Page 163 of 169 FirstFirst ... 63113153161162163164165 ... LastLast
Results 3,403 to 3,423 of 3539

Thread: Progresul Bucuresti

  1. #3403
    Mughal Bancaru's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Bucuresti
    Posts
    14,681
    Reputatie
    1
    Daca acel contract nu este valabil de ce nu il ataca nimeni? Daca eu l-am vazut, care nu am cine stie ce legaturi cu echipa, ma gandesc ca Tohaneanu, care mai e si avocat, trebuie ca il stie ca pe apa. O fi vreo anexa care lamureste lucrurile, din punctul lor de vedere, si pe care noi nu o stim. Un lucru e cert - stadionul zace.

  2. #3404
    k r a p u l a x
    Join Date
    Mar 2005
    Posts
    4,011
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by miril View Post
    Imi retrag cuvintele. Am vazut reluarile si am constatat un singur lucru, ARBITRAJUL RUSINOS a lui Serea si a tusierului aflat pe partea dreapta de atac a echipei Dinamo.
    pedeapsa a venit dupa 5 ani

  3. #3405
    Pro Memoria miril's Avatar
    Join Date
    Apr 2003
    Location
    Stockholm
    Posts
    29,277
    Reputatie
    0
    Esti bun la... sapat. Asta cere rabdare (virtuala) si inteligenta, dragilor. Krap le are pe amandoua si nu numai. Cat despre memorie, nu mai de bine, desi sa nu se...inteleaga gresit. Imi aduc si acum aminte, trauma, deh, de comentariul asta facut atunci.
    "The minority is sometimes right, the majority always wrong." - A Progres...sive Thinker

    "If you support a team that fails to win the league for years, it does feel like a kind of cult'." - Salman Rushdie

  4. #3406
    Mughal Bancaru's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Bucuresti
    Posts
    14,681
    Reputatie
    1
    La Antena 1 stirea arestarii acestui idiot a fost insotita de imagini ale acelui meci rusinos, cand Dinamo ne-a casapit cu ajutorul lui Serea. Daca ar exista situatia ca unele procese sa se reia si sa sa repare greselile acum ar trebui sa avem cel putin 2 campionate si cel putin inca o cupa. Sa nu mai zic de un palmares mai bogat al prezentelor in "Europa" precum si un loc in divizia A, probabil. In fine, in extenso este posibil ca Regele Mihai sa fi inmanat una dintre aceste cupe.
    Kra****x este constiinta noastra (curata).

  5. 1st May 2010, 23:22
    Reason
    Dublura...progresista

  6. #3407
    Mughal Bancaru's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Bucuresti
    Posts
    14,681
    Reputatie
    1
    Radu COSAȘU | Din vieața unui extremist de centru...

    Către microbiștii din Serviciile Multilateral Specializate


    7 iunie. Vineri începe Mondialul de fotbal și nu pot să cred că în serviciile dvs. evenimentul va trece neobservat. Nu se poate să nu aveți printre dvs. microbiști de fotbal. Ar fi foarte trist. Sînt zile grele, ca astea de azi, în care o șuetă cu un microbist te salvează pentru cîteva ore. În relațiile mele cu serviciile speciale am contat întotdeauna pe pasiunea noastră comună pentru fotbal. Chiar dacă mi-ați comunicat din timp că nu mai aveți nici o trăsătură comună cu „vechile structuri“, nu pot uita cum m-a ajutat fotbalul să evit momente penibile în contactele cu „structuraliștii“ vechiului regim – așa cum îi numeam cu delicii intelectualiste.

    Am avut două ocazii, dar m-am prins de la prima, cînd au apărut imediat după ce m-am întors dintr-o călătorie în Germania Federală, în 1970. Erau doi tineri corect legitimați care vroiau să știe – deși știau – cu cine de la Europa Liberă m-am văzut acolo; le-am spus liniștit: cu un prieten plecat și rămas acolo, după Praga, eu neavînd chef ideologic pentru asemenea aventuri. Singurele mele aventuri cu el fuseseră cîteva îndelungi partide de poker la mize mici, dar cu amețitoare cacialmale, de o inteligență care ne entuziasma pînă la a ne îmbrățișa după fiecare reușită a unuia sau a altuia; le-am spus că am evocat împreună, cu dor, acele nopți de poker, femeile și fetițele dulci din București, meciurile la care mergeam împreună, deși el era stelist, iar eu (chiar dacă țineam, în absolut, cu Progresul), cînd era vorba de Steaua, treceam de partea lui Dinamo. O luminiță li s-a aprins în priviri și o intuiție m-a făcut să insist și să le spun că oricît țin cu Oaidă și Mafteuță ai mei, din str. Doctor Staicovici, am obiectivitatea să recunosc că Dumitrache al lor e cel mai bun fotbalist român. Atunci au recunoscut că îmi citesc săptămînal cronicile semnate Belphegor și am intrat într-o lungă discuție despre Naționala care se pregătea pentru Mondialul din Mexic (îl antipatizau, desigur, pe Dobrin, care, ziceau ei, își ferește picioarele cînd joacă în străinătate.). A fost mai mult decît o discuție – în care Europa Liberă a rămas pe ultimul plan; în clipa în care mi-au cerut să pun, totuși, pe hîrtie, ce-am vorbit cu acela, acolo, i-am refuzat, explicîndu-le că nu aceasta e meseria mea, ci aceea de a descrie șuturi și fente. M-au înțeles (la ora aceea nu funcționa legea prin care trebuia să pui pe hîrtie cu cine te-ai întîlnit în străinătate.). Riscînd să se înțeleagă că am pactizat cu structuraliștii, vă voi preciza că și a doua oară – prin anii ’80, cred – cînd au venit să mă ancheteze dacă am citit scenariul lui Pintilie la De ce trag clopotele, Mitică? (azi, o să vi se pară o fantezie...), am dat-o pe fotbal, cum ar fi făcut și Sveik, și iarăși a ținut, deși aveam scenariul ascuns în casă. Amănunte – dacă vă interesează – altă dată.

    Firește că aceste evocări nu sînt chiar note informative, ci doar o modalitate (un cuvînt care îmi place foarte mult) de a găsi printre dumneavoastră ceea ce un cîntec tot al acelor vremuri o spunea clar și just: a căuta „un om, un suflet curat“, căruia să-i poți încredința o idee la ora cînd nenumărați microbiști – un popor, se poate spune – sînt măcinați de o singură întrebare: de ce nu sîntem și noi în Africa aia de Sud, la Mondialul de fotbal? Ni se explică, simplu, prea simplu, că nu mai avem valori printre jucătorii români. E fals. Ele există, dar sînt desfigurate – așa o fi numai în fotbal? – de „valoarea“ patronatului, a celor ce „bagă banii“ în fotbal ca într-o afacere ca toate afacerile. Patronatul nostru fotbalistic este de-o nonvaloare inestimabilă, de-o prostie – amestec de incultură, lăcomie și megalomanie – incalculabilă. Împreună cu impresarii, ei sînt proprietarii jucătorilor, tratați și posedați ca într-o sclavie. Ei constituie cea mai vizibilă mafie, avînd în vedere că banii rulați în fotbal au parte de cea mai largă po****rizare. Mult mai importanți decît fotbaliștii, ei au la dispoziție toate posturile TV fiindcă ei asigură cel mai bun rating. A li te opune, a polemiza cu ei nu e numai inutil, dar și periculos, de la brîu în jos. Cred că m-ați înțeles – expresie de bază în vocabularul zilelor noastre – de ce vă scriu. Vreau ca la Judecata de Apoi să se găsească acest text în dosarele dumneavoastră – unde altundeva cînd cărțile nu vor mai fi citite? Ar fi un semn că, ajungînd la aceste ultime rînduri, nu ați ridicat din umeri.

    Articol aparut in DILEMA VECHE (http://www.dilemaveche.ro/sectiune/t...l-specializate)

  7. #3408
    junior
    Join Date
    Nov 2009
    Posts
    103
    Reputatie
    1
    vreo noutate ceva?
    e vreo sansa sa revina echipa acasa?
    era vb sa ne ia primaria la un moment dat..

  8. #3409
    Pro Memoria miril's Avatar
    Join Date
    Apr 2003
    Location
    Stockholm
    Posts
    29,277
    Reputatie
    0
    Era vorba.
    "The minority is sometimes right, the majority always wrong." - A Progres...sive Thinker

    "If you support a team that fails to win the league for years, it does feel like a kind of cult'." - Salman Rushdie

  9. #3410
    manager
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    326
    Reputatie
    1
    Progresul mai mult o amintire

  10. #3411
    manager virus336's Avatar
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    338
    Reputatie
    1
    si cand te gandesti ca acum 6-7 ani se bateau la titlu..
    ce vremuri...

  11. #3412
    Pro Memoria miril's Avatar
    Join Date
    Apr 2003
    Location
    Stockholm
    Posts
    29,277
    Reputatie
    0
    Progresul, o amintire de neuitat.
    "The minority is sometimes right, the majority always wrong." - A Progres...sive Thinker

    "If you support a team that fails to win the league for years, it does feel like a kind of cult'." - Salman Rushdie

  12. #3413
    Pro Memoria miril's Avatar
    Join Date
    Apr 2003
    Location
    Stockholm
    Posts
    29,277
    Reputatie
    0
    No news, bad news. HAI PROGRESUL!
    "The minority is sometimes right, the majority always wrong." - A Progres...sive Thinker

    "If you support a team that fails to win the league for years, it does feel like a kind of cult'." - Salman Rushdie

  13. #3414
    sport legend
    Join Date
    Aug 2010
    Location
    Cluj
    Posts
    596
    Reputatie
    1
    Hai Progresul !

  14. #3415
    Pro Memoria miril's Avatar
    Join Date
    Apr 2003
    Location
    Stockholm
    Posts
    29,277
    Reputatie
    0
    Ce mai afli pe Gugal:

    http://en.wikipedia.org/wiki/AFC_Pro...Bucure%C5%9Fti

    Intre timp... Parse error: syntax error, unexpected ';' in /srv/www/vhosts/nationalfc.ro/httpdocs/_admin/includes/clasament.php on line 22
    "The minority is sometimes right, the majority always wrong." - A Progres...sive Thinker

    "If you support a team that fails to win the league for years, it does feel like a kind of cult'." - Salman Rushdie

  15. #3416
    Mughal Bancaru's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Bucuresti
    Posts
    14,681
    Reputatie
    1
    Ma scuzati, ce era de aflat?

  16. #3417
    Pro Memoria miril's Avatar
    Join Date
    Apr 2003
    Location
    Stockholm
    Posts
    29,277
    Reputatie
    0
    Continuitatea, Tohaneanu este urmasul...Progresului, ma rog AFC este urmasul lui FC. Un fel, virtual, de a spune ca noi, a se intelege ei, avem palmaresul.
    "The minority is sometimes right, the majority always wrong." - A Progres...sive Thinker

    "If you support a team that fails to win the league for years, it does feel like a kind of cult'." - Salman Rushdie

  17. #3418
    Mughal Bancaru's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Bucuresti
    Posts
    14,681
    Reputatie
    1
    Noi, adica ei, avem, adica au, palmaresul, adica ****. Pardon de expresie.

  18. #3419
    Pro Memoria miril's Avatar
    Join Date
    Apr 2003
    Location
    Stockholm
    Posts
    29,277
    Reputatie
    0
    Ce au ei este in...pantaloni. Ei vor sa creada ca au palmaresul. Aici nu ma refer la Prunea.
    "The minority is sometimes right, the majority always wrong." - A Progres...sive Thinker

    "If you support a team that fails to win the league for years, it does feel like a kind of cult'." - Salman Rushdie

  19. #3420
    Mughal Bancaru's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Bucuresti
    Posts
    14,681
    Reputatie
    1
    Astea cu palmaresul e o chestie fumata. Am mai vorbit noi. Palmaresul e pe stadionul Cotroceni. E ingropat acolo.

  20. #3421
    k r a p u l a x
    Join Date
    Mar 2005
    Posts
    4,011
    Reputatie
    1
    asa ziceau si de jimmy hoffa

  21. #3422
    Mughal Bancaru's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Bucuresti
    Posts
    14,681
    Reputatie
    1
    Da, numai ca sansele sa il gasim pe Jimmy Hoffa sunt mai mari.

  22. #3423
    Pro Memoria miril's Avatar
    Join Date
    Apr 2003
    Location
    Stockholm
    Posts
    29,277
    Reputatie
    0
    Misto!
    "The minority is sometimes right, the majority always wrong." - A Progres...sive Thinker

    "If you support a team that fails to win the league for years, it does feel like a kind of cult'." - Salman Rushdie

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •