Pana sa se dezmeticeasca aia sunt promovati la brat. Bratul lung al legii.

  21. #819
    Pro Memoria miril's Avatar
    Join Date
    Apr 2003
    Location
    Stockholm
    Posts
    29,277
    Reputatie
    0
    Sa nu uiti, "bancare"! Asa se procedeaza:

    http://www.libertatea.ro/stire/carme...ta-222378.html
    "The minority is sometimes right, the majority always wrong." - A Progres...sive Thinker

    "If you support a team that fails to win the league for years, it does feel like a kind of cult'." - Salman Rushdie

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •