Results 1 to 18 of 18

Thread: Trivia

  1. #1
    sport legend sorinl's Avatar
    Join Date
    May 2003
    Posts
    368
    Reputatie
    1

    Question Trivia

    ca sa mai inviorez forumul,ma gandesc la un concurs cu intrebari din istoria echipei-fara premii,doar de amorul artei.sant asteptati si suporterii altor echipe,daca doresc.
    imi permit sa incep eu:
    care e fotbalistul lansat la ceahlaul,care a evoluat in cupele europene trei sezoane consecutiv ,in fiecare sezon pentru alta echipa.
    maine ,daca nimeni nu raspunde dau si primul "colac de salvare"

  2. #2
    sport legend
    Join Date
    Oct 2005
    Posts
    3,653
    Reputatie
    1
    Simion Mironas a jucat pentru Gloria Bistrita in 1994, Dinamo Bucuresti 1995, Rapid Bucuresti 1996 si a trecut in tineretea sa si pe la Ceahlaul.

  3. #3
    sport legend
    Join Date
    Oct 2005
    Posts
    3,653
    Reputatie
    1
    Care este echipa maghiara care a iesit campioana cu cea mai mare diferenta de puncte fata de a doua clasata ? Care a fost golgeterul echipei in acel sezon ?

  4. #4
    sport legend sorinl's Avatar
    Join Date
    May 2003
    Posts
    368
    Reputatie
    1

    Thumbs up

    romeo-prompt si exact ca intotdeauna.
    mironas a debutat la ceahlaul in 1982 ,fiind promovat de la centrul de juniori olimpia.dupa 2 sezoane a trecut la csm suceava,cu care a debutat in a in 1988,apoi la fc arges,si in prezent e antrenor la centrul de juniori in bistrita...
    in schimb,cu intrebarea ta m-ai incuiat...cred ca honved prin anii 80 a terminat la 10 puncte de a doua...si apoi i-a scos steaua in cce
    detari?

  5. #5
    sport legend sorinl's Avatar
    Join Date
    May 2003
    Posts
    368
    Reputatie
    1

    Question

    revin cu a doua intrebare legata de ceahlaul.
    care a fost primul jucator lansat de ceahlaul care a jucat in echipa nationala?

  6. #6
    sport legend sorinl's Avatar
    Join Date
    May 2003
    Posts
    368
    Reputatie
    1

    Exclamation

    primul colac de salvare: respectivul jucator a debutat la ceahlaul in sezonul cand aceasta echipa a retrogradat in divizia c

  7. #7
    sport legend sorinl's Avatar
    Join Date
    May 2003
    Posts
    368
    Reputatie
    1

    Thumbs up

    al doilea colac:nationala nu a castigat niciodata cu el in teren...

  8. #8
    sport legend sorinl's Avatar
    Join Date
    May 2003
    Posts
    368
    Reputatie
    1

    Lightbulb

    ultimul colac de salvare:
    jucatorul respectiv nu a jucat nici un meci in nationala de la inceput,intrand de fiece data pe parcurs.

  9. #9
    sport legend sorinl's Avatar
    Join Date
    May 2003
    Posts
    368
    Reputatie
    1

    Unhappy

    am impresia ca pe forumul asta eu centrez,eu dau cu capul...
    raspunsul corect e vasile soiman,venit in 1978 de la danubiana roman.
    a evoluat in sezonul 1978-1979 ca titular,junior fiind,pe postul de extrema dreapta.
    din vara lui 1979 a trecut la sc bacau,unde a jucat 11 sezoane.
    a debutat la nationala pe 9/9/1981 in meciul pierdut acasa de nationala antrenata de regretatul valentin stanescu in fata bulgariei.
    soiman s-a reintors la piatra in 1990,cand a mai evoluat 2 sezoane dar ca fundas dreapta.

  10. #10
    sport legend sorinl's Avatar
    Join Date
    May 2003
    Posts
    368
    Reputatie
    1

    Question

    lansez si intrebarea a treia,poate cu asta am mai mult succes:
    de-a lungul anilor la piatra au antrenat numerosi antrenori care au avut cariere
    glorioase si ca jucatori,unii dintre ei imbracand si tricoul nationalei.
    puteti numi 3 antrenori ai ceahlaului care au imbracat tricoul primei reprezentative nationale ca jucatori?

  11. #11
    sport legend
    Join Date
    Oct 2005
    Posts
    3,653
    Reputatie
    1
    Sorine, ia pune tu cadou 100 dolari si vezi câti se vor grabi sa raspunda, ca tu ii castigi in 10 ore de munca si noi in 100. Nu m-am uitat vreo 3 zile pe site si vad ca ai scris singur. Daca-mi rasfoiam fisele, poate-l gaseam pe Soiman, dar te asigur ca nu-l am in memoria personala.
    Unde vrei sa-ti caut eu 3 antrenori care au jucat in nationala pe cand nu erau la Piatra ? Nicolae Manea a jucat si el un meci cand altii erau in concediu, Marius Lacatus a trecut si el pe la Piatra, dar vezi bine ca nu prea are performante de antrenor, iar Florin Marin si Viorel Hizo nu au jucat in nationala, asa ca pe al treilea chiar ca nu-l gasesc. Dar cel mai "tare" antrenor al Ceahlaului era actualul primar al orasului, intreaba tu pe cati arbitri a "antrenat" Gheorghe Stefan,

  12. #12
    sport legend sorinl's Avatar
    Join Date
    May 2003
    Posts
    368
    Reputatie
    1

    Smile

    romeo,daca tu ai gasit numai doi,nimeni in romania n-are sanse sa gaseasca mai multi...
    primul international care a antrenat ceahlaul e dinamovistul florian ambru in campionatul 1960-1961
    au urmat petre steinbach,cu 2 mandate intre 1967-1969, vasile copil,tzitzi dumitriu si vasile simionas in anii 80 in b.
    apoi nelu nunweiller(pietrean la origine) cel care a promovat -o in 92-93,iar apoi manea si lacatus.recunosc ca e greu,dar am si intrebari mai grele...dar cred ca ma opresc,fiindca nu are rost.

  13. #13
    sport legend sorinl's Avatar
    Join Date
    May 2003
    Posts
    368
    Reputatie
    1

    Thumbs up

    romeo-uitasem de ploiesteanul pahontu...si el a antrenat la piatra in 1972...
    s-au facut de vreo 9 internationali, si am uitat si de teo anghelini,antrenor in 1989...sant vreo 10,nu?

  14. #14
    sport legend
    Join Date
    Oct 2005
    Posts
    3,653
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by sorinl
    romeo-uitasem de ploiesteanul pahontu...si el a antrenat la piatra in 1972...
    s-au facut de vreo 9 internationali, si am uitat si de teo anghelini,antrenor in 1989...sant vreo 10,nu?
    Probabil ai dreptate, Sorine, dar statistica mea despre antrenorii romāni este cea mai proasta pe care o am, iar Ceahlaul a jucat in A numai pe vremea marelui Gheorghe Stefan, ca si Bistrita pe vremea lui Padureanu. Ceilalti au trecut pe la Piatra si ii poate sti numai un suporter adevarat al Ceahlaului.

  15. #15
    incepator
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    1
    Reputatie
    1
    salut. imi poate spune cineva cand a debutat vasile simionas la echipa nationala si in ce meci. va multumesc

  16. #16
    parerea mea tu26dor's Avatar
    Join Date
    May 2005
    Location
    iasi/piatra neamt
    Posts
    4,278
    Reputatie
    1
    30 ianuarie 1972 meciul maroc -romania 2-4. asta a fost primul meci... al doilea a fost pe 21 mai 1972 romania -danemarca 2-3

  17. #17
    parerea mea tu26dor's Avatar
    Join Date
    May 2005
    Location
    iasi/piatra neamt
    Posts
    4,278
    Reputatie
    1
    daca am dat un raspuns, sa continui cu o intrebare: cine si la ce data a instituit "Trofeul Petschovschi"; (pentru ce se acorda acest trofeu cred ca stie toata lumea). multumesc

  18. #18
    parerea mea tu26dor's Avatar
    Join Date
    May 2005
    Location
    iasi/piatra neamt
    Posts
    4,278
    Reputatie
    1
    nu stie nimeni sau nu raspunde? primul indiciu e : ziarul :sportul". data exacta o astept de la voi...

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •