Page 40 of 51 FirstFirst ... 30383940414250 ... LastLast
Results 820 to 840 of 1067

Thread: Stiri si noutati la Otelul Galati

  1. #820
    sport legend
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    4,432
    Reputatie
    1
    Fotbal - Liga I / Eșecul de la Urziceni este explicat de antrenorul Petre Grigoraș



    "OȚELARII", RUPȚI LA MIJLOC


    * Partida de vineri seară, pierdută cu 1-3 în fieful Unirii, a fost decisă de linia mediană mult mai valoroasă a ialomițenilor - este de părere tehnicianul Oțelului * "Urziceniul are cel mai bun mijloc din Liga I", afirmă Grigoraș, care se gândește cum să-și ia revanșa în duelul de mâine, din Cupă


    Nu taie capete

    S-a consolat cu gândul că l-a depășit o formație mai tehnică, mai bine așezată, mai agresivă, mai valoroasă. Petre Grigoraș susține că și-a avertizat elevii de pericolul ialomițean, dar consideră că n-are ce să le reproșeze: "La mijloc ne-au dominat total în repriza secundă. Acolo am pierdut meciul, pentru că n-am avut variante de rezervă cu care să ducem lupta până la final. Avem și noi limitele noastre, suntem o echipă tânără, cu jucători neexperimentați. I-am avertizat pe băieți că linia lor mediană este cea mai bună din campionat, știam că pe respingere vor veni piticii lor spre poartă, dar dacă nu le-am putut ține piept, n-o să tai capete. Urziceniul are o echipă foarte bună, ce mai!"

    N-a clipit de la 0-1 la 2-1

    Chiar și așa, Oțelul a avut 1-0 pe terenul grupării pregătite de Dan Petrescu. Tehnicianul roș-alb-albaștrilor afirmă că n-a avut timp nici să clipească după golul marcat de Marius Pena � replica adversarului a fost una blitz: două "boabe" în următoarele patru minute! "Știam că Unirea este capabilă de a lovi atunci când nu te aștepți, dar văzusem totodată că pierdusem lupta de la mijlocul terenului", adaugă Grigoraș, care speră ca mâine să-și ia revanșa, în partida din optimile de finală ale Cupei României. "Ne va fi la fel de greu, pentru că Urziceniul are foarte mulți jucători în lot, în timp ce noi ne bazăm pe vreo 13-14. Vom încerca să ne calificăm mai departe, dar prima șansă o are clar formația lui Petrescu", admite omul de pe banca Oțelului.

    "Sper să ne revanșăm"

    Și Marius Stan, directorul general al clubului dunărean, se așteaptă ca Bourceanu și compania să răzbune mâine eșecul de vineri seară. "N-am avut timp nici să ne pupăm după golul lui Pena că am și luat două. După cum am jucat, n-am fi meritat niciun punct, asta este clar, dar sper ca marți să jucăm altfel și să eliminăm Urziceniul din Cupă. Este un obiectiv mult mai accesibil decât campionatul. Din câțiva pași se poate ajunge în finală, iar o calificare în cupele europene s-ar obține mult mai ușor", este de părere oficialul gălățean.


    Probleme mari de lot înaintea jocului de Cupă


    FĂRĂ PENA ȘI KOLEV!


    * Oțelul merge la "războiul" de la Buzău fără două arme importante, portarul și principalul atacant având nevoie de repaus

    Gado, abia de la iarnă

    Marius Pena, cel mai bun atacant al roș-alb-albaștrilor în actuala stagiune (a marcat trei goluri), a fost înlocuit în repriza secundă a partidei de la Urziceni. Are serioase probleme lombare și nu mai putea continua, dar nici mâine nu va putea juca. �Nu putem risca să-l folosim marți, în Cupă, deoarece i s-ar putea agrava problema. Sperăm să se refacă până la meciul cu FC Brașov, din etapa următoare a Ligii I�, comentează antrenorul Petre Grigoraș, care în continuare nu poate miza pe Gabi Paraschiv și Ramses Gado, acesta din urmă resimțind dureri puternice după întâlnirea cu FC Timișoara. "Gado va fi cu adevărat apt abia după pauza de iarnă. Genunchiul lui încă mai cere repaus", explică tehnicianul.

    Apără lituanianul Gribauskas

    Nici Stoian Kolev, omul numărul 1 dintre buturile Oțelului, nu se va afla mâine pe teren! Portarul bulgar a început un tratament pe bază de antibiotice din cauza unui furuncul și va fi doar rezervă la jocul cu Urziceniul de la Buzău. "N-am pe cine să chem la echipă pentru a figura ca rezervă, așa că Stoian va fi pe bancă. Evident, va apăra Gribauskas, care trebuie să demonstreze că nu degeaba este la Galați", adaugă Petre Grigoraș. El urmează să decidă astăzi dacă va apela la serviciile unor juniori de la echipa a doua pentru a-și completa lotul.


    www.viata-libera.ro



    Asa stane,tine-l pe troaca si pana cand va fi intre 4 scanduri...

  2. #821
    sport legend
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    4,432
    Reputatie
    1
    Fotbal / Azi ar trebui să vină revanșa: meci cu Urziceniul, în Cupă (14.45)


    "OȚELARII", PREGĂTIȚI DE PENALTIURI!


    * Cu toate că nu‑și doresc prelungiri în disputa de după‑amiază cu Unirea, din "optimile" Cupei României, jucătorii Oțelului s‑au pus la punct ieri cu executarea loviturilor de departajare * "Avem șansa a doua, dar vrem să ne calificăm", a afirmat antrenorul Petre Grigoraș [ Meciul, programat la Buzău, va fi transmis în direct de canalul Antena 1

    "Să le‑o plătim!"

    Trupa lui Petre Grigoraș jură că a uitat de eșecul de vineri seară, acel copleșitor 1‑3 de la Urziceni, și spune că astăzi va încerca să‑și răscumpere greșeala. "Dacă‑i scoatem din Cupă, le‑o plătim! Este mai dureros să pierzi aici decât în campionat", își făceau ieri curaj roș‑alb‑albaștrii după antrenamentul care a premers plecarea spre Buzău, acolo unde se va disputa jocul cu Unirea, din optimile de finală ale întrecerii eliminatorii. Grigoraș are însă destule probleme de lot, portarul Kolev, atacantul Pena, Silviu Ilie și căpitanul Paraschiv fiind indisponibili. Și din acest motiv, antrenorul "oțelarilor" admite că prima șansă o are formația ialomițeană: �Adversarii au lot mai bun decât al nostru și își permit să folosească o formulă de rezervă. Bilașco și Onofraș, de pildă, au lipsit vineri din cauza cartonașelor, dar acum pot intra.�

    Gribauskas, după mai bine de 300 de zile

    Buturile Oțelului vor fi păzite astăzi, la Buzău, de lituanianul Paulius Gribauskas, individ care n‑a mai jucat într‑un meci oficial de 331 de zile! Ultima dată, Griba s‑a aflat în poarta echipei gălățene pe 15 decembrie 2007, la înfrângerea de pe terenul lui CFR Cluj, scor 1‑3. "Mă simt pregătit să intru, îmi doresc să‑mi ajut echipa pentru a învinge", ne‑a declarat balticul înainte de a urca în autocar. Paulius nu poate uita că tot anul trecut, pe 6 decembrie, a parat două penaltiuri în meciul de infarct cu FC Brașov, joc decis la loviturile de departajare (n.r. - 6‑7). "Poate nu vom ajunge acolo, îmi doresc să ne calificăm în timpul regulamentar", a adăugat sportivul venit în urmă cu aproape doi ani la Oțelul.

    Jelev chiar e bun la 11 metri

    Elevii lui Grig s‑au pregătit însă pentru o partidă �extra� și au bătut ieri lovituri de pe punctul cu var. Din două serii a câte zece penaltiuri, au fost irosite patru execuții, cei mai buni fiind Viglianti, Jelev (omul care a ratat în partida cu Dinamo), Costin, Cârjă și Romeo Stancu. "Aș prefera să nu ajungem la loviturile de departajare, și‑așa dispunem de puține variante pentru primul unsprezece, mai ales că duminică ne așteaptă un meci la fel de greu cu Brașovul. Totuși, ne interesează să ne calificăm mai departe, iar o victorie în Cupă, oricum s‑ar obține, rămâne foarte importantă", a conchis tehnicianul grupării locale.

    UNIREA URZICENI ‑ OȚELUL GALAȚI

    Stadionul "Municipal" din Buzău;
    Optimile de finală ale Cupei României la fotbal;
    Meciul va avea loc astăzi, de la ora 14.45 (Antena 1);
    Echipele probabile:
    UNIREA: Arlauskis ‑ Nicu, Galamaz, Fernandes, Bordeanu ‑ Mara, Gomez, Brandan, Frunză ‑ Onofraș, Bilașco. Antrenor: Dan Petrescu;
    OȚELUL: Gribauskas ‑ Cârjă, Costin, Jelev, Sălăgean ‑ Viglianti, Bourceanu, Iorga ‑ Vitaici, Tănasă, Nikolici. Antrenor: Petre Grigoraș;
    Arbitri: Aurelian Bogaciu ‑ Adrian Vidan, Cornel Fecioru (tustrei din București) ‑ Georgian Ionescu (Buzău).

    Grigoraș: "Încă șase puncte și ne felicităm"

    Antrenorul Oțelului susține că este mulțumit de bilanțul meciurilor cu CFR Cluj, Steaua, Dinamo, FC Timișoara și Urziceni. "Am scos cinci puncte din niște partide foarte dificile, ba chiar puteam obține încă vreo trei dacă nu pierdeam în Șoseaua Ștefan cel Mare și învingeam pe Timișoara", afirmă Petre Grigoraș, care se gândește și la finalul turului de campionat. "Mai avem trei jocuri grele, cu Brașovul, Argeșul și Pandurii. Dacă mai scoatem măcar șase puncte ne putem felicita, iar la iarnă va trebui să ne întărim lotul", adaugă tehnicianul formației roș‑alb‑albastre.


    www.viata-libera.ro

  3. #822
    sport legend Dregan's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Galati- Mereu prezent
    Posts
    1,410
    Reputatie
    1
    "URZICATI DIN NOU: Unirea Urziceni - Otelul Galati 1-0 (0-0)

    Galațiul a rămas fără ambele echipe calificate în Cupă după ce, în decurs de doar trei ore și jumătate, atât Dunărea cât și Oțelul au fost eliminate la limită din a doua competiție fotbalistică a României. Mai întâi divizionara secundă, Dunărea, a pierdut onorabil în fața puternicei FC Timișoara, cu scorul de 2-1, pentru ca imediat “oțelarii” să fie înfrânți (pentru a doua oară în doar 4 zile) de către Unirea Urziceni, în urma unui meci anost, care a semănat pe tot parcursul lui cu prima repriză de vineri împotriva ialomițenilor. Nu putem trece însă peste faptul că trupa lui Grigoraș a fost eliminată și cu ajutorul arbitrului Bogaciu care a inventat un penalty în favoarea echipei lui Dan Petrescu pe final de meci.

    Oțelul a început cu o formulă improvizată, având în același timp în teren trei jucători care în mod normal evoluează pe postul de fundaș dreapta (Cârjă, Sârghi și Cojoc), însă din păcate asta s-a văzut și în teren, ultimii doi nereușind să se acomodeze cu noua postură de mijlocași. Prima ocazie de gol a meciului a apărut în minutul 10 la șutul în forță expediat de Jivko Jelev, care a trecut însă puțin peste poartă. Ialomițenii au ripostat prin Mara, care scăpat singur a fost blocat excelent de Gribauskas, în minutul 16. Portarul lituanian al Oțelului a parat foarte bine apoi “capul” trimis de Galamaz din doi metri, pentru ca repriza să se încheie cu o mare ocazie a echipei noastre: Sălăgean a centrat de pe stânga, iar Viglianti, singur în careul de 6 metri, a lovit balonul cu tibia, mingea scurgându-se în afara cadrului porții.

    Ca și în partida de campionat, Unirea a ieșit mai motivată de la cabine și a dominat steril restul partidei. Oțelarii s-au mulțumit să se apere și să mizeze pe cartea contraatacului, însă rare au fost ocaziile când gălățenii au reușit să lege mai mult de trei pase în jumătatea adversarilor. În minutul 77, Dănălache a reluat cu capul în bară, în urma unei lovituri libere, mingea a revenit în teren, de unde Todoran a înscris, dar golul a fost anulat în urma unei poziții clare de ofsaid.

    Meciul se îndrepta spre o remiză chinuită, urmată de prelungiri, dar arbitrul Bogaciu nu a fost de acord! Același arbitru care inventase un penalty împotriva Oțelului în campionat, la meciul din deplasare cu Poli Iași, a ieșit din nou la rampă, acordând lovitură de pedeapsă în favoarea ialomițenilor, în urma unei mingi respinse cu umărul de către Jelev. A executat Dănălache, Gribauskas a apărat din nou, dovedind că rămâne oricând cea mai bună soluție de rezervă pentru postul de goalkeeper, dar atacantul Unirii a revenit și profitând de apatia fundașilor noștri a înscris lejer . Pe final Oțelul a mai avut o ocazie prin Laurențiu Iorga (șut respins în față de Grigore), dar din păcate era mult prea târziu.

    Astfel echipa noastră părăsește “competiția surprizelor” și contabilizează cel de al patrulea meci fără victorie consecutiv. Din păcate nu rezultatele, cât jocul echipei stârnesc îngrijorarea în rândul suporterilor gălățeni, mai ales că urmează un nou meci foarte dificil în campionat, contra celor de la FC Brașov, echipă care sosește duminică la Galați după o serie incredibilă de 7 egaluri la rând. www.dunareabatrana.com

    Caseta tehnică

    UNIREA URZICENI – OȚELUL GALAȚI 1-0 (0-0)
    Cupa României "Timișoreana";
    Stadion "Municipal" Buzău; Spectatori: 1000
    A marcat: Dănălache 83';
    Cartonașe galbene: Burns 22' / Bourceanu 29', Cârjă 61', Jelev 76';

    UNIREA: Grigore – Nicu, Galamaz, Mehmedovici, Brandan – Todoran (88' Rusescu), Burns (46' Pădurețu), Gomez, Frunză – Dănălache, Mara (77' Onofraș). Antrenor: Dan Petrescu
    OȚELUL: Gribauskas 8 – Cârjă 4, Costin 6, Jelev 5.5, Sălăgean 4.5 (85' Vitaici) – Sârghi 5 (79' Stancu), Bourceanu 5, Viglianti 5 – Cojoc 4.5 (86' Nikolici), Tănasă 4, Iorga 5.5. Antrenor: Petre Grigoraș 5;

    Au arbitrat: Aurelian Bogaciu – Adrian Vidan, Corneliu Fecioru – Georgian Ionescu.

  4. 13th November 2008, 08:42
    Reason
    post dublu

  5. #823
    sport legend
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    4,432
    Reputatie
    1
    Fotbal / "Oțelarii" n-au mai câștigat de aproape o lună


    AU UITAT GUSTUL VICTORIEI


    * 17 octombrie 2008 este data ultimei bucurii a formației pregătite de Petre Grigoraș, roș-alb-albaștrii depășind în acea zi pe Steaua cu 2-0 * Au urmat trei înfrângeri și un egal cu gust de eșec, poziția din clasament s-a înrăutățit, iar Cupa României a devenit istorie pentru sezonul în curs * Duminică, la Galați, va avea loc partida cu FC Brașov

    "Nu suntem Real Madrid"

    0-1 la Dinamo, 2-2 cu Timișoara, 1-3 și 0-1 cu Urziceniul. Care va să zică, după victoria cu Steaua, acel copleșitor 2-0 din etapa a XI-a a Ligii I, s-a golit rubrica de succese din dreptul formației gălățene. Echipa considerată de unii arbitrul luptei la titlu șchiopătează și, după ce s-a aflat și pe prima poziție a clasamentului, este nevoită să respire acum tocmai de pe locul 11. La doar șapte lungimi de prima treaptă retrogradabilă! "Unii credeau că suntem Real Madrid. Ei bine, iată că se întâmplă să și pierdem multe puncte. Avem o echipă tânără, fără experiență și avem de-a face și cu unele sincope. Îmi pare rău că am ratat unele puncte care păreau ca și rezolvate: în Șoseaua Ștefan cel Mare și cu timișorenii, acasă", comentează directorul general al Oțelului, Marius Stan.

    Stan se teme de retrogradare!

    Șeful clubului roș-alb-albastru susține că este vizitat de gânduri mai mult decât sumbre. "Știu cu ce probleme ne confruntăm și o spun cu maximă seriozitate: încă mă tem de retrogradare! Dacă Oțelul ar fi reușit să țină ritmul cu marile echipe, acum nu eram pe locul zece sau unsprezece, ci ne băteam la prima poziție. Avem și noi limitele noastre", a adăugat conducătorul gălățean. Pentru a avea o iarnă cât de cât liniștită, oficialii dunăreni și-au stabilit prioritățile pentru ultimele trei runde ale toamnei: cel puțin două victorii din meciurile cu FC Brașov (acasă), FC Argeș (deplasare) și Pandurii Tg. Jiu (acasă). "Toate sunt echipe în vârf de formă și trebuie să le tratăm ca atare", a avertizat și antrenorul Petre Grigoraș.

    Kolev revine sigur,
    ceilalți au dubii

    Duminică, atunci când este programat jocul cu FC Brașov, se va împlini exact o lună de la ultima victorie a Oțelului, iar problemele de lot îl chinuiesc în continuare pe tehnicianul dunărean. Gabriel Paraschiv, despre accidentările căruia și posibilitățile de a reveni mai devreme am tot scris, are șanse aproape nule de a intra pe teren, iar Silviu Ilie își va relua abia astăzi programul normal de antrenament. Ramses Gado se pregătește cot la cot cu ceilalți "oțelari", dar se pare că nu va risca să joace din cauza durerilor de la genunchi, și nici Marius Pena nu este sigur sută la sută că va fi apt la ora meciului. Portarul Stoian Kolev este singurul dintre accidentații din ultimele săptămâni care știe, cu siguranță, că va îmbrăca duminică tricoul de titular. Totuși, nici Gribauskas nu mai este de lepădat după ultima prestație...

    Oțelul n-a mai bătut Brașovul de patru ani!

    Formația FC Brașov, antrenată de Răzvan Lucescu, a ajuns la șapte remize consecutive în actuala stagiune a Ligii I și speră la mai multe de vreme ce statistica îi dă o mână de ajutor. Gruparea de sub Tâmpa a făcut egal și la ultima vizită făcută la Galați, 1-1 pe 3 aprilie 2005! Oțelul n-a mai învins echipa ardeleană de pe 28 martie 2004 (1-0, în fieful adversarului), iar pe teren propriu a înregistrat ultimul succes pe 23 aprilie 2003 (scor 2-1).

  6. #824
    sport legend
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    4,432
    Reputatie
    1
    FOTBAL/ Meciul Oțelul � FC Brașov va fi plin de suspans



    GRIGORAȘ SCOATE SABIA ȘI PUȘCA!


    * Antrenorul formației gălățene nu se poate lăuda cu mari realizări în meciurile directe cu echipele pregătite de Răzvan Lucescu * �M-a învins aproape de fiecare dată. Acum aș scoate sabia și pușca, pe care le țin în cameră, dar totuși suntem la fotbal�, glumește Grig înaintea confruntării cu Luce jr.


    �Stelea are meciuri cât toți jucătorii noștri�

    Numai mâine nu-i poimâine, zi în care echipa remizelor din Liga I � șapte consecutive, plus un al optulea petrecut miercuri în Cupa României � se va afla la Galați. Antrenorul Oțelului are destule motive să fie circumspect înaintea duelului cu FC Brașov, mai ales că gruparea de sub masivul Tâmpa, deși cu statut de nou-promovată, are în lot jucători cu mai multe meciuri în prima divizie decât �materia primă� din propriul vestiar. �Stelea, Măldărășanu, Buga, Ilyeș, Nae Constantin� Și lista poate continua. Numai Stelea cred că are meciuri în Liga I cât toți oamenii noștri�, apreciază Petre Grigoraș înaintea disputei de duminică după-amiază (ora 14.00).

    A scos o remiză cu goluri la Răzvan acasă

    Duelul de la distanță dintre Grig și Răzvan Lucescu, �principalul� brașovenilor, nu este un subiect confortabil pentru constănțeanul care lucrează la Galați din decembrie 2005. �Ce duel cu Răzvan? M-a învins mai de fiecare dată, mai ales că ne-am întâlnit mai des atunci când antrena Rapidul. O singură dată am scos un punct (un 3-3 în Giulești), în rest a avut câștig de cauză. Dar nu mă voi duela eu cu el, ci numai echipele, și ambele țintesc victoria. Dacă ar fi să ne batem amândoi, aș scoate sabia pe care mi-a făcut-o cadou echipa. O țin în cameră și vă spun că am și pușcă, dar nu le folosesc la fotbal�, glumește tehnicianul roș-alb-albaștrilor.

    Nu va fi cu porțile închise

    Marea dilemă a microbistului gălățean � se va juca sau nu cu porțile închise? � a fost risipită ieri de directorul general adjunct al Oțelului, Cătălin Tofan. �Deși nu am montat încă turnichetele, am primit o derogare din partea Comisiei de Licențiere din cadrul Federației Române de Fotbal și duminică vom putea organiza partida în condiții normale. De altfel, și jocul cu Pandurii, din ultima etapă a turului, va beneficia de același regim, pentru ca termenul-limită să fie prelungit până pe 28 februarie 2009, dată la care va începe returul campionatului�, a precizat Tofan. Tot el a ținut să spună că tabela de marcaj, care a �pâlpâit� în regim de avarie la partida cu Timișoara, va fi din nou sută la sută funcțională, clubul achitându-și datoria către prestatorul de servicii aferent. ]


    TOFAN: BOGACIU SE VA EXCLUDE SINGUR



    Cătălin Tofan, directorul general adjunct al Oțelului, a comentat ieri prestațiile arbitrului bucureștean Aurelian Bogaciu din meciurile roș-alb-albaștrilor cu Poli Iași și Unirea Urziceni. �Eu am încredere în acest arbitru. Este tânăr și de mare viitor�, l-a ironizat oficialul gălățean, adăugând că se așteaptă ca �fluierașul� din Capitală s-o ia pe urmele craioveanului Sebastian Colțescu!� �Dacă va mai comite asemenea greșeli, se va exclude singur din acest sistem. Este inadmisibil să greșești de o asemenea manieră în două meciuri la rând împotriva aceleiași echipe�, a mai spus Tofan. Bogaciu a inventat două penaltiuri în dauna Oțelului, ambele dovedindu-se decisive.

  7. #825
    sport legend
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    4,432
    Reputatie
    1
    "Cei de la LPF au înțeles că la noi la stadion se derulează mai multe lucrări de modernizare a stadionului și în jurul acestuia și că nu este ușor să fim gata la timp, astfel că ne-au dat un nou termen, până pe 29 februarie, pentru montarea turnicheților.

    Până atunci totul va fi în regula, important este că putem juca cu spectatori ultimele partide de acasă din acest an", a declarat Cătălin Tofan.

    Oficialul clubului gălățean a adăugat că viitorul clubului depinde decisiv de negocierea unui nou contract de publicitate cu cei din combinatul Arcelor Mittal.

    "Zilele următoare vom începe negocierea contractului pentru anul viitor. Chiar dacă activitatea combinatului pare să fie afectată de criza economică la nivel mondial, sper să obținem măcar aceeași bani ca la contactul de anul acesta, altfel va fi crunt.

    Partea română din conducerea Arcelor Mittal ne sprijină total, sper ca și partea indiană să înțeleagă importanța aspectului social din activitatea noastră și măcar pentru angajații lor să ne sprijine
    . Pe lângă cheltuielile obișnuite cu echipa mai este nevoie de investiții în infrastructură, sperăm ca pe lângă banii avuți de anul acesta să avem parte și de sprijin din combinat pentru nocturnă și turnicheți.

    Poate până la urmă vom fi ajutați și de autoritățile locale, dacă vom avea susținere financiară și de aici, am putea avea un buget care să ne permită să ne derulăm activitatea măcar la aceleași standarde ca și până acum în ceea ce privește performanța sportivă, chiar am putea să nu mai fim obligați să vindem jucători și să obținem rezultate și mai bune", a mai spus Tofan.
    Last edited by mihai_alex; 14th November 2008 at 10:22.

  8. #826
    sport legend
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    4,432
    Reputatie
    1
    La multi ani Grig,sper ca jucatorii sa-i faca maine cadou o victorie
    -------------------------------------------------------------------

    Fotbal / "Oțelarii" joacă mâine și pentru a‑și serba antrenorul


    CADOU PENTRU GRIG?


    * Petre Grigoraș împlinește astăzi 44 de ani, argument beton pentru jucătorii Oțelului să lupte duminică pentru o victorie * "O merită cu prisosință, sper ca băieții să se gândească numai la acest aspect", apreciază Cătălin Tofan, directorul general adjunct al grupării gălățene * Meciul cu FC Brașov este antepenultimul din turul campionatului curent


    Ziua antrenorului

    "Cel mai tare din oraș", așa cum i se spunea atunci când antrena pe Farul Constanța, împlinește astăzi 44 de ani. Petre Grigoraș bifează a treia aniversare de când lucrează la Oțelul și, poate mai mult ca niciodată, așteaptă o victorie‑cadou din partea trupei sale. Modest din fire, tehnicianul roș‑alb‑albaștrilor n‑ar fi aruncat nicio vorbă despre acest eveniment, însă l‑a dat de gol directorul general adjunct Cătălin Tofan la ultima întâlnire cu presa. "Așteptăm ca echipa să‑i facă un cadou domnului antrenor. Va fi ziua lui în ajunul meciului și ce dar poate fi mai frumos decât o victorie? Sper ca băieții să se gândească numai la acest aspect și sigur vor câștiga", a plusat oficialul gălățean.

    "Aș aniversa de Revelion"

    Grigoraș susține însă că aniversarea sa trece în plan secund. "Lăsați astea, dacă echipa bate duminică pot să‑mi fac ziua și pe 31 decembrie, când va fi Revelionul! Eu nu prea pun bază pe aniversări, onomastici... Tot ce‑mi doresc este să câștigăm în fața Brașovului și nimic altceva. Iar dacă este să vorbesc despre mine, cel puțin la aniversare, îmi doresc să fiu sănătos", a replicat omul de pe banca dunăreană. De când se află la Oțelul, lui Grig i‑a ieșit numai o dată pasiența în preajma zilei de naștere. Pe 17 noiembrie 2006 s‑a pomenit numai cu o remiză, 1‑1 cu Gloria Bistrița pe teren propriu, iar pe 11 noiembrie 2007 cu o victorie la Piatra Neamț: 1‑0 cu Ceahlăul.

    Revine Pena

    Tehnicianul "oțelarilor" este mulțumit că jucătorii accidentați par să‑și fi revenit, cu excepția căpitanului Gabriel Paraschiv. "Kolev, Pena, Ilie, Gado s‑au antrenat normal în ultimele zile și sper să nu mai apară vreo surpriză, pentru că am mare nevoie de ei. Unii dintre ei, chiar dacă nu ne pot ajuta tot meciul, o pot face măcar 50‑60 de minute � ar fi foarte bine și atât", a mai spus Petre Grigoraș, dar se pare că nu va modifica primul unsprezece cu care s‑a prezentat în deplasarea de la Urziceni. Partida de mâine, programată pe Arena "Oțelul", va începe la ora 14.00.

    OȚELUL GALAȚI ‑ FC BRAȘOV
    Etapa a XV‑a a Ligii I de fotbal;

    Meciul va avea loc duminică, de la ora 14.00 (GSP TV);
    Echipele probabile:
    OȚELUL: Kolev ‑ Cârjă, Costin, Jelev, Sălăgean ‑ Viglianti, Bourceanu, Iorga ‑ Tănasă, Pena, Vitaici. Antrenor: Petre Grigoraș;
    BRAȘOV: Stelea ‑ Rui Duarte, Abrudan, Oros, Ionescu ‑ Roman, Măldărășanu, Ilyeș, Munteanu ‑ Hadnagy, Zaharia. Antrenor: Răzvan Lucescu.

    Fotbal "ca‑n versurile lui Bacovia"

    Antrenorul Oțelului a declarat că are emoții în privința obținerii de către clubul gălățean a licenței de participare în campionatul următor al Ligii I. Petre Grigoraș a reacționat astfel după ce a fost întrebat dacă vede gruparea bucureșteană Rapid în colaps financiar. "De Rapid ne pasă nouă? Ar trebui să avem emoții în privința Oțelului � situația nu este deloc roz, ba chiar este ca‑n versurile lui Bacovia! Nocturnă nu avem și nu știu când va fi ridicată, avem nevoie și de alți jucători în iarnă, pentru că am pierdut destule valori în vară, așa că avem noi destule probleme ca să ne mai facem griji pentru alții", a spus Grigoraș.

  9. #827
    sport legend
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    4,432
    Reputatie
    1
    FOTBAL � Liga I/ Victorie argentiniană cu FC Brașov: 2‑1



    OȚELUL-TANGO!


    * Două execuții magnifice ale sud‑americanului Gabriel Viglianti ‑ una cu dreptul, cealaltă cu stângul ‑ și multă sudoare, au dus la un succes în pași de dans, eroul �oțelarilor� celebrând cele două capodopere prin mișcări ritmice * Astfel, antrenorul Petre Grigoraș, aniversat sâmbătă, a primit un superb cadou


    Nu reușise să‑i bată niciodată

    Cine credea că �oțelarii� vor dansa la finalul unui meci acoperit de un cer plumburiu, și în fața unui antrenor pe care Grigoraș nu reușise să‑l bată niciodată? Răzvan Lucescu a scos și ieri din joben o formație drăcoasă, care nu arată deloc a nou‑promovată: nu degeaba a scos puncte cu CFR‑ul și Rapidul, ca să dăm doar două exemple la întâmplare. Mai mult decât atât, trupa de sub masivul Tâmpa a deschis scorul fără să anunțe în prealabil. Cristescu a fost blocat în careu de Cojoc (20�), iar la faza următoare o centrare a lui Rui Duarte, de pe dreapta, l‑a adus pe Dedu în situația de a puncta în stil de mare atacant: șut de la 7 metri la colțul lung al lui Kolev.

    Parcă mai văzusem filmul

    Cu Timișoara începuse la fel, iar ceața și temperatura scăzută a aerului făceau ca zgribuliții din tribune să degere de‑a dreptul. Era greu de văzut acel 0‑1 pe tabelă după ce Jelev (7�) și Vitaici (8�) trecuseră pe lângă gol. Colac peste pupăză, ardelenii puteau închide meciul în minutul 26, un șut năprasnic al veteranului Ilyeș, de la 16 metri, fiind respins de �pantera� dintre buturile Oțelului. A fost poate momentul în care elevii lui Grigoraș, intrați pe teren pentru a‑i face �profesorului� cadoul mult‑așteptat, și‑au dat seama că este necesar să tragă la unghie. Marile succese se realizează după rețeta 99 la sută transpirație și unu la sută inspirație, iar acel bob de magie i‑a revenit argentinianului Viglianti, un fotbalist de nota... douăzeci.

    Viglianti, tonul la dans!

    Sud‑americanul, cu o bentiță de indian pe frunte, a egalat cu o execuție de mare finețe: lob de la 18 metri peste un Stelea înmărmurit (32�)! Iorga îl putea urma, însă trasorul său a fost deviat în corner de o apărare brașoveană speriată de lovitura lui Viglianti (33�). Fostul portar al Oțelului, care n‑a apărat însă niciun minut în partidele oficiale, a fost aproape să scape �săpunul� în repriza secundă, iar la cel de‑al doilea gol al argentinianului a rămas stană de piatră. O centrare a lui Silviu Ilie, de pe stânga, l‑a adus pe �latino‑indian� în ipostaza de a trimite cu stângul în ațe de la 7 metri (75�). Delir, dansuri pe teren, dans și în tribune. Dar a mai fost și o bună doză de tremurici, Ilyeș (82�, 91�) și Zaharia (92�) având motive serioase de a‑l blestema pe Kolev, celălalt mare erou de ieri al Galațiului.


    Oțelul Galați ‑ FC Brașov 2‑1 (1‑1)

    Meci disputat ieri în etapa a XV‑a a Ligii I de fotbal;
    Stadionul �Oțelul� � 4.000 spectatori;
    Au marcat: Viglianti 32�, 75� / Dedu 21�;
    Cartonașe galbene: Cojoc 55�, Ilie 59�, Sălăgean 92� / Cristescu 53�, Abrudan 92�;
    OȚELUL: Kolev � Cârjă, Costin, Jelev, Sălăgean � Viglianti, Bourceanu, Iorga � Cojoc (58� Ilie), Pena (58� Nikolici), Vitaici (69� Stancu). Antrenor: Petre Grigoraș;
    BRAȘOV: Stelea � Rui Duarte, Abrudan, Constantin, Ionescu � Cristescu, Ilyeș, Măldărășanu (79� Senin), Munteanu (55� Roman) � Hadnagy (72� Zaharia), Dedu. Antrenor: Răzvan Lucescu;
    Au arbitrat: Alexandru Deaconu (București) � Florin Ungureanu (București) și Daniel Demetrescu (Rm. Vâlcea).


    GRIGORAȘ : GABRIEL ÎMI PROMISESE UN GOL


    Antrenorul Oțelului, primit la conferința de presă cu ropote de aplauze de jurnaliști, care i‑au urat și �La mulți ani!�, a declarat că se aștepta ca argentinianul Gabriel Viglianti să puncteze în duelul cu FC Brașov. �Cu româna lui stâlcită, mi‑a spus înainte de meci că va marca un gol pentru mine. A zis că după joc vom cânta în cinstea golului. Iată că au fost două, am și cântat un pic, dar trebuie să revenim cu picioarele pe pământ. Mai avem două meciuri până la vacanța de iarnă și trebuie să le tratăm ca atare. Oricum, am obținut o victorie mare de tot�, a spus Petre Grigoraș.

  10. #828
    Denis's Avatar
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    30043
    Posts
    10,707
    Reputatie
    1
    transferuri ceva?
    [B][COLOR="Wheat"]■[/COLOR][COLOR="Pink"]■[/COLOR][COLOR="Red"]■[/COLOR][COLOR="DarkRed"]■[/COLOR][COLOR="Red"] FOTBAL [/COLOR][COLOR="Silver"]CLUB [/COLOR][COLOR="LightBlue"]■[/COLOR][COLOR="DeepSkyBlue"]■[/COLOR][COLOR="RoyalBlue"]■[/COLOR][COLOR="Blue"]■[/COLOR][COLOR="Blue"] OTELUL [/COLOR][COLOR="Red"]GALATI [/COLOR][COLOR="DarkRed"]■[/COLOR][COLOR="Red"]■[/COLOR][COLOR="Pink"]■[/COLOR][COLOR="Wheat"]■[/COLOR][/B]
    [FONT="Palatino Linotype"][B][SIZE="6"][COLOR="red"]~F.[/COLOR][COLOR="Silver"]C.[/COLOR][COLOR="blue"]O.[/COLOR][COLOR="Red"]G.~[/COLOR][/SIZE][/B][/FONT]

  11. #829
    sport legend Dregan's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Galati- Mereu prezent
    Posts
    1,410
    Reputatie
    1
    Nimic deocamdata... Probabil dupa reunirea lotului pe 12 ianuarie.

  12. #830
    Denis's Avatar
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    30043
    Posts
    10,707
    Reputatie
    1
    app....ce sa intamplat cu situl "www.otelul-galati.ro" de nu mai merge accesat?
    [B][COLOR="Wheat"]■[/COLOR][COLOR="Pink"]■[/COLOR][COLOR="Red"]■[/COLOR][COLOR="DarkRed"]■[/COLOR][COLOR="Red"] FOTBAL [/COLOR][COLOR="Silver"]CLUB [/COLOR][COLOR="LightBlue"]■[/COLOR][COLOR="DeepSkyBlue"]■[/COLOR][COLOR="RoyalBlue"]■[/COLOR][COLOR="Blue"]■[/COLOR][COLOR="Blue"] OTELUL [/COLOR][COLOR="Red"]GALATI [/COLOR][COLOR="DarkRed"]■[/COLOR][COLOR="Red"]■[/COLOR][COLOR="Pink"]■[/COLOR][COLOR="Wheat"]■[/COLOR][/B]
    [FONT="Palatino Linotype"][B][SIZE="6"][COLOR="red"]~F.[/COLOR][COLOR="Silver"]C.[/COLOR][COLOR="blue"]O.[/COLOR][COLOR="Red"]G.~[/COLOR][/SIZE][/B][/FONT]

  13. #831
    sport legend Dregan's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Galati- Mereu prezent
    Posts
    1,410
    Reputatie
    1
    Niste probleme administrative din cate am inteles.

  14. #832
    Denis's Avatar
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    30043
    Posts
    10,707
    Reputatie
    1
    Ai vreo idee cand va fi reparat, si cand vom putea intra din nou pe el?
    [B][COLOR="Wheat"]■[/COLOR][COLOR="Pink"]■[/COLOR][COLOR="Red"]■[/COLOR][COLOR="DarkRed"]■[/COLOR][COLOR="Red"] FOTBAL [/COLOR][COLOR="Silver"]CLUB [/COLOR][COLOR="LightBlue"]■[/COLOR][COLOR="DeepSkyBlue"]■[/COLOR][COLOR="RoyalBlue"]■[/COLOR][COLOR="Blue"]■[/COLOR][COLOR="Blue"] OTELUL [/COLOR][COLOR="Red"]GALATI [/COLOR][COLOR="DarkRed"]■[/COLOR][COLOR="Red"]■[/COLOR][COLOR="Pink"]■[/COLOR][COLOR="Wheat"]■[/COLOR][/B]
    [FONT="Palatino Linotype"][B][SIZE="6"][COLOR="red"]~F.[/COLOR][COLOR="Silver"]C.[/COLOR][COLOR="blue"]O.[/COLOR][COLOR="Red"]G.~[/COLOR][/SIZE][/B][/FONT]

  15. #833
    Denis's Avatar
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    30043
    Posts
    10,707
    Reputatie
    1
    Cica nimeni nu-l vrea pe Dica. Eu zic ca ar fi venit la Galati daca iam oferi salariul care si-l doreste, si totodata ar fi un "transfer bomba". Joaca pe postul lui Vitaic, si daca Vitaic pleaca + Nikolic + Iovita ar fi deajuns pentru a plati salariul lui Dica. Restul locurilor le-ar umple jucatorii tineri ai Otelului de la echipa a II-a sau alti jucatori fara contract din Romania.
    [B][COLOR="Wheat"]■[/COLOR][COLOR="Pink"]■[/COLOR][COLOR="Red"]■[/COLOR][COLOR="DarkRed"]■[/COLOR][COLOR="Red"] FOTBAL [/COLOR][COLOR="Silver"]CLUB [/COLOR][COLOR="LightBlue"]■[/COLOR][COLOR="DeepSkyBlue"]■[/COLOR][COLOR="RoyalBlue"]■[/COLOR][COLOR="Blue"]■[/COLOR][COLOR="Blue"] OTELUL [/COLOR][COLOR="Red"]GALATI [/COLOR][COLOR="DarkRed"]■[/COLOR][COLOR="Red"]■[/COLOR][COLOR="Pink"]■[/COLOR][COLOR="Wheat"]■[/COLOR][/B]
    [FONT="Palatino Linotype"][B][SIZE="6"][COLOR="red"]~F.[/COLOR][COLOR="Silver"]C.[/COLOR][COLOR="blue"]O.[/COLOR][COLOR="Red"]G.~[/COLOR][/SIZE][/B][/FONT]

  16. #834
    sport legend Dregan's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Galati- Mereu prezent
    Posts
    1,410
    Reputatie
    1
    Poti gasi cele mai noi stiri despre Otelul; pe "Dunarea Batrana". In rest... sa fim seriosi cu Dica. Nu se stie ce bani vom mai avea noi daca cei din Combinat nu mai sponsorizeaza echipa cum se aude.

  17. #835
    Denis's Avatar
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    30043
    Posts
    10,707
    Reputatie
    1
    Eu vorbeam despre un eventual transfer al lui Dica in cazul in care vor pleca Vitaic, Nikolic, si Iovita. Am fi avut destui bani de pe urma lor sa platim salariul lui Dica.
    [B][COLOR="Wheat"]■[/COLOR][COLOR="Pink"]■[/COLOR][COLOR="Red"]■[/COLOR][COLOR="DarkRed"]■[/COLOR][COLOR="Red"] FOTBAL [/COLOR][COLOR="Silver"]CLUB [/COLOR][COLOR="LightBlue"]■[/COLOR][COLOR="DeepSkyBlue"]■[/COLOR][COLOR="RoyalBlue"]■[/COLOR][COLOR="Blue"]■[/COLOR][COLOR="Blue"] OTELUL [/COLOR][COLOR="Red"]GALATI [/COLOR][COLOR="DarkRed"]■[/COLOR][COLOR="Red"]■[/COLOR][COLOR="Pink"]■[/COLOR][COLOR="Wheat"]■[/COLOR][/B]
    [FONT="Palatino Linotype"][B][SIZE="6"][COLOR="red"]~F.[/COLOR][COLOR="Silver"]C.[/COLOR][COLOR="blue"]O.[/COLOR][COLOR="Red"]G.~[/COLOR][/SIZE][/B][/FONT]

  18. 29th December 2008, 10:35
    Reason
    ...

  19. #836
    Die Hard Hard's Avatar
    Join Date
    May 2005
    Posts
    20,911
    Reputatie
    1
    Printre cele mai sancționate cluburi de fotbal pentru nerespectarea prevederilor legislației în vigoare se află Oțelul Galați cu 13 sancțiuni aplicate (2 amenzi în valoare de 3000 lei fiecare și 11 avertismente scrise), urmat de clubul Dinamo București 5 sancțiuni în valoare de 129000 lei, Rapid București 5 sancțiuni în valoare de 80000 lei și Steaua București cu 2 sancțiuni în valoare de 60000 lei, cu precizarea că pentru cluburile bucureștene aceste sancțiuni au fost aplicate și cu ocazia disputării meciurilor din cadrul cupelor europene.

    Bravo , e si Otelul pe primul loc la ceva .
    Am niste principii de fier . Daca nu iti convin, mai am si altele ...

  20. #837
    sport legend
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    4,432
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Hardliner View Post
    Printre cele mai sancționate cluburi de fotbal pentru nerespectarea prevederilor legislației în vigoare se află Oțelul Galați cu 13 sancțiuni aplicate (2 amenzi în valoare de 3000 lei fiecare și 11 avertismente scrise), urmat de clubul Dinamo București 5 sancțiuni în valoare de 129000 lei, Rapid București 5 sancțiuni în valoare de 80000 lei și Steaua București cu 2 sancțiuni în valoare de 60000 lei, cu precizarea că pentru cluburile bucureștene aceste sancțiuni au fost aplicate și cu ocazia disputării meciurilor din cadrul cupelor europene.

    Bravo , e si Otelul pe primul loc la ceva .
    A se observa diferenta foarte mare intre valoarea amenzilor a urmatoarelor clasate.

    Mai suntem la ceva,sezonul trecut am castigat trofeul pentru clasamentul fairplay,iar sez asta suntem pe primul loc
    Last edited by mihai_alex; 5th February 2009 at 16:03.

  21. #838
    Denis's Avatar
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    30043
    Posts
    10,707
    Reputatie
    1
    Sa intors si Giurgiu!

    ce mijloc vom avea!!! Paraschiv-Bourceanu-Giurgiu (Viglianti, Iorga,..) ... Iorga, si Para pot juca si pe postul de atacant lateral.... Dar revenirea lui Giurgiu, convocarea lui Bourceanu la Nationala si revenirea in forma a lui Paraschiv vor insemna mult pentru Otelul in inceputul returului de campionat. Eu sper la o urcare de vreo 3-4 locuri pana la sfarsitul campionatlui. Un loc 5 ar fi superb!!!
    [B][COLOR="Wheat"]■[/COLOR][COLOR="Pink"]■[/COLOR][COLOR="Red"]■[/COLOR][COLOR="DarkRed"]■[/COLOR][COLOR="Red"] FOTBAL [/COLOR][COLOR="Silver"]CLUB [/COLOR][COLOR="LightBlue"]■[/COLOR][COLOR="DeepSkyBlue"]■[/COLOR][COLOR="RoyalBlue"]■[/COLOR][COLOR="Blue"]■[/COLOR][COLOR="Blue"] OTELUL [/COLOR][COLOR="Red"]GALATI [/COLOR][COLOR="DarkRed"]■[/COLOR][COLOR="Red"]■[/COLOR][COLOR="Pink"]■[/COLOR][COLOR="Wheat"]■[/COLOR][/B]
    [FONT="Palatino Linotype"][B][SIZE="6"][COLOR="red"]~F.[/COLOR][COLOR="Silver"]C.[/COLOR][COLOR="blue"]O.[/COLOR][COLOR="Red"]G.~[/COLOR][/SIZE][/B][/FONT]

  22. #839
    sport legend
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    4,432
    Reputatie
    1
    Un loc mai sus de 8 pare imposibil in momentul de fata.
    Interesanta a devenit concurenta pe postul de mijlocas,in afara de cei mentionati de tine mai sunt si Vitaici,Cojoc,Silviu Ilie si Ibeh,noul transferat care e de meserie mijlocas,insa la UTA era "folosit" ca atacant.Paraschiv va fi probabil reprofilat ca atacant si se va continua cu Bourceanu-Viglianti,Giurgiu nu cred ca va fi folosit pe postul care l-a consacrat,adica mijlocas defensiv,dar il va forta pe lateral undeva insa nu stiu daca va rezista ca titular.
    Mai trebuie sa revina si Gado care ne-ar putea ajuta foarte mult,problema ramane disproportia dintre mijloc si atac,ca ocazii ne vom crea,dar ne trebuie si un om de gol si nu vad asta in Pena ori Tanase...poate si-o reveni Paraschiv la forma din toamna.
    Last edited by mihai_alex; 7th February 2009 at 12:41.

  23. #840
    sport legend
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    4,432
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by mihai_alex View Post
    Un loc mai sus de 8 pare imposibil in momentul de fata.
    Interesanta a devenit concurenta pe postul de mijlocas,in afara de cei mentionati de tine mai sunt si Vitaici,Cojoc,Silviu Ilie si Ibeh,noul transferat care e de meserie mijlocas,insa la UTA era "folosit" ca atacant.Paraschiv va fi probabil reprofilat ca atacant si se va continua cu Bourceanu-Viglianti,Giurgiu nu cred ca va fi folosit pe postul care l-a consacrat,adica mijlocas defensiv,dar il va forta pe lateral undeva insa nu stiu daca va rezista ca titular.
    Mai trebuie sa revina si Gado care ne-ar putea ajuta foarte mult,problema ramane disproportia dintre mijloc si atac,ca ocazii ne vom crea,dar ne trebuie si un om de gol si nu vad asta in Pena ori Tanase...poate si-o reveni Paraschiv la forma din toamna.
    Cojoc sare din schema:
    Samuel Cojoc, indisponibil noua luni
    Fotbalistul Samuel Cojoc, de la echipa Oțelul Galați, va lipsi de pe gazon o perioadă de 9 luni, după o accidentare gravă la genunchiul piciorului drept, a anunțat clubul de la Dunăre pe site-ul său oficial.

    Fundașul dreapta gălățean (19 ani) a suportat o intervenție chirurgicală la clinica "Isokinetic" de la Bologna, fiind supus unui transplant de cartilaj la genunchiul drept, iar medicii italieni au declarat că recuperarea fizică se va derula până în luna noiembrie.

    "Ne pare foarte rău de Samuel Cojoc, este unul dintre cei mai buni tineri ai noștri, cu o ascensiune extraordinară. Mizăm pe tăria sa de caracter și-l așteptăm cu brațele deschise înapoi. Important este ca el să scape de această problemă", a declarat directorul general al clubului, Marius Stan.

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •