Page 9 of 10 FirstFirst ... 78910 LastLast
Results 169 to 189 of 200

Thread: CM 2014 - finale pe aparate

  1. #169
    sport legend miafangina's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    Baia Mare
    Posts
    4,898
    Reputatie
    1
    Eu ultima contestatie mi-o amintesc pentru Catalina in 2005 la barna.

  2. #170
    sport legend florik2000's Avatar
    Join Date
    Nov 2007
    Posts
    791
    Reputatie
    1
    Sandra in 2006 sau 2007 la sol, din ce imi amintesc eu

  3. #171
    sport legend
    Join Date
    Sep 2006
    Posts
    6,506
    Reputatie
    1
    Deci ne apropiem de 10 ani. Chiar nu-mi vine sa cred ca în atâția ani neau arbitrat corect de fiecare dată.

    Nu pot sa uit cum Bela la îndemnat pe Mihai sa conteste, deci îți trebuie cineva în afara de antrenor carei la cald și e copleșit de concurs. Dar stoica a dormit în papuci în tribuna.
    Voi reveni cu cineva gânduri despre antrenori cind nus pe mobil.

  4. #172
    sport legend cristina.t's Avatar
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    751
    Reputatie
    1
    Intr-adevar s-a simtit foarte mult lipsa Dianei. Sunt convinsa ca ar fi putut lua chiar aurul la barna si un argint sau bronz la sol. Diana este o gimnasta calma, cu multa stapanire de sine si foarte placuta. Personal ma uit foarte relaxata la evolutiile ei. Nu este atat de imprevizibila si nu provoaca stres. Sper ca la anul sa o putem vedea la adevarata ei capacitate si valoare la toate competiile mari (europene si mondiale).

  5. #173
    Moderator mikeyy's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    Brasov
    Posts
    18,709
    Reputatie
    0
    Forminte a mai facut contestatie la Europenele de la Milano (2009) cand Sandra nu a intors 1080-ul pe ultima linie si i l-au declasat la 900. Tinand cont ca facuse 900 pe linia a doua sau a treia, nu mai retin exact, i-au anulat cu totul ultima diagonala si a pierdut astfel elementul si cerinta. Dar cred ca si atunci a plecat totul de la Vieru, care era in tribuna. Sper sa nu ma insele gym-memoria
    Last edited by mikeyy; 12th October 2014 at 20:46.
    www.fangymnastics.com

  6. #174
    sport legend
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    Perth Australia
    Posts
    485
    Reputatie
    1
    Deci a mai trecut un mondial cu bine de data asta. Larisa va rata ma putin cind nu va mai duce singura greul echipei. Sintem la jumatatea ciclului olimpic si am rezolvat o problema. Avem clar o gimnasta care se poate lupta de la egal la egal cu Simone, care fie vorba intre noi este fenomenala. Acum ce facem cu celelalte fete de la lot? De unde mai scoatem inca vreo doua Larise caci altfel nu avem cum sa ne luptam pentru aurul olimpic.
    Avem nevoie de trei fete care sa sara din 6.4 ( mie personal mi se pare mai putin riscanta fata de saritura Amanar) cine ar putea fi acestea? Larisa, Ana Ocolisan si Laura probabil?
    Ce facem cu paralelele? Larisa si cele doua Andree ar putea fi o solutie. Tot ele ar face echipa ideala la BB de ex. La sol e simplu.
    Diana ar fi a doua noastra speranta la AA si ar deschide concursul perfect in calificari.
    Sa vedem cum va arata echipa anul viitor, ar fi bine ca fetele sa prinda echipa pentru ca merita si nu pentru ca atitea avem si nu sint alte solutii.

  7. #175
    sport legend degetica's Avatar
    Join Date
    Apr 2011
    Posts
    1,345
    Reputatie
    1
    pai pt 6.4 ar trebui sa sara vreuna macar 5.6....Larisa are tsuka, deci maxim 6 poate obtine cu inca o intoarcere, dar deocamdata nu pare sa aiba suficienta inaltime.
    Ana ocolisan pare sa aiba potential la sarituri, iar la sol a luat nota mai mare decat Stefi in calificari.
    la paralele iar greu...eu cred ca mai degraba Diana, sa vedem cum isi revine Laura, la Nanjing a fost un vis urat, sper ca a uitat acea competitie...iar Andreea I trebuie trimisa anul asta la f multe concursuri unde sa-si faca exercitiul.

  8. #176
    sport legend
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    569
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by AntoniaA View Post
    Deci a mai trecut un mondial cu bine de data asta. Larisa va rata ma putin cind nu va mai duce singura greul echipei. Sintem la jumatatea ciclului olimpic si am rezolvat o problema. Avem clar o gimnasta care se poate lupta de la egal la egal cu Simone, care fie vorba intre noi este fenomenala. Acum ce facem cu celelalte fete de la lot? De unde mai scoatem inca vreo doua Larise caci altfel nu avem cum sa ne luptam pentru aurul olimpic.
    Avem nevoie de trei fete care sa sara din 6.4 ( mie personal mi se pare mai putin riscanta fata de saritura Amanar) cine ar putea fi acestea? Larisa, Ana Ocolisan si Laura probabil?
    Ce facem cu paralelele? Larisa si cele doua Andree ar putea fi o solutie. Tot ele ar face echipa ideala la BB de ex. La sol e simplu.
    Diana ar fi a doua noastra speranta la AA si ar deschide concursul perfect in calificari.
    Sa vedem cum va arata echipa anul viitor, ar fi bine ca fetele sa prinda echipa pentru ca merita si nu pentru ca atitea avem si nu sint alte solutii.
    Fain ca te gandesti la viitor...

    Mie americancele mi se par de neclintit in locul lor, cred ca pentru argint doar ne putem bate (cu tarie cred asta!!!).

    La sarituri, nu stiu daca putem merge pe 6.4 (banuiesc ca e Cheng-ul), ar fi trebuit sa aiba o parte dintre ele deja Podkopaeva ca sa aspire la Cheng. Sper sa avem un Amanar si 3 DTY-uri impecabile. Cred ca acestea ar fi ale Larisei, Anei Oco, Laurei, Stefaniei, poate Silviei, oricum cred ca putem avea niste sarituri decente.

    La paralele le vad pe Larisa, Diana B., Andreea Iridon si Laura Jurca, in 2016 vine si Ciurușniuc.... oricum nu mi se mai pare disperata situatia.

    La barna ar fi Larisa, Diana B., cele 2 Andree. Daca vor sta pe barna, am avea un super punctaj aici.

    La sol le vad pe Larisa, Diana, Andreea I/Andreea M/Stefi/Ana Oco/Laura. Sper ca toata lumea sa fie sanatoasa, sa se antreneze bine si sa progreseze.

    Cred ca pentru Diana, cu genunchiul ei, e mai bine sa renunte cel putin pentru moment la AA. E trist pentru ea, dar are sanse mari la sol si la barna (parerea mea e ca si anul acesta, si anul trecut, ar fi avut medalie la mondiale la barna daca participa), plus ca poate sa isi aduca decisiv aportul la medalii.

    Pana la mondial va fi europeanul, sunt tare curioasa ce fete vor merge. Vedem

  9. #177
    sport legend degetica's Avatar
    Join Date
    Apr 2011
    Posts
    1,345
    Reputatie
    1
    potential au f multe fete. Andra Stoica, Anda Butuc de exemplu.
    parerea mea e ca trebuie mai multi antrenori, care sa le insufle incredere si sa se ocupe de ele personal.
    A dat Mustafina un interviu e care l-am citit cu google translate.
    Spunea ca ar simti nevoia de antrenor personal...si ca avantajul americancelor este ca fac toate antrenamentele cu zambetul pe buze, ca aclo copiii nu plang in sala.
    http://www.mk.ru/sport/2014/10/12/al...-i-vernus.html

    sper ca am inteles bine.
    oricum, tare mult imi place de ea. Este adevarat ca are si TONE de noroc, dar si talentul e pe masura.
    in afara de suruburile de la sol, care sunt mult mai nasoale decat ale Catalinei , tot ce face e tare frumos.

    Zice ca daca vrea la Rio, nu mai poate luea de acuma nicio pauza

  10. #178
    sport legend
    Join Date
    Sep 2006
    Posts
    6,506
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by degetica View Post
    potential au f multe fete. Andra Stoica, Anda Butuc de exemplu.
    Sper ca nu cazi in aceeasi capcana pe care ne-o deschidem de fiecare data dupa vreun concurs ratat, in ultimii cel putin 10 ani: lasa ca o sa fie mai bine in viitor.

    am observat ca ai zis potential.

    doar m-am uitat un an in urma

    Quote Originally Posted by iulia_p View Post
    Totusi... sa nu uitam ca Larisa e la momentul acesta cea mai buna gimnasta a noastra. Poate ca a prins niste zile mai putin bune, a ratat, nu reuseste sa se ridice la inaltimea Laviniei, Ginei sau Simonei + celelalte lidere cu care ne-am obisnuit, care culegeau medalie dupa medalie concurs dupa concurs, dar este singura care se bate de la egal la egal cu toata elita gimnasticii (exceptie Sandra la sol dar nu stiu daca o sa mai stea in gimnastica). Eu sunt sigura ca in momentul in care va intra si Andreea Munteanu, plus Bulimar care e accidentata, lucrurile vor sta diferit pentru intreaga noastra echipa.
    sunt si alte postari si cu alte nume.

    problema e de system, frg e impotenta/inconstienta?

    tot se zice ca nu-s bani. pai sa comparam usa cu rom in anii 90. aveam mai multi bani ca usa? nu aveam. aveam un system mai bun. intre timp sistemul a evoluat si noi am batut pasul pe loc, ajutati de cite o sclipire ca lari acum. din pct de vedere al viitorului e extreme de prost ca avem medaliile astea azi. Lari le-a meritat cu prisosinta deci nu va legati de asta.

    cit despre antrenori:
    inconstienta sa pui doar 4 sportive pe lista cind nu te doare mina sa pui 5. cum am mai zis si eu faceam un parallel de 10. daca era accidentare care I-a impiedicat trebnuie zis.

    parallel suntem in cadere libera, suntem sub Cehia locul29 in lume, spune totul despre Sandu daca el e responsabilul ca nici acum nu stiu exact.

    in situatii de medalii daca e cel mai mic dubiu contest, contest, contest.

    la BB nici acolo nu e clar ce se intimpla, lari a lucrat cu bitang si daca dupa atitea ratari pina acum nu si-a dat seama ca trebuie schimbari nu sunt convins. mai ales in conditiile in care stim sigur ca inainte de finale Lari a zis ca se va sfatui cu BB. deci ea a primit sfatul sa ii dea inainte neschimbat. doar daca Lari a facut ceva diferit fata de ce a fost sfatuita ar putea fi situatia altfel. ca sa nu mai zic de celellalte la beam.

    In nici un caz nu poti sa spui ca situatia gimnasticii sta bine, uite avem medalii sau uite avem juniori din urma.
    nici nu am pomenit de baieti pt ca nu I-am vazut, au fost invizibili. la fel cu proiectele frg din ultimii ani.

  11. #179
    sport legend
    Join Date
    Sep 2006
    Posts
    6,506
    Reputatie
    1
    cum am mai spus mai sus, poate s-a pierdut, daca exista parinti care vor pt copiii lor sa aiba o cariera si dupa gimnastica am ceva idei. da-ti-mi un pm. grammar police: am scris bine?

  12. #180
    sport legend degetica's Avatar
    Join Date
    Apr 2011
    Posts
    1,345
    Reputatie
    1
    pai la European la echipe cu Andreea M si Diana B chiar ca au stat lucrurile f bine...chiar si acum Andreea a luat 15.2, a doua cea mai mare nota la barna din tot concursul...
    Silvia Zarzu abia a luat 11 la naionale cred...nu aveau cum sa o puna la paralel.

  13. #181
    sport legend
    Join Date
    Sep 2006
    Posts
    6,506
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by degetica View Post
    pai la European la echipe cu Andreea M si Diana B chiar ca au stat lucrurile f bine...chiar si acum Andreea a luat 15.2, a doua cea mai mare nota la barna din tot concursul...
    Silvia Zarzu abia a luat 11 la naionale cred...nu aveau cum sa o puna la paralel.
    spusesem ca in postarile trecute erau mentionate si alte nume nu doar ele doua. chestia e ca nici cele 2 nu au avut aport la concurs si nici altele. asta e problema de system, de abia inchegi echipa si cind ai inchegat-o te rogi sa rateze big 3 la greu sa poti sa te bati si tu pt ceva.

    zarzu chiar daca 11 era umflat poate tot lua vreo 0.5 in plus. plus ca daca vedea ratarea poate se ambitiona si ea putin pt echipa.

  14. #182
    sport legend degetica's Avatar
    Join Date
    Apr 2011
    Posts
    1,345
    Reputatie
    1
    pai nici nu prea poti sa bagi fata cand stii ca nu e pregatita....e ca si cum pe mine in clasa a 3-a la pian m-ar fi pus sa cant lucrari pentru clasa a 6-a....
    situatia e mult mai complexa de atat si cred ca tine in primul rand de faptul ca aceste copile nu au antrenori personali, ca nu au de ce sa ramana in sistem dupa seniorat cata vreme nu exista nimic sa le motiveze, cum au americancele NCAa, adica educatie scumpa si buna for free daca esti gimnasta buna.... samd samd

  15. #183
    sport legend
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    569
    Reputatie
    1
    Zarzu nu s-a antrenat ani buni la paralele... Una era sa avem un 10, care era, nu, un accident, si alta era sa mai vina o gimnasta care sa ia 10 sau 10.5 dupa ea. Plus ca Zarzu mi se pare genul de fata luptatoare si ambitioasa, am vazut-o cum plangea dupa calificari, dupa europene s-a operat si nu s-a antrenat cum trebuie, zic eu ca nu avea sens sa o demoralizeze mai tare si cu paralelul.

    Lucrurile au fost cum au fost. In 2015 vin Iridon si Jurca, ambele cu paralele mai bune decat ce am aratat in China. Echipa va arata diferit. Sanatoase sa fie si sa se poata antrena!

    Orice-ar fi, gimnastica e frumoasa, hai sa ne bucuram de ea!

  16. #184
    sport legend
    Join Date
    Sep 2006
    Posts
    6,506
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by degetica View Post
    pai nici nu prea poti sa bagi fata cand stii ca nu e pregatita....e ca si cum pe mine in clasa a 3-a la pian m-ar fi pus sa cant lucrari pentru clasa a 6-a....
    situatia e mult mai complexa de atat si cred ca tine in primul rand de faptul ca aceste copile nu au antrenori personali, ca nu au de ce sa ramana in sistem dupa seniorat cata vreme nu exista nimic sa le motiveze, cum au americancele NCAa, adica educatie scumpa si buna for free daca esti gimnasta buna.... samd samd
    nici nu m-am gindit s-o bagi nepregatita. tu ca antrenor trebuie sa te pui in cea mai buna pozitie. acum cea mai buna pozitie insemna 5 gimnaste la parallel cu pregatirea de rigoare pt o nota de 11. trebuie sa te gindesti la ratari cu atit mai mult cu cit e buba ta cea mai mare.

    cit despre NCAA hai sa discutam si subiectul asta.

    de ce trebuie sa profite de el doar americancele? de fapt profita ORICE gymnast care are renume plus un cap de studiat pe umeri. de fapt studiatul nu este chiar essential, vorbitul englezei e cred ca singura parte esentiala in afara de gimnastica. eu le-as pune sa buchiseasca manualul de engleza cit pot de mult, nu-I greu de invatat. si doar asta le va deschide perspective inimaginabile din Romania. ce sa mai spun ca daca li se deschide apetitul pt invatat sunt acoperite pe viata.
    ana porgras ar fi intrat la NCAA fara o boaba de engleza, pun pariu. stiu atitia gimnasti non americani si de ranguri inferioare noua ca ar fi inimaginabil sa nu poata intra gimnasti romani.

  17. #185
    sport legend degetica's Avatar
    Join Date
    Apr 2011
    Posts
    1,345
    Reputatie
    1
    eu tiud e canadience si englezoaice ca s-au dus, mai sunt si din alte tari? cine stie ce acorduri sunt necesare si pt asta...

  18. #186
    sport legend
    Join Date
    Sep 2006
    Posts
    6,506
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by degetica View Post
    cine stie ce acorduri sunt necesare si pt asta...
    nu e nevoie de nici un accord. e contract intre tine si college.


    •Are You a Talented Young Gymnast?


    •Do you want to achieve a University degree whilst continuing your sport to the highest level?


    •Do you dream of living and studying in the USA?


    •Are you between the ages of 15 and 19 years old?







    *IMPORTANT: You must be between 15 and 19 years of age to be eligible for the FirstPoint USA Scholarship program.

  19. #187
    sport legend Alina Nicoleta's Avatar
    Join Date
    Nov 2012
    Location
    Bucharest
    Posts
    3,367
    Reputatie
    1
    http://www.romgym.ro/?p=24701 Interviu Larisa..
    "There is no passion to be found playing small - in settling for a life that is less than the one you are capable of living." Nelson Mandela

  20. #188
    sport legend
    Join Date
    Sep 2006
    Posts
    6,506
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Alina Nicoleta View Post
    Exact ceam zis, se ascund în urma celei mai bune performante în ultimii 4 ani. Tot înainte frg.
    O nerușinare rareori văzută. Dacă astea sunt analizele lor pregătiți-vă de înmormântarea celui mai de succes sport romanesc.

    si baietii " posibilitatea de a se afla între primele 8 la ediția viitoare fiind mai mult decât realizabilă"
    bazat pe ce, pe vorbe? ca bazat pe fapte Rom a fost pe 12 afara din primele opt de mai mult de 10 ani.

  21. #189
    Moderator
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Cluj
    Posts
    11,730
    Reputatie
    1
    Foarte frumos vorbeste Larisa! S-a maturizat si pare mai stapana pe ea.

    De mai mult de 10 ani Romania nu s-a mai calificat in finala pe echipe la Mondiale? Verifica mai atent rezultatele.
    [COLOR="DimGray"]~ [B]STELA NISTOR[/B] ~~~ [B]ALIN JIVAN[/B] ~[/COLOR]
    [B][COLOR="Red"]Game.[/COLOR][COLOR="Yellow"]Set.[/COLOR][COLOR="Blue"]Match.[/COLOR][/B] [COLOR="DimGray"]ANDREI PAVEL
    Steaua [SIZE="3"]noastra[/SIZE], nu a [SIZE="1"]voastra[/SIZE]! [/COLOR][url]http://www.youtube.com/watch?v=2TiUirrZ4nY#t=2m29s[/url]

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •