Page 24 of 40 FirstFirst ... 14222324252634 ... LastLast
Results 484 to 504 of 840

Thread: Regresul sezonului National 2007-2008

  1. #484
    Platanu's Avatar
    Join Date
    Sep 2005
    Location
    Bucuresti
    Posts
    3,921
    Reputatie
    0
    De pe Oficios:

    Progresul a plecat in Nordul Moldovei

    Echipa Progresul Bucuresti a plecat, astazi, in primul stagiu de pregatire al acestei perioade, la Sucevita, unde delegatia bancara este cazata hotelul de patru stele “Sofia”. Antrenorul Basarab Panduru a convocat pentru cantonamentul din Nordul Moldovei urmatorii jucatori: Cristian Munteanu, Radu Sardescu, Cristian Popescu – Danut Somcherechi, Raul Costin, Martins Altamir, George Neagu, Radek Oprsal, Sorin Nedelcu, Alexandru Stan – Williams Binaware, Alin Ilin, Codrut Lirca, Liviu Bajenaru, Roberto Iancu, Valeriu Andronic – Cristian Duca, Ciprian Stanciu, Csaba Borbely si George Negura. Nu s-a prezentat la reunirea de astazi Marius Ene de la Dodu Berceni, jucator plecat in cantonament in Turcia cu Otelul Galati fara permisiunea clubului. Situatia sa urmeaza sa fie lamurita de Comisia pentru Statutul Jucatorului.

  2. #485
    k r a p u l a x
    Join Date
    Mar 2005
    Posts
    4,011
    Reputatie
    1
    3 num3 noi p3ntru min3

    numarul 1- duca. o fi asta despre care pe 30 ianuarie trecut se spunea, pe blog de lyceu:
    “Sa inceapa show-ul” asa striga galeria celor din Motoc inainte de startul partidei. Si a inceput, mai intai in tribune, apoi si pe teren. Motoc a avut prima ocazie de a marca, insa Cristian Duca a lovit transversala.
    (tineretze, ce liceu e asta, motoc?)


    numarul 2- alexandru stan:
    STAN ALEXANDRU, profesor de teologie. N. 29 oct. 1941, în Smeeni, jud. Buzău
    Magistratii ieseni nu au putut sa se decida ieri cu privire la eliberarea provizorie sub control judicar a studentului Alexandru Stan, complice la uciderea afaceristului botosanean Daniel Mancas
    nu prea se potriveste,,,

    numarul 3- liviu bajenaru
    .....pauza

  3. #486
    Pro Memoria miril's Avatar
    Join Date
    Apr 2003
    Location
    Stockholm
    Posts
    29,277
    Reputatie
    0
    Lasa ca avem trei portari. Si Liviu? La rusi? Rusu, despre el este vorba. Roberto s-o fi razgandit sau s-au razgandit...ei? Adica ceilalti.
    "The minority is sometimes right, the majority always wrong." - A Progres...sive Thinker

    "If you support a team that fails to win the league for years, it does feel like a kind of cult'." - Salman Rushdie

  4. #487
    Pro Memoria miril's Avatar
    Join Date
    Apr 2003
    Location
    Stockholm
    Posts
    29,277
    Reputatie
    0
    I-am zis-o lui Oac Oac. Ziceti-o si voi. Macar sa ne descarcam inima si sufletul...bleu-albastru. Sa nu creada ca suntem un sat fara caini. Ham, ham! HAI PROGRESUL!
    Last edited by miril; 21st January 2008 at 19:12.
    "The minority is sometimes right, the majority always wrong." - A Progres...sive Thinker

    "If you support a team that fails to win the league for years, it does feel like a kind of cult'." - Salman Rushdie

  5. #488
    senior kurany's Avatar
    Join Date
    Jun 2005
    Location
    BUCURESTI
    Posts
    164
    Reputatie
    1
    Stan Alexandru e junior, coleg de liceu cu Starpici al nostru (care a fost vandut sau imprumutat la Valcea parca).
    Din cate stiu invata la Mircea Eliade si presupun ca e junior de-al nostru.
    INTOTDEAUNA LA INALTIME !!!!

  6. #489
    senior kurany's Avatar
    Join Date
    Jun 2005
    Location
    BUCURESTI
    Posts
    164
    Reputatie
    1
    P.S. mai exista un Stan Alexandru in echipa liceului Mihai Viteazu...e un nume comun

    Legat de Liviu Bajenaru nu cred ca o sa va vina sa credeti insa prin 2005 facea parte din echipa nationala de amatori a Romaniei (jucatori din divizia D)....atunci era "inregimentat" la Conpet Ploiesti
    ..se pare ca ne facem lot pentru supravietuirea in...C.
    Last edited by kurany; 21st January 2008 at 19:30.
    INTOTDEAUNA LA INALTIME !!!!

  7. #490
    senior ATHC's Avatar
    Join Date
    Sep 2004
    Posts
    178
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by kurany View Post
    P.S. mai exista un Stan Alexandru in echipa liceului Mihai Viteazu...e un nume comun

    Legat de Liviu Bajenaru nu cred ca o sa va vina sa credeti insa prin 2005 facea parte din echipa nationala de amatori a Romaniei (jucatori din divizia D)....atunci era "inregimentat" la Conpet Ploiesti
    ..se pare ca ne facem lot pentru supravietuirea in...C.

    Oi fi io mai nebun, dar mie mi se pare cam aiurea de exemplu sa stii atatea detalii despre tot felu de anonimi din diviziile inferioare, despre jucatori care stau cate o luna la echipa noastra si care ar da orice sa ii ia gigi bacali la Steaua, si cate si mai cate amanunte ... dar sa nu te intereseze ca o lege noua iti ia din drepturi !
    Pai io zic ca degeaba stii tu ca ala a jucat la nu stiu ce echipa de amatori, daca nenea jandarmu te interzice (ca asa vrea el) la urmatoru meci, pt ca te-ai asezat pe alt loc decat cel de pe bilet...

  8. #491
    k r a p u l a x
    Join Date
    Mar 2005
    Posts
    4,011
    Reputatie
    1
    pai de ce sa ma asez pe alt loc? ma asez pe locul meu, nu mi se pare un efort supraomenesc

  9. #492
    senior ATHC's Avatar
    Join Date
    Sep 2004
    Posts
    178
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by kra****x View Post
    pai de ce sa ma asez pe alt loc? ma asez pe locul meu, nu mi se pare un efort supraomenesc


    Si daca locul tau e cel mai prost amplasat din tot stadionu ?

  10. #493
    Pro Memoria miril's Avatar
    Join Date
    Apr 2003
    Location
    Stockholm
    Posts
    29,277
    Reputatie
    0
    Astept anul care vine sa-mi fac un abonament mai bun sau meciul urmator sa imi iau bilet din vreme, depinde de varianta. Problema asta nu se pune la noi, la Progresul, insa. In plus, nu inteleg de ce sa-mi fac dreptate facand altuia nedreptate. ATHC, ai dreptate in multe privinte, legea are multe gauri si inconsecvente, cam ca lotul Progresului, si este de admirat angajamentul tau, dar este la latitudinea fiecaruia sa fie preocupat de...ce este preocupat. Ca unii au preocupari substantiale, asta-i avantajul lor. "Cine castiga la urma, castiga razboiul".
    "The minority is sometimes right, the majority always wrong." - A Progres...sive Thinker

    "If you support a team that fails to win the league for years, it does feel like a kind of cult'." - Salman Rushdie

  11. #494
    senior kurany's Avatar
    Join Date
    Jun 2005
    Location
    BUCURESTI
    Posts
    164
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by ATHC View Post
    Oi fi io mai nebun, dar mie mi se pare cam aiurea de exemplu sa stii atatea detalii despre tot felu de anonimi din diviziile inferioare, despre jucatori care stau cate o luna la echipa noastra si care ar da orice sa ii ia gigi bacali la Steaua, si cate si mai cate amanunte ... dar sa nu te intereseze ca o lege noua iti ia din drepturi !
    Pai io zic ca degeaba stii tu ca ala a jucat la nu stiu ce echipa de amatori, daca nenea jandarmu te interzice (ca asa vrea el) la urmatoru meci, pt ca te-ai asezat pe alt loc decat cel de pe bilet...
    athc, exista INTERNET
    Mie mi se pare normal sa stiu detalii legate de clubul meu preferat si de jucatorii care evolueaza aici...nu ma face sa ma gandesc ca tu habar nu ai cine joaca pentru clubul asta....desi sunt foarte aproape de gandul asta

    p.s. sincer, nu ma prea intereseaza legea, nu ma afecteaza cu nimic, atata timp cat vad inca foarte bine si ma asez pe locul de pe bilet...de, sunt unul dintre "cetatenii" care prefera sa stea cu fundul pe scaune si nu cu picioarele.
    INTOTDEAUNA LA INALTIME !!!!

  12. #495
    senior ATHC's Avatar
    Join Date
    Sep 2004
    Posts
    178
    Reputatie
    1

    Wink

    Quote Originally Posted by kurany View Post
    athc, exista INTERNET
    Mie mi se pare normal sa stiu detalii legate de clubul meu preferat si de jucatorii care evolueaza aici...nu ma face sa ma gandesc ca tu habar nu ai cine joaca pentru clubul asta....desi sunt foarte aproape de gandul asta

    O spui de parca ar fi nu stiu ce crima !

    DA, RECUNOSC, SUNT VINOVAT ! Habar n-am cum ii cheama, cati ani au, ce mananca de dimineata, si pe ce post jucau cand erau in liceu atata timp cat sunt doar niste marionete ale conducatorilor fotablului, doar niste sclavi ai impresarilor, atata timp cat echipa mea e condusa de niste nenorociti (iacov, iorglescu) care nu o lasa sa castige, atata timp cat ei isi doresc la steaua (vezi liviu rusu). Avand in vedere toate astea, e clar ca te pierzi in amanunte inutile daca esti o enciclopedie mergatoare cu 1000000 de date despre tarfele alea de fotbalisti.
    In loc sa protestam toti intr-un glas impotriva NEREGULILOR IMENSE DIN FOTBAL, voi cetatenii va lasati pacaliti de minciunile de la televizor si ne blamati pe noi, ultrasii, cei care suntem un model de comportament in viata de suporter, care facem 500 km pana in alt oras fara a avea nevoie de conditii deosebite de confort , doar ca sa reprezentam clubul , dar care deranjam conducatorii prin protestele noastre in care cerem LUCRURI NORMALE , fapt care a declansat toata campania de denigrare a noastra in mass-media.

    p.s. sincer, nu ma prea intereseaza legea, nu ma afecteaza cu nimic, atata timp cat vad inca foarte bine si ma asez pe locul de pe bilet...de, sunt unul dintre "cetatenii" care prefera sa stea cu fundul pe scaune si nu cu picioarele.
    Vai de capu' meu, cum gandesti!
    Deci daca pe tine nu te afecteaza, rezulta ca te doare in p#|@ de legea asta, nu?
    Asa si eu ar trebui, in cazu' in care sa zicem te iau jandarmii la un meci ca asa au ei chef si te duc la duba sa-ti rupa putin oasele (ca sa vezi si tu partea ascunsa a meseriei de jeandarm), eu vazandu-te sa ma gandesc: "asta e kurany ala de pe forum, lasa sa il bata, bine ca scap eu, nu ma bag ca nu ma afecteaza" , in loc SA INTERVIN, SA INCERC SA TE SCOT DE ACOLO, SI CREDE-MA CA AS FACE-O, chiar daca abia ne-am vazut de doua ori la o bere.

    Sau de exemplu daca se ia unu de o femeie in masina, ar trebui sa stau cuminte, si sa nu intervin, ca nu ma afecteaza cu nimic daca se ia de femeia aia, nu? Si exemplele pot continua..

    Si cu aia cu "stat cu fundu pe scaun, nu cu picioarele", m-ai dat gata.
    Nu ti s-ar parea mai normal sa existe un loc pe stadion (peluza) unde sa nu fie scaune, si cei care traiesc meciul mai intens, adica ultrasii, sa stea in picioare fara sa aiba ceva de plastic sub ei care se poate rupe?
    De ce sa ma conformez eu la dorinta autoritatilor de a transforma in simpli consumatori toata po****tia, asezandu-ma pe scaun si avand in mana paharu de cola de 0,33 litri la 10 lei bucata, cand mai normal ar fi ca ei sa-i respecte pe cei ce fac mii de kilometri pentru echipa, si sa le asigure un minim de conditii: peluza fara scaune (vezi stadionul Jiul Petrosani), preturi decente (5 -10 lei un bilet, abonamente decente), spatiu pe gard pt steaguri (nu reclame, ca nu reclamele sunt parte integranta din acest club, ci steagurile noastre bleu-albastre!) si... mult mai important: DREPTURI RESPECTATE, la fel ca ale oricarui alt cetetean din tara asta...

  13. #496
    senior kurany's Avatar
    Join Date
    Jun 2005
    Location
    BUCURESTI
    Posts
    164
    Reputatie
    1
    athc, iti respect pasiunea si de nenumarate ori am spuso, va respect pe voi care parcurgeti distante considerabile, pe banii vostrii pentru a va sustine clubul iubit..
    insa nu pot fi de acord cu ignoranta fata de jucatorii clubului...pentru mine conteaza sa stiu cine joaca pentru echipa mea...indiferent de liga de unde vine sau de echipa la care vrea sa joace.

    nu vreau sa intru in nici un fel de polemica cu tine legata de comportamenul ultrasilor si cel al jandarmilor, ani de zile am avut prieteni sefi de galerii la dinamo si steaua si stiu foarte bine cum sta treaba indiferent de ceea ce spui tu sau nu despre subiectul asta

    iti doresc sa ti se indeplineasca dorintele legate de peluze si anumite drepturi de care ati fost vaduviti prin adoptarea acestei legi

    HAI PROGRESUL!!!
    INTOTDEAUNA LA INALTIME !!!!

  14. #497
    senior ATHC's Avatar
    Join Date
    Sep 2004
    Posts
    178
    Reputatie
    1
    Va recomand tuturor sa cititi romanul "1984" de George Orwell. Sau poate unii l-ati citit deja...

    O sa vedeti cat de inspaimantator se aseamana societatea din ziua de azi cu cea expusa de Orwell. Bineinteles, in carte lucrurile sunt duse la extrem, dar e un exercitiu bun de intelegere a lumii in care, din pacate, suntem nevoiti sa traim.

  15. #498
    Mughal Bancaru's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Bucuresti
    Posts
    14,681
    Reputatie
    1
    Despre ce lege e vorba? Atata timp cat pe bilet o sa fie scris numarul si locul iar eu am consfintit prin achizitionarea lui (deci am dat bani) ca vreau locul ala nu vad ce e rau. Deci nu cred ca asta ar fi argumentul. Altele sunt limitele acelei leggi, daca ne referim la avortonul lui dragomir.
    Bai, mi s-a pus pata iar pe boul ala de dragomir, futu-l in gura de cretin.
    Vad ca Sardescu asta nu e o noutate pentru voi. Cristian Popescu este cel mai comun nume din cate am intalnit asa ca nu pot sa spun ca nu il stiu, s-ar putea sa am surprize. Numai atat sper, ca nu e ... Cristian Popescu, desi ar umple poarta.
    In rest, ca si voi: nu stiu pe Bejenaru, nu stiu pe Neagu, Stan, Nedelcu, Duca, Ene. Ba mai am si alte nelamuriri: ce cauta Raoul Causteen in lot? NU imi aduc aminte sa fi facut vreun meci bun. Unde este vestitul portar Marinescu? Dar Liviu Rusu impreuna(t) cu tizul sau, Stefan Rusu?
    Ce echipa de *****, Astea sunt numele alea sonore? Va spun eu nume sonore: Clopotaru, Tunaru, Tobosaru, Baboi, Buhai, etc.

  16. #499
    says: georgemp's Avatar
    Join Date
    Nov 2005
    Location
    București,Cotroceni
    Posts
    2,475
    Reputatie
    1
    Câte ceva despre..Sărdescu.Al treilea portar din cantonament.

  17. #500
    Pro Scris itku's Avatar
    Join Date
    Mar 2005
    Posts
    109
    Reputatie
    1
    Asa, George, sari des cu informatii!

  18. #501
    Pro Memoria miril's Avatar
    Join Date
    Apr 2003
    Location
    Stockholm
    Posts
    29,277
    Reputatie
    0
    Asa este. Geroge a sarit...ku, pardon, cu informatii.
    "The minority is sometimes right, the majority always wrong." - A Progres...sive Thinker

    "If you support a team that fails to win the league for years, it does feel like a kind of cult'." - Salman Rushdie

  19. #502
    says: georgemp's Avatar
    Join Date
    Nov 2005
    Location
    București,Cotroceni
    Posts
    2,475
    Reputatie
    1
    Basarab Panduru: Vreau sa promovez!
    http://www.fcprogresul.ro/pozetehnicesite/autor.png
    Sport Magazin Publicat la data: 25-ian-2007, ora 09:24
    http://www.sportm.ro/files/basarab-p...rogresul-s.jpg
    Numit nu demult antrenor al Progresului, Basarab Panduru cauta in Parcul cu Platani aerul Ligii I, pe care nu l-a mai respirat din vara trecuta. Intr-un amplu interviu acordat in exclusivitate revistei noastre, "Pandispanul" vorbeste despre actuala sa echipa, dar atinge si alte subiecte: transferurile iernii, primul esalon, Steaua, echipa nationala. O discutie despre fotbal, si nu numai, cu unul dintre cei mai sinceri si mai carismatici oameni de fotbal de la noi

    SportM: Cum a fost anul 2007 pentru tine?
    Basarab Panduru: N-a fost un an special. Dupa ce am plecat in vara de la Farul Constanta, am avut o mica pauza, pana cand m-a cautat noua conducere a Progresului. Mi s-a spus ca in 2009 se doreste promovarea, asa ca am acceptat sa preiau echipa. Chiar daca, in mod normal, m-as apuca de treaba ori in pauza de vara, ori in cea de iarna, am inceput din octombrie. Nu era de venit atunci, dar m-am gandit ca aveam cinci etape la dispozitie pentru a vedea jucatorii si pentru a-mi da seama cum sa abordez pregatirea de iarna.

    SportM: Cum ai inceput 2008 si ce astepti anul acesta pe plan profesional?
    Panduru: Abia am dat drumul la treaba, de saptamana aceasta intram in cantonament si trebuie sa vedem ce facem cu lotul. Au plecat destui jucatori: Cursaru, Dragan, Savu, Panc, Iancu... Sa vedem ce planuri are Cristi Munteanu... Eu am acum multi tineri si mai am nevoie de oameni. Ca obiectiv, in retur vreau sa alcatuiesc un grup bun, care, la vara, cu doar cateva implanturi, sa poata fi pregatit pentru a ataca promovarea.

    SportM: Au plecat foști jucatori de Liga I. Ce astepti in schimb?
    Panduru: Sunt constient ca actualii fotbalisti din prima divizie nu au ca scop un transfer la Progresul, dar sper sa aducem macar jucatori buni din esalonul secund, oameni care sa poata progresa si sa faca apoi fata luptelor la promovare. Din vara, mai vedem...

    SportM: Ce parere ai despre transferurile acestei ierni, de la noi in strainatate? Cum vede un fost jucator la Benfica plecarea lui Sepsi acolo?
    Panduru: Nu-l cunosc bine pe Sepsi, dar pot sa spun ca e foarte important daca te vrea antrenorul si daca te baga imediat la joc. Sepsi trebuie sa apara imediat pe teren si sa arate ce poate la meciuri. Altfel, va intra in anonimat si ii va fi mai greu apoi sa prinda echipa. Mai exista posibilitatea de a fi imprumutat la un alt club, dar si in acest caz va fi dificil sa revina la Benfica si sa intre titular. Decat sa fii expediat la un club mediocru din Portugalia, mai bine ramai in tara, daca te poti transfera la Steaua. Este tanar, si cu tinerii trebuie sa avem mare grija, cum si cand intra. E vorba de adaptare. Poate fi periculos pentru un jucator tanar sa inceapa cu stangul la un club cum este Benfica.

    SportM: Crezi ca Sepsi a plecat prea repede din tara? Oricum, el a mai fost prin Franta, are idee despre Occident...
    Panduru: Da, poate experienta din Franta il va ajuta sa se adapteze mai repede. Am vazut ca Sepsi joaca bine la echipa nationala de tineret, e un tanar promitator, are calitati, poate fi un jucator de viitor, dar deocamdata nu a aratat nimic extraordinar. Loti Boloni a avut dreptate cand a spus ca ne cam grabim cu el. Pustii aia de la Arsenal fac fata la nivel inalt pentru ca joaca de ani buni impreuna la Academia lor. Si ii baga la nivel inalt doar cand ajung sa alerge si ei 12 kilometri pe meci.

    SportM: S-au incercat comparatii intre Sepsi si Rat...
    Panduru: Pai Rat joaca de ani buni la nationala si la un club de cupe europene, mai e destul pana sa ajunga si Sepsi acolo.

    SportM: Mazilu, la Dnepr. Ce zici de asta?
    Panduru: Ucraina nu e un campionat de interes, dar cand luam patru-cinci milioane de euro pe un jucator, trebuie sa fim multumiti! Indiferent unde pleaca... Sa nu astepte nimeni in Rom⮩a sa vindem acum jucatori cu 8, 10, 20 de milioane de euro! Se pare ca Protasov il place pe Mazilu, asta e important. Mazilu a plecat la o echipa care nu face performanțe, dar important e sa joace acolo.

    SportM: Va ajunge mai greu la echipa nationala de la Dnepr? Eventual la Euro 2008?
    Panduru: Nu cred ca asta conteaza prea mult pentru selectioner. Si Rat joaca in campionatul Ucrainei. E adevarat ca la o echipa mai valoroasa, dar care nu mai este implicată cupele europene. Nu e prea mare diferenta.

    SportM: Ai antrenat la Timisoara, cunosti publicul de acolo. Cum vezi mutarea cuplului Torje - Mansour tocmai la dusmanii lui Poli, de la Dinamo?
    Panduru: In fotbal, cam totul e afacere, nu trebuie sa ne mai mire nimic. Asa cum au plecat la Dinamo, puteau pleca in alta parte. Suporterii o interpreteaza in felul lor, investitorii au planurile lor.

    SportM: Torje e si mai tanar decat Sepsi...
    Panduru: Da, dar la Torje vad un mare tupeu! Mie imi plac jucatorii cu tupeu. Pozitiv, desigur! Sa si faci ceva cu tupeul ala! La Sepsi nu am vazut asa ceva. Pe de alta parte, Torje nu era titular la Timisoara, dar a ajuns la Dinamo.

    SportM: Iti amintesti prima ta zi la Benfica?
    Panduru: Nu prea, dar erau alte vremuri atunci. Spre deosebire de Sepsi, eu am ajuns acolo dupa ce jucasem cu Steaua in Liga Campionilor si dupa o participare la un turneu final de campionat mondial. Atunci puteau intra doar trei straini intr-o echipa, in cupele europene... Nu se pot compara situatiile. Dar m-am trezit intr-o concurenta acerba, alaturi de alti doi jucatori de numar 10: internationalul brazilian Valdo si bulgarul Iliev, care mi-era si coleg de camera. Ultimul si regretatul Feher au fost cei mai buni prieteni ai mei din Portugalia. In Romania, nu stiu daca poti sa fii atat de bun prieten cu un bulgar si cu un ungur...

    SportM: Crezi ca vor mai pleca jucatori de valoare, in iarna aceasta, din Liga I?
    Panduru: Dupa parerea mea, Dica si Claudiu Niculescu ar trebui sa plece. E momentul! Si-au facut treaba aici, acum se plafoneaza, nu mai au motivatie.

    SportM: Fratii Becali au revenit cu transferuri importante. Cum vezi reluarea afacerilor cu varul lor, Gigi, in ceea ce priveste viitorul Stelei?
    Panduru: Daca reusesc transferuri importante, inseamna ca sunt buni. Cat despre ceea ce va fi la Steaua... vom vedea ce se va intampla.

    SportM: Asteptai mai mult de la trupa din Ghencea, in Liga Campionilor, toamna trecuta?
    Panduru: Ca suporter, te astepti la mai mult. Lumea spune ca aceeasi echipa a facut mai putine acum, decat in editia trecuta. Dar era si foarte greu sa reuseasca mai mult. Iar schimbarile dese de pe banca tehnica nu aveau cum sa nu se simta. Ii doresc lui Lacatus sa ramana cat mai mult acolo, dar stie si el ca asta va depinde numai si numai de rezultate.

    SportM: Tie ce iti doresti? Sa antrenezi candva Steaua?
    Panduru: Asta si-ar dori oricine. Eu vreau sa fac treaba acolo unde sunt. Candva, imi propuneam sa ating o anumita tinta, dar acum ma gandesc sa o iau incet si sa fac rezultate.

    SportM: Apropo de rezultate, cum vezi podiumul campionatului la finalul editiei?
    Panduru: Cinci puncte, cat are avans CFR Cluj, nu sunt multe, dar Andone are o echipa puternica. Podiumul il vad cu Steaua, CFR Cluj si Dinamo, nu neaparat in ordinea asta.

    SportM: Timisoara?
    Panduru: In primele sase.

    SportM: Cine retrogradeaza?
    Panduru: Pai, in afara de Otelul Galati si de Gloria Bistrita, cam toata lumea lupta pentru ceva. Dintre ultimele sapte-opt clasate acum, oricare poate ajunge in liga a doua.

    SportM: Ce ii lipseste fotbalului romanesc pentru a ajunge iarasi primavara in cupele europene? Regresam sau acele calificari au fost relativ intamplatoare?
    Panduru: Depinde si de conjuctura. E greu pentru noi sa ajungem an de an acolo. Steaua a jucat o semifinala de Cupa UEFA. Nu este grav ca nu am mai ajuns acolo, este grav ca s-a ratat incredibil acea ocazie de a ajunge finala. A fost un moment bun. Cine stie cand mai prindem o asemenea ocazie?...

    SportM: Cine sau ce te mai deranjeaza, supara sau enerveaza acum in fotbalul romanesc?
    Panduru: Nimeni si nimic. Eu imi vad de treaba mea. Anumite declaratii sau rabufniri ale mele au fost provocate. Cand cineva spune sau ma intreaba tampenii, nu pot sa nu raspund. Asa e stilul meu. Dar nu ma apuc eu sa spun una sau alta fara motiv, fara sa fiu provocat.

    SportM: Regreti vreo vorba aruncata la nervi?
    Panduru: Nu, nu regret nimic. Cand am zis ceva, am zis pentru ca am gandit si am simtit sa o spun.

    SportM: Cum vezi echipa nationala la Euro 2008?
    Panduru: Suntem intr-o grupa grea, dar asta e valabil si pentru adversari. Important e sa jucam acolo, sa aratam ca vrem si sa dam totul. Altfel, daca ne intoarcem numai cu infrangeri si nu aratam nici daruire, nu va fi deloc scuzabila componenta grupei.

    SportM: Cum vezi decizia selectionerului Victor Piturca de a duce jucatorii in vacanta cu sotii sau iubite, chiar inaintea turneului final?
    Panduru: Nu pot sa caracterizez o asemenea decizie intr-un anume fel. El stie ce face si, daca a gandit- o asa, inseamna ca a gandit-o bine, ca are metodele sale si planul sau.

    SportM: Preliminariile CM 2010? Cu Franta, cu Serbia...
    Panduru: Greu si acolo! Iar pana atunci, se mai schimba multe. Dar daca vom fi la fel de inteligenti ca in preliminariile trecute, va fi bine. Mi-a placut ca echipa nationala a jucat atent, cu inteligenta. Ne-am dus in Olanda sa luam un punct, l-am luat. Acasa am jucat iarasi cu cap. E vorba despre strategie. Meciuri diferite, competitii diferite, strategii diferite. Italienii au devenit campioni mondiali cu aparare si cu contraatac. La fel cum grecii au ajuns campioni europeni. Uite, Mourinho: a gandit mult, a avut strategiile sale, a reusit. Cum i-a acceptat toanele lui Abramovici adica pe Sevcenko si pe Ballack, cum a gresit. Si a plecat.

  20. #503
    Platanu's Avatar
    Join Date
    Sep 2005
    Location
    Bucuresti
    Posts
    3,921
    Reputatie
    0
    Nimic nou...

  21. #504
    Pro Memoria miril's Avatar
    Join Date
    Apr 2003
    Location
    Stockholm
    Posts
    29,277
    Reputatie
    0
    Ma rog, trecand peste faptul ca este...stelist, o problema a celor care joaca sau au jucat fotbal in Romania, in rest, la modul, declarativ, formal, pare un tip realist. Sa- vedem la treaba, ce poate si...mai vorbim. HAI PROGRESUL!
    "The minority is sometimes right, the majority always wrong." - A Progres...sive Thinker

    "If you support a team that fails to win the league for years, it does feel like a kind of cult'." - Salman Rushdie

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •