Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 21 of 60

Thread: Discutii F1

Hybrid View

Previous Post Previous Post   Next Post Next Post
  1. #1
    senior alin's Avatar
    Join Date
    Oct 2003
    Posts
    173
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by DC
    Traseul unui bun pilot se desfasoara cam asa. La inceput daca are noroc si o imagine buna ajunge la o echipa de top. Daca are valoare ramane la aceasta cat de mult se poate pentru a reusi o performanta (titlu mondial, victorii) cand vede ca nu mai face fata concurentei din propria echipa, o paraseste pt alta de mana a doua dar pentru un salar de "n" mai mare.
    te contazici: pilot bun (mai intai) - pleca din cauza concurentei la alta echipa (mai apoi)...
    io-s fan jv - asta ca sa n-avem vorbe la proces
    de frica cui a plecat jv de la williams? de frica lui frentzen?
    unii au noroc si isi aleg un drum pe care reusesc sa ajunga la destinatie, altii nu. e vorba de alegere...

  2. #2
    incepator
    Join Date
    Nov 2003
    Posts
    37
    Reputatie
    1

    Discutii F1

    Deschid acest topic in dorinta de-a acapara pe cati mai multi fani ai Formulei 1 la diverse discutii din lumea marelui circ.

    Pe cine vedeti la anu' in lupta pentru titlul mondial? Va mai putea Schumacher sa-si pastreze titlul? Ce echipa va creste cel mai mult?

    Eu cred ca, Kimi se va lupta cu Alonso si Montoya. Schumacher va avea cel mai slab sezon.

    Cred ca Renault se va bate de la egal la egal cu cei trei mari. Pacat de gafele lui Trulli. De urmarit si evolutia Toyotei.
    GO,GO, COULTHARD!

  3. #3
    incepator
    Join Date
    Nov 2002
    Posts
    47
    Reputatie
    1
    Schumi e batran si nu mai risca, dar asta nu inseamna ca a aparut cineva care sa-l bata de departe!!!! Si cit timp va mai alerga nu se va face de bafta! Asta sigur! Ramane de vazut ce masina va avea si poate cine stie un nou titlu mondial
    Stay Cool

  4. #4
    incepator
    Join Date
    Mar 2003
    Posts
    13
    Reputatie
    1
    Consider ca cei ca Schumi, Ralf, Montoya,etc. (veteranii) cu greu vor mai face fata valului de tineri care par a avea un talent iesit din comun. Peste 2 ani titlul cred ca va fi disputat intre tineri, deoarece acestia vor sa dovedeasca ca au potential si vor risca peste masura, in timp ce (vorba lui BadB) batranii nu vor mai risca. Dar pana atunci, daca Ferrari scoate o masina buna, tot Schumi va lua titlul .

  5. #5
    Senior Member Ayrton's Avatar
    Join Date
    Dec 2002
    Location
    Bucuresti
    Posts
    5,899
    Reputatie
    1
    Si s-a lansat noul model Williams pentru anul 2004, "rechinul-ciocan" cum a fost denumit de catre mas-media:
    Detalii tehnice monopost FW26

    Transmisie: Williams F1 semiautomată
    Ambreiaj: AP
    Şasiu: Williams F1
    Suspensie: Williams F1
    Direcţie: Williams F1
    Frīne: discuri de carbon
    Lubrifianţi: Castrol
    Combustibil: Petrobras
    Roţi: OZ, 13x12 faţă, 13x13,7 spate
    Pneuri: Michelin
    Greutate: 605 kg (cu pilot şi camera video)
    Motor PS84
    Tip: V10, aspirat normal
    Unghi cilindri: 90 de grade
    Capacitate cilindrică: 2.998 cmc
    Bloc motor: aluminiu
    Management motor: BMW

    http://www.gsp.ro/images/content/art...5_176_140_.jpg

  6. #6
    incepator
    Join Date
    Nov 2003
    Posts
    37
    Reputatie
    1
    N-au nici o sansa anu' asta. Dupa timpi obtinuti la Jerez se pare ca sunt acelasi nivel cu MP-19. Dar mai sunt 3 luni pana la inceputul sezonului.Cei doi piloti se vor ciocni intre ei. Montoya pleaca sigur dupa acest sezon iar Ralf vrea sa-i dovedeasca ca-i mai bun. Asa ca Williams va sta pe tusa anu' asta. Cred mult in Raikkonen, Alonso si sa dea Domnu' ca, Coulthard sa-si incoarde si el muschi vazand cum e tratat (poate merita) iar ambitia scotiana sa iasa odata la "suprafata". Schumi scade din in ce mai mult si din pacate nimeni nu-i ia locul de rege. Totusi cred ca Raikkonen e favorit pentru castigarea campionatului.
    GO,GO, COULTHARD!

  7. #7
    Retired
    Join Date
    Apr 2003
    Posts
    2,205
    Reputatie
    1
    Eu nu le-as rapi asa rapid "sansa" celor de la Williams, DC! Tin minte ca anul trecut, monopostul lor s-a prezentat foarte slab la primele 2 Gp-uri si in "intersezon". Cu toate acestea, s-a reusit o foarte buna dezvoltare, pana in punctul in care sa puna probleme celor de la Ferrari/Bridgestone. Eu unul nu le dadeam nici o sansa dupa ce vazusem inceputul sezonului si totusi... Asadar, spun ca este prematur sa judecam dpdv al performantelor. Intr-adevar, mai sunt 3 luni pana la inceputul sezonului.

    Forza Ferrari!

  8. #8
    THE VIKING Dorin's Avatar
    Join Date
    Apr 2003
    Location
    Sweden
    Posts
    2,382
    Reputatie
    0
    Schumacher are o casa de iarna la Trysil in Norvegia pe granita cu Suedia si acolo unde se da startul in celebra cursa cu schiurile Vasaloppet.Tot pe acolo un pic mai la sud se desfasoara Raliul Suediei de obicei pe zapada. Anul acesta este multa zapada ! Schumi a fost ieri in vizita la antrenamente si castigtorul de anul trecut Peter Solberg l-a luat in masina .200 la ora pe drumuri de zapada in padure si pe linga prapastii. Sa va spun cum a fost dupa ???!!! Supershocat !!!
    E alta mincare de peste la Raly.... Dorin
    THE TRUTH IS OUT THERE

  9. #9
    Retired
    Join Date
    Apr 2003
    Posts
    2,205
    Reputatie
    1
    Adevarat! Eu unul nu m-as incumeta spre o cariera de pilot de rally! De curse de monoposturi, turisme, m-as apropia, dar de rally nu. Totusi, in apararea pilotilor de monoposturi sau turisme pe circuit, as spune ca cei de la rally nu sunt neaparat mai rapizi sau talentati. Dar ptr asta ar trebui sa deschidem un alt subiect!

  10. #10
    THE VIKING Dorin's Avatar
    Join Date
    Apr 2003
    Location
    Sweden
    Posts
    2,382
    Reputatie
    0
    Nu e nevoie de comparatie a virtuozitatii sau talentului. Sint doua sporturi diferite si sint convins ca si lui Solberg nu i-ar fii usor la 300 la ora in F1 !Finetea conducerii unui Fi e alta comparativ cu o masina de rally. Mesajul are doar intentia de fapt divers. Dorin
    THE TRUTH IS OUT THERE

  11. #11
    incepator
    Join Date
    Nov 2003
    Posts
    37
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Daphix_
    Eu nu le-as rapi asa rapid "sansa" celor de la Williams, DC! Tin minte ca anul trecut, monopostul lor s-a prezentat foarte slab la primele 2 Gp-uri si in "intersezon". Cu toate acestea, s-a reusit o foarte buna dezvoltare, pana in punctul in care sa puna probleme celor de la Ferrari/Bridgestone. Eu unul nu le dadeam nici o sansa dupa ce vazusem inceputul sezonului si totusi... Asadar, spun ca este prematur sa judecam dpdv al performantelor. Intr-adevar, mai sunt 3 luni pana la inceputul sezonului.

    Forza Ferrari!
    Da ai dreptate, Daphix, dar nu ma referam la calitatea materialului de consurs ci la relatia din pilotii aceluiasi team. Vor fi mari orgolii. Nu-l vad pa Ralf sa stea linistit vazand ca si anu' asta Juan Pablo ii ia iarasi fata. Asa ca va fi de urmarit duelul fratricid. La Ferrari "totul este sub control", dar vom avea surprize mari dupa primele curse cand vom vedea o pozitionare pe grila mai buna a brazilianului. Dar totul va intra treptat "in normal". Iar la McLaren, raikkonen va forta inca de la inceput, transand imediat lupta din cadru' echipei. Sper ca si Coulthard sa nu-si fi spus deja ultimul cuvant. La Renault, Alonso va face legea
    mai pronuntat decat sezonul trecut, Trulli va fi inca de la inceput "locotenentul".
    Despre celelalte formatii, nimic sunt curios ce va face Webber. Daca va confirma sezonul trecut sau a fost un foc de paie.
    GO,GO, COULTHARD!

  12. #12
    Moderator oaspetele's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Location
    Bistrita
    Posts
    1,545
    Reputatie
    0
    " La Ferrari "totul este sub control", dar vom avea surprize mari dupa primele curse cand vom vedea o pozitionare pe grila mai buna a brazilianului. Dar totul va intra treptat "in normal"."

    dezvolta.
    Schumi? the only one!

  13. #13
    incepator
    Join Date
    Nov 2003
    Posts
    37
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by oaspetele
    " La Ferrari "totul este sub control", dar vom avea surprize mari dupa primele curse cand vom vedea o pozitionare pe grila mai buna a brazilianului. Dar totul va intra treptat "in normal"."

    dezvolta.
    Vreau sa spun ca exista un singur pilot de la inceputul sezonului, cel de-al doilea este NUMAI de ajutor. El nu are nici o sansa sa castige o cursa atata timp cat Schumi este in spatele lui si merge mai rau.

    Sunt curios sa vad timpii din calificari (primele curse ale sezonului). Se dovedeste ca Barri este mai rapid decat german. In cursa totul revine la normal (Barri va avea probleme cu masina, sau va sta la pit mai mult,etc.). Dar ce nu faci pt. 10 mil.$ si un volan la Ferrari ?
    GO,GO, COULTHARD!

  14. #14
    Moderator oaspetele's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Location
    Bistrita
    Posts
    1,545
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by DC
    Sunt curios sa vad timpii din calificari (primele curse ale sezonului). Se dovedeste ca Barri este mai rapid decat german. In cursa totul revine la normal (Barri va avea probleme cu masina, sau va sta la pit mai mult,etc.). Dar ce nu faci pt. 10 mil.$ si un volan la Ferrari ?
    cam chinuiesti limba romana.
    sint curios cu se dovedeste ?? timpii is diferiti.
    de unde stii tu ca ala e mai rapid daca tu esti curios sa vezi desfasurarea evenimentelor ??
    inseamna ca, de fapt, stii de pe acum deznodamantul...............

    atunci nu ne mai plictisi si prezinta-ne clasamentul final.
    Schumi? the only one!

  15. #15
    incepator
    Join Date
    Nov 2003
    Posts
    37
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by oaspetele
    cam chinuiesti limba romana.
    sint curios cu se dovedeste ?? timpii is diferiti.
    de unde stii tu ca ala e mai rapid daca tu esti curios sa vezi desfasurarea evenimentelor ??
    inseamna ca, de fapt, stii de pe acum deznodamantul...............

    atunci nu ne mai plictisi si prezinta-ne clasamentul final.
    Scuze daca te-am suparat, Managere!

    Supozitiile mele cred ca se vor adeveri, nu le interpreta ca fiind venite de la un "guru". Daca urmaresti in sezonul trecut clasarea pe grila a pilotiilor Ferrari vei vedea ca scor a fost de 10-7 pentru neamt (1-5 in ultimele 6 curse). Eu am tras o concluzie pertinenta, daca tu nu esti de acord foarte bine.

    In rest OK, voi incerca sa nu mai "chinui" pe nimeni.

    Apropo de clasamentul sezonului 2004:
    1. RAIKKONEN
    2. RALF
    3. MICHAEL.
    GO,GO, COULTHARD!

  16. #16
    senior roxana's Avatar
    Join Date
    Jun 2003
    Location
    Timisoara
    Posts
    216
    Reputatie
    1
    despre villeneuve, de pe pagina lui oficiala:
    the man himself doesn't foresee a return to F1 in 2004 – and has no reason to believe that he could do in 2005 either.

    "Unless I can drive a top car I am not sure I would consider it," he said. "And if there are no opportunities for 2004 why should there be any in 2005? I would not rule it out but I am not working towards it."

    Jacques ruled out a return to US ovals but added that he would still consider competing at Le Mans or the ALMS.
    JV was linked with a move to Jaguar, with reports claiming that he was looking for sponsorship to clinch the deal. But JV has given short shrift to those claims and says that he would never contemplate paying for a drive.

    "That's nonsense. If it's the only reason I'm wanted somewhere, then no way," the 1997 World Champion told Autosport. "Why would I do that? I won't be a pay driver. If all they're looking for is a pay driver, it's already the wrong attitude. That means you're not wanted for what you can bring on the work side. They don't care. It's just a business. I'm not interested in it."

    "I will not prostitute myself. I never have and never will. I will not be on my knees just to drive in F1, to just be part of the paddock. If I'm wanted, it's because of my qualities."

    eu cred ca raikkonen ar putea castiga campionatul. si sper sa o faca.
    e interesant ce se va intampla la williams, acum cand toti stiu ca montoya va pleca in 2005

  17. #17
    incepator
    Join Date
    Nov 2003
    Posts
    37
    Reputatie
    1
    La Williams va fi un dezastru, vor avea cea mai buna masina dar atmosfera din echipa nu va fi prielnica pentru performanta.
    Raikkonen sa speram ca va pilota o masina competitiva cat mai apropiata de Ferrari si Williams si 100% titlul e al lui.
    GO,GO, COULTHARD!

  18. #18
    incepator
    Join Date
    Nov 2003
    Posts
    37
    Reputatie
    1
    S-a lansat noul Ferrari, arata putin modificat dar mai fiabil. Se poate mai fiabil? Luca di Montezemolo a pus ochii pe Kimi. Cred ca-si da seama cine va fi noul campion mondial in 2004.
    GO,GO, COULTHARD!

  19. #19
    Senior Member Ayrton's Avatar
    Join Date
    Dec 2002
    Location
    Bucuresti
    Posts
    5,899
    Reputatie
    1
    Eu cred ca mai fiabila masina Ferrari nu are cum fi, iar regulile din viitor, cu motor rezistent pentru un week-end intreg pana la cele cu un motor rezistent pana la 6 curse vor fi de partea echipei calutului. Insa aceasta e o arma cu 2 taisuri: nefiind suficient dezvoltata si cu inovatii putine, este posibil sa ajunga sa piarda pasul cu concurenta...

  20. 27th January 2004, 16:13
    Reason
    -

  21. #21
    incepator
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Ploiesti
    Posts
    20
    Reputatie
    1

    Thumbs up team

    Cate echipe si-au prezentat monopostul si alcatuirea echipei??? Stie cineva.




    Iar o sa vedem un Ferrari nou nout zburdand pe pista? Go go Shumy
    by wallabies

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •