Page 7 of 8 FirstFirst ... 5678 LastLast
Results 127 to 147 of 157

Thread: Europene 2018, Glasgow

  1. #127
    sport legend cristina.t's Avatar
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    751
    Reputatie
    1
    Dublul intins a fost foarte frumos.
    Si combinatia de piruete mi-a placut mult.
    Auzisem din comentariul TVR pe youtube ca ar antrena si Silivas.
    Daca isi upgradeaza un pic elementele la sol si saritura a doua are sanse de medalii la Olimpiada.
    Se pare ca nu este o gimnasta de AA, mai ales cu blestematele alea de paralele, dar poate ma insel.
    As dori ca si celelate fete sa creasca mult, sa vina si ele cu rezultate.
    Si mai ales sa se aiba mare grija de junioare.

  2. #128
    sport legend niagara64's Avatar
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    Windsor Ontario
    Posts
    3,772
    Reputatie
    1
    Forminte inca nu intelege ce se intampla ... Explicatia pe care o da este din "cartea cartilor "... Ei inca apara un sistem mort si ingropat de mult ...Motivatia lui e clara ... mai are cativa ani pana la pensie , o paine de mancat ... dar motivatia celorlalti care o fi ?
    Nu exista decat un singur drum real si corect ptr gimnastica romaneasca :
    descentralizarea , incetarea practicii prin care iau copii de la antrenorii care ii cresc , incetarea luarii lor de la varste extrem de fragede de langa parinti - un lucru extrem de daunator pentru sanatatea lor mentala . Copilul trebuie sa creasca alaturi de parinti , antrenorii trebuie sa evolueze alaturi de sportivi .
    Cum mama naibii sa creasca valoarea antrenorilor daca lor li se iau sportivi dupa cativa ani ? Cum sa invete sa antreneze la alt niviel daca nu au pe cine ?
    Frustarea acestor lucruri au dus la plecarea din tara . Salarii modeste la cluburi si fara prespective de a evolua alaturi de sportivi pe care ii cresti ? DE CE ai mai ramane acolo ? Daca peste bani ai mai trece , lipsa de viitor este definitiv o motivatie .
    De intors in tara se vor intoarce putini Andreea Raducan, cei mai multi au prins radacini adanci in tari care i-au adoptat ! Dar pe cei pe care ii mai aveti acolo , cat ii mai aveti , pretuiti-i . Desfiintati toata aceasta masinarie consumatoare de bani centralizata si anacronica . Creati doar un sistem corect de selectie national . Federatia nu trebuie sa creasca sportivi ci sa ii selecteze si valorifice pe cei pe care ii au cluburile . Federatia nu poate fi corecta selectand propriile lor produse . Si nici nu e corecta vis-a-vis de cei a caror munca e luata dupa anii grei de formare .
    Asta e singurul drum corect care poate fi facut !

  3. #129
    sport legend myrab3la_19's Avatar
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Bucuresti
    Posts
    1,232
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by cristina.t View Post
    Dublul intins a fost foarte frumos.
    Si combinatia de piruete mi-a placut mult.
    .
    S-a vazut frumos dublul intins, filmat din unghi favorabil. In realitate are picioarele departate acolo...dar e element nou, se pote corecta tinuta.
    Exercitiul a fost oricum bun si faptul ca si-a imbunatatit notele fata calificari la ambele aparate e foarte foarte important!

  4. #130
    sport legend Alina Nicoleta's Avatar
    Join Date
    Nov 2012
    Location
    Bucharest
    Posts
    3,367
    Reputatie
    1
    Adevarul e ca se mobilizeaza foarte bine in finale. Stie sa isi stapaneasca emotiile si isi dozeaza efortul pentru finale fff bine. Eu zic ca merita aur ieri.

  5. #131
    sport legend
    Join Date
    Sep 2006
    Posts
    6,506
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Alina Nicoleta View Post
    Eu zic ca merita aur ieri.
    Hai sa fim seriosi.

    Deul bata l vina

  6. #132
    sport legend Adeline's Avatar
    Join Date
    Aug 2008
    Posts
    570
    Reputatie
    1
    Felicitari Denisei pt rezultate! 2 amanunte nu mi-au placut : departarea aia de picioare la sarituri (cum avea si Stela Nistor) si faptul ca muzica de la sol era cea de la junioare. Denisa e o gimnasta-diamant la sol, o poti "slefui" pe atatea teme. Sanatoasa sa fii Deni!

    Spunea Alina ca nu avem coregraf la lot.......deci o piesa importanta lipseste din tot ce inseamna a fi campion.

    Felicitari si junioarelor. Intr-adevar arata altfel echipa lor, insa in ultima vreme a tot fost asa iar la trecerea la senioare, all the magic was lost!

    Imi par ca niste ghiocei aparuti in plin viscol. De s-ar avea grija de ele sa nu aiba soarta lui Iridon, Munteanu, Vulcan, Jurca si lista e lunga. Ele ar fi trebuit sa fie acolo in primele 8 cu echipa.

    Sa vedem ce va fi la CM, daca prindem in primele 24, daca nu, mai bine sa isi vada de treaba cine are potential de calificari individuale. Chiar nu vreau sa ajungem sa alegem pt 1 loc intre Denisa si cine o mai fi!

  7. #133
    sport legend Alina Nicoleta's Avatar
    Join Date
    Nov 2012
    Location
    Bucharest
    Posts
    3,367
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by mihaidascalescu View Post
    Hai sa fim seriosi.

    Deul bata l vina
    A fost acelasi D ca al lui Melanie. Executia a facut diferenta se pare, desi eu analizand mi s-a parut ca Denisa a lucrat mai curat.
    "There is no passion to be found playing small - in settling for a life that is less than the one you are capable of living." Nelson Mandela

  8. #134
    sport legend myrab3la_19's Avatar
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Bucuresti
    Posts
    1,232
    Reputatie
    1
    Cititi si va minunati , dar luati cu lamaie... https://www.gsp.ro/sporturi/gimnasti...am-545675.html

    Solutia e sa il sustinem mai din inima...si rezolva el si problema de la paralele
    Si nu mai blamati atata fetele ca ele citesc si le doare sufletul de cat de blamat e el, ca fetele stiu cat munceste el pentru ele....
    E de plans stiu dar e prea penibil ...

  9. #135
    sport legend
    Join Date
    Sep 2006
    Posts
    6,506
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Alina Nicoleta View Post
    A fost acelasi D ca al lui Melanie. Executia a facut diferenta se pare, desi eu analizand mi s-a parut ca Denisa a lucrat mai curat.
    Ai absoluta dreptate. Chiar si maiestatea mea mai face greseli.

    Hmm, cum de I au dat executie mai buna lu Melanie?

  10. #136
    sport legend
    Join Date
    Sep 2006
    Posts
    6,506
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by myrab3la_19 View Post
    Cititi si va minunati , dar luati cu lamaie... https://www.gsp.ro/sporturi/gimnasti...am-545675.html

    Solutia e sa il sustinem mai din inima...si rezolva el si problema de la paralele
    Si nu mai blamati atata fetele ca ele citesc si le doare sufletul de cat de blamat e el, ca fetele stiu cat munceste el pentru ele....
    E de plans stiu dar e prea penibil ...
    Ce e penibil e asta:

    Cum mortii lor de jurnalisti de nu i pot riposta animalului.
    Astia chiar is batuti in cap?

    Cum adica formintule tu nu le critici? De ce minti ca un netot?
    Lipsa de jurnaliști va omoara. De asta aveti forminti peste tot in tara.

    Ce sa ne miram ca boul asta minte in halul asta cind el ne spune raspicat prin numele lui "pentru ca (for) minte"

  11. #137
    sport legend niagara64's Avatar
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    Windsor Ontario
    Posts
    3,772
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by myrab3la_19 View Post
    Cititi si va minunati , dar luati cu lamaie... https://www.gsp.ro/sporturi/gimnasti...am-545675.html

    Solutia e sa il sustinem mai din inima...si rezolva el si problema de la paralele
    Si nu mai blamati atata fetele ca ele citesc si le doare sufletul de cat de blamat e el, ca fetele stiu cat munceste el pentru ele....
    E de plans stiu dar e prea penibil ...
    Am demonstrat încă o dată că eu Č™i cu Denisa formăm o echipă puternică, noi ne-am propus să mergem pe un drum Č™i avem intenČ›ia să-l ducem până la capăt" Nicolae Forminte

    "Încă sunt în căutarea răspunsurilor pentru ce s-a întâmplat, cum o echipă de fotbal intră pe teren Č™i le e frică să nu se accidenteze, cred că aČ™a s-a întâmplat cu ele, le-a fost frică să nu rateze. În calificări am concurat fără un aparat. Va trebui să găsesc o soluČ›ie. Singur împotriva tuturor e foarte greu, dar nu renunČ› Č™i nu mă las. Atât timp cât o am pe Denisa alături Č™i grupul acesta de junioare mă simt puternic" Nicolae Forminte


    E absolut penibil ... fara cuvinte . Acelasi teatru ieftin ca la debarcarea lui de acum ceva ani ... Incep sa imi pierd si ultima urma de respect .

  12. #138
    sport legend cristina.t's Avatar
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    751
    Reputatie
    1
    Pana la acest nivel se ridica capacitatea de analiza si investigatie a presei romanesti: https://lead.ro/concluzii-dupa-campi...de-la-glasgow/
    Este activa si mai face ceva scandal doar cand sunt servite anumite interese.
    Pana si televiziunea unde activeaza zeita federatiei a fost pe silentio stampa si nici macar nu a mentionat ca fetele nu s-au calificat. Probabil ar fi fost foarte suparator pentru un alt zeu de acolo de sus.
    S-au multumit cu totii sa deruleze doar imaginea Denisei cu medalile la gat.
    Rusine, soc, aservire politica sau prostie?
    Din acest punct de vedere TVR a fost mai obiectiva.

  13. #139
    sport legend
    Join Date
    Sep 2006
    Posts
    6,506
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by cristina.t View Post
    Pana la acest nivel se ridica capacitatea de analiza si investigatie a presei romanesti: https://lead.ro/concluzii-dupa-campi...de-la-glasgow/
    Este activa si mai face ceva scandal doar cand sunt servite anumite interese.
    Pana si televiziunea unde activeaza zeita federatiei a fost pe silentio stampa si nici macar nu a mentionat ca fetele nu s-au calificat. Probabil ar fi fost foarte suparator pentru un alt zeu de acolo de sus.
    S-au multumit cu totii sa deruleze doar imaginea Denisei cu medalile la gat.
    Rusine, soc, aservire politica sau prostie?
    Din acest punct de vedere TVR a fost mai obiectiva.
    Batuti in cap. Fugiti de acolo pe unde puteti.

  14. #140
    sport legend Alina Nicoleta's Avatar
    Join Date
    Nov 2012
    Location
    Bucharest
    Posts
    3,367
    Reputatie
    1
    Cred ca i au dat mai mult la executie lui Melanie tocmai pt ca Franta a aratat ca e in elita si la echipe.. I

  15. #141
    sport legend
    Join Date
    Sep 2006
    Posts
    6,506
    Reputatie
    1
    Cred ca m am uitat total aiurea cind au pus scorul si mi ziceam ok are d mai mare.

    Dar sa aiba e mai mare e cam penal. Totusi mela e the next best thing si o fi profitat de statutul asta.

  16. #142
    sport legend Alina Nicoleta's Avatar
    Join Date
    Nov 2012
    Location
    Bucharest
    Posts
    3,367
    Reputatie
    1
    Sunt de acord cu tine. Pe vremuri si noi eram the next best thing.. Acum clar Deni merita aur strict dupa evolutie.. Dar uite cum se pierd medalii

  17. #143
    Moderator mikeyy's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    Brasov
    Posts
    18,709
    Reputatie
    0
    Cum vi s-a parut solul lui Celine van Gerner?
    Este gimnastica artistica ceea ce a prezentat ea? Sau se indreapta mai mult spre gimnastica de show, gala demonstrativa?
    Ar trebui oare FIG-ul sa fie mai specific in stabilirea cerintelor?
    www.fangymnastics.com

  18. #144
    sport legend Alina Nicoleta's Avatar
    Join Date
    Nov 2012
    Location
    Bucharest
    Posts
    3,367
    Reputatie
    1
    Mie mi-ar fi placut intr-o masura mai mica. Fara machiaj, si parca un pic mai simplu. Ele emit emotie.. Nu e nevoie sa treaca peste limita. Nu imi place ideea ca gimnastica sa fie show.. Poate fi shoe ramanand in aria artisticii, nu al dansului asta modernizat la maxim..

  19. #145
    sport legend cristina.t's Avatar
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    751
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by mikeyy View Post
    Cum vi s-a parut solul lui Celine van Gerner?
    Este gimnastica artistica ceea ce a prezentat ea? Sau se indreapta mai mult spre gimnastica de show, gala demonstrativa?
    Ar trebui oare FIG-ul sa fie mai specific in stabilirea cerintelor?
    Show potrivit unei gale demonstrative. Se trece de la o extrema la alta.
    Ba facem numai rotocoale in aer si fluturam din maini fiindca nu avem simt artistic, ba doar dansam si atragem atentia printr-un machiaj strident.
    Eu stiam ca exista un set de reguli in ceea ce priveste tinuta si machiajul unei gimnaste in concurs, dar ma rog, probabil altora li se permite sa ignore aceste reguli.
    Gimnastica nu mai este artistica de mult timp, nu mai exista armonie, echilibru, intre partea tehnica si artistica de la generatia Silivas.
    Consider ca la sfarsitul anilor '80 ne-am putut bucura intr-adevar de gimnastica artistica.

  20. #146
    sport legend niagara64's Avatar
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    Windsor Ontario
    Posts
    3,772
    Reputatie
    1
    Mie mi-a placut . Si in patinaj exista costume adecvate muzicii , machiaj potrivit coregrafiei . Cred ca ultimul lucru pe care ar trebui sa il facem ar fi sa stam sa criticam asta( am cam semana ca babele alea de la usa blocurilor di Romania care spargeau seminte si barfeau fiecare fusta scurta care trecea prin fata lor , nu ? ) . Asta ar trebui sa dea culoare , originalitate .E doar un plus . Cat despre notare ... nu va faceti griji . Arbitrele au alte criterii . NU uitati ca varsta de concurs a crescut . Sunt adolescente si femei . E ox sa se schimbe ceva . Poate felele noastre ar trebui invatate sa gandeasca mai liber , sa fie creative intr-un fel frumos .
    Ma mai uit din cand in cand la concursurile americane universitate . Im place bucuria cu care concureaza . Felul in care traiesc competitia . Ceva din asta ar trebui invatat ca sa schimbam ceva .

  21. #147
    sport legend niagara64's Avatar
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    Windsor Ontario
    Posts
    3,772
    Reputatie
    1
    BTW . Cand incep baietii ?

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •