Page 1 of 5 123 ... LastLast
Results 1 to 21 of 96

Thread: Cazul "Cristocea"!!!

  1. #1
    Banned ady51a's Avatar
    Join Date
    Apr 2005
    Posts
    4,198
    Reputatie
    0

    Cazul "Cristocea"!!!

    “Am fost prostit!”


    Cristocea a refuzat să-şi prelungească contractul cu “marinarii” şi a fost trimis la echipa a doua de conducerea clubului.

    Cu o zi īnaintea partidei cu Rapid, Vasilică Cristocea a fost scos din lot. Motivul oficial? Jucătorul a părăsit antrenamentul de joi seară. Mijlocaşul are, īnsă, o altă variantă.
    E Vasilică, cei din club spun că ai fost trimis la Farul II din cauza unor probleme disciplinare.
    e Nu este nimic adevărat, iar acest lucru poate fi confirmat şi de coechipierii mei. M-au scos din primă echipă fiindcă nu le-am permis să mă prostească.
    E Cum adică?
    e Am fost prostit de clubul Farul īn ultimii cinci ani. Din 2000, am un contract de “cacao”, īn valoare de 10.000 de dolari care creşte cu cāte 1.000 de dolari după fiecare sezon! A fost o bătaie de joc, dar mi-a ajuns. Sunt de şase ani la Farul, am 25 de ani, iar din banii cāştigaţi din fotbal nu am reuşit nici măcar să-mi cumpăr o casă.
    E Deci nu-ţi vei prelungi contractul?
    e Nu! Tocmai de aceea, am şi fost exclus din lotul primei echipe. De altfel, antrenorul Grigoraş mă avertizase īncă dinaintea meciului cu Steaua că, dacă nu mă duc la patronul Bosānceanu să semnez noul acord, o să fiu trimis la Farul II.

    Va ajunge la Dinamo!
    Contractul lui Cristocea cu Farul va expira la finele sezonului, după care mijlocaşul va lua drumul Bucureştiului, pentru a semna cu Dinamo. “Am mai multe oferte, dar recunosc că sunt īn tatonări cu cei de la Dinamo, iar dacă ne īnţelegem, va fi foarte bine”, ne-a declarat Cristocea, al cărui impresar este Victor Becali (foto). “Cu siguranţă Cristocea va pleca de la Farul! De doi ani el amānă, īncontinuu, prelungirea acordului, şi acum ne-a spus că vrea să plece. Sincer, nu mă interesează unde, fiindcă īn ultimul timp a făcut mai multe meciuri slabe”, ne-a spus Gheorghe Bosānceanu.

    ProSport!
    Attached Images Attached Images

  2. #2
    SOLO FARUL tchibos's Avatar
    Join Date
    Aug 2004
    Location
    Constanta
    Posts
    10,057
    Reputatie
    1
    eu sunt curios sa vad unde o sa ajunga, ca sa recunoastem nu e un super jucator, dar trebuia tinut la echipa pe care o cunostea destul de bine si pentru care de multe ori a facut diferenta pe tabela. Asa e -> cu cat esti mai bogat cu atat devii mai zgarcit si uiti sa recompensezi pe cei din jurul tau

    Prt Cristocea am o nota proasta ptr ca paraseste Farul si una foarte buna ca stie sa isi spuna cuvantul (bebelusul care nu plange nu ii da masa sa suga), iar Grigoras ar trebui sa isi vada de partea lui nu sa fie el cel ce modereaza contractele si alte astfel de lucruri (cred ca de asta e si relatia asta speciala intre el si Bosanceanu)

  3. #3
    Banned ady51a's Avatar
    Join Date
    Apr 2005
    Posts
    4,198
    Reputatie
    0
    Oricum Vasilica e decis sa plece si in fond este optiunea lui sa nu mai prelungeasca contractul.

  4. #4
    SOLO FARUL tchibos's Avatar
    Join Date
    Aug 2004
    Location
    Constanta
    Posts
    10,057
    Reputatie
    1
    da dar vezi ca se pune presiune asupra lui, la urma urmei de ce sa nu il bage pana nu i se termina contractul, pana acum a fost bun si acum gata nu mai e bun, eu cred ca e cel putin la fel de bun ca muti altii care dorm pe teren

  5. #5
    Banned ady51a's Avatar
    Join Date
    Apr 2005
    Posts
    4,198
    Reputatie
    0
    Pai asta-i situatia. S-a intamplat acum 2 saptamani si la case mai mari cu Vicenzo Iaquinta de la Udinese, care a stat pe tusa pana a semnat. Cristocea o sa stea pe tusa pana semneaza cu alta echipa. Sper ca nu la Dinamo. Mai bine afara din tara decat la Dinamo! O sa urmatorul prin Ucraina sau Rusia!

    Si contractul ala "de cacao" nu l-a semnat si el? Inainte de a-l semna nu a vazut ca-i "de cacao"? , de ce l-a mai semnat? ???

  6. #6
    SOLO FARUL tchibos's Avatar
    Join Date
    Aug 2004
    Location
    Constanta
    Posts
    10,057
    Reputatie
    1
    toti semneaza contracte de cacao ca asa-i la inceput dar in momentul in care prinzi experienta e normal sa creasca si pretentiile, asa a fost si cu Iaquinta...poti fi sigur ca in cazul lui au fost ceva modificari in contract de l-a semnat pana la urma. Stii ce ma doare cel mai tare (in fotbal si nu numai): cand cineva are sub nas o valoare si o pierde,; nu ar fi exclus sa ajunga la dinamo si acolo sa joace titular si sa intre iar in forma ca are cateva lucrui la care se pricepe pe teren si dupa aia sa vezi cum ne bagam si noi si bosanceanu unghia in gat ca nu i-a marit contractul

    ps: Iaquinta a stat doar doua meciuri parca, fiindca nu a semnat contractul

  7. #7
    Banned ady51a's Avatar
    Join Date
    Apr 2005
    Posts
    4,198
    Reputatie
    0
    Da, 2 in campionat si unul in Champions League.
    Da, dar sunt multi constanteni care nu vad in Cristocea chiar asa o mare valoare. O sa-l duca Dinu la Dinamo sa joaca volante cum ii place lui sa spuna!

  8. #8
    SOLO FARUL tchibos's Avatar
    Join Date
    Aug 2004
    Location
    Constanta
    Posts
    10,057
    Reputatie
    1
    ramane de vazut... nici eu nu cred ca e mare valoare asa cum nu cred de nici unul de la Farul ca e mare valoare, pe asta se si bazeaza campania de achizitie a lui Bosanceanu, ia la echipa oameni care nu sunt individualitati dar care se pot integra in echipa fara a emite mari pretentii. Mai bine ar baga Bossu mana mai adanc in buzunar daca tot vrea sa fie in lupta cu granzii

  9. #9
    SOLO FARUL C-ta Rechinul Ucigas's Avatar
    Join Date
    Sep 2004
    Location
    UK , England
    Posts
    1,633
    Reputatie
    1
    gata se duce la dinamo si o sa il vezi cum canta : PANA LA MOARTE SUNT CAINE PANA LA MOARTE !!! ((
    [SIZE="3"][COLOR="Blue"]CU FARUL PANA LA MOARTE !!![/COLOR][/SIZE]
    [SIZE="3"][COLOR="Lime"]HCM CONSTANTA CAMPIOANA ROMANIEI !!!![/COLOR][/SIZE]

  10. #10
    Farist FatFrumos's Avatar
    Join Date
    Apr 2003
    Location
    CT, US
    Posts
    919
    Reputatie
    1
    mare brinza va face la dinamo, o sa stea mai mult pe tusa.
    anti Dinamo, anti oier

  11. #11
    sport legend Klingon's Avatar
    Join Date
    Apr 2005
    Location
    Klingonia
    Posts
    1,645
    Reputatie
    1
    Dupa ce Oleg Blohin s-a retras din activitate, un coleg de-al sau de la Dinamo Kiev a spus ca "Oleg este unul dintre acei jucatori de care iti dai seama cat de importanti sunt pentru echipa ta numai cand lipsesc din teren."

    Ma tem sa nu fie si Cristocea in aceeasi categorie. Daca m-ar intreba cineva ce i-a lipsit Farului mai mult si mai mult in ultimele meciuri, as raspunde ca un numar 10. Asta fiind probabil si numarul cel mai greu de inlocuit intr-o echipa.

  12. #12
    Go Seahawks Seahawk's Avatar
    Join Date
    May 2004
    Posts
    2,415
    Reputatie
    1
    Pana la urma e "profesionist".Si trebuie sa-l intelegem chiar daca nu ne convine... Si voi toti aici de pe forum la randul vostru daca erati in locul lui, de ce sa nu recunoasteti ca procedati la fel. Daca el stie ca poate primi un contract mai bun in alta parte... e treaba lui si noi degeaba il judecam.

    Dar pe de alta parte nu cred ca Farul sta intr-un singur jucator. E foarte gresit daca ne gandim asa. Vasilica e bun, si-a fost bun pentru Farul...dar asta e. Nu am pierdut meciurile din cauza ca n-am avut un numar 10 pe teren...ci pt ca nu l-am avut nici pe Pascovici...nici pe Gurita. Vasilica singur nu face cine stie ce diferenta
    Never Die Easy

  13. #13
    SOLO FARUL tchibos's Avatar
    Join Date
    Aug 2004
    Location
    Constanta
    Posts
    10,057
    Reputatie
    1
    in sfarsit doi pe "gustul" meu... a nu se intelege gresit si pe mine ma streseaza situatia si poate il vad intr-o oarecare masura ca pe un "tradator" dar asta nu inseamna ca nu trebuie sa vad adevaratul vinovat in situatia asta, adica patronul

  14. #14
    sport legend Klingon's Avatar
    Join Date
    Apr 2005
    Location
    Klingonia
    Posts
    1,645
    Reputatie
    1
    Soimule, eu nu-l judec pe Cristocea ca vrea sa plece. E dreptul lui, chiar daca ar fi castigat 1 milion de dolari pe an la Farul.

    Si nici nu zic ca daca era el in teren bateam Steaua, National si Rapid. Zic ca, daca as fi putut sa astup gaurile din echipa Farul in aceste meciuri, as fi inceput cu numarul 10.

    Tchibos, de acord! Bosanceanu vrea prea multe de doi lei. Pai ala e salariu sa-l dai unui jucator care vrei sa te duca in UEFA? Poate ca acum 5 ani cand a semnat contractul Cristocea era un nimeni, dar intre timp lucrurile s-au schimbat. Faptul ca Andone a vrut sa-l ia cu el la Dinamo inca de cand a plecat inseamna ceva. Si faptul ca Margaritescu l-a scos din joc, evident intentionat, in minutul 5 din finala Cupei inseamna ceva. De obicei, numai jucatorii cheie ai adversarului sunt tratati asa.

    Parca si Ilyes de la Rapid este pe final de contract dar Lucescu n-are de gand sa-l treaca la Rapid II pentru asta. De fapt ce castiga Farul daca-l tine pe Cristocea afara pana la vara? Nimic. Spera sa-l convinga in felul asta sa semneze? Numai daca n-ar avea nici oferte si nici personalitate ar face asta. Dar Cristocea le are pe amandoua.

    Intr-adevar, nu este el in cea mai buna forma, dar nici nu se compara cu dezastrele din aparare. Ramane omul care poate da 2-3 pase de gol intr-un meci, exact ce ne lipseste noua.

    Grigoras a spus azi o istorie interesanta in ProSport: si el a plecat in 1992 de la Farul in Bulgaria pentru ca la Farul avea un salariu de 5000 de dolari iar la bulgari a obtinut de 6 ori mai mult. Apoi a ajuns la Levski, astia de joaca impotriva cainilor, unde iar si-a dublat salariul. Deci... poate ca au si jucatorii nostri ceva dreptate cand se dau accidentati in loc sa-si indoaie oasele pentru 2 lei.

  15. #15
    Farist FatFrumos's Avatar
    Join Date
    Apr 2003
    Location
    CT, US
    Posts
    919
    Reputatie
    1
    Corect din pacate Dinamo are prea multi jucatori sa poate prinda echipa o sa stea mai mult pe bara uiltate la Baltoi intra acum ceva dar sesonul trecut a stat pe bara.
    anti Dinamo, anti oier

  16. #16
    SOLO FARUL tchibos's Avatar
    Join Date
    Aug 2004
    Location
    Constanta
    Posts
    10,057
    Reputatie
    1
    Ce a vrut sa insemne gestul lu' Cristocea dupa gol?... ca le-a inchisis gura si ca de acum ar fi ai bine sa taca?... ok asta am inteles dar.. cui?

  17. #17
    Banned ady51a's Avatar
    Join Date
    Apr 2005
    Posts
    4,198
    Reputatie
    0
    Probabil ca asta!! Se putea referi la timisoreni tinand cont ca nu am prea avut ocazii pana atunci si a picat golul cand nu prea se astepta nimeni.

  18. #18
    Banned ady51a's Avatar
    Join Date
    Apr 2005
    Posts
    4,198
    Reputatie
    0
    Mai este asta un caz?
    O sa semneze Cristocea un nou contract cu Farul dupa plecarea lui Grigoras???

  19. #19
    Go Seahawks Seahawk's Avatar
    Join Date
    May 2004
    Posts
    2,415
    Reputatie
    1
    Eu nu cred. Sunt sigur ca Cristocea abia asteapta sa plece, si nu-l invinovatesc chiar deloc
    Never Die Easy

  20. #20
    sport legend Klingon's Avatar
    Join Date
    Apr 2005
    Location
    Klingonia
    Posts
    1,645
    Reputatie
    1
    Plecarea lui Grigoras nu inseamna mare lucru pentru Cristocea daca ramane cu un contract de vanzator de seminte. Se aude, Bos? (nu-i zic Boss ca si-o ia in cap)

  21. #21
    SOLO FARUL tchibos's Avatar
    Join Date
    Aug 2004
    Location
    Constanta
    Posts
    10,057
    Reputatie
    1


    eu cred ca depinde in mare masura si de cine vine la echipa ca daca vine unul sa antreneze si zice ca e om de baza Cristocea atunci Del Bosche mai scoate un ban din banca si il pune in contul lu' Cristocea

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •