Page 5 of 12 FirstFirst ... 34567 ... LastLast
Results 85 to 105 of 234

Thread: Figure Skating-Discussions

  1. #85
    in love :) ice_girl's Avatar
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    near the mountains
    Posts
    9,434
    Reputatie
    1
    Yagudin s-a retras din patinaj din cauza unor probleme de sanatate caci altfel el ar mai fi vrut sa continue iar Plushenko pt ca a participat la 4 Olimpiade are tot respectul meu
    "Că ai căzut nu are importanță deoarece numai modul în care te ridici contează" Nelson Mandela

    "Figure skating needs to be aesthetic" Stephane Lambiel
    Echipa de Gimnastică a României-Simply the best

  2. #86
    sport legend florik2000's Avatar
    Join Date
    Nov 2007
    Posts
    791
    Reputatie
    1
    Ce treaba are retragerea lui Yagudin din cauza problemelor de sanatate cu faptul ca Plusenko a castigat medalie dupa medalie in urmatorii ani?
    Nu e ca si cum, a trebuit sa astepte retragerea lui Yagudin ca sa poate deveni campion. L-a batut si inainte de suficiente ori. Iar ce s-a intamplat la Olimpiada....asa ceva vezi o data in viata (dovada concursul penibil din proba masculina de la Sochi )

  3. #87
    in love :) ice_girl's Avatar
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    near the mountains
    Posts
    9,434
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by florik2000 View Post
    Ce treaba are retragerea lui Yagudin din cauza problemelor de sanatate cu faptul ca Plusenko a castigat medalie dupa medalie in urmatorii ani?
    Nu e ca si cum, a trebuit sa astepte retragerea lui Yagudin ca sa poate deveni campion. L-a batut si inainte de suficiente ori. Iar ce s-a intamplat la Olimpiada....asa ceva vezi o data in viata (dovada concursul penibil din proba masculina de la Sochi )
    Eu nu am spus ca retragerea lui Yagudin are ceva de-a face cu medaliile castigate de Plushenko in urmatorii ani, a fost mai mult o parere la comentariul lui Johnny.
    In fine este ultimul meu comentariu pe aceasta tema...
    "Că ai căzut nu are importanță deoarece numai modul în care te ridici contează" Nelson Mandela

    "Figure skating needs to be aesthetic" Stephane Lambiel
    Echipa de Gimnastică a României-Simply the best

  4. #88
    sport legend florik2000's Avatar
    Join Date
    Nov 2007
    Posts
    791
    Reputatie
    1
    @ice_girl....Comentariul meu era tot o replica la ceea ce a spus Johnny

  5. #89
    Abomination Johnny D's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Zalau
    Posts
    61,449
    Reputatie
    0
    In cazul asta
    Quote Originally Posted by florik2000 View Post
    Ce treaba are retragerea lui Yagudin din cauza problemelor de sanatate cu faptul ca Plusenko a castigat medalie dupa medalie in urmatorii ani?
    Raspunsul e evident: d.p. meu d.v. medaliile lu Plushenko nu reprezinta adevarata diferenta de valoare dintere el si Yagudin, dimpotriva, chiar pe dos, daca ar fi fost medaliarea direct proportionala cu valoarea dintre cei doi, medaliile ar trebui reversate!
    Dar... nu mereu toti primesc ceea ce merita.
    Discutia era simpla, in opinia mea ala mai slab e mai medaliat decat ala mai bun si ma-ntrebam de ce apoi am aflat raspunsul; asta e tot ce-am de comentat, si ideea initiala era de-o comparatie, normal ca intr-o comparatie una are treaba cu alta, altfel de ce dracu le mai compari!
    The difference between a good and an awesome diplomat is the ability to reconcile the arrogant assholes with the scardy whiners, it's almost an art really!
    I know because I'M BOTH!

  6. #90
    sport legend lady_k's Avatar
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    my crazy piece of world
    Posts
    5,653
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by florik2000 View Post
    Ce treaba are retragerea lui Yagudin din cauza problemelor de sanatate cu faptul ca Plusenko a castigat medalie dupa medalie in urmatorii ani?
    Are, ca daca nu se retragea Yagudin, Plushenko ar fi avut alta concurenta in urmatorii ani.
    Puiule de om, tu când visezi
    Lumea ne-o rearanjezi
    Stârnești, de vrei, păsări de foc și zmei
    Și zâmbetul tău, curat și el
    Are paradis în el.

  7. #91
    Abomination Johnny D's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Zalau
    Posts
    61,449
    Reputatie
    0
    Binenteles, dar mai mult decat atat!
    Lady K, cred ca esti de acord cu mine ca acest sport se numeste patinaj artistic, nu patinaj viteza sau patinaj salturi mortale, aceste amanunte precum si altele sunt doar niste componente ale artei patinajului si nu invers! In arta de-a patina, esteticul si majestuozitatea miscarilor sunt primordiale; a-l compara pe Yagudin cu mai oricine, dar mai ales cu neandertalul de Plushenko cu stilu lui agresiv si platonic in acelasi timp, e ca si cum ai compara o gazela agera si somptuoasa cu o girafa cu picioare de urangutan in miscari! O fi fiind Plushenko foarte stapan pe picioarele lui, dar asta nu-nseamna ca are mare lucu de-a face cu arta de cea mai sensibila si inalta speta, iar motivul pentru care e atat de premiat e ca nimeni n-a mai fost un atlet la fel de bun ca si el in acest sport. Nu sunt un expert, nici macar cunoscator al acestui sport dar putinele ocazii in care i-am vazut patinand pe cei doi, aceasta senzatie mi-au dat-o, si chiar din plin.

    (ca si posturile de mai sus ale mele, acest post e o opinie personala si subiectiva, venita din impresie nu din alte surse)
    The difference between a good and an awesome diplomat is the ability to reconcile the arrogant assholes with the scardy whiners, it's almost an art really!
    I know because I'M BOTH!

  8. #92
    sport legend lady_k's Avatar
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    my crazy piece of world
    Posts
    5,653
    Reputatie
    1
    Johnny D, da, sunt de acord cu tine.
    Puiule de om, tu când visezi
    Lumea ne-o rearanjezi
    Stârnești, de vrei, păsări de foc și zmei
    Și zâmbetul tău, curat și el
    Are paradis în el.

  9. #93
    sport legend Loup de Mer's Avatar
    Join Date
    Dec 2012
    Location
    Antillia, Rockall
    Posts
    1,264
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Johnny D View Post
    a-l compara pe Yagudin cu mai oricine, dar mai ales cu neandertalul de Plushenko cu stilu lui agresiv si platonic in acelasi timp, e ca si cum ai compara o gazela agera si somptuoasa cu o girafa cu picioare de urangutan in miscari! O fi fiind Plushenko foarte stapan pe picioarele lui, dar asta nu-nseamna ca are mare lucu de-a face cu arta de cea mai sensibila si inalta speta
    Johnny, vad ca pui mult suflet in exprimare! De cand eram la gradi n-am mai avut atata pasiune pentru nimic; probabil ca am trait degeaba
    Sweet jumping mother of marmalade! Shave my leg and call me Grandpa!

    [I][SIZE="2"]*căzut din copac în ocean...[/SIZE][/I]

  10. #94
    sport legend SimonaB's Avatar
    Join Date
    Mar 2010
    Location
    Bucharest
    Posts
    1,311
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Johnny D View Post
    In cazul asta

    Raspunsul e evident: d.p. meu d.v. medaliile lu Plushenko nu reprezinta adevarata diferenta de valoare dintere el si Yagudin, dimpotriva, chiar pe dos, daca ar fi fost medaliarea direct proportionala cu valoarea dintre cei doi, medaliile ar trebui reversate!
    Dar... nu mereu toti primesc ceea ce merita.
    Discutia era simpla, in opinia mea ala mai slab e mai medaliat decat ala mai bun si ma-ntrebam de ce apoi am aflat raspunsul; asta e tot ce-am de comentat, si ideea initiala era de-o comparatie, normal ca intr-o comparatie una are treaba cu alta, altfel de ce dracu le mai compari!
    Nu ai cum sa stabilesti exact valoarea fiecaruia, asta e o utopie. E greu sa stabilesti valoarea fiecaruia in diferite momente al carierei lui, nu mai zic daca ii mai si compari.
    Nu inteleg cum ai "reversa medaliile" daca ei nu au concurat acelasi numar de ani in aceleasi competitii. Stiu ca ai spus asta in sens figurat, dar medaliile arata valoarea intr-o anumita competitie, nu valoarea la modul general.

    Quote Originally Posted by Johnny D View Post
    Nu zic c-a fost rau dar nu pot sa-nteleg de ce a fost mai renumit si mai premiat decat Yagudin nici pana in ziua de azi, si probabil nici in cea de maine!
    Pentru ca a fost mai longeviv, cand era contemporan cu Yagudin era de fapt la inceputul carierei.
    E ca sa spunem asa ca Chan cu Hanyu, Chan poate sa nu mai concureze si Hanyu sa mai participe la 2 olimpiade, care ar fi mai bun per total si de ce?
    Last edited by SimonaB; 16th April 2014 at 16:10.

  11. #95
    in love :) ice_girl's Avatar
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    near the mountains
    Posts
    9,434
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Johnny D View Post
    Binenteles, dar mai mult decat atat!
    Lady K, cred ca esti de acord cu mine ca acest sport se numeste patinaj artistic, nu patinaj viteza sau patinaj salturi mortale, aceste amanunte precum si altele sunt doar niste componente ale artei patinajului si nu invers! In arta de-a patina, esteticul si majestuozitatea miscarilor sunt primordiale; a-l compara pe Yagudin cu mai oricine, dar mai ales cu neandertalul de Plushenko cu stilu lui agresiv si platonic in acelasi timp, e ca si cum ai compara o gazela agera si somptuoasa cu o girafa cu picioare de urangutan in miscari! O fi fiind Plushenko foarte stapan pe picioarele lui, dar asta nu-nseamna ca are mare lucu de-a face cu arta de cea mai sensibila si inalta speta, iar motivul pentru care e atat de premiat e ca nimeni n-a mai fost un atlet la fel de bun ca si el in acest sport. Nu sunt un expert, nici macar cunoscator al acestui sport dar putinele ocazii in care i-am vazut patinand pe cei doi, aceasta senzatie mi-au dat-o, si chiar din plin.

    (ca si posturile de mai sus ale mele, acest post e o opinie personala si subiectiva, venita din impresie nu din alte surse)
    Yagudin ramane prima mea mare dragoste din patinaj,unul din motivele care m-au facut sa indragesc patinajul si patinatorul din proba masculina pe care il consider cel mai aproape de perfectiune iar cel mai aproape de a fi egalul lui ii consider pe Plushenko pe care ani la randul l-am urat cu pasiune, nu exista competie unde sa nu-i tin pumnii sa ia cel putin 2-3 trante, insa dupa Vancouver si dupa cel l-am vazut si live la KOI in acelasi an m-am mai inmuiat si eu si mi-am schimbarea parerea pe care o aveam despre el. Si inainte ii respectam valoarea, ii admiram talentul doar ca nu-mi placea ca patinator.
    Si referitor la comparatia pe care o faci tu cu nr de medalii sunt de acord cu Simona ca o medalie arata valoarea intr-o anumita competitie si nu valoarea la modul general sunt multi alti factori care tb luati luati in considerare.
    Revenind la Yagudin si Plushenko fiecare e artist in felul lui, fiecare au avut programe care m-au facut sa plang dar si sa rad si fiecare si-a amprenta inconfundabila asupra patinajului artistic
    "Că ai căzut nu are importanță deoarece numai modul în care te ridici contează" Nelson Mandela

    "Figure skating needs to be aesthetic" Stephane Lambiel
    Echipa de Gimnastică a României-Simply the best

  12. #96
    DecanDeVârsta Tracoromana's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    in vestul tarii
    Posts
    8,212
    Reputatie
    1
    Hao Zhang se insoara cu Ju Chi, din Harbin. Casa de piatra!

    http://i0.sinaimg.cn/ty/o/2014-04-29...0429115227.jpg
    .
    "Cand simt nevoia de maretie, la Yagudin ma intorc."

  13. #97
    in love :) ice_girl's Avatar
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    near the mountains
    Posts
    9,434
    Reputatie
    1
    Cand pasiunea nu are varsta http://on.wsj.com/1knbsQ5
    "Că ai căzut nu are importanță deoarece numai modul în care te ridici contează" Nelson Mandela

    "Figure skating needs to be aesthetic" Stephane Lambiel
    Echipa de Gimnastică a României-Simply the best

  14. #98
    DecanDeVârsta Tracoromana's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    in vestul tarii
    Posts
    8,212
    Reputatie
    1
    Lori Nichol si Denise Biellmann au fost alese in World Figure Skating Hall of Fame:
    http://web.icenetwork.com/news/2014/...e-skating-hall

    Articol in icenetwork despre Lori Nichol:
    http://web.icenetwork.com/news/2014/05/05/74390706/
    .
    Last edited by Tracoromana; 6th May 2014 at 10:47.
    "Cand simt nevoia de maretie, la Yagudin ma intorc."

  15. #99
    in love :) ice_girl's Avatar
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    near the mountains
    Posts
    9,434
    Reputatie
    1
    Interviu cu Sara Hurtado si Adri Diaz: http://web.icenetwork.com/news/2014/...?tcid=fb_share
    "Că ai căzut nu are importanță deoarece numai modul în care te ridici contează" Nelson Mandela

    "Figure skating needs to be aesthetic" Stephane Lambiel
    Echipa de Gimnastică a României-Simply the best

  16. #100
    in love :) ice_girl's Avatar
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    near the mountains
    Posts
    9,434
    Reputatie
    1
    Finlanda a castigat organizarea CM din 2017 care va avea loc la Helsinki
    "Că ai căzut nu are importanță deoarece numai modul în care te ridici contează" Nelson Mandela

    "Figure skating needs to be aesthetic" Stephane Lambiel
    Echipa de Gimnastică a României-Simply the best

  17. #101
    DecanDeVârsta Tracoromana's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    in vestul tarii
    Posts
    8,212
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by ice_girl View Post
    Finlanda a castigat organizarea CM din 2017 care va avea loc la Helsinki
    Ce bine ca nu-i in Rusia! Va fi pre-calificare pentru olimpiada.


    Alte evenimente stabilite la Congresul ISU de la Dublin, pentru sezonul preolimpic 2016/2017:
    -Campionatul european - Ostrava, Republica Cehia
    -Four Continents (4CC) - Gangneung, Korea (testul coreean inainte de olimpiada)
    -Campionatul Mondial de Juniori - Taipei City, Chinese Taipei.
    .
    Last edited by Tracoromana; 15th June 2014 at 00:55.
    "Cand simt nevoia de maretie, la Yagudin ma intorc."

  18. #102
    in love :) ice_girl's Avatar
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    near the mountains
    Posts
    9,434
    Reputatie
    1
    "Că ai căzut nu are importanță deoarece numai modul în care te ridici contează" Nelson Mandela

    "Figure skating needs to be aesthetic" Stephane Lambiel
    Echipa de Gimnastică a României-Simply the best

  19. #103
    Mrs Joubert emiii03's Avatar
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    939
    Reputatie
    1
    Romain my love La cat mai multe reusite cu Guillame si Gabriella!
    Adevaratul erou nu este perfect. Adevaratul test al unui campion nu este daca poate triumfa, ci daca poate trece obstacolele - preferabil cele create chiar de el - pentru a triumfa...

  20. #104
    in love :) ice_girl's Avatar
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    near the mountains
    Posts
    9,434
    Reputatie
    1
    De urmarit:
    "Că ai căzut nu are importanță deoarece numai modul în care te ridici contează" Nelson Mandela

    "Figure skating needs to be aesthetic" Stephane Lambiel
    Echipa de Gimnastică a României-Simply the best

  21. #105
    c'est la vie whisper's Avatar
    Join Date
    May 2006
    Location
    middleofnowhere
    Posts
    18,180
    Reputatie
    0
    http://www.isu.org/en/news-and-event...s-vandenbroeck
    Mr. Gilles Vandenbroeck passed away in France on November 4th, 2014 at the age of 49.
    God may rest him in peace!
    "We believe Hanyu could win the gold because Daisuke Takahashi, the ace in Japan’s men’s figure skating, paved the way to the world for the other Japanese figure skaters."
    The Japan News, February 2014

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •