Page 117 of 118 FirstFirst ... 1767107115116117118 LastLast
Results 2,437 to 2,457 of 2469

Thread: Jocurile Olimpice 2016

  1. #2437
    incepator
    Join Date
    Apr 2014
    Posts
    34
    Reputatie
    1
    Multumesc mult! L-am primit. Da, ai dreptate, e mai bine asa
    Probabil si la rezerve se face testul antidoping

  2. #2438
    sport legend niagara64's Avatar
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    Windsor Ontario
    Posts
    3,772
    Reputatie
    1
    Hernandez was given permission to use methylprednisolone, which is used to quell the effects of allergies, arthritis, lupus and ulcerative colitis.
    Dati toata informatia . Asa e corect .

  3. #2439
    sport legend cristina.t's Avatar
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    751
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by niagara64 View Post
    Hernandez was given permission to use methylprednisolone, which is used to quell the effects of allergies, arthritis, lupus and ulcerative colitis.
    Dati toata informatia . Asa e corect .
    Pe fisa aia nu scrie asa ceva. Informatia a fost preluata de pe lista si fisa, in plus desi nu ma prezint ca o persoana foarte meticuloasa nu fac publice informatiile de acest gen pe acest forum. Probabil ca aceasta scuza ai citit-o undeva prin presa.

  4. #2440
    Pro Memoria miril's Avatar
    Join Date
    Apr 2003
    Location
    Stockholm
    Posts
    29,277
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by niagara64 View Post
    Hernandez was given permission to use methylprednisolone, which is used to quell the effects of allergies, arthritis, lupus and ulcerative colitis.
    Dati toata informatia . Asa e corect .
    Curios amalgam de boli. Daca este asa mai bine ar fi sa-si vada de sanatate decat sa faca gimnastica. Lupusul si colita ulceroasa sunt boli grave cu recidive frecvente pentru ambele boli si mortalitate relativ crescuta pentru lupus chiar daca prognosticul s-a imbunatatit in ultima vreme. In ambele boli tratamentul cu corticosteroizi este baza.
    "The minority is sometimes right, the majority always wrong." - A Progres...sive Thinker

    "If you support a team that fails to win the league for years, it does feel like a kind of cult'." - Salman Rushdie

  5. #2441
    sport legend niagara64's Avatar
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    Windsor Ontario
    Posts
    3,772
    Reputatie
    1

  6. #2442
    sport legend
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    569
    Reputatie
    1
    La Hernandez nu mi se pare atat de grav, un tratament punctual, desfasurat pe o perioada scurta de timp.

    Totusi... nu vrea nimeni sa se intoarca la discutiile noastre, am vazut ca Lari si Diana se antreneaza la Dinamo - in conditii nu foarte bune, din cate imi dau seama, alaturi de gramezi de copii, fete si baieti...

    Iar restul fetelor au fost frumos primite la Deva, sa speram ca nu e totul doar de suprafata. Am sperat sa o revad pe Andreea Iridon odata cu aceasta reintoarcere (cel putin), dar... nimic. La fel cum la un moment dat speram ca Andreea M. se antreneaza si ea la Dinamo.

  7. #2443
    sport legend niagara64's Avatar
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    Windsor Ontario
    Posts
    3,772
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by madasch View Post
    Multumesc mult! L-am primit. Da, ai dreptate, e mai bine asa
    Probabil si la rezerve se face testul antidoping
    Poti fi testat si fara sa fi in competitie . Te trezesti cu ei acasa , fara sa te anunte , in orice zi , la orice ora . Fara gluma .

  8. #2444
    sport legend cristina.t's Avatar
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    751
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by iulia_p View Post
    Totusi... nu vrea nimeni sa se intoarca la discutiile noastre, am vazut ca Lari si Diana se antreneaza la Dinamo - in conditii nu foarte bune, din cate imi dau seama, alaturi de gramezi de copii, fete si baieti...

    Iar restul fetelor au fost frumos primite la Deva, sa speram ca nu e totul doar de suprafata. Am sperat sa o revad pe Andreea Iridon odata cu aceasta reintoarcere (cel putin), dar... nimic. La fel cum la un moment dat speram ca Andreea M. se antreneaza si ea la Dinamo.
    Din pacate acestea sunt conditiile si sistemul. Este dureros dar acesta este adevarul. Fara putere financiara si dorinta de a face ceva nu vad o evolutie foarte pozitiva a gimnasticii. Sunt de acord ca ar fi trebuit facuta descentralizarea si refomarea mai demult.
    Mare pacat pentru talentele irosite si tare ma tem ca si Larisa si Diana vor trece pe lista. Larisa pana la urma ori va ceda si va merge la Deva ori va renunta. La Diana e un pic mai complicata situatia.

  9. #2445
    incepator
    Join Date
    Apr 2014
    Posts
    34
    Reputatie
    1
    Foarte mult imi doresc ca Larisa sa aiba forta de-a nu renunta. Este un mare talent si tinand cont de listele acestea care au iesit la iveala, rezultatele ei din ultimii ani sunt parca si mai valoroase. Daca nu va renunta, cu siguranta va obtine in continuare medalii stralucitoare.
    Iar Catalinei cat de greu i-a fost din punct de vedere fizic sa mearga si la Test Event si la Europene si la Jocurile Olimpice!! Si nu a cerut nici un TUE. Jos palaria pentru sportivele noastre!! Le apreciez mult si mi-e dor sa le vad concurand.

  10. #2446
    sport legend niagara64's Avatar
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    Windsor Ontario
    Posts
    3,772
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by cristina.t View Post
    Din pacate acestea sunt conditiile si sistemul. Este dureros dar acesta este adevarul. Fara putere financiara si dorinta de a face ceva nu vad o evolutie foarte pozitiva a gimnasticii. Sunt de acord ca ar fi trebuit facuta descentralizarea si refomarea mai demult.
    Mare pacat pentru talentele irosite si tare ma tem ca si Larisa si Diana vor trece pe lista. Larisa pana la urma ori va ceda si va merge la Deva ori va renunta. La Diana e un pic mai complicata situatia.
    Voi credeti ca gimnastele din US au sali private de antrenament ? Nicidecum . SE antreneaza in aceleasi sali ca si celelalte , la un loc cu cei de la recreational . NU au special treatement . Exceptand ziele cand merg la campuri .... In rest salile nu-s super centre ...
    La Dinamo Larisei ii poate fi mai bine decat la Deva din multe puncte de vedere ...

  11. #2447
    sport legend cristina.t's Avatar
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    751
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by niagara64 View Post
    Voi credeti ca gimnastele din US au sali private de antrenament ? Nicidecum . SE antreneaza in aceleasi sali ca si celelalte , la un loc cu cei de la recreational . NU au special treatement . Exceptand ziele cand merg la campuri .... In rest salile nu-s super centre ...
    La Dinamo Larisei ii poate fi mai bine decat la Deva din multe puncte de vedere ...
    Nu compara salile de gimnastica ale US cu cele ale Romaniei. Si da cele din US sunt private, nu sunt de stat, ale sistemului. Nu discutam doar de sali si de faptul ca se antreneaza printre pustoaice, ci de calitatea aparaturii, antrenorilor, conditiilor de refacere dupa un antrenament. Cred ca trebuie sa mai vizitezi Romania ca sa faci un dus rece, sa cobori nitel cu picioarele pe pamant.

    Cat despre faptul ca Larisei ii va fi ma bine la Dinamo, timpul si rezultatele ulterioare ne vor confirma sau contrazice. Ea este acum o fata matura care poate sa cantareasca si sa decida ce considera ea ca este mai bine pentru cariera si viata ei. Ceea ce stiu e ca nu poti face performanta pe aparate rupte, vechi de acum 20-30 ani si fara un colectiv de antrenori, coregrafi, medici, terapeuti buni. Din punctul acesta de vedere Deva sta mai bine si este net superioara oricarui centru din tara.
    Last edited by cristina.t; 21st September 2016 at 07:08.

  12. #2448
    sport legend cristina.t's Avatar
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    751
    Reputatie
    1
    Si aici un articol interesant de citit: http://m.thehindu.com/sport/other-sp...form=hootsuite

  13. #2449
    sport legend niagara64's Avatar
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    Windsor Ontario
    Posts
    3,772
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by cristina.t View Post
    Nu compara salile de gimnastica ale US cu cele ale Romaniei. Si da cele din US sunt private, nu sunt de stat, ale sistemului. Nu discutam doar de sali si de faptul ca se antreneaza printre pustoaice, ci de calitatea aparaturii, antrenorilor, conditiilor de refacere dupa un antrenament. Cred ca trebuie sa mai vizitezi Romania ca sa faci un dus rece, sa cobori nitel cu picioarele pe pamant.

    Cat despre faptul ca Larisei ii va fi ma bine la Dinamo, timpul si rezultatele ulterioare ne vor confirma sau contrazice. Ea este acum o fata matura care poate sa cantareasca si sa decida ce considera ea ca este mai bine pentru cariera si viata ei. Ceea ce stiu e ca nu poti face performanta pe aparate rupte, vechi de acum 20-30 ani si fara un colectiv de antrenori, coregrafi, medici, terapeuti buni. Din punctul acesta de vedere Deva sta mai bine si este net superioara oricarui centru din tara.
    Ok ... Dinamo nu sta foarte rau la capitolul dotare . Antrenori iii are pe cei de la lot .... parerea mea ca ma buni decat cei e la lot . E acasa , alaturi de familie ... un mare plus care diminueaza stresul psihologic .
    O sala de gimnastica in state sau in Canada ( astea le cunosc chiar mai bine) sunt ridicate cu posibilitati materiale limitate . Nu-s dotate cu centre de refacere , sau mai stiu ce alte minuni ...aparatura nu e SF . E o sala normala . personal cred ca cea ce deosebeste , ce face diferenta este entuziasmul parintilor care fac efoturi mari . Nimeni nu iti da moka in state partea medicala , de recuperare . Sau cat efort fac in a plati pregatirea sportiva , orele de antrenament . Apoi owneri care au tot interesul ca sala lor sa mearga , sa aiba succes . Sa investeasca in sala .
    Poate Dinamo va fi inceputul descentralizarii in Romania . Pasul care trebuie facut .
    Recrearea Devei ca centrul national e un regres nu un progres .

  14. #2450
    sport legend cristina.t's Avatar
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    751
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by niagara64 View Post
    Ok ... Dinamo nu sta foarte rau la capitolul dotare . Antrenori iii are pe cei de la lot .... parerea mea ca ma buni decat cei e la lot . E acasa , alaturi de familie ... un mare plus care diminueaza stresul psihologic .
    O sala de gimnastica in state sau in Canada ( astea le cunosc chiar mai bine) sunt ridicate cu posibilitati materiale limitate . Nu-s dotate cu centre de refacere , sau mai stiu ce alte minuni ...aparatura nu e SF . E o sala normala . personal cred ca cea ce deosebeste , ce face diferenta este entuziasmul parintilor care fac efoturi mari . Nimeni nu iti da moka in state partea medicala , de recuperare . Sau cat efort fac in a plati pregatirea sportiva , orele de antrenament . Apoi owneri care au tot interesul ca sala lor sa mearga , sa aiba succes . Sa investeasca in sala .
    Poate Dinamo va fi inceputul descentralizarii in Romania . Pasul care trebuie facut .
    Recrearea Devei ca centrul national e un regres nu un progres .
    Nu sunt in domeniu si nu stiu ce si cum e cu salile de gimnastica si pregatirea, nici in tara nu sunt si nu cunosc situatia tuturor salilor din tara, dar din ce se arata la tv situatia e jalnica si Deva arata cel mai bine comparativ cu altele. E drept ca informatia poate fi foarte mult distorsionata si am constat ca de cele mai multe ori stirile sunt trunchiate si deloc obiective. Cat despre descentralizare consider ca aceasta ar fi normala, fireasca, problema e daca avem cu ce, daca ne permitem.

  15. #2451
    sport legend
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    569
    Reputatie
    1
    Mie sala Dinamo mi s-a parut in primul rand extrem de aglomerata. Nu stiu daca in SUA sau Canada se antreneaza la un loc zeci de sportivi, mari sau mici, pe o suprafata mica. Cred ca atunci cand e cald pur si simplu nu e aer de respirat. Am vazut si eu filmulete pe net si lucrurile arata complet diferit.

    Sa nu uitam ca Larisa lupta cu sportive care nu doar ca au conditii, dar mai iau si substante interzise - legal, e drept.
    Poate odata cu ea vor aduce si aparate mai bune, cele de la Izvorani probabil ca pot fi transportate/transferate, ramane de vazut.

    Si mie mi s-a parut interesant articolul asta:
    http://m.thehindu.com/sport/other-sp...form=hootsuite

    Si unul autohton:
    http://www.prosport.ro/sport-life/sp...ckeri-15711816

    Plus unul autohton

  16. #2452
    sport legend
    Join Date
    Sep 2006
    Posts
    6,506
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by mikeyy View Post
    Dezamagitor pentru sport, pentru performanta si pentru spiritul olimpic. Daca sufera de o boala care necesita acel tratament cu substante de pe lista celor interzise, ar trebui sa aleaga: substantele si sanatatea sau sportul. Nu 3 in 1 pentru ca deja trecem bariera fairplay-ului, indiferent daca, cat si cum acel tratament i-a adus vreun avantaj competitional.

    Iar regulamentul acesta e o facatura. Efectiv sub acoperirea unei scutiri medicale, tu ca sportiv poti avea acces la substante interzise, la liber. Daca te prinde, scoti scutirea din sertar si ai scapat. Nu este posibil. Nu este OK aceasta abordare.

    Cred ca pana anul acesta, marile puteri au fost intr-un acord tacit. Au dat asta-iarna in Sharapova, iar apoi a fost o chestiune de timp pana au raspuns si ceilalti cu aceeasi moneda. A fost nevoie sa pice un sportiv de renume ca sa bubuie totul.
    puteam sa iau orice citat la intimplare dar l-am ales pe asta.

    ca sa vezi ca romanacii nu au capacitatea de a intelege.

    scutirea asta medicala nu inseamna baaaa acces la liber la dopare. inseamna pur si simplu ca trateaza o problema de multe ori scurta de sanatate

    Many of the records are for therapeutic use exemptions, which athletes can get to allow them to take a substance on the banned list.

    But it’s not always an easy process to get one. Athletes must provide medical justification from a doctor, and that information is reviewed by a TUE committee that either accepts or rejects the application. Those TUEs are time-limited, meaning an athlete might take a medication during the course of an illness or injury or be granted a longer TUE for a chronic condition.

    Many of the medications for the TUEs released by Fancy Bears — most of which are several years old — are for the treatment of conditions like asthma or ADHD.


    gemeeeeeeeeeeeeeeeee tara de romanaci prosti

  17. #2453
    sport legend
    Join Date
    Sep 2006
    Posts
    6,506
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by dracsor View Post
    Nimeni nu a afirmat chestia asta cu handicapul. Sincer nu inteleg de unde ai scos-o.
    de aici baaaaaaaa

    Quote Originally Posted by cristina.t View Post
    3. Un copil cu handicap sa participe la olimpiada destinata special acestora.
    gemeeeeeeeeeeeee rau

  18. #2454
    sport legend
    Join Date
    Sep 2006
    Posts
    6,506
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by madasch View Post
    Foarte corect. Nu din cauza amfetaminelor lui Biles a cazut atat de mult gimnastica noastra si federatia trebuie sa-si asume raspunderea pentru tot haosul ultimilor ani.
    Un pic de tristete pentru Larisa tot am, putea obtine in conditii corecte rezultate mai bune in anii 2013-2015, dar nu e timpul pierdut. Depinde doar de ea. Poate ceva se va schimba totusi si nu se vor mai permite aceste smecherii. Cu multa, multa munca, talentul ei si antrenori buni, are sanse la medalii stralucitoare.
    in cocktailul tau de sus exista un ingredient imaginar. antrenori buni.

    nici daca dai cu tunul nu gasesti.

  19. #2455
    sport legend
    Join Date
    Sep 2006
    Posts
    6,506
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by madasch View Post
    Metilfenidatul( Ritalin, Focalin) are activitate similara cu amfetaminele, mai precis Dextroamfetaminele.
    Actioneaza prin inhibarea recaptarii dopaminei si a noradrenalinei si are aceeasi activitate la nivel muscular, mai ales de cresterea rezistentei musculare( celebrul Endurance)la efortul anaerob si scaderea oboselii musculare. Diferenta fata de amfetamine clasice consta in efectul toxic mai mic si riscul mai mic de dependenta.

    Biles are scris pe aprobarea din perioada 2012-2014 D-Amfetamine( Dextroamfetamine) si pe cea 2014-2018 Dexmthylphenidate( varianta cu mai putine efecte secundare, dar la fel de buna pentru ceea ce avea nevoie)
    Parerea mea sincera si naiva este ca primii care trebuie sa respecte regulile ar trebui sa fie cei care dau lectii. Cand participi la o competitie respecti si regula de a nu lua substante interzise. Inseamna ca respecti astfel pe toti cei din jur, adversari, spectatori, sportul in sine si mai ales pe tine insuti. Nu poti pleca cu un avantaj evident. Nu cred ca are legatura cu locul de unde vii, tara sau continent. Se pare ca s-a decis ca nu toti trebuie sa respecte regulile, dar acesta nu mai este un sport pe care sa-l mai urmaresti cu placere. Maine vom afla poate ca si alte gimnaste au folosit substante interzise si de fiecare data cand voi urmari vreun concurs ma voi gandi daca a luat sau nu vreun stimulent interzis gimnasta respectiva.
    bre madasch

    spune tu mie: a primit raducan aprobare de la wada sa ia medicamentul ala?

    mai zi-mi: cumva biles a primit aprobare INAINTE DE FOLOSIRE?

    si pt ca tot suntem aici: TU CHIAR CREZI CA DOAR SPORTIVII VESTICI AU PRIMIT TUE? NICIUN RUS?

  20. #2456
    sport legend
    Join Date
    Sep 2006
    Posts
    6,506
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by madasch View Post
    Au aparut noi nume? Chiar ma asteptam la Hernandez. Are niste miscari nenaturale, un pic repezite. Parca mi se parea ceva in neregula la ea.
    TUAAAAAAAAMNE fereste

    medicii astia romanaci diagnosticheaza de la televizor.

    tuaaaaaaaaaaamne fereste ma de doctorii romanaci.

  21. #2457
    junior
    Join Date
    Sep 2008
    Posts
    87
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by niagara64 View Post
    Poate Dinamo va fi inceputul descentralizarii in Romania . Pasul care trebuie facut .
    Recrearea Devei ca centrul national e un regres nu un progres .
    Intuitia imi spune ca federalii le permit fetelor sa se antreneze in Bucuresti doar ca sa nu se arunce chiar cu oua stricate in ei, la Cluj. Ce va fi dupa Cluj e greu de zis.
    Sper doar sa ma insel. Si mai sper ca Larisa, Diana sau Catalina sa demonstreze o data in plus ca se poate face gimnastica de calitate si in afara lotului.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •