Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 21 of 25

Thread: Fernando Alonso vs Kimi Raikonnen

  1. #1
    Jack the Ripper Lordul's Avatar
    Join Date
    Jan 2007
    Location
    Iasi/Piatra Neamt
    Posts
    31,633
    Reputatie
    0

    Fernando Alonso vs Kimi Raikonnen

    Va propun sa analizati lupta dintre Fernando Alonso si Kimi Raikonnen ce s-antamplat pana acum si ce se va intampla de acum inainte .

    Sezonul 2001 -anul intrarii celor doi piloti in Formula 1 -K.Raikonnen pt Sauber si Fernando Alonso pt Minardi .K.Raikonnen a punctat chiar la debut obtinand locul 6 in Australia ; F.Alonso a avut cateva prestatii onorabile la Monaco ,Japonia /
    Puncte : KR : 10p FA : 0


    Sezonul 2002 -F.Alonso pilot de teste la Renault , K.Raikonnen pilot Mclaren Mercedes - podium la debutul pt Mclaren ,locul 3 in Australia , locul 2 in Franta dupa ce a condus o buna bucata cursa , locul 3 Japonia , locul 6 la general cu 24p

    Puncte : KR : 24p FA : 0

    Sezonul 2003 - Fernando Alonso pilot Renault -devine cel mai tanar pilot care obtine un pol-position , s-antamplat in Mp al Malayesiei 2003 -unde Alonso a obtinut si primul podium -locul 3 ; In Ungaria Fernando Alonso devine cel mai tanar castigator de Grand Prix din istorie la doar 22 de ani , locul 6 in clasamentul general al sezonului ; K.Raikonnen -obtine prima victorie din cariera in Malayesia si -l obliga pe M.Schumacher sa lupte pana in ultim etapa pentru titlu ;

    Victorii : FA -1 ; KR : 1 Pol-position : FA -1 KR -2 Puncte : FA 55p K.Raikonnen -91p

    Sezonul 2004 : Fernando Alonso debuteaza cu un loc 3 in Australia , obtinand de asemenea in Germania si Ungaria tot locul 3 ; in Mp al Frantei obtine pol-positionul dar termina pe 2 ; locul 4 in clasamentul general al sezonului ; K.Raikonnen -are parte de un debut de sezon execrabil masina fiind sub asteptari ; isi revine insa obtinand o victorie in Belgia dar si 2 locuri 2 in Anglia si Brazilia si un loc 3 in China ;

    Victorii : FA -0 ; KR : 1 Pol-position : FA -1 KR -2 Puncte : FA -59 -KR -45

    Sezonul 2005 -Fernando Alonso obtine 7 victorii , 6 pol-position 15 clasari pe podium ., 133p si devine campion mondial ; Kimi Raikonnen a obtinut 7 victorii , 7 pol-position si 112 p si locul 2 la general

    Victorii : FA -7 ; KR -7 Pol-position : FA -6 KR -7 ; Puncte : FA -133 -KR -112

    Sezonul 2006 : Fernando Alonso reuseste 7 victorii , 6 pol-position , 134p si al -2-lea titlu de campion mondial ; Kimi Raikonnen -nu reuseste nici o victorie , obtine doar 2 pol-position , 2 locuri 2 si doar 65 p , locul 5 la general

    Victorii : FA-7 ; KR -0 ; Pol-position : FA -6 ; KR -2 ; Puncte : FA 134 p -KR -65p

    Sezonul 2007 -K.Raikonnen trece la Ferrari iar Fernando Alonso la Mclaren ; situatia dupa 2 etape : Fernando Alonso 18p , 1 victorie ,K.Raikonnen 16p 1 victorie si 1 pole
    Last edited by Lordul; 11th April 2007 at 15:53.
    Dinamo , Manchester United , Bayern Munchen , Borussia Dortmund , Juventus , FC Barcelona

  2. #2
    Motorsport aphelyon's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Caracal/Craiova
    Posts
    1,837
    Reputatie
    1
    Doi piloti exceptionali!!
    Cel mai bun sa castige.

  3. #3
    Banned
    Join Date
    Feb 2007
    Posts
    275
    Reputatie
    0

    Wink

    Kimi clar mai bun desi fanii spaniolului vor incepe sa tipe ca 2 titluri bla,bla,bla! Discutia e despre cel mai bun nu despre cel mai titrat! eu zic ca numai cine este orb sau rauvoitor nu vede ca Raikkonen e peste alonso dar unul are un imens ghinion(vezi nenumaratele abandonuri mecanice ,multe dintre ele de pe locul 1) si celalalt e FFF NOROCOS(10 curse din cele 16 castigate de el is obtinute datorita abandonurilor lui Kimi sau Schumi-vezi Japonia 2006 unde Schumi care numai abandonase datorita problemelor de motor de vreo 4-5 ani abandoneaza chiar cand nu trebuia si spaniolul,cel mai norocos pilot care a alergat vreodata in F1,castiga campionatul-!!! Ce sanse erau ca dupa 4-5 ani sa se intample asa ceva exact in momentul cel mai nepotrivit !!!!?????!!!!e vb si de sansa pe care unul nu o are deloc(desi e un pilot FFF BUN) si unul care are prea multa(nu pot sa neg ca si alonso e un pilot bun dar e si f norocos)!asta e diferenta cred eu!

  4. #4
    Timisoara ... Elphax's Avatar
    Join Date
    Feb 2006
    Location
    Curva Sud
    Posts
    14,658
    Reputatie
    1
    primii ani s-a vazut ca raikkonen avea masina mai buna

    apoi alonso si-a aratat adevarata valoare - e un campion, pilot de exceptie

    raikkonen e f. bun dar ca el mai sunt destui

  5. #5
    Jack the Ripper Lordul's Avatar
    Join Date
    Jan 2007
    Location
    Iasi/Piatra Neamt
    Posts
    31,633
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by RAIKKONEN View Post
    Kimi clar mai bun desi fanii spaniolului vor incepe sa tipe ca 2 titluri bla,bla,bla! Discutia e despre cel mai bun nu despre cel mai titrat! eu zic ca numai cine este orb sau rauvoitor nu vede ca Raikkonen e peste alonso dar unul are un imens ghinion(vezi nenumaratele abandonuri mecanice ,multe dintre ele de pe locul 1) si celalalt e FFF NOROCOS(10 curse din cele 16 castigate de el is obtinute datorita abandonurilor lui Kimi sau Schumi-vezi Japonia 2006 unde Schumi care numai abandonase datorita problemelor de motor de vreo 4-5 ani abandoneaza chiar cand nu trebuia si spaniolul,cel mai norocos pilot care a alergat vreodata in F1,castiga campionatul-!!! Ce sanse erau ca dupa 4-5 ani sa se intample asa ceva exact in momentul cel mai nepotrivit !!!!?????!!!!e vb si de sansa pe care unul nu o are deloc(desi e un pilot FFF BUN) si unul care are prea multa(nu pot sa neg ca si alonso e un pilot bun dar e si f norocos)!asta e diferenta cred eu!
    Ai dreptate in 2005 Alonso a castigat la Imola ,Nurburning ,Germania ,dupa abandonurile lui Raikonnen , sa nu mai vorbim de penalizarile lui Kimi pe grila de start de care Alonso a profitat si a castigat in Franta , la Monaco in 2006 Alonso a beneficiat de penalizarea lui Schumi , de asemenea in Japonia a beneficiat de abandonul lui Schumi , in Bahrain 2006 a castigat doar datorita problemele lui Schumi.. asadar rezulta 7 victorii din 16 obtinute cu noroc
    Dinamo , Manchester United , Bayern Munchen , Borussia Dortmund , Juventus , FC Barcelona

  6. #6
    sport legend fakeru's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Chisinau
    Posts
    705
    Reputatie
    1
    kimi e mai talentat ca alonso, insa ii lipseste pasiunea...

  7. #7
    Jack the Ripper Lordul's Avatar
    Join Date
    Jan 2007
    Location
    Iasi/Piatra Neamt
    Posts
    31,633
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by fakeru View Post
    kimi e mai talentat ca alonso, insa ii lipseste pasiunea...
    nu neaparat pasiunea , kimi pune suflet in ceea ce face , dar ii lipseste NOROCUL
    Dinamo , Manchester United , Bayern Munchen , Borussia Dortmund , Juventus , FC Barcelona

  8. #8
    sport legend Sorin Blaj's Avatar
    Join Date
    May 2004
    Location
    Lugoj, Romania
    Posts
    25,248
    Reputatie
    1
    Trebuie sa forteze daca vrea sa castige anul asta. Nu este suficient sa stea in spatele celor de la McLaren.
    [B]HAI UNIVERSITATEA! HAI CRAIOVA!
    ESTI CAMPIOANA UNEI MARI IUBIRI![/B]

    [I]"Inteleptul invata din greselile altora, desteptul invata din greselile proprii, numai prostul le stie pe toate."[/I]

  9. #9
    incepator miki03's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Ploiesti
    Posts
    1
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by LordulCapdeMort View Post
    nu neaparat pasiunea , kimi pune suflet in ceea ce face , dar ii lipseste NOROCUL
    Nimeni nu câștigă atâtea mari premii și două campionate doar cu norocul. și nici nu are nimeni atâtea abandonuri doar din lipsă de noroc, să fim serioși. Dacă cineva ae o șansă e bine să profite de ea. Nu poate fi învinuit pentru asta. De unde știm noi că nu e un talent și acesta: să știi să te folosești de șansele care se ivesc, pentru că se spune: "Dumnezeu îți dă, dar nu-ți bagă și-n sac!". Poate că Fernando a avut ceva noroc pentru că a abandonat Kimi în câteva curse, dar a fost acolo, în spatele lui Kimi ca să poată profita, și mașina lui nu era la fel de rapidă ca a finlandezului. A făcut tot ce se putea face în situația în care era el. Poate că a avut și Kimi ghinion cu atâtea abandonuri, dar parcă au fost prea multe ca să mai fie numite doar "ghinioane". Colegul lui de echipă, Montoya, a abandonat mai mult din cauza greșelilor personale decât din cauza problemelor tehnice... Lui de ce nu-i exploda motorul?
    Corecție la statistica LorduluiCapdeMort:
    În 2003, Fernando Alonso a avut 2 pole-position, nu unul: Malayesia și Ungaria

  10. #10
    sport legend Sorin Blaj's Avatar
    Join Date
    May 2004
    Location
    Lugoj, Romania
    Posts
    25,248
    Reputatie
    1
    Alonso: "Cu Raikkonen ma voi lupta pentru titlu"
    Joi, 10.05.2007



    Campionul mondial Fernando Alonso este de parere ca finlandezul Kimi Raikkonen va fi principalul sau contracandidat la cucerirea titlului mondial.

    "Cu toata certitudinea, Kimi are toate calitatile pentru a fi unul dintre candidatii cu sanse reale la castigarea titlului mondial. S-a luptat pentru locul unu in anii 2003, 2004 si 2005, el fiind anul acesta principalul rival pentru pozitia intai", a spus Alonso.

    Spaniolul este de parere ca va fi o lupta la varf foarte interesanta in acest an, una in care va conta fiecare punct acumulat de-a lungul sezonului.



    Sursa: http://formula1.automarket.ro/artico...itlu-3203.html
    [B]HAI UNIVERSITATEA! HAI CRAIOVA!
    ESTI CAMPIOANA UNEI MARI IUBIRI![/B]

    [I]"Inteleptul invata din greselile altora, desteptul invata din greselile proprii, numai prostul le stie pe toate."[/I]

  11. #11
    Motorsport aphelyon's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Caracal/Craiova
    Posts
    1,837
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Sorin Blaj View Post


    Campionul mondial Fernando Alonso este de parere ca finlandezul Kimi Raikkonen va fi principalul sau contracandidat la cucerirea titlului mondial.
    exact asta era si convingerea mea inca dinaintea inceperii campionatului ...pentru ca bineinteles Kimi e un pilot f bun si masina la fel, dar a fost cam lunga perioada de acomodare in noua echipa.

  12. #12
    sport legend Sorin Blaj's Avatar
    Join Date
    May 2004
    Location
    Lugoj, Romania
    Posts
    25,248
    Reputatie
    1
    In plus Massa si Hamilton tin aproape, foarte aproape si nu este exclusa o posibila surpriza la final.
    [B]HAI UNIVERSITATEA! HAI CRAIOVA!
    ESTI CAMPIOANA UNEI MARI IUBIRI![/B]

    [I]"Inteleptul invata din greselile altora, desteptul invata din greselile proprii, numai prostul le stie pe toate."[/I]

  13. #13
    Motorsport aphelyon's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Caracal/Craiova
    Posts
    1,837
    Reputatie
    1
    o surpriza e bine venita pentru ca demult nu am mai avut parte de surprize in F1 ...pentru ca anii trecuti dupa ..jumatatea campionatului cam stiai la ce sa te astepti ...dar sezonul asta chiar e de urmarit cu sufletul la gura pana la ultima cursa...si asta nu poate fi decat bine.

  14. #14
    sport legend Sorin Blaj's Avatar
    Join Date
    May 2004
    Location
    Lugoj, Romania
    Posts
    25,248
    Reputatie
    1
    Eu cred ca aceasta cursa, din Spania va fi decisiva pentru Alonso. Daca nu va reusi o clasare in primii trei, inseamna ca sunt probleme mari.

    Ma gandesc si la ziua de teste cand a plouat si in loc sa-si faca programul, a preferat sa intre inapoi la boxe. In comparatie, Massa a testat in draci.

    In plus declaratiile lui De la Rosa arata ca sunt ceva probleme chiar in sanul echipei, atat intre piloti cat si intre Alonso si conducere sau mecanici.
    [B]HAI UNIVERSITATEA! HAI CRAIOVA!
    ESTI CAMPIOANA UNEI MARI IUBIRI![/B]

    [I]"Inteleptul invata din greselile altora, desteptul invata din greselile proprii, numai prostul le stie pe toate."[/I]

  15. #15
    sport legend Sorin Blaj's Avatar
    Join Date
    May 2004
    Location
    Lugoj, Romania
    Posts
    25,248
    Reputatie
    1
    Alonso si Raikkonen, indiferenti la vizita lui Schumacher
    Joi, 10.05.2007



    Spaniolul Fernando Alonso se declara neinteresat de vizita pe care o va face la standuri Michael Schumacher in cadrul Marelui Premiu al Spaniei.

    "Ok, sa lupt impotriva lui a fost un lucru deosebit, dar acum am o disputa interesanta cu Massa, Raikkonen si Hamilton. Cu Michael ajunsesem la un punct unde totul devenise usor monoton", spune dublul campion mondial.

    Parerea ibericului o impartaseste si finlandezul Kimi Raikkonen, in timp ce singurul care se bucura de vizita din Spania a lui Schumacher este fostul sau coechipier Felipe Massa.



    Sursa: http://formula1.automarket.ro/articole/pagina-1.html
    [B]HAI UNIVERSITATEA! HAI CRAIOVA!
    ESTI CAMPIOANA UNEI MARI IUBIRI![/B]

    [I]"Inteleptul invata din greselile altora, desteptul invata din greselile proprii, numai prostul le stie pe toate."[/I]

  16. #16
    Jack the Ripper Lordul's Avatar
    Join Date
    Jan 2007
    Location
    Iasi/Piatra Neamt
    Posts
    31,633
    Reputatie
    0
    Kimi in 2004 nu s-a batut pt titlu terminand sezonul pe un dezamagitor loc 7 dar a avut probleme cu masina in primele 8 etape
    Dinamo , Manchester United , Bayern Munchen , Borussia Dortmund , Juventus , FC Barcelona

  17. #17
    sport legend Sorin Blaj's Avatar
    Join Date
    May 2004
    Location
    Lugoj, Romania
    Posts
    25,248
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Sorin Blaj View Post
    Alonso si Raikkonen, indiferenti la vizita lui Schumacher
    Joi, 10.05.2007



    Spaniolul Fernando Alonso se declara neinteresat de vizita pe care o va face la standuri Michael Schumacher in cadrul Marelui Premiu al Spaniei.

    "Ok, sa lupt impotriva lui a fost un lucru deosebit, dar acum am o disputa interesanta cu Massa, Raikkonen si Hamilton. Cu Michael ajunsesem la un punct unde totul devenise usor monoton", spune dublul campion mondial.

    Parerea ibericului o impartaseste si finlandezul Kimi Raikkonen, in timp ce singurul care se bucura de vizita din Spania a lui Schumacher este fostul sau coechipier Felipe Massa.



    Sursa: http://formula1.automarket.ro/articole/pagina-1.html
    Cand doi se bat, al treilea castiga. Sa fie Massa?
    [B]HAI UNIVERSITATEA! HAI CRAIOVA!
    ESTI CAMPIOANA UNEI MARI IUBIRI![/B]

    [I]"Inteleptul invata din greselile altora, desteptul invata din greselile proprii, numai prostul le stie pe toate."[/I]

  18. #18
    pot smoker thanathos's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    land of the free
    Posts
    205
    Reputatie
    1
    intr-adevar, totul era monoton cu Schumi. Ori aveai o masina mai rapida ca a lui cu 1 sec/tur ori n-aveai nici o sansa. Acuma e mult mai interesant

  19. #19
    Motorsport aphelyon's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Caracal/Craiova
    Posts
    1,837
    Reputatie
    1
    Raikkonen: "Eu si Alonso suferim din cauza cauciucurilor"
    Marti, 22.05.2007


    Finlandezul Kimi Raikkonen declara ca in acest sezon de Formula 1 el si Fernando Alonso sunt dezavantajati de faptul ca nu sunt familiarizati cu cauciucurile Bridgestone.



    "Aceste cauciucuri sunt total diferite fata de cele cu care eram invatat. Atat eu cat si Fernando am alergat anul trecut cu Michelin, iar acest lucru spun eu ca se vede. Cele de anul acesta nu favorizeaza pilotii agresivi. Din cate stiu, Alonso s-a plans de acelasi lucru ca si mine", a spus Raikkonen.



    Fostul angajat al celor de la McLaren este unul dintre cei mai criticati piloti din Marele Circ, dupa ce a avut un start de sezon modest sub culorile celor de la Ferrari.

  20. #20
    sport legend Sorin Blaj's Avatar
    Join Date
    May 2004
    Location
    Lugoj, Romania
    Posts
    25,248
    Reputatie
    1
    Alonso: "Ferrari este marea mea problema"
    Marti, 15.05.2007



    Spaniolul Fernando Alonso considera ca Scuderia Ferrari reprezinta in acest an marea sa problema, si nu coechipierul Lewis Hamilton.

    "Starul de sezon nu m-a surprins cu nimic. Daca vreau sa castig titlul trebuie sa ii bat pe Massa si pe Kimi. Ferrari reprezinta marea mea problema si nu faptul ca Lewis are doua puncte in fata mea in clasament", a spus Alonso.

    Spaniolul considera ca doar prin multa munca si seriozitate poate castiga in acest an de Formula 1.



    Sursa: http://formula1.automarket.ro/artico...lema-3303.html
    [B]HAI UNIVERSITATEA! HAI CRAIOVA!
    ESTI CAMPIOANA UNEI MARI IUBIRI![/B]

    [I]"Inteleptul invata din greselile altora, desteptul invata din greselile proprii, numai prostul le stie pe toate."[/I]

  21. #21
    Motorsport aphelyon's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Caracal/Craiova
    Posts
    1,837
    Reputatie
    1
    Liderii F1: "Raikkonen ramane in carti pentru titlu"
    Duminica, 27.05.2007


    Kimi Raikkonen nu este eliminat din cursa pentru titlu de catre principalii sai rivali din Formula 1, in ciuda faptului ca problemele tehnice au facut ca pilotul Ferrari sa se claseze in calificari pe locul 16.

    "Sunt 17 curse in total si am vazut cu ochii mei cum un avantaj mare la mijlocul sezonului poate disparea spre final. Chiar daca pierzi cate puncte astazi, nu e totul pierdut. Maine poti sa iti revii si sa te intorci in cursa in ultima parte a campionatului", spune Fernando Alonso.

    Nici Lewis Hamilton nu il elimina pe finlandez din calcule: "Cred ca e dificil pentru el acum, pentru ca e clar ca Felipe isi face treaba mai bine decat el. Insa e un sezon lung si are timp sa isi revina".


    sursa:http://formula1.automarket.ro/artico...itlu-3532.html

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •