Page 22 of 23 FirstFirst ... 1220212223 LastLast
Results 442 to 462 of 477

Thread: Naționala de handbal masculin

  1. #442
    ros albastru delaoltenia's Avatar
    Join Date
    Jul 2008
    Posts
    43,461
    Reputatie
    0
    Meci de calificare la Campionatul European din 2012 din Serbia.
    Spania-Romania 36-23 (18-11)


    S-au terminat preliminariile pentru CE 2012 » Sîntem 0 la handbal masculin!
    http://www.gsp.ro/sporturi/handbal/s...-s-243835.html
    STEAUA e una singura, cea infiintata in 1947, cea care a cucerit Cupa cea Mare a Europei, cea care a strans 26 de titluri de campioana, pe care am sustinut-o permanent, si cand era echipa Armatei, si cand era finantata de Paunesti, si acum, cand are un patron bezmetic.

  2. #443
    ros albastru delaoltenia's Avatar
    Join Date
    Jul 2008
    Posts
    43,461
    Reputatie
    0
    Parcursul de "senzatie" al nationalei masculine.

    Croatia-Romania 34-22
    Romania-Spania 20-35
    Lituania-Romania 24-23
    Romania-Lituania 25-27
    Romania-Croatia 25-30
    Spania-Romania 36-23
    STEAUA e una singura, cea infiintata in 1947, cea care a cucerit Cupa cea Mare a Europei, cea care a strans 26 de titluri de campioana, pe care am sustinut-o permanent, si cand era echipa Armatei, si cand era finantata de Paunesti, si acum, cand are un patron bezmetic.

  3. #444
    sport legend cristy1110's Avatar
    Join Date
    Mar 2009
    Location
    zimnicea,bucuresti
    Posts
    1,883
    Reputatie
    1
    dezastru total...Gatu plus Stanga = Love ...oare acum isi va da demisia sau va fi demis Stanga ?

  4. #445
    sport legend Mario Di Lazi's Avatar
    Join Date
    Jun 2005
    Location
    Rm. Vâlcea
    Posts
    12,151
    Reputatie
    1
    Ne-am facut de ras in aceste calificari.
    Verizon IndyCar / Barclays Premier League / FC Dinamo București

  5. #446
    ros albastru delaoltenia's Avatar
    Join Date
    Jul 2008
    Posts
    43,461
    Reputatie
    0
    Mario,de ani buni ne facem de ras.Anul asta a fost bomboana pe coliva.
    STEAUA e una singura, cea infiintata in 1947, cea care a cucerit Cupa cea Mare a Europei, cea care a strans 26 de titluri de campioana, pe care am sustinut-o permanent, si cand era echipa Armatei, si cand era finantata de Paunesti, si acum, cand are un patron bezmetic.

  6. #447
    sport legend aLLiin's Avatar
    Join Date
    Nov 2010
    Posts
    33,313
    Reputatie
    1
    Si cand te gandesti ca eram obisnuiti cu titlurile mondiale asa cum este brazilia la fotbal...

  7. #448
    ros albastru delaoltenia's Avatar
    Join Date
    Jul 2008
    Posts
    43,461
    Reputatie
    0
    Au trecut cincinale de atunci,aproape ca nu-mi mai aduc aminte.
    STEAUA e una singura, cea infiintata in 1947, cea care a cucerit Cupa cea Mare a Europei, cea care a strans 26 de titluri de campioana, pe care am sustinut-o permanent, si cand era echipa Armatei, si cand era finantata de Paunesti, si acum, cand are un patron bezmetic.

  8. #449
    ros albastru delaoltenia's Avatar
    Join Date
    Jul 2008
    Posts
    43,461
    Reputatie
    0
    Spania, o nucă mult prea tare pentru România

    România termină calificările la europeanul din 2012 din Serbia fără nici un punct în dreptul său, pe ultimul loc, într-o grupă destul de grea cu favoritele Spania și Croația. Tricolorii s-au deplasat pentru ultima partidă din grupă la Gudalajara, în Spania, fiind învinși destul de concludent de o formație deja calificată, în care a strălucit Iker Romero.

    Așa cum ne-a obișnuit, naționala noastră a avut momente de fluctuații în joc, fiind consemnate momente de o factură tehnică slabă, greșelile de prindere și pasare trădându-ne în câteva momente destul de evident. Însă nu putem să nu remarcăm evoluția interului dreapta Ioan Stan, cel ce a reușit să marcheze de 7 ori în poarta iberică, reiterând încă o dată forma bună arătată și în meciul împotriva Croației de la Severin.

    Am avut o pimă repriză destul de slabă, reulind în primele 24 de minute doar 6 goluri, spaniolii dând impresia că vor reedita scorul fluviu din partida tur, când ne-au învins la 15 goluri diferență. De la 15-6 în minutul 24, tricolorii au reușit câteva momente de joc mai bune, intrând la pauză cu un deficit de 7 goluri, scor 18-11.

    Începutul părții secunde a fost cel care ne-a dat speranțe că putem strânge scorul, golurile lui Stan dar și al lui Mihalcea din minutul 36 apropiindu-ne la 6 lungimi, scor 22-16 pentru spanioli. Dar tipic naționalei noastre nu am știut să fructificăm momentele de superioritate și am fost taxați fără ezitare de spanioli care ne-au umplut rapid poarta de goluri, în ultimele 10 minute conducându-ne și la diferențe de 12-13 goluri, prin prisma recuperărilor în defensivă dar și a contraatacurilor rapide reușite de extremele Victor Tomas și Garcia Lorenzana.

    În final, naționala noastră se vede învinsă cu 13 goluri diferență, apatia noastră din ultimele minute refăcând aproape diferența din meciul tur.

    Încheiem așadar această campanie de calificări fără să cunoaștem gustul victoriei, până și Lituania învingându-ne fără drept de apel în dubla manșă. Concluziile probabil că s-au tras de mult, ideea e că reconstrucția naționalei poate pleca de la handbalul juvenil, dacă vom acorda suficientă atenție copiilor poate în acel moment vom putea avea speranțe să reușim mult mai multe.


    sursa: handbalvolei.ro
    STEAUA e una singura, cea infiintata in 1947, cea care a cucerit Cupa cea Mare a Europei, cea care a strans 26 de titluri de campioana, pe care am sustinut-o permanent, si cand era echipa Armatei, si cand era finantata de Paunesti, si acum, cand are un patron bezmetic.

  9. #450
    sport legend aLLiin's Avatar
    Join Date
    Nov 2010
    Posts
    33,313
    Reputatie
    1
    Daca la feminin se poate...reusim si la masculin daca vom acorda mai multa atentie centrelor de juniori...

  10. #451
    sport legend Nilatac's Avatar
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Sighetul-Marmatiei
    Posts
    2,008
    Reputatie
    1
    Anul asta a fost al Romaniei..

  11. #452
    ros albastru delaoltenia's Avatar
    Join Date
    Jul 2008
    Posts
    43,461
    Reputatie
    0

    Nu cumva sunteți și voi de vină ?

    Naționala de handbal masculin a României a încheiat campania de calificare la Campionatul European în genunchi, după ce a fost surclasată de Spania în ultima partidă disputată duminică seara. Scorul 36-23 ne scutește de alte comentarii.

    Deja prin anumite cotidiene centrale de sport din România, specialiștii ies la iveală și expun motivele decăderii handbalului masculin românesc. Au fost găsite patru cauze care au dus la ,,starea jalnică” în care se află handbalul.

    Lecturând explicațiile oferite, mă apucă un puternic sentiment de greață. Știți de ce ? Nu pentru că nu aș fi de acord cu ele, ci din simplu motiv că sunt publicate pentru audiență. De ce spun asta ? Pentru că marele cotidian de sport ar trebui să se numească pro fotbal și nicidecum cum se numește acum. Pentru că în ultimul timp când apare un articol despre handbal, ne uităm în titlu și vedem ,,dezastru” , ,,faliment” ,,ciuca bătăilor”. Oare nu ar fi mult mai constructiv ca în acest cotidian să apară măcar programul etapelor ?

    Se spune că numărul practicanților a scăzut vertiginos. Păi nu este normal ? Cum pot să mai vină copiii la handbal când peste tot este numai Gigi Becali, Mutu , Borcea etc ?

    Nu sunt bani ? Normal și acest lucru. Investește cineva atâta timp cât nu are parte de imagine ? Orice sponsor se asociază dacă echipa este în centrul atenției, dacă este promovată media, ceea ce în handbal nu este cazul.

    Sălile sunt goale ? Absolut normal. Atâta timp cât în presă nu apare măcar ora de disputare a partidei, cum poate ajunge un spectator la partidă?

    Închei aceste gânduri cu o frază care din punctul meu de vedere spune totul. E ușor să critici, mai greu e să faci ceva bun !

    E normal ca într-un ziar de sport să apară mai multe articole după ce un handbalist moare , decât atunci când este în viață și câștigă Cupa Cupelor.




    sursa: handbalvolei.ro
    STEAUA e una singura, cea infiintata in 1947, cea care a cucerit Cupa cea Mare a Europei, cea care a strans 26 de titluri de campioana, pe care am sustinut-o permanent, si cand era echipa Armatei, si cand era finantata de Paunesti, si acum, cand are un patron bezmetic.

  12. #453
    ros albastru delaoltenia's Avatar
    Join Date
    Jul 2008
    Posts
    43,461
    Reputatie
    0
    Triunghiular in Ungaria.Participa selectionata gazdelor,Romania si Serbia.

    Romania - Serbia 23-29 (12-11)

    Marcatori:
    Serbia: Nikcevici 7 goluri,Nenadici 5,Radivojevici 4,Toksici 3,Zelenovici 3,Prodanovici 2,Marsenici 2,Ilici 2,Mitrovici 1
    Romania: Florea 4 goluri,Dospinescu 3,Ramba 3,Novanc 3,Grasu 2,Campan 2,Rotaru 1,Ghita 1,Sadoveac 1,Talas 1,Simicu 1,Fenici 1.


    Azi,a doua partida amicala a Romaniei in compania Ungariei.
    STEAUA e una singura, cea infiintata in 1947, cea care a cucerit Cupa cea Mare a Europei, cea care a strans 26 de titluri de campioana, pe care am sustinut-o permanent, si cand era echipa Armatei, si cand era finantata de Paunesti, si acum, cand are un patron bezmetic.

  13. #454
    ros albastru delaoltenia's Avatar
    Join Date
    Jul 2008
    Posts
    43,461
    Reputatie
    0
    Ungaria - Romania 33-27 (16-11)
    STEAUA e una singura, cea infiintata in 1947, cea care a cucerit Cupa cea Mare a Europei, cea care a strans 26 de titluri de campioana, pe care am sustinut-o permanent, si cand era echipa Armatei, si cand era finantata de Paunesti, si acum, cand are un patron bezmetic.

  14. #455
    ros albastru delaoltenia's Avatar
    Join Date
    Jul 2008
    Posts
    43,461
    Reputatie
    0
    Nationala masculina de juniori a pierdut prima partida disputata in cadrul turneului de la Sighisoara.


    Romania-Franta 35-39 (18-21)

    Romania:

    Portari: Iancu, Bucataru

    Marcatori: Racotea 11 goluri, Besliu 7, Budui 3,Rotaru 3, Negru 2,Nistor 2, Somlea 2, Militaru 1, Burlacu 1, Ungureanu 1, Szasz 1,Sincelean 1

    Aruncari de la 7m: 3/1

    Eliminari: Racotea, Rotaru

    Antrenori: Narcis Catu, Lucian Rasnita


    Franta:

    Portari: Bolenor, Salmon

    Marcatori: Delecroix 7 goluri, Marie-Joseph 7, Brkljacic 5, Andre 4, Saidani 4, Seri 4, Journai 3, Djeric 1, Galim 1, Vigngron 1, Vital 1, Vhlick 1

    Aruncari de la 7m: 2/2

    Eliminari: Vital, Galim, Djeric, Brkljacic

    Antrenor: Jean Guichard
    STEAUA e una singura, cea infiintata in 1947, cea care a cucerit Cupa cea Mare a Europei, cea care a strans 26 de titluri de campioana, pe care am sustinut-o permanent, si cand era echipa Armatei, si cand era finantata de Paunesti, si acum, cand are un patron bezmetic.

  15. #456
    manager
    Join Date
    May 2007
    Posts
    252
    Reputatie
    1
    Dezastrul e in plina desfasurare.A fost randul Belarusului sa ne reaminteasca ca am fost "campioni mondiali de 4 ori"....
    Asta asa....ca sa folosesc o expresie draga celor care se ocupa de handbal(FRH).

  16. #457
    sport legend
    Join Date
    Sep 2006
    Posts
    6,506
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Fane Babanu View Post
    Dezastrul e in plina desfasurare.A fost randul Belarusului sa ne reaminteasca ca am fost "campioni mondiali de 4 ori"....
    Asta asa....ca sa folosesc o expresie draga celor care se ocupa de handbal(FRH).
    Ce sa ne mai miram cind la o Zi dupa meci nici macar nu e mentionat rezultatul in gazeta sporturilor. Atita timp cit conducatorii Gatu si altii nu vor fi trasi la raspundere si intrebati concret ce masuri de redresare au luat in ultimii 20 ani. Asta e inamicul principal numarul unu in Romania, lipsa de raspundere nu e penalizata. Se vede in atitea domenii ca ti se face greata.

  17. #458
    manager
    Join Date
    May 2007
    Posts
    252
    Reputatie
    1
    Daca Romania se califica la CM din Qatar.....ma duc sa vad meciurile "pe viu".Promit.....

    PS.
    Daca nu se califica....tot ma duc.Asa ca....whatever romania......lol.

  18. #459
    ros albastru delaoltenia's Avatar
    Join Date
    Jul 2008
    Posts
    43,461
    Reputatie
    0
    Preliminariile Campionatului Mondial de handbal masculin, Romania - Cipru 36-19
    Last edited by Dario; 2nd January 2014 at 20:08.
    STEAUA e una singura, cea infiintata in 1947, cea care a cucerit Cupa cea Mare a Europei, cea care a strans 26 de titluri de campioana, pe care am sustinut-o permanent, si cand era echipa Armatei, si cand era finantata de Paunesti, si acum, cand are un patron bezmetic.

  19. #460
    ros albastru delaoltenia's Avatar
    Join Date
    Jul 2008
    Posts
    43,461
    Reputatie
    0
    Nationala masculina este neanvinsa dupa trei meciuri, 24-23 in deplasare cu Italia, 32-24 acasa cu Slovacia si partida cu Cipru.
    Last edited by Dario; 2nd January 2014 at 20:09.
    STEAUA e una singura, cea infiintata in 1947, cea care a cucerit Cupa cea Mare a Europei, cea care a strans 26 de titluri de campioana, pe care am sustinut-o permanent, si cand era echipa Armatei, si cand era finantata de Paunesti, si acum, cand are un patron bezmetic.

  20. #461
    sport legend Mario Di Lazi's Avatar
    Join Date
    Jun 2005
    Location
    Rm. Vâlcea
    Posts
    12,151
    Reputatie
    1
    In sfarsit o victorie clara.
    Verizon IndyCar / Barclays Premier League / FC Dinamo București

  21. #462
    sport legend
    Join Date
    Sep 2006
    Posts
    6,506
    Reputatie
    1
    sa mai intrecem un contrarecord pt handbalul masculin cipru conduce 17-16 in repriza doua

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •