Page 51 of 154 FirstFirst ... 41495051525361101151 ... LastLast
Results 1,051 to 1,071 of 3218

Thread: Offtopic

  1. #1051
    sport legend
    Join Date
    Jan 2007
    Posts
    1,862
    Reputatie
    1
    1.Sa zicem ca receiverul se afla in end zone,undeva spre marginea lui,qb il vede si-i paseaza insa o face un pic cam tare.Receiverul sare dupa minge,o prinde in aer(are controlul ei)in end zone dar din virtutea inertiei iese afara din terenul de joc fara sa apuce sa puna ambele picioare sau un cot sau un genunchi(nici un aparator nu are vreo treaba cu el).Sa inteleg ca in cazul asta nu avem td?
    2.Aceeasi faza,numai ca de data asta un aparator il scoate(impinge )afara din end zone pe receiver nedandu-i sansa sa atinga pamantul.Aici s-ar acorda un td pe motiv de forced-out?Deci nu prea ai cum sa te aperi la receiverul advers(decat sa incerci sa-i incerceptezi mingea fara sa faci pass interference)...

  2. #1052
    sport legend
    Join Date
    Jan 2007
    Posts
    1,862
    Reputatie
    1
    Sau in cazul 2,receiverul a prins mingea in aer dar nu are controlul ei si este scos in afara terenului de un aparator.Aici se da forced-out?

  3. #1053
    sport legend
    Join Date
    Jan 2007
    Posts
    1,862
    Reputatie
    1
    Da,stiu de ratio,insa la putin timp dupa ce tu incepi sa downloadezi un torrent, incepi sa-l si uploadezi(acelasi fisier) pentru alti.Nu trebuie sa astepti ca dupa terminarea completa a downloadului sa inceapa uploadarea.Adica daca tu tragi ceva in 2 ore,aproximativ tot 2 ore e uploadul pe care-l faci tu(la partile fisierului pe care deja le-ai luat).

  4. #1054
    tigrul furibund little_earl's Avatar
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    2,164
    Reputatie
    1
    1. nu e TD
    2. nici asa nu e, ca sa fie force out trebuie ca receiverul sa atinga cu un picior terenul; pai daca n-are controlul mingii nu se da td indiferent de circumstante

    iar la force-out, receiverul trebuie sa pastreze controlul mingii pana cand cade si atinge pamantul in afara terenului, daca avea controlul si un picior in bounds in momentul in care a fost impins in afara, dar o scapa pana sa atinga pamantul e pasa incompleta
    Last edited by little_earl; 8th December 2007 at 12:10.
    2/3 of the Earth is covered by water...The other 1/3 is covered by Ed Reed

  5. #1055
    sport legend
    Join Date
    Jan 2007
    Posts
    1,862
    Reputatie
    1
    Aha,deci macar un picior e minimul pentru un td.Daca aparatorul il impinge afara si receiverul nu a apucat sa puna un picior pe pamant atunci nu e td.(nu se da forced-out).Deci nici macar cand receiverul prinde mingea in end-zone(are controlul ei) dar cand atinge pamantul(din interiorul terenului de tinta) o scapa,nu e td?Esentiale sunt controlul mingii si atingerea pamantului cu cel putin un picior(pt.forced-out) sa inteleg?

  6. #1056
    tigrul furibund little_earl's Avatar
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    2,164
    Reputatie
    1
    daca are ambele picioare in teren si controlul mingii se da TD pe loc
    daca are un picior in teren e pasa incompleta
    daca are un picior in teren si controlul mingii si e impins afara e TD daca pastreaza controlul si dupa ce a cazut

    pt a se da force out trebuie ca WR-ul sa aiba controlul mingii, sa puna un picior in teren, sa fie impins in afara inainte sa apuce sa-l puna si pe al doilea si sa pastreze posesia si cand cade jos
    2/3 of the Earth is covered by water...The other 1/3 is covered by Ed Reed

  7. #1057
    sport legend
    Join Date
    Jan 2007
    Posts
    1,862
    Reputatie
    1
    Posesia si controlul...Ca poti sa ai posesia mingii dar sa nu o controlezi...
    Poti prinde si controla mingea in saritura dar daca cand atingi pamantul nu ai controlul ei nu e td...

  8. #1058
    tigrul furibund little_earl's Avatar
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    2,164
    Reputatie
    1
    nu, daca balbai mingea nu se cheama ca ai posesia

    uite rezumatul patriots-colts la minutul 3:52 pasa brady pt stallworth si se da force out http://www.nfl.com/gamecenter?game_i...2007&week=REG9
    Last edited by little_earl; 8th December 2007 at 13:12.
    2/3 of the Earth is covered by water...The other 1/3 is covered by Ed Reed

  9. #1059
    Go Seahawks Seahawk's Avatar
    Join Date
    May 2004
    Posts
    2,415
    Reputatie
    1
    Force-out: "A pass is completed or intercepted, or a loose ball recovered, if the player inbounds would have landed inbounds with both feet but is carried or pushed out-of-bounds while in possession of the ball in the air or before the second foot touches the ball inbounds by an opponent. The player must maintain possession of the ball when he lands out-of-bounds."

    Mie mi se pare o regula foarte interesanta, pentru ca asa avem parte de play-uri superbe in atac. Insa in ultimii ani din ce in ce mai multi antrenori au inceput sa se planga de aceasta regula ca fiind una prea "obiectiva". Cu alte cuvinte vor sa avantajeze apararea, si sa mai scoata din calcul inca o eventuala greseala "umana" de apreciere a regulamentului.

    Ma intreb unde s-ar ajunge daca s-ar intampla asa si in fotbalul european?
    Never Die Easy

  10. #1060
    sport legend
    Join Date
    Jan 2007
    Posts
    1,862
    Reputatie
    1
    Nu cred ca posesia mingii=controlul mingii...Dupa mine nu inseamna acelasi lucru.Si atunci cand o balbai,tot in posesia ta e,numai ca nu o controlezi...Adica chiar daca o balbai tot in sfera corpului tau e...Poti sa zici ca am mingea dar nu o controlez...Altfel cum spui:am mingea dar nu o posed?

  11. #1061
    tigrul furibund little_earl's Avatar
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    2,164
    Reputatie
    1
    asta e dupa tine, eu vorbesc de cum e in NFL ... la o receptie discutabila comentatorul va zice intotdeauna inainte sa vada reluarea "did he have posession?"
    2/3 of the Earth is covered by water...The other 1/3 is covered by Ed Reed

  12. #1062
    h8rz gonna h8 Zabriskie's Avatar
    Join Date
    May 2006
    Location
    Haterville
    Posts
    4,246
    Reputatie
    1
    Sifo, cred ca explicatiile au fost destul de clare, vezi ca regulamentul se gaseste usor pe internet, incearca .

  13. #1063
    TruBlu dumboss_yo's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Bucharest, RO
    Posts
    3,923
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by dumboss_yo View Post
    cred ca glumesti ... La pasele receptionate in EndZone: Receiver-ul trebuie sa aiba controlul asupra mingii si sa calce cu ambele picioare in EndZOne sau cu orice alta parte de la genunchi in sus (un genunchi sau fundul = 2 picioare) pentru a se acorda TD ... desigur, exista asa zisele cazuri de Forced-Out, in care arbitrii sesizeaza ca receiver-ul ar fi putut ateriza cu ambele picioare in EndZone insa a fost impins in afara terenului de un aparator --> si in aceste situatii se acorda TouchDown.
    de asemenea, daca face un Catch din plonjon sa zicem, are controlul in aer, dar dupa impactul cu solul nu mentine controlul, se acorda pasa incompleta ...
    La alergarea cu mingea spre EndZone (RUN sau pasa receptionata urmata de cursa spre "terenul de tinta"): Trebuie ca varful mingii sa patrunda in spatiul aerian al EndZone-ului (bineinteles cu control asupra ei).
    P.S. Sper ca m-am facut inteles !
    eu am crezut ca am cuprins totul si am fost destul de explicit ... nu stiu de ce a fost nevoie de 10 POST-uri pentru a se lamuri situatia (asta daca s-a lamurit inca...am indoieli).
    [SIZE="3"][COLOR="Blue"][SIZE="2"]Indiana pride,/We believe in [B]BLUE[/B],/Make it personal,/We're going to the SuperBowl[/SIZE][B] ![/B][/COLOR][/SIZE]

  14. #1064
    sport legend
    Join Date
    Jan 2007
    Posts
    1,862
    Reputatie
    1
    "before the second foot touches the ball inbounds by an opponent" Nu inteleg cum vine asta?Si din ce scrie acolo,nu trebuie sa ai macar un picior pe pamant.Se poate da forced-out si daca arbitrul considera ca jucatorul ar fi putut ateriza pe pamant(in interiorul spatiului de tinta) cu ambele picioare,chiar daca in momentul receptiei mingii,el nu are nici un picior pe pamant.Binenteles cu pastrarea controlului mingii dupa ce a atins pamantul....Si mie mi se pare o regula complicata si extrem de subiectiva...Mie imi place in sport ca lucrurile sa fie cat mai clare si interventia arbitrilor sa fie cat mai mica.Sa nu poata influenta subiectiv desfasurarea meciurilor.Si de ce comparatia cu fotbalul?Golurile in fotbal sunt destul de clare(probleme ar fi la capacitatea arbitrilor sa decida daca mingea a trecut sau nu linia portii) si nu prea lasa loc la interpretari.

  15. #1065
    tigrul furibund little_earl's Avatar
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    2,164
    Reputatie
    1
    "A pass is completed or intercepted if the player inbounds would have landed inbounds with both feet but is carried or pushed out-of-bounds while in possession of the ball in the air or before the second foot touches the ball inbounds by an opponent. The player must maintain possession of the ball when he lands out-of-bounds."
    2/3 of the Earth is covered by water...The other 1/3 is covered by Ed Reed

  16. #1066
    Go Seahawks Seahawk's Avatar
    Join Date
    May 2004
    Posts
    2,415
    Reputatie
    1
    Lasa golurile, ca pana si la goluri gresesc. Dar ma refer la offside-uri, la faulturi si la "arhi"-cunoscuta expresie "maniera de arbitraj". Dar alta e situatia aici... daca s-ar instala un sistem asa ca si in NFL in fotbal Uefa si Fifa n-ar mai putea face anumite jocuri de culise, si de asta se tot evita eliminarea anumitor greseli care ar putea fii corectate de sistemele computerizate si se merge pe mana arbitrilor in continuare...
    Never Die Easy

  17. #1067
    sport legend
    Join Date
    Jan 2007
    Posts
    1,862
    Reputatie
    1
    Dar nu inteleg ca va ofuscati asa?Daca nu va face placere nu-mi raspundeti....Am intrebat nu am dat cu parul...Asta pt. ca nu mi se par destul de clare(fazele),pt. mine care nu am asa experienta...

  18. #1068
    Go Seahawks Seahawk's Avatar
    Join Date
    May 2004
    Posts
    2,415
    Reputatie
    1
    Sifodias, stai linistit ca nu ai ofensat pe nimeni. Intr-adevar sunt unele situatii destul de complicate legate de regulamentul NFL-ului. Tu ai intrebat, iar noi ti-am raspuns pe masura cunostintelor noastre. Speram ca ai inteles... si da poate ca unii au fost putin frustrati de faptul ca nu i-ai inteles din prima, insa cum am mai spus-o ... e greu cu regulamentul NFL-ului cu toate interpretarile regulilor..sunt complicate. Greu si de explicat si de inteles uneori...
    Never Die Easy

  19. #1069
    sport legend
    Join Date
    Jan 2007
    Posts
    1,862
    Reputatie
    1
    Se inceaca si in fotbal cate ceva:vor sa introduca cipuri in minge care sa semnalizeze cand aceasta a trecut linia portii.Ce sistem sa introduca in fotbal?Vrei sa opreasca meciul pt. a se uita la monitoare din 5 in 5 secunde?Nu prea au cum sa elimine factorul uman din arbitraj...

  20. #1070
    Go Seahawks Seahawk's Avatar
    Join Date
    May 2004
    Posts
    2,415
    Reputatie
    1
    Nu sa opreasca meciul, nici vorba...insa daca ar vrea ar putea, crede-ma.

    Si dau un singur exemplu, legat de offside-uri...de ce sa nu se scoata pur si simplu arbitrii asistenti... si sa se puna 2 camere...2 sisteme pe fiecare parte care sa-l aduca la cunostinta pe central cand este sau nu off-side... ar fii mult mai usor
    Never Die Easy

  21. #1071
    sport legend
    Join Date
    Jan 2007
    Posts
    1,862
    Reputatie
    1
    Si mie mi-ar placea dar gandeste-te ca nu-i asa usor...Sunt cazuri cand un jucator aflat in offside primeste o minge dar nu vrea sa joace faza si mingea e urmarita de un coechipier care nu se afla in offside.Camerele ar semnaliza offside...Sau cand am avea de-a face cu offside reactivat...Si in plus asistentii semnalizeaza centralului orice infractiune petrecuta pe marginile terenului.Infractiuni pe care centralul s-ar putea sa nu le vada...

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •