Results 1 to 21 of 24

Thread: "Scrisori catre o tanara gimnasta" - de Nadia Comaneci

Threaded View

Previous Post Previous Post   Next Post Next Post
  1. #1
    gymnastics fan ioanavol's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    4,642
    Reputatie
    1

    "Scrisori catre o tanara gimnasta" - de Nadia Comaneci

    Am deschis topicul acesta pentru ca am citit acum cateva luni cartea Nadiei...si daca atunci a fost doar o poveste, acum, dupa saptamanile petrecute discutand cu voi, are alta semnificatie.Aceasta carte, dupa parerea mea, nu este atat de importanta ca beletristica, cat prin faptul ca reda trairile unei gimnaste, chiar daca atenuate de trecerea timpului si de regulile nescrise ale politetii/diplomatiei.

    Mai citesc din cand in cand paragrafe si unele mi se par mult mai interesante decat cand le-am citit prima oara. Asa ca m-am gandit sa dau cateva citate aici, care poate ne vor ajuta sa le intelegem mai bine pe gimnaste si ce fac ele. Imi cer scuze anticipat celor care poate au citit cartea si nu au chef sa revada paragrafele...

    Spre exemplu acesta (pag 121):

    Oamenii tind sa creada ca gimnastele din echipe diferite se au ca soarecele si pisica. Ce nu inteleg ei este ca fiecare dintre noi stie ce pot colegele noastre la fiecare aparat. Nu e nevoie sa le spionezi. Gimnastele realizeaza exercitiile pe care le prezinta oficial la antrenamente. Nu poti sa dai mai mult intr-un concurs decat faci la sala. Nu este posibil. Poate prinzi ici si colo cate o aterizare mai buna, dar nimic de exceptie. Gimnastele concureaza cu ele insele. Pe marea scena nimeni nu face diferenta, dar presei ii place sa dea la iveala rivalitati si sa creeze eroi.

    asa am inteles-o mai bine pe Stela cand zicea ca (,) concureaza numai cu ea insasi.
    Last edited by ioanavol; 31st October 2007 at 23:35.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •