Super Froome a castigat si si-a distantat adversarii. Eroul etapei este, insa, Quitana, care cu 13 km inainte de finish a atacat si s-a distanta de plutonul cu tricoul galben, apoi a ramas cu Froome in ultimii patru-cinci km fiind depasit de acesta pe ultimul km. Dintre adversari, doar Contador a rezistat sa ramana la o distanta onorabila dar a clacat spre final.
Clasamentul etapei:
1. FROOME Christopher 1 SKY PROCYCLING 05h 48' 45''
2. QUINTANA ROJAS Nairo Alexander 128 MOVISTAR TEAM 05h 49' 14'' + 00' 29''
3. NIEVE ITURRALDE Mikel 116 EUSKALTEL - EUSKADI 05h 50' 08'' + 01' 23''
4. RODRIGUEZ OLIVER Joaquin 101 KATUSHA TEAM 05h 50' 08'' + 01' 23''
5. KREUZIGER Roman 94 TEAM SAXO-TINKOFF 05h 50' 25'' + 01' 40''
6. CONTADOR Alberto 91 TEAM SAXO-TINKOFF 05h 50' 25'' + 01' 40''
7. FUGLSANG Jakob 63 ASTANA PRO TEAM 05h 50' 28'' + 01' 43''
8. MOLLEMA Bauke 164 BELKIN PRO CYCLING 05h 50' 31'' + 01' 46''
9. TEN DAM Laurens 167 BELKIN PRO CYCLING 05h 50' 38'' + 01' 53''
10. PÉRAUD Jean-Christophe 81 AG2R LA MONDIALE 05h 50' 53'' + 02' 08''
11. DE CLERCQ Bart 23 LOTTO-BELISOL 05h 50' 57'' + 02' 12''
12. ROGERS Michael 98 TEAM SAXO-TINKOFF 05h 51' 11'' + 02' 26''
13. VALVERDE Alejandro 121 MOVISTAR TEAM 05h 51' 17'' + 02' 32''
14. MARTIN Daniel 175 GARMIN - SHARP 05h 51' 21'' + 02' 36''
15. PORTE Richie 6 SKY PROCYCLING 05h 51' 34'' + 02' 49''
16. MORENO FERNANDEZ Daniel 106 KATUSHA TEAM 05h 51' 51'' + 03' 06''
17. GESINK Robert 162 BELKIN PRO CYCLING 05h 51' 56'' + 03' 11''
18. KWIATKOWSKI Michal 153 OMEGA PHARMA-QUICK STEP 05h 51' 59'' + 03' 14''
19. BARDET Romain 82 AG2R LA MONDIALE 05h 52' 00'' + 03' 15''
20. MONFORT Maxime 47 RADIOSHACK LEOPARD 05h 52' 16'' + 03' 31''
Clasamentul general:
1. FROOME Christopher 1 SKY PROCYCLING 61h 11' 43''
2. MOLLEMA Bauke 164 BELKIN PRO CYCLING 61h 15' 57'' + 04' 14''
3. CONTADOR Alberto 91 TEAM SAXO-TINKOFF 61h 16' 08'' + 04' 25''
4. KREUZIGER Roman 94 TEAM SAXO-TINKOFF 61h 16' 11'' + 04' 28''
5. TEN DAM Laurens 167 BELKIN PRO CYCLING 61h 16' 37'' + 04' 54''
6. QUINTANA ROJAS Nairo Alexander 128 MOVISTAR TEAM 61h 17' 30'' + 05' 47''
7. FUGLSANG Jakob 63 ASTANA PRO TEAM 61h 18' 05'' + 06' 22''
8. RODRIGUEZ OLIVER Joaquin 101 KATUSHA TEAM 61h 18' 54'' + 07' 11''
9. PÉRAUD Jean-Christophe 81 AG2R LA MONDIALE 61h 19' 30'' + 07' 47''
10. KWIATKOWSKI Michal 153 OMEGA PHARMA-QUICK STEP 61h 19' 41'' + 07' 58''
11. MARTIN Daniel 175 GARMIN - SHARP 61h 20' 11'' + 08' 28''
12. ROGERS Michael 98 TEAM SAXO-TINKOFF 61h 21' 37'' + 09' 54''
13. TALANSKY Andrew 178 GARMIN - SHARP 61h 24' 15'' + 12' 32''
14. MONFORT Maxime 47 RADIOSHACK LEOPARD 61h 25' 30'' + 13' 47''
15. VALVERDE Alejandro 121 MOVISTAR TEAM 61h 26' 25'' + 14' 42''
16. EVANS Cadel 31 BMC RACING TEAM 61h 27' 23'' + 15' 40''
17. NIEVE ITURRALDE Mikel 116 EUSKALTEL - EUSKADI 61h 29' 55'' + 18' 12''
18. SCHLECK Andy 41 RADIOSHACK LEOPARD 61h 30' 57'' + 19' 14''
19. MORENO FERNANDEZ Daniel 106 KATUSHA TEAM 61h 33' 25'' + 21' 42''
20. NAVARRO Daniel 139 COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS 61h 35' 19'' + 23' 36''