Page 23 of 33 FirstFirst ... 132122232425 ... LastLast
Results 463 to 483 of 688

Thread: FCU POLI TIMISOARA (Stiri)

  1. #463
    junior area51's Avatar
    Join Date
    Mar 2005
    Location
    Iasi
    Posts
    87
    Reputatie
    1
    Quote:
    Originally Posted by Grinco
    Uite aici pe scurt explicatia, expusa de userul RLEMON . Daca nici asa nu intelegeti, mai simplu nu pot sa va explic:

    "Adevarata" Poli nu e in liga a III-a. Zambon a plecat de la club la un moment dat si a renuntat la echipa Poli Timisoara. In acel moment s-a format un nou club Politehnica 2002 Timisoara, care are inclusiv o hotarare judecatoreasca cum ca e continuatoarea vechii Politehnici. Si Zambon nu avea absolut nici o legatura cu acest club.
    Intr-adevar, Iancu a preluat echipa Poli AEK, care nu avea nici o legatura cu vechea Poli. De anul trecut, insa, clubul lui Iancu a preluat pe Poli 2002, devenind, in consecinta, mostenitoarea palmaresului Politehnicii Timisoara.
    Aici intervine magaria pe care a facut-o FRF, atribuindu-i lui zambon, in mod ilegal, palmaresul lui Poli Timisoara. Pe baza acestei decizii, macaronarul a castigat si la Tribunalul de Arbitraj Sportiv de la Laussane.

    ---------------------

    Comentez doar primul aliniat: Sa inteleg ca printr-o simpla (re)infiintare a unui club si o simpla hotarare judecatoreasca (nici macar a unui tribunal sportiv) se poate atribui un palmares???? Trebuie sa fii nebun sa te creada cineva de la TAS. Si ma rog, din 2002 si pana la mutarea Rocarului la TM nu s-a vorbit(pomenit) nimic de palmares.

    Pai in cazul asta, daca se pot face asemenea masinatiuni, va dau eu solutia copii ai timisoarei, dragi banateni:
    Cautati orice nepot al patronilor Ripensiei si reinfiintati echipa aia. Apoi fuzionati(sau nu - o inscrieti in D) cu cine vreti voi. Atunci va puteti lauda cu un palmares adevarat.

    Imi multumiti dupa Da va rog nu-l cooptati iar pe nen'tu vostru Jackie ca o sa se ia de regimul comunist ca i-au desfiintat echipa acu saptej'de ani.

    PS Cred ca si-acum stiu din cartile regretatului Ioan Chirila atacul celebru : "BindeaBekeCiolacSchwartzDobay" daca nu ma inseala memoria...
    V-am pupat!
    Last edited by area51; 20th March 2007 at 21:36.
    [COLOR=blue][SIZE=4][FONT=Comic Sans MS]cu Iasul ne nastem...cu Iasul murim !!![/FONT][/SIZE][/COLOR]

  2. #464
    Timisoara ... Elphax's Avatar
    Join Date
    Feb 2006
    Location
    Curva Sud
    Posts
    14,658
    Reputatie
    1
    dupa revolutie s-a infiintat un ONG al membrilor fondatori, ai au fost de fiecare data asociati in club, iar apoi in societatea pe actiuni, palmaresul e la ei, ei sunt cu noi ...

  3. #465
    Timisoara ... Elphax's Avatar
    Join Date
    Feb 2006
    Location
    Curva Sud
    Posts
    14,658
    Reputatie
    1
    Timișorenii vor profita de jocurile echipei naționale și vor disputa sîmbătă un amical pe stadionul "Dan Păltinișanu". Inițial, bănățenii au mizat pe Universitatea Craiova, dar oltenii vor întîlni pe FC Argeș, astfel că oficialii clubului iau în calcul variantele Serbia sau Ungaria, de unde așteaptă astăzi un răspuns definitiv. Cel mai probabil, Poli va juca cu Banat Zrejanin sau Hajduk Kula, meciul urmînd să se dispute de la ora 18:00.

    noul antrenor va fi prezent la meci

  4. #466
    Timisoara ... Elphax's Avatar
    Join Date
    Feb 2006
    Location
    Curva Sud
    Posts
    14,658
    Reputatie
    1
    Nu s-a reusit perfectarea unui amical cu o echipa straina.

    Amical- Poli va juca cu Jiul Petroșani, în nocturnă la Timișoara.

    Sîmbătă este așteptat și antrenorul ceh, Dusan Uhrin pentru negocieri,Marian Iancu dorind să-i propună un contract pe trei sezoane, cu obiectiv cîștigarea titlului.

    Astăzi, este așteptat din Ucraina, Viaceslav Groznî pentru a discuta cu șefii lui Poli despre un interimat pînă în vară.

  5. #467
    Timisoara ... Elphax's Avatar
    Join Date
    Feb 2006
    Location
    Curva Sud
    Posts
    14,658
    Reputatie
    1
    Juristul FRF, Justin Stefan, a precizat ca decizia TAS a fost pusa in vigoare de FRF asupra lui FCU Poli Timisoara, care are echipe in campionatul de juniori si copii, societate non-profit, care nu are nici o legatura cu SC FC Politehnica Timișoara & Invest SA, al cărui proprietar este Marian Iancu și care activează cu echipe de seniori în cadrul Ligii I și a II-a.

    "Hotărârea TAS este pronunțată strict împotriva FCU Politehnica Timișoara care are echipe în campionatele de copii și juniori. Gruparea lui Marian Iancu nu are vreo legătură cu decizia TAS. Dacă societatea domnului Claudio Zambon are nemultumiri cu referire la activitatea echipei din liga I, e nevoită să urmeze din nou calea instanțelor și să se adreseze comisilor", a explicat Ștefan.

    deci zambon va trebui sa o ia de la capat - dar acum avem toate actele si nu are nici o sansa
    dimpotriva, va fi exact invers decat vrea el, va pierde tot!

  6. #468
    junior Wily_B.L.U's Avatar
    Join Date
    Oct 2006
    Location
    Lugoj
    Posts
    108
    Reputatie
    1
    Rog totzi suporteri lu poli din LUGOJ sau timisoara sa vina sambata sa se alature galeriei !!!!!!! Doar asa mai poate scapa Auxerre Lugoj de la retrogradare !!!!!!! Echipa chiar are nevoie de noi !!!!! Vreau sa precizez ca GALERIA LUGOJANA ARE INTRAREA LIBERA !!!!!!!!!!!!!!
    [SIZE="5"][COLOR="DarkOrange"]Blue LINX Ultra'[/COLOR] [/SIZE] [SIZE="4"][COLOR="Blue"]MEMBER [/COLOR][/SIZE]

  7. #469
    junior area51's Avatar
    Join Date
    Mar 2005
    Location
    Iasi
    Posts
    87
    Reputatie
    1
    Dupa ce am vz aseara la realitatea cu Zambon vs Iancu imi dau seama ca grasul asta ia de prosti pe toti... Acu dupa ce i-a balacarit pe aia de la FRF nu mai sunt aia de vina... v-a scos in strada de-aiurea ca nici macar nu va stiti unde-i palmaresul... El se schimba dupa cum ii suna bine legile si toti trebuie sa interpreteaze(cum e cazul unora din FRF) dupa cum dicteaza el. Cica palmaresul acu el si-l disputa cu fosta Rocar-Bragadiru
    ...mey mey...sunteti penibili cei mai multi si marionetele astuia care v-a confiscat fotbalul local pe banii din tunurile Bkp-ului.

    Cine detine palmaresul??? sa va sopteasca nenea Iancu,ca asta ia de fraieri pe toti!

    acu o saptamana era alba, acu e galbena, maine va fi albastra..... da' violeta cand???
    [COLOR=blue][SIZE=4][FONT=Comic Sans MS]cu Iasul ne nastem...cu Iasul murim !!![/FONT][/SIZE][/COLOR]

  8. #470
    sport legend
    Join Date
    Aug 2006
    Posts
    1,229
    Reputatie
    1
    Impresionat de recenta miscare po****ra de la Timisoara, cind zeci de mii de suporteri au iesit in strada, manifestind in sprijinul clubului Poli, Vicepresedintele Senatului Romaniei, Corneliu Vadim Tudor, a intervenit ieri in "cazul Poli Timisoara". Senatorul i-a adresat o scrisoare Premierului Italiei, Romano Prodi, caruia i-a solicitat sa intervina pentru a stopa demersurile lui Claudio Zambon. Iata mai jos, textul respectiv, redat integral. Ramane de vazut care va fi reactia Premierului Prodi.

    Excelenței Sale Domnului Romano Prodi, Președintele Consiliului de Miniștri al Italiei

    Stimate domnule președinte,
    vă scriu în dubla mea calitate: aceea de vicepreședinte al Senatului României (funcție din care coordonez, printre altele, și Comisia Permanentă pentru Muncă, Familie și Protecție Socială) și aceea de președinte al Grupului Parlamentar de Prietenie România-Italia. Vă aduc la cunoștință că un conațional al dvs., un oarecare Claudio Zambon, pripășit în România cu tot felul de afaceri de tip mafiot, a provocat o stare conflictuală foarte gravă, într-un mare municipiu al țării noastre, Timișoara, care poate degenera într-o revoltă po****ră de amploare. În mod concret, acest infractor s-a făcut stăpîn pe Clubul de Fotbal Politehnica Timișoara, pe trofeele, prestigiul, tradiția și istoria de aproape 100 de ani a acestuia. Speculînd lipsa de informare a Tribunalului de Arbitraj Sportiv de la Lausanne (Elveția), numitul Zambon a vînturat niște acte și dovezi fabricate care, în fond, nu spun nimic și falsifică adevărul. Mai mult decît atît, dar deciziile acelui Tribunal elvețian n-au nici o valoare executorie pe teritoriul României, reprezentînd un fel de opinii consultative. Zilele trecute, mai multe zeci de mii de cetățeni ai Timișoarei au organizat un marș și miting de protest, cerînd un drept legitim: și anume necesitatea ca echipa-simbol Politehnica Timișoara să rămînă în patrimoniul Municipiului! Acești conaționali ai mei nu prea mai au alte bucurii în viață, iar dacă Mafia din Italia vine și le fură cel mai vechi și mai iubit simbol, vă dați seama ce consecințe sociale și politice va avea o asemenea fărădelege. Dr. Corneliu Vadim Tudor,Vicepreședinte al Senatului României

    Interesant demersul lui Vadim

  9. #471
    Banned
    Join Date
    Feb 2007
    Location
    Vest
    Posts
    817
    Reputatie
    0
    vadim asta ii tare de tot!
    bravo lui ca a luat atitudine fata de cazul poli.


    si pe boc il batea tatasu cu cureaua de la ceas!!!!!

  10. #472
    sport legend
    Join Date
    Aug 2006
    Posts
    1,229
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Cappone View Post
    vadim asta ii tare de tot!
    bravo lui ca a luat atitudine fata de cazul poli.


    si pe boc il batea tatasu cu cureaua de la ceas!!!!!
    :ras-plans: :ras-plans: :ras-plans: Asa de mic era A ramas celebra vorba

  11. #473
    Timisoara ... Elphax's Avatar
    Join Date
    Feb 2006
    Location
    Curva Sud
    Posts
    14,658
    Reputatie
    1
    Cica avem un amical cu Fiorentina in iulie, la Timisoara

    pret - 200.000 eur

  12. #474
    Banned
    Join Date
    Feb 2007
    Location
    Vest
    Posts
    817
    Reputatie
    0
    las ca-i bine ca jucam cu fiorentina!numai ar fi bine sa jucam meciuri oficiale cu echipe tari

  13. #475
    senior reseter's Avatar
    Join Date
    Jul 2006
    Posts
    177
    Reputatie
    1
    Craiova - Te Iubesc
    Poli Timisoara - Te Respect Pentru Ca Meriti!!
    [B][COLOR="Blue"]A FOST ODATA CA NICIODATA O POVESTE FRUMOASA DESPRE CEA MAI IUBITA ECHIPA - UNIVERSITATEA CRAIOVA..........SI MAI E INCA.....[/COLOR][/B]

  14. #476
    Timisoara ... Elphax's Avatar
    Join Date
    Feb 2006
    Location
    Curva Sud
    Posts
    14,658
    Reputatie
    1
    Aflat cu "Sorinaccio" la al treilea fost "profesor" pe care îl învinge, după Olăroiu și Șunda, Vali Velcea a declarat că nu crede că Sorin Cîrțu îi poartă pică pentru faptul că l-a învins în partida de miercuri seară."Nu cred că Sorin Cîrțu este invidios, sunt la început de carieră, am învățat multe de la dânsul și nu m-am supărat pentru că a mai făcut remarci răutăcioase în timpul meciului. Este un tip mai glumeț și chiar dacă a vorbit serios, tot nu m-am supărat", a spus Velcea.
    violamania.ro

  15. #477
    Banned
    Join Date
    Feb 2007
    Location
    Vest
    Posts
    817
    Reputatie
    0
    cartu ala ce se astepta,sa il lase Poli sa castige sau ce?cine se crede si prostalau ala?
    bine ca i-am taiat macaroana lui iacov sa se duca in B si sa ne lase cu nationalul lui cu tot!
    FORZA POLI

  16. #478
    Timisoara ... Elphax's Avatar
    Join Date
    Feb 2006
    Location
    Curva Sud
    Posts
    14,658
    Reputatie
    1
    Ultimele două victorii din campioant l-au mulțumit pe Marian Iancu. "Sîntem pe drumul pe care ni l-am asumat, dar trebuie să continuăm munca serios. Trebuie să avem grijă la tot ce se întîmplă, pentru că avem un obiectiv de realizat, să ne obișnuim să jucăm ca o echipă mare. Mă bucur că jucătorii sînt inteligenți, au realizat care le e valoarea și au început să gîndească fotbalul. Și Naționalul are jucători de valoare și sînt sigur că au fost ambiționați de conducere, dar nu au putut juca pentru că nu le-am permis", a spus Iancu.
    violamania.ro

  17. #479
    sport legend edd's Avatar
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    Timisoara
    Posts
    1,085
    Reputatie
    1
    EXCLUSIV / Dusan Uhrin Jr. a semnat cu Poli!
    Oficialii timișoreni au făcut o vizită fulger la Praga, unde, cu contractul tradus în cehă, i-au pus pe masă condițiile tehnicianului Mladei Boleslav. Uhrin a parafat actul care va fi in scurt timp inregistrat la LPF. Contractul se va întinde pe 3 ani, începînd din vară, iar obiectivele sînt calificarea într-o cupă europeană în primul an, iar începînd cu al doilea an de contract, cîștigarea campionatului.
    În vîrsta de 40 de ani, Dusan Uhrin jr. și-a început cariera de antrenor acum zece ani și se află pe banca tehnica a FK Mlada Boleslav din 2004
    violamania
    nu se stie inca daca e adevarat..daca ne-am lua dupa astia....

  18. #480
    Banned
    Join Date
    Feb 2007
    Location
    Vest
    Posts
    817
    Reputatie
    0
    sa-l vedem si pe asta de ce e in stare,ca am mai auzit de astea ca vine cutare si cutare.....

  19. #481
    Timisoara ... Elphax's Avatar
    Join Date
    Feb 2006
    Location
    Curva Sud
    Posts
    14,658
    Reputatie
    1
    Adrian Olah, fundașul Timișoarei, care azi a împlinit 26 de ani, a promis că își va cinsti colegii cum se cuvine și a declarat că de ziua lui și-ar dori cîștigarea Cupei României, cu Poli. "O să le fac cinste băieților, că așa e datina. De ziua mea îmi doresc să revin cît mai repede pe teren, mi-e dor să joc și îmi mai doresc să luăm Cupa. Eu am mai jucat o finală, dar atunci cupa a trecut pe lîngă mine, de data asta, însă, n-o mai las să-mi scape", a declarat fundașul bănățenilor.

  20. #482
    Banned
    Join Date
    Feb 2007
    Location
    Vest
    Posts
    817
    Reputatie
    0
    sper sa nu lase cupa sa treaca din nou pe langa el,mai ales ca acuma POLI este la un pas de un trofeu dupa multi ani de seceta!
    si le inchidem gura la satenii de pe mures care vor continua p e veci sa se laude ca au eliminat in anii 70 pe feyenoord.
    PREZENTUL CONTEAZA!

  21. #483
    Banned
    Join Date
    Feb 2007
    Location
    Vest
    Posts
    817
    Reputatie
    0
    dar rapidul va juca pe viata si pe moarte acum ,ca nu prea mai au sanse in campionat sa se califice in cupa uefa,si va fi extrem de greu!

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •