Page 10 of 12 FirstFirst ... 89101112 LastLast
Results 190 to 210 of 234

Thread: Figure Skating-Discussions

  1. #190
    sport legend
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    1,414
    Reputatie
    1
    Pana la urma, CIO nu va mai accepta nici formulele 'proba feminina' si 'proba masculina' pentru ca sunt persoane care nu stiu carui gen apartin si nu trebuie discriminate, nu? Asta e o afectiune medicala numita disforie de gen. Poate instituie ISU 'proba neutra' la care sa se inscrie toti nehotaratii.

  2. #191
    sport legend
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    1,414
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Tracoromana View Post
    Asta imi aduce aminte de Patrick Chan, adolescent si el, care in virtutea originilor sale chineze, a declarat la un moment dat ca ar fi mult mai bine sustinut daca ar concura sub culorile Chinei si nu a Canadei. Bineinteles ca a starnit valuri...
    Imi aduc aminte de acel episod si imi mai amintesc si un alt interviu, mai apropiat de cazul Malinin. Chan a fost intrebat daca este gay si a raspuns ca nu este, ceea ce i-a atras un val de atacuri pe forumuri. I s-a reprosat ca a raspuns la intrebare pentru ca ii face pe gay sa se simta inconfortabil. Pe scurt, e homofob. As pune mana in foc ca daca ar fi declarat ca e gay, ar fi atras multa simpatie si ar fi fost laudat pentru curajul de a-si marturisi orientarea sexuala LGBT. Dar a fi straight este reprobabil in lumea patinajului. Ilia nu a fost nici pe departe la fel de atacat. Asta probabil pentru ca multi dintre asa-zisii "politically correct', moralistii progresisti, au cam disparut de pe forumuri. Am impresia ca vantul nu prea mai bate in panzele lor.

  3. #192
    DecanDeVârsta Tracoromana's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    in vestul tarii
    Posts
    8,222
    Reputatie
    1
    Comunicatul ISU 2469 privind interzicerea patinatorilor artistici rusi si belarusi de a participa la competitii internationale ISU si alte evenimente rămâne în vigoare si pentru sezonul 2023-2024. Decizia a fost luată de Consiliul ISU la sedinta din perioada 9-11 iunie 2023, a informat serviciul de presă al organizatiei.
    "Cand simt nevoia de maretie, la Yagudin ma intorc."

  4. #193
    sport legend
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    1,414
    Reputatie
    1
    ISU a mărit baremurile TES de calificare la proba de dans:

    Pentru CM - 35 la RD si 52 la FD.
    Pentru Europene și 4CC - 30 la RD si 48 la FD.

  5. #194
    sport legend
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    1,414
    Reputatie
    1
    Adelina Sotnikova a marturisit intr-un interviu TV ca a iesit pozitiva la testul anti-doping pe care l-a facut la JO din 2014. Ulterior, a mai efectuat un test care a iesit negativ. Despre testul pozitiv s-a aflat abia acum de la ea. Federatia coreeana e pregatita sa atace cum era de asteptat.

  6. #195
    DecanDeVârsta Tracoromana's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    in vestul tarii
    Posts
    8,222
    Reputatie
    1
    O miscare neinspirata din partea Adelinei; cred ca toti rusii si-au pus mana in cap. Coreenii au noroc pentru ca in mai putin de 1 an cazul se prescria (probele se pastreaza 10 ani). Eu m-as bucura, caci a fost Olimpiada care m-a enervat cel mai tare, mi-a placut mai mult Yuna, ba chiar si Caro....
    "Cand simt nevoia de maretie, la Yagudin ma intorc."

  7. #196
    sport legend
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    1,414
    Reputatie
    1
    Cred ca principala intrebare pe care trebuie sa ne-o punem este Care rezultat a reflectat realitatea, cel pozitiv sau cel negativ? A doua intrebare ar fi De ce am aflat abia acum? Mie imi miroase a coruptie.

  8. #197
    DecanDeVârsta Tracoromana's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    in vestul tarii
    Posts
    8,222
    Reputatie
    1
    Perspective pe gheata. Lambiel si Cizeron danseaza impreuna.
    https://www.youtube.com/watch?v=U2Xq1AjHg4Y
    "Cand simt nevoia de maretie, la Yagudin ma intorc."

  9. #198
    sport legend
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    1,414
    Reputatie
    1
    Presupun ca asta-i viitorul patinajului in toata 'splendoarea' lui. Personal, nu ma intereseaza. Celor care sustin aceasta abordare le urez vizionare placuta.

  10. #199
    sport legend
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    1,414
    Reputatie
    1
    Comisia disciplinara a Federatie franceze a deschis o ancheta care il vizează pe Brian Joubert, acuzat de atitudine violenta fata de elevi. I se reproseaza ca are accese de furie, foloseste cuvinte denigratoare si se deda chiar la violenta fizica. Deocamdata neoficial, ar fi anchetat si pentru o relatie nepotrivita cu o patinatoare minora. Joubert neaga tot, admite doar ca se mai enerveaza si el din cand în cand, dar nu intrece masura.

    M-am gandit citind ca e posibil ca si Joubert sa fi fost o victima a abuzului în copilarie.

  11. #200
    sport legend
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    1,414
    Reputatie
    1
    Joubert a primit o pedeapsa cu suspendare din partea tribunalului. Daca in urmatorii doi ani se va mai face vinovat de comportament violent si abuziv, i se va interzice orice activitate la patinoar timp de un an. A scapat ieftin, dar el vrea sa faca recurs. Aceeasi intentie o are si federatia franceza care considera sentinta prea blanda.

  12. #201
    sport legend
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    1,414
    Reputatie
    1
    Nikolaij Sorensen se afla sub ancheta Oficiului Canadian pentru Integritate in Sport pentru abuz sexual asupra unei patinatoare americane in anul 2012 dupa o petrecere. Fapta s-a petrecut in Connecticut. Numele victimei nu a fost dezvaluit. Oare ce parere are Laurence despre asta?

  13. #202
    DecanDeVârsta Tracoromana's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    in vestul tarii
    Posts
    8,222
    Reputatie
    1
    Doamne, dar ce se intampla cu patinajul artistic? Sau asa este in toate sporturile si noi nu stim?
    Ce sa zica si Laurence saraca? Cariera ei sportiva se termina, asa cum s-a intamplat si cu Vanessa James; mai ramane sansa antrenoratului daca se desparte de Nikolaj.

    La Brian Joubert nu m-a mirat, intotdeauna mi s-a parut mai ciudat; si nici acuma nu vorbea, nu zambea in kiss & cry. Dar Nikolaj parea mai asezat si poate chiar era, dar l-au ajuns valurile tineretii.
    Last edited by Tracoromana; 5th January 2024 at 11:59.
    "Cand simt nevoia de maretie, la Yagudin ma intorc."

  14. #203
    sport legend
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    1,414
    Reputatie
    1
    Am banuiala ca asa a fost intotdeauna si ca in sporturile unde se lucreaza mult cu copii si-au facut si isi fac culcusul tot felul de perversi. Copiii abuzati devin la randul lor abuzatori fiindca asta au invatat si au vazut ca abuzul nu se pedepseste, se acopera cu complicitatea sefilor si a presei de specialitate. Dar se pare ca legamantul tacerii a fost rupt in ultimii ani.

    Sunt destul de pesimista cu privire la viitorul patinajului artistic.

  15. #204
    sport legend
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    1,414
    Reputatie
    1
    Se preconizeaza o serie de modificari la continutul programelor. Sunt propuneri deocamdata, dar ce se propune se cam aproba.

    - la probele individuale, se reduce numarul sariturilor de la 8 la 6.
    - patinatorii vor avea voie sa repete aceeasi saritura de 3 ori - versus de 2 ori in prezent.
    - cerintele la piruete pentru perechi si dans vor fi practic aceleasi.
    - se elimina sariturile in paralel la perechi.
    - se reduce numarul ridicarilor la perechi de la 3 la 2 (asta vizeaza programul liber, bineinteles).
    - la dans va fi permisa ridicarea fetei deasupra umerilor baiatului.
    - la dans se introduce saritura asistata. Sa vedem ce se intelege prin asta.
    Lista cu propuneri de mai sus nu este exhaustiva, dar eu atat am retinut.

    Cred ca intentia pe termen mai lung este de contopire a perechilor si dansului intr-o singura proba.

  16. #205
    sport legend
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    1,414
    Reputatie
    1
    Kamila Valieva a fost suspendata din sport pe o perioada de 4 ani incepand cu 25 decembrie 2021. Asta inseamna ca suspendarea expira inainte de JO din 2026 asa ca in pricipiu KV poate sa participe.
    E caraghios ca le-au trebuit doi ani ca sa ia o decizie pe aceasta spetza.

  17. #206
    sport legend
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    1,414
    Reputatie
    1
    In urma deciziei de mai sus, SUA ia aurul la echipe, Japonia argintul si Rusia bronzul. Canada ramane cu buza umflata. Rusia face recurs la decizie fiindca vrea aurul, Canada contesta si ea considerandu-se indreptatita la bronz. Iar pe forumuri, situatia provoaca discutii nesfarsite pro si contra care, ca de obicei, nu duc nicaieri.

  18. #207
    DecanDeVârsta Tracoromana's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    in vestul tarii
    Posts
    8,222
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Cromatic View Post
    Kamila Valieva a fost suspendata din sport pe o perioada de 4 ani incepand cu 25 decembrie 2021.
    In urma deciziei de mai sus, SUA ia aurul la echipe, Japonia argintul si Rusia bronzul.
    Bine ca s-a terminat!!
    "Cand simt nevoia de maretie, la Yagudin ma intorc."

  19. #208
    sport legend
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    1,414
    Reputatie
    1
    Intr-o carte de memorii care va aparea saptamana viitoare, Gracie Gold dezvaluie ca a fost violata intr-un apartament de hotel de catre un coleg patinator in timpul unei petreceri post-eveniment pe care o gazduia impreuna cu sora ei. Avea atunci 21 de ani. A raportat abuzul la US Center for Safe Sport, dar nici acum nu stie in ce faza se afla cazul ei. Am citat din publicatia Wall Street Journal. Cumva am banuit ca depresia lui Gracie si tulburarile alimentare de care a suferit n-au aparut din senin si ca au avut o cauza profunda.

    Din relatari, se pare ca petrecerile post-concurs ale patinatorilor sunt adevarate dezmaturi.

  20. #209
    DecanDeVârsta Tracoromana's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    in vestul tarii
    Posts
    8,222
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Cromatic View Post
    Se preconizeaza o serie de modificari la continutul programelor. Sunt propuneri deocamdata, dar ce se propune se cam aproba.
    - patinatorii vor avea voie sa repete aceeasi saritura de 3 ori - versus de 2 ori in prezent.
    Asta imi aduce aminte de un SP al lui Viktor Petrenko, foarte simpatic, in care sariturile lui au fost 3A+3T, 3A si 2A.
    https://www.youtube.com/watch?v=QimoBJwAdbE

    Iar la SP-ul de la GPF, Ilia Malinin a sarit 4A, 3A, si o combinatie. Aici de fapt nu se repeta nr de rotatii, deci sunt sarituri diferite. Daca ar fi sarit 4A in loc de 3A, ar fi fost punctat 0,00, fiindca obligatorii sunt 3A sau 2A

    - se elimina sariturile in paralel la perechi.
    Mie mi se par abilitati necesare pentru acesti atleti.

    - se reduce numarul ridicarilor la perechi de la 3 la 2 (asta vizeaza programul liber, bineinteles).
    Asta da! putini baieti biruie 3 ridicari. Am emotii de fiecare data.

    - la dans va fi permisa ridicarea fetei deasupra umerilor baiatului.
    - la dans se introduce saritura asistata. Sa vedem ce se intelege prin asta.
    Sunt acestea elemente de dans? Sunt eforturi in plus inutile. Majoritatea nu rezista fizic.
    Last edited by Tracoromana; 5th February 2024 at 13:32.
    "Cand simt nevoia de maretie, la Yagudin ma intorc."

  21. #210
    sport legend
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    1,414
    Reputatie
    1
    Sa asteptam pana dupa Congresul ISU sa vedem ce s-a retinut din aceste propuneri. Vor totusi sa pastreze sariturile in paralel la perechi, dar numai la unul din programe, probabil la SP care e considerat programul tehnic. Intrebarea e cu ce le vor inlocui ca sa umple golul. ISU vrea sa interzica secventele de axel, adica patinatorii sa nu mai aiba voie sa execute un axel imediat dupa altul. Pe de alta parte, le permite patinatorilor sa execute de trei ori aceeasi saritura, ceea ce ne duce inapoi la perioada Elaine Zayak, o patinatoare care isi alegea sariturile convenabile ei si doar pe acelea le executa fara sa sufere vreo penalizare.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •