Page 4 of 9 FirstFirst ... 23456 ... LastLast
Results 64 to 84 of 170

Thread: Olympique Lyonnais

  1. #64
    he`s back dan's Avatar
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    romania
    Posts
    2,051
    Reputatie
    1
    Lyon are 9 jucători în "echipa anului" din Franța



    NewsIn / Cotidianul francez L'Equipe a publicat, în ediția de miercuri, cea mai bună echipă din 2006, iar 9 din cei 11 jucători sunt de la Olympique Lyon, liderul campionatului francez, informează site-ul oficial al echipei.

    Jucătorii de la Lyon care au fost incluși în cea mai bună echipă a anului sunt: Coupet, Reveillere, Cris, Squillaci, Abidal, Juninho, Tiago, Malouda și Fred. Singurii fotbaliști care nu sunt de la liderul Franței sunt Ribery și Pauleta. Este pentru prima dată când un club are atât de mulți reprezentanți în "echipa anului", după ce în 2005 Lyon a avut 8 fotbaliști în primii 11.

    Tehnicianul lui Olympique Lyon, Gerard Houllier, a primit premiul pentru cel mai bun antrenor în 2006. "Este greu să antrenezi pe Lyon. Dacă nu ar fi fost așa, OL ar fi avut același antrenor în ultimii zece ani. Eu conduc o echipă de Formula 1, așa cum îi place președintelui nostru să zică. Trebuie să meargă foarte bine și nu este permisă nici cea mai mică eroare", a declarat Houllier.

    Olympique Lyon este pe primul loc în Ligue 1, cu un avans de 15 puncte față de Lens și este calificată în optimile Ligii Campionilor
    Pentru ca universul vostru se-nvirte in jurul nostru,
    Pentru ca traiti pt noi si nu pt echipa voastra,
    Pentru ca fara noi ati fi mereu tristi,
    Pentru ca zilele voastre fericite ni se datoreaza,
    Invidiosilor! Sa strigam impreuna: Multumim STEAUA ca existi!

  2. #65
    Super Moderator
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    Paris
    Posts
    72,784
    Reputatie
    1

    OL intra in bursa !!!

    Olympique lyonnais este primul club francez care se lanseaza in bursa deschizandu-si capitalul la nivel de 30%.

    AFP afirma ca oferta este intre 21 si 24,40 € /actiune pentru 3.686.993 de actiuni adica intre 85 si 100 milioane de euros.

    Presedintele Jean-Michel Aulas afirma ca cifra de afaceri pe sezonul 2005/2006 este de 166 de milioane € pentru un castig net de 15 milioane iar cresterea medie in ultimii doi ani este de 32%.
    Sportul darama barierele rasismului !!!
    Cel care cade dar se ridica este mai puternic decat cel care nu a cazut niciodata.

  3. #66
    Super Moderator
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    Paris
    Posts
    72,784
    Reputatie
    1

    Lyon - campioni a sasea oara consecutiv !!! - record

    Infrangerea lui Toulouse la Rennes (3-2) implica castigarea titlului de campioana a Frantei pentru Lyon 2006 - 2007 ... al saselea consecutiv ... record in Franta
    Sportul darama barierele rasismului !!!
    Cel care cade dar se ridica este mai puternic decat cel care nu a cazut niciodata.

  4. #67
    Moderator ducus's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Eforie Sud
    Posts
    6,619
    Reputatie
    0
    Gerard Houllier demisioneaza de la Lyon. Fostul antrenor al "cormoranilor" intre 1998-2004 are oferte din partea lui Dinamo Kiev si Manchester City.

  5. #68
    Super Moderator
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    Paris
    Posts
    72,784
    Reputatie
    1
    ... da, iar Lyon se pare ca trage de Dechamps ...

    Nu e exclus sa-l vedem si pe Boloni printre candidati
    Sportul darama barierele rasismului !!!
    Cel care cade dar se ridica este mai puternic decat cel care nu a cazut niciodata.

  6. #69
    Moderator ducus's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Eforie Sud
    Posts
    6,619
    Reputatie
    0
    Nu cred ca francezul va renunta la Juve dupa ce a calificat-o in serie A. Totusi, pentru o echipa ca Lyon trebuie un antrenor mai puternic, gen Guus Hiddink sau Leo Beenhaker, Ronald Koeman sau Cruiff.

  7. #70
    Super Moderator
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    Paris
    Posts
    72,784
    Reputatie
    1
    sunt prea scumpi ... Jean-Michel Aulas pune banii pe care-i castiga , nu baga nimic din buzunarul propriu.
    Si mai e ceva ... el este adeptul stilului francez ...
    Sportul darama barierele rasismului !!!
    Cel care cade dar se ridica este mai puternic decat cel care nu a cazut niciodata.

  8. #71
    Moderator ducus's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Eforie Sud
    Posts
    6,619
    Reputatie
    0
    Iata de ce a plecat Houllier de la Lyon:
    http://www.prosport.ro/index.php?sec...index&id=42027

  9. #72
    Super Moderator
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    Paris
    Posts
    72,784
    Reputatie
    1
    la punctul doi sunt de acord cu articolul ..; (ma rog ...cu tine ) am spus si eu mai demult timp ceva cu acest subiect ...

    restul sunt speculatii ... orice e posibil ... mai ales ridicarea salariului ceruta de Houllier si refuzata de Aulas ...

    Houllier a venit la Lyon pe o jumate de salariu fata de ce avea inainte ... a vrut probabil sa-i creasca in timp ... Aulas a zis NU deoarece nu a fost "PLUS-VALUE " in joc ... cam asta cred ca este adevarul
    Sportul darama barierele rasismului !!!
    Cel care cade dar se ridica este mai puternic decat cel care nu a cazut niciodata.

  10. #73
    Super Moderator
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    Paris
    Posts
    72,784
    Reputatie
    1
    In direct de la tv CANAL + Franta ...

    Didier Deschamps este noul antrenor la Lyon ... se pare
    Sportul darama barierele rasismului !!!
    Cel care cade dar se ridica este mai puternic decat cel care nu a cazut niciodata.

  11. #74
    sashi-duo Kainsashiki's Avatar
    Join Date
    Jun 2005
    Posts
    13,596
    Reputatie
    1
    gresit, delaparis. presedintele lui soschaux a declarat in urma cu cateva secunde ca alain perrin va antrena pe lyon

  12. #75
    Super Moderator
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    Paris
    Posts
    72,784
    Reputatie
    1
    Da e adevarat si asta ..; dar acu doua zile era altceva si maine va fi altceva

    Pana la confirmarea oficiala vor defila multi pe acolo sa vezi

    Eu zic ca si Boloni are sanse macar o zi in presa va fi antrenorul lui Lyon
    Sportul darama barierele rasismului !!!
    Cel care cade dar se ridica este mai puternic decat cel care nu a cazut niciodata.

  13. #76
    Super Moderator
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    Paris
    Posts
    72,784
    Reputatie
    1
    Alain Perrin este confirmat oficial antrenor la Lyon pentru doua sezoane ... ai avut dreptate DiabLo ...

    Personal sunt un pic surprins de aceasta alegere ... desi proaspat castigator al cupei Frantei cu Sochaux , Perrin nu este antrenor de nivelul jucatorilor de la Lyon ... nu stiu cum o sa se descurce cu starurile campioanei ... echipa asta are deja jumatate din nationala Frantei in efectiv, doi internationali brazilieni etc ...
    Sportul darama barierele rasismului !!!
    Cel care cade dar se ridica este mai puternic decat cel care nu a cazut niciodata.

  14. #77
    Banned
    Join Date
    Jan 2007
    Location
    Iasi
    Posts
    2,490
    Reputatie
    0
    cred ca va reusi si el titlul...asa cum s-a intamplat in ultimele sezoane la Lyon...desi au fost schimbati antrenori tot a venit titlul.
    Cred ca Lyon n-are rival in Franta

  15. #78
    sashi-duo Kainsashiki's Avatar
    Join Date
    Jun 2005
    Posts
    13,596
    Reputatie
    1
    Juninho nu mai e capitanul lui Lyon

    Brazilianul Juninho nu va mai fi capitanul lui Olympique Lyon in sezonul urmator, acesta ajungand la un acord cu staff-ul campioanei Frantei.

    Jucatorul impreuna cu conducerea clubului s-au intalnit vineri dimineata si au ajuns la aceasta decizie din cauza conflictelor tot mai dese din vestiarul lui Lyon, unde se spune ca Juninho are tratament diferit fata de ceilalti jucatori.

    In urma cu o luna, coechipierul lui Juninho, Sidney Govou, l-a atacat public pe acesta spunand ca a distrus spiritul echipei si relatiile dintre jucatori.

    "Clubul a avut probleme in a gestiona orgoliile jucatorilor. Au fost multe probleme de comunicare in cadrul echipei. Cea mai importanta a fost cu privire la Juninho. De la inceputul sezonului, Gerard Houllier si Jean-Michel Aulas au decis sa-l proclame pe Juninho ca fiind starul echipei. Personal nu mi-a pasat, dar asta a contat pentru unii din jucatorii importanti ai echipei. De-a lungul anilor am construit o familie aici la Lyon, dar in ultimul sezon nu s-a mai intamplat asa. Au fost foarte multe orgolii. Si o mare parte din problema a fost Juninho. Era el si noi, restul. S-a distrus unitatea grupului", se plangea Sidney Govou la acea vreme.

    Onlinesport

  16. #79
    sport legend
    Join Date
    Sep 2006
    Posts
    809
    Reputatie
    1
    Olympique Lyon e echipa mea preferata din lume si o consider una din cele mai bune echipe din lume
    [SIZE="2"][FONT="Times New Roman"]Chestia haioasa la aceasta semnatura este ca, in momentul in care realizezi ca acest text este fara sens, este prea tarziu pentru a te opri din citit[/SIZE][/FONT].

  17. #80
    fan Gica Chioru
    Join Date
    May 2006
    Posts
    2,990
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Raiden View Post
    Olympique Lyon e echipa mea preferata din lume si o consider una din cele mai bune echipe din lume
    Dupa marile echipe din Anglia,Italia,Spania si Scotia este acea echipa de tinerei increzuti...Abia astept sa vad cine-i scoate anul asta prin optimi din CL

  18. #81
    DOCTOR Geografu's Avatar
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    17,578
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by BogdyLFC View Post
    Dupa marile echipe din Anglia,Italia,Spania si Scotia este acea echipa de tinerei increzuti...Abia astept sa vad cine-i scoate anul asta prin optimi din CL
    Idem amice Bogdy,idem !

  19. #82
    Super Moderator
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    Paris
    Posts
    72,784
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by BogdyLFC View Post
    Dupa marile echipe din Anglia,Italia,Spania si Scotia este acea echipa de tinerei increzuti...Abia astept sa vad cine-i scoate anul asta prin optimi din CL
    nu ajung pana acolo anul asta.
    Sportul darama barierele rasismului !!!
    Cel care cade dar se ridica este mai puternic decat cel care nu a cazut niciodata.

  20. #83
    ENGLAND Celso's Avatar
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    17,278
    Reputatie
    1
    azi Lyon intalneste lanterna rosie Metz...nu cred ca vor avea probleme

  21. #84
    Super Moderator
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    Paris
    Posts
    72,784
    Reputatie
    1

    news !!!

    Comunicat oficial :
    Alain Perrin paraseste clubul Lyon sa sfarsitul sezonului ...
    Sportul darama barierele rasismului !!!
    Cel care cade dar se ridica este mai puternic decat cel care nu a cazut niciodata.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •