View Poll Results: Care credeti ca va fi campiona Diviziei A de baschet masculin in sezonul 2002-2003?

Voters
72. You may not vote on this poll
  • Venus

    3 4.17%
  • Dinamo

    12 16.67%
  • Rapid

    57 79.17%
Page 1 of 4 123 ... LastLast
Results 1 to 21 of 70

Thread: Campionatul românesc de baschet

  1. #1
    sport legend rasheedkpenny's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Location
    Bucuresti(L-V)/Brasov(SD)
    Posts
    3,313
    Reputatie
    1

    Campionatul românesc de baschet

    Ei bine avem si noi un campionat, bun, rau dar exista! Ar putea fi cu mult mai bun daca ar exista mai multi spectatori, macar un sfert cat la fotbal. Atunci cu siguranta ca ar creste si spectacolul. Si totusi... spectacol mai exista, dar la meciuri de genul Dinamo-WestPetrom, Dinamo-Rompetrol, WestPetrom-Rompetrol... si ar mai fi si altele!

    Cine credeti ca va fi campioana in acest sezon? Trei echipe par a se lupta pentru a fi campioane, cele 3 echipe mentionate mai sus!

    Rompetrol 11meciuri castigate - 0pierdute
    Dinamo 10meciuri castigate - 0pierdute
    WestPetrom 9meciuri castigate - 1pierdut (acasa la Dinamo)

    pe 7 si 14 decembrie se desfasoara ultimele meciuri din tur, in fiecare etapa fiind 2 super-meciuri; pe 7.12 Rompetrol - Dinamo iar pe 14.12 WestPetrom - Rompetrol... poate o sa le vedem si la TV!

  2. #2
    spirit libertin Gabriel's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Location
    Bucuresti
    Posts
    2,731
    Reputatie
    1
    Eu ,desi sunt un fanatic al NBA-ului nu stiu nimic despre campionatul nostru de basket. Nu imi place si nici nu ma uit. Ce sa vad ? Niste jucatori greoi si niste sali sumbre si sobolanii ?
    One of these days I'm going to cut you into little pieces.

  3. #3
    sport legend rasheedkpenny's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Location
    Bucuresti(L-V)/Brasov(SD)
    Posts
    3,313
    Reputatie
    1
    ok... uite o noutate!

    Meciul Dinamo - Arad a fost transmis in direct la TV!

    La echipa din Arad evolueaza 3 jucatori de culoare, doi de vreo 2 m si unul de 1,85m, toti cu super-detente si super-rapizi!

    Per total campionatul e unul slab, dar si lipsa spectatorilor poate fi o cauza la fel si lipsa banilor!

  4. #4
    sport legend rasheedkpenny's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Location
    Bucuresti(L-V)/Brasov(SD)
    Posts
    3,313
    Reputatie
    1
    Etapa a XII-a Campionatul National de Baschet

    SAIFCAR Alexandria - CSU ASESOFT Ploiesti 86- 79
    BCM Pitesti - WEST PETROM Arad 56- 77
    ROMPETROL Bucuresti - DINAMO ERBASU Bucuresti 90- 93
    CSU Sibiu - RAPID ISOVER Bucuresti 113- 66
    POLICARBOCHIM Cluj Napoca - CIMENTUL Fieni 103- 71
    PETROM ELBA Timisoara - MURESUL Tg. Mures 95- 89
    ROMRADIATOARE Brasov - POLITEHNICA Iasi 114- 89

    Clasament | * - un meci mai putin jucat

    1 DINAMO ERBASU Bucuresti 24
    2 Rompetrol Bucuresti 23
    3 WEST PETROM Arad 23
    4 POLICARBOCHIM Cluj Napoca 19
    5 PETROM ELBA Timisoara 19
    6 CSU Sibiu* 18
    7 CSU ASESOFT Ploiesti 18
    8 BCM PITESTI* 17
    9 ROMRADIATOARE Brasov 17
    10 BC Mures Tg Mures 15
    11 SAIFCAR Alexandria* 15
    12 CIMENTUL Fieni* 13
    13 POLITEHNICA Iasi 13
    14 RAPID ISOVER 12

  5. #5
    Balkman for ROY rady's Avatar
    Join Date
    Dec 2002
    Posts
    128
    Reputatie
    1
    Bc Mures... o echipa de vis...
    daca ati vedea ce joc super are acasa..
    singura problema e lipsa banilor! de luni de zile , jucatorii joaca fara salar, si totusi asta nu-i impiedica sa joace cu daruire
    daca se va transmite vre-odata un meci la tv, merita sa-l vedeti!!
    [B]BCMURES.RO[/B]

  6. #6
    sport legend rasheedkpenny's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Location
    Bucuresti(L-V)/Brasov(SD)
    Posts
    3,313
    Reputatie
    1
    Si Bv. are o echipa destul de talentata, pacat ca au doar distractie in cap!
    Daca ar lasa-o mai moale cu distractiile probabil ar fi in mod constant intre primele 8. Apoi ar mai fi arbitrii care de fiecare data "trag" pentru echipele mari...
    Cred ca echipa din Brasov are cea mai mica medie de varsta din divizia A.
    Sa vedem ce o sa faca pana la sf. sezonului!

  7. #7
    ardelean eddy_jozsa's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Location
    Sibiu, Romania
    Posts
    996
    Reputatie
    1
    Si Sibiul are o echipa de vis. Si spectatori, si galerie, si o sala super-frumoasa.
    Chiar sambata a învins pe West Petrom Arad, cu 73-72, si pot sa va spun ca a fost un super-meci într-o super-atmosfera... sper sa ramana asa pe veci

  8. #8
    Senior Member Ayrton's Avatar
    Join Date
    Dec 2002
    Location
    Bucuresti
    Posts
    5,899
    Reputatie
    1
    Sibiu si BC Mures - "echipe de vis" ?!? Hai ca suna bine, nu? Dar care e Dream Team I si care Dream Team II?
    Sunt echipe submediocre, nu de vis!!! Daca asa de vis, de ce nu joaca prin Cupele Europene? Singura echipa din Romania care este bunicica in acest moment este West Petrom Arad, si asta o dovedeste patrunderea in Final Four-ul cupei in care joaca (apropo, bafta! si sper sa castige!).

    In ceea ce priveste campionatul intern, batalia decisiva se va da intre Dinamo si Arad, Rompetrol neavand decat rolul arbitrului prin meciurile indirecte. In clasament Dinamo are 2 puncte mai mult decat Arad si Rompetrol, fiind neinvinsa.

  9. #9
    sport legend rasheedkpenny's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Location
    Bucuresti(L-V)/Brasov(SD)
    Posts
    3,313
    Reputatie
    1
    Dinamo are cea mai buna echipa din campionat... cel putin asa arata rezultatele! Sper sa isi pastreze lotul(desi sunt zvonuri despre plecarea lui Carutasu) si sa "iasa" si ei in Europa.

    In rest... a inceput returul camp. de baschet!

  10. #10
    Balkman for ROY rady's Avatar
    Join Date
    Dec 2002
    Posts
    128
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by ayrton
    Sunt echipe submediocre, nu de vis!!! Daca asa de vis, de ce nu joaca prin Cupele Europene?
    am crezut ca ai remarcat gluma mea
    nu joaca in CE din cauza lipsei banilor
    oricum , pacat ca nu ati vazut un meci de-al lor de acasa
    imi amintesc in sezonul 97-98 sau 98-99 nush sigur anul in care au promovat de au terminat playofful pe locul 4 era o atmosfera in polivalenta ca trebuia sa-i strig in ureche la ala de langa mine ca sa ma auda
    la un meci cu dinamo a trebuit sa stau pe scari ca n-am gasit locuri libere, si totusi sala are vre-o 5000 de locuri...
    [B]BCMURES.RO[/B]

  11. #11
    sport legend rasheedkpenny's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Location
    Bucuresti(L-V)/Brasov(SD)
    Posts
    3,313
    Reputatie
    1
    Sambata asta(22.02), am vost la meciul CSU Romradiatoare Brasov vs. West Petrom Arad. Trebuie mentionat faptul ca echipa din Arad are in componenta 3 americani, dintre care 2 sunt negrii - cu alte cuvinte AU DETENTA de rup locul! Cel despre care vreau sa va vorbesc este conducatorul de joc Clark Wayne(no.14), unul dintre cei 2 negrii.
    Inca de la incalzire toti spectatorii din sala au observat abilitatea formidabila a acestui jucator de a sari si bineinteles de a da dunk-uri.
    Desi nu a avut un joc prea spectaculos pe parcursul intregii partide - poate si datorita faulturilor indoielnice care i-au fost fluierate - acest jucator s-a remarcat prin cateva dunk-uri de senzatie, ultimul dintre ele fiind cel mai spectaculos dunk vazut de mine pana acum! Dunk-ul de care va povestesc a fost un "traffic-dunk", pentru cei neinitiati, pe o patrundere printre alti jucatori! In afara de faptul ca a sarit foarte sus a sarit si destul de departe, de la linia punctata din interiorul spatiului de 3 secunde. Sunt constient de faptul ca descrierea mea nu poate decat sa va faca o idee vaga despre spectaculosul slam-dunk pe care l-am vazut. Asta este... one image is like a 1000 words.

  12. #12
    sport legend rasheedkpenny's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Location
    Bucuresti(L-V)/Brasov(SD)
    Posts
    3,313
    Reputatie
    1
    Nu am vazut echipa Pitestiului la Brasov dar am inteles ca are o echipa destul de buna! Au un jucator, numarul 6 daca nu ma insel care joaca altceva decat restul echipei, in sensul bun! Si antrenorul Ziguli am inteles ca face o treaba buna! De urmarit aceasta echipa!

    Se pare ca incet-incet "polul" baschetului romanesc se va muta de la Arad la Bucuresti, si datorita celor 2 echipe Dinamo si Rompetrol.

  13. #13
    Senior Member Ayrton's Avatar
    Join Date
    Dec 2002
    Location
    Bucuresti
    Posts
    5,899
    Reputatie
    1
    Din pacate, se pare ca se destrama echipa Aradului, asta dupa arestarea lui Dan Boric, presedintele clubului dar si al sucursalei PETROM Arad (cea ce sponsoriza echipa de baschet WestPetrom), pentru fraude de sute de miliarde de lei... Deja Catalin Burlacu si-a depus memoriu pentru a deveni jucator liber, iar americanii se pregatesc de plecare...

    Deci Rompetrol se anunta contracandidata la titlu pentru Dinamo, asta daca nu se descopera ca si ei invart bani furati, ca au denumirea tot legata de petrol...

  14. #14
    Guest

    aradul e paaaa

    Intr-adevar West Petrom-ul nu prea mai are sanse anu asta. Petrom-ul e prea preocupat sa-si rezolve scandalul, iar baschetul o sa treaca pe planul doi. Din ce-am auzit, americanii deja si-au facut bagajul. Jocurile se pare ca sunt facute pentru Dinamo anul asta. Rompetrolul, desi are un lot bun, are momente cand isi pierde concentrarea, iar asta intr-un meci direct cu Dinamo poate sa ii fie fatal.

  15. #15
    sport legend mishu's Avatar
    Join Date
    Mar 2003
    Location
    Central Europe
    Posts
    1,429
    Reputatie
    1
    nba, nba... ajunge atata nba... ce noi n-avem baschet la noi aci... eee
    uite ca aradul și-a revenit... poate sa ajunga și de pe locul 2 în play-off... wayne ăla de care v-a povestit rasheed e într-adevăr senzațional... l-am vazut și eu... nu prea are alte calități... da când vine vorba de sărit... pa și la revedere... are un slam care l-a reușit la un antrenament al aradului... și-a aruncat mingea cu pământul... și când a ajuns deasupra inelului, a prins-o între coate și haț cu ea de sus... am auzit că ar fi trecut și prin globetrotters puțin... e de văzut omu... iar aradu e de departe cea mai spectaculoasă echipă de la noi... înscriu cel puțin 25-30 de puncte din slamuri... pe lângă americanii aia mai au și săritori autohtoni... lăpuște, care la 1.94 sare super bine... burlacu, rareș apostol...
    bine e adevărat că în afară de dinamo și rompetrol nu prea au cu cine juca...
    și uite că aradul a ajuns și în cupele europene... o să joace final four la o cupă europeană... un fel de cupa uefa, dacă nu mai slabă... dar pentru puterea noastră financiară e o realizare
    Dacă o să avem la anu încă vreo câteva echipe tari pe lângă astea trei... timișoara, sibiu, cluj poate tg mureș sau ploiești ar fi o treabă...
    "Unii oameni vor. Altii isi doresc. [B]Altii fac.[/B]" - Michael Jordan

  16. #16
    sport legend rasheedkpenny's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Location
    Bucuresti(L-V)/Brasov(SD)
    Posts
    3,313
    Reputatie
    1
    Cand a venit Arad-ul la Brasov, Wayne avea niste Nike Limitless in picioare care aratau cam asa

    http://niketown.nike.com/img/prod/30..._001_CAT-1.JPG

    Faine ghete, sunt exact ca ale mele( ), dar din pacate asemanarea dintre mine si Wayne se opreste aici... din pacate!

  17. #17
    senior Baccardi's Avatar
    Join Date
    Feb 2003
    Location
    NYC
    Posts
    200
    Reputatie
    1
    daca suntetzi vreunu din buc, si suntetzi la curent poate imi spunetzi si mie cina a luat cupa Sprite (licee) anu trecut, parca in octombrie s-a jucat.
    Tot Spiru??? sau poate s-au mai schimbat lucrurile, am pierdut contactu de vreo 3 ani cu NCAA Romanesc ( asa zicea fostu meu antrenor de la CSS 6, ca baschetu din liceu in Romania se poate compara cu NCAA, probabil asa cum campionatu national mai are un pic si depaseste NBA-ul in audientza
    Going arround the world!!!! Asia, Europe and America are down, Africa and Australia are left.

  18. #18
    sport legend mishu's Avatar
    Join Date
    Mar 2003
    Location
    Central Europe
    Posts
    1,429
    Reputatie
    1
    Fostul tău antrenor e cumva Fane Ionescu?... Dacă da da atunci e de înțeles afirmația... sau poate o spunea ca să vă încurajeze...
    Omu a scos și el doi jucători care au ieșit cât de cât din anonimat (Helcioiu de la Rompetrol, fost la Dinamo și Popescu care a ajuns prin State la un junior college și acum joacă în Germania la Ludwisburg (nu știu dacă e scrierea corectă) - dar în rest...

    la licee... tot spiru... ei de vreo câțiva ani fac un fel de dream team... și nu ratează nimic...

    problema e că la spiru ăia din echipa liceului nu mai au treaba cu notele, cu bacu, cu școala în general... în state, din câte știu eu te mai pun să și înveți, că altfel nu te lasă să joci (dacă e adevărat sau e doar imaginea mea despre colegii... îi rog pe baccardi sau pe azur să opineze)...

    oricum ceea ce ar trebui să fie NCAA la noi, adică campionatul studențesc... e o varză... Facultatea de Sport (ANEF) câștigă de obicei în București... și se bate cu Clujul sau cu Timișoara pentru titlul național... Faza e că la unele facultăți sunt jucători de divizia A, unii peste 30 de ani... ca la noi la nimeni...
    "Unii oameni vor. Altii isi doresc. [B]Altii fac.[/B]" - Michael Jordan

  19. #19
    sport legend Azur89's Avatar
    Join Date
    Dec 2002
    Posts
    652
    Reputatie
    1
    Nu ma pot exprima la nivel inalt, dar pot sa o fac la IONA, unde baschetbalistii sint pusi sa vina la scoala, atunci cind se poate.... Dar de putut se poate cam 15-20 de zile pe semestru, adica cam o luna pe an scolar...Si asta la o scoala care a reusit o calificare in turneul final acum 3 ani, dar nu e forta in NCAA.... Poti sa iti inchipui insa ce se intimpla la un Duke, sau Carolina, Georgetown, Villanova, acolo unde scoala investeste sute de mii de dolari pe an ptr. salariul antrenorului...
    Smile, its good for you!

  20. #20
    senior Baccardi's Avatar
    Join Date
    Feb 2003
    Location
    NYC
    Posts
    200
    Reputatie
    1
    In NCAA jucatorii trebuie sa treaca colegiul deci sa aiba cel putin 2.00 GPA un fel de 5 la noi, probabil ca la nivel inalt se aranjeaza sau daca nu se aranjeaza e normal sa se dea nota de trecere mai ales dc echipa de baschet e implicata in jocuri importante. Oricum NCAA-ul aduce foarte multi bani universitatilor( publicitate, audienta televizari) asa ca e normal sa aduci un antrenor bun pe multi bani
    Apropos cica s-ar vehicula ca Larry Brown ar veni antrenor la North Carolina , dar sunt slabe sansele din moment ce el e antrenor olimpic al USA la anu si nu poti fi antrenor olimpic daca nu antrenezi in NBA.
    Going arround the world!!!! Asia, Europe and America are down, Africa and Australia are left.

  21. #21
    Senior Member Ayrton's Avatar
    Join Date
    Dec 2002
    Location
    Bucuresti
    Posts
    5,899
    Reputatie
    1
    In ultima etapa a campionatului intern, Rompetrol a zdrobit WestPetrom-ul la 22 de puncte, iar un jucator anonim de la bucuresteni (Lupusavei) a reusit incredibila performanta de a marca 10 cosuri de 3 puncte!

    In clasament,
    1.Dinamo
    2.Rompetrol
    3.Arad
    restul nu conteaza, nu au nici o sansa la titlu!

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •