Page 5 of 14 FirstFirst ... 34567 ... LastLast
Results 85 to 105 of 288

Thread: FIBA EuroCup & FIBA EuroCup Challenge - sezonul 2005-2006

  1. #85
    The Colonel marinike's Avatar
    Join Date
    May 2005
    Location
    Bucuresti
    Posts
    655
    Reputatie
    1
    @spiritt23: merci de rezultat. nu il gasisem pe nici un site pana acum.

    e pacat ca am pierdut insa cred ca era de asteptat avand in vedere ca nici cu francezii, nici cu dinamo asesoft nu a convins prin jocul ei iar azovmash nu e o echipa pe care s-o bati doar prin actiuni individuale. totusi sunt curios de ce au cedat dupa primul sfert?

    logic vorbind ar fi fost mult mai bine dc pierdeam la o diferenta mai mica insa 12 puncte nu sunt chiar asa greu de recuperat. totul e ca ucrainienii sa nu se fi impus mult mai usor decat o spune scorul si atunci va fi o mare problema mai ales ca vin si meciurile cu st petersburg care e o nuca mult mai greu de spart.

    spiritt, ce mai stii despre meci? marcatori? sasa ocokoljic a jucat?

    si o rugaminte: dc se poate poti uploada pe vreun site gen rapidshare.de sau altele de acest fel, rezumatul meciului? eu personal nu il pot vedea la tvr (nu am tv in camin) si as fi tare curios sa vad secvente!

  2. #86
    ardelean eddy_jozsa's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Location
    Sibiu, Romania
    Posts
    996
    Reputatie
    1
    off-topic - @marinike: cum ar fi sa eviti prescurtari gen "dc"... ma enerveaza teribil!! eu citesc tot "de ce"... scuze ca iti spun da imi vine sa ma urc pe pereti... incearca macar "dak" sau clasicul "daca"... mersi
    [B]CSU Sibiu[/B] Peste tot jucam ca acasa!

  3. #87
    sport legend cristane's Avatar
    Join Date
    Sep 2005
    Location
    Toronto, ON
    Posts
    3,033
    Reputatie
    1
    Scor recuperabil iar faptul ca diferenta a fost atit de mica, si, se pare, am avut si arbitrii impotriva, e clar ca putem recupera la Ploiesti.
    Acum urmeaza meciul de acasa cu St. Petersburg. O victorie ar fi de aur.

  4. #88
    Zen Master Kobe24's Avatar
    Join Date
    Dec 2003
    Posts
    2,759
    Reputatie
    1
    ideal asa ar fi sa batem tot acasa...iar la Cholet eu zic ca putem castiga.
    asesoft are sanse....depinde de ei.
    Phil Jackson (June 17th, 2009):"What was our model of this team? The Ring, the ring, that was the model. Its not just this band of gold, its the circle that's made a bond between all of these players, a great love for one another, its a great feeling."

  5. #89
    The Colonel marinike's Avatar
    Join Date
    May 2005
    Location
    Bucuresti
    Posts
    655
    Reputatie
    1
    iata leaderii ambelor echipe la puncte, rec, capace, interceptii si pase decisive
    http://www.fibaeurope.com/cid_f43ulK...7.teamID_.html

  6. #90
    sport legend mishu's Avatar
    Join Date
    Mar 2003
    Location
    Central Europe
    Posts
    1,429
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by cristane
    Visele Ploiestiului de a prinde Euroliga se pare ca vor ramine doar vise.
    nici o echipa din romania nu poate visa la un loc in euroliga pt simplul motiv ca in romania nu exista o sala de cel putin 10.000 de locuri... plus ca e vorba de niste bani pe care nici macar ploiestiul nu-i poate avea... adica un buget de milioane de euro...
    uite-te si tu pe lista aia si cand vezi ca germania are un singur loc in euroliga... croatii, sarbii la fel... iar franta are numai doua... cam cum ai vedea tu romania pe lista asta... ca sa-ti dau un exemplu gasit recent intr-un ziar francez... o echipa din proA (prima liga in franta) paris basket racing are bugetul pe anul in curs aproape de 2mil jumate de euro... in conditiile in care sunt pe penultimul loc... iar managerul lor declara ca au probleme financiare... (pentru cei care nu stiu cholet adversarii ploiestiului sunt undeva la mijlocul clasamentului)... revenind nu cred ca vom avea in urmatorii 10-15 ani echipa in euroliga... ma gandesc ca elvetienii, cehii, olandezii care au ligi mult mai tari si cu mai multi bani nu au echipe in euroliga...
    "Unii oameni vor. Altii isi doresc. [B]Altii fac.[/B]" - Michael Jordan

  7. #91
    sport legend cristane's Avatar
    Join Date
    Sep 2005
    Location
    Toronto, ON
    Posts
    3,033
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by mishu
    nici o echipa din romania nu poate visa la un loc in euroliga pt simplul motiv ca in romania nu exista o sala de cel putin 10.000 de locuri... plus ca e vorba de niste bani pe care nici macar ploiestiul nu-i poate avea... adica un buget de milioane de euro...
    uite-te si tu pe lista aia si cand vezi ca germania are un singur loc in euroliga... croatii, sarbii la fel... iar franta are numai doua... cam cum ai vedea tu romania pe lista asta... ca sa-ti dau un exemplu gasit recent intr-un ziar francez... o echipa din proA (prima liga in franta) paris basket racing are bugetul pe anul in curs aproape de 2mil jumate de euro... in conditiile in care sunt pe penultimul loc... iar managerul lor declara ca au probleme financiare... (pentru cei care nu stiu cholet adversarii ploiestiului sunt undeva la mijlocul clasamentului)... revenind nu cred ca vom avea in urmatorii 10-15 ani echipa in euroliga... ma gandesc ca elvetienii, cehii, olandezii care au ligi mult mai tari si cu mai multi bani nu au echipe in euroliga...
    Si eu cred ca e imposibil. In ce am scris mai sus faceam referire la visele patronului Asesoftului, care de multe ori, inclusiv vara asta, a declarat ca obiectivul pentru anii urmatori e patrunderea in Euroliga. Acum, odata cu afisarea locurilor pina in 2009, cred ca e clar si pentru el ca mai avem de asteptat.

  8. #92
    sport legend cristane's Avatar
    Join Date
    Sep 2005
    Location
    Toronto, ON
    Posts
    3,033
    Reputatie
    1
    FIBA EuroCup
    Grupa A, etapa 2

    Azovmash - Asesoft 80-68
    Cholet - Dynamo 62-71

    Clasament
    1. Dynamo 2-0
    2. Azovmash 1-1
    3. Asesoft 1-1
    4. Cholet 0-2

    Etapa 3, 8 noiembrie
    Azovmash - Cholet
    Asesoft - Dynamo

  9. #93
    ardelean eddy_jozsa's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Location
    Sibiu, Romania
    Posts
    996
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by mishu
    nici o echipa din romania nu poate visa la un loc in euroliga pt simplul motiv ca in romania nu exista o sala de cel putin 10.000 de locuri... plus ca e vorba de niste bani pe care nici macar ploiestiul nu-i poate avea... adica un buget de milioane de euro...
    nici vorba... scuze ca va spun, dar atatea prostii au aparut in presa in ultimii 2 ani de imi e deja scarba.... de n-am auzit de cateva ori ca "asesoft a castigat cea mai puternica competitie europeana" sau "euroliga e obiectivul oficial pentru 2008/2009"... NUMAI VRAJELI! nu mai suport

    Cert e ca euroliga va ramane un vis... prin nush ce ziar de 2 bani am citit ca ar fi nevoie de o sala de 15.000 de locuri si alta la fel de mare la o distanta de 25 de km si alte ineptii de-astea...

    am intrat si eu pe siteul uleb, mi-am scos frumos un pdf cu regulamentul, si in mare zice asa:

    -sala de minim 5.000 locuri ("dotata cu tot ce e necesar pentru un meci de baschet", asa scrie)
    -aeroport international la o distanta de maxim 100 km
    -cel putin 2 hoteluri "first class" (adica de 5 stele, banuiesc) in orasul echipei

    Eu zic ca nu sunt exagerate astea... dar dpdv a bugetului, cum zicea si mishu, va dura fo 10-15 ani pana cand o echipa romaneasca poate avea sansa sa viseze la euroliga....
    [B]CSU Sibiu[/B] Peste tot jucam ca acasa!

  10. #94
    sport legend cristane's Avatar
    Join Date
    Sep 2005
    Location
    Toronto, ON
    Posts
    3,033
    Reputatie
    1
    Articolul din Sport Total despre meciul Asesoftului:

    http://www.spt.ro/?section=11&subsection=0&articol=1779

  11. #95
    sport legend mishu's Avatar
    Join Date
    Mar 2003
    Location
    Central Europe
    Posts
    1,429
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by eddy josza
    -sala de minim 5.000 locuri ("dotata cu tot ce e necesar pentru un meci de baschet", asa scrie)
    -aeroport international la o distanta de maxim 100 km
    -cel putin 2 hoteluri "first class" (adica de 5 stele, banuiesc) in orasul echipei
    pei ploiestiul ar indeplini numa conditia aia cu aeroportul
    nu stiu daca first class inseamna neaparat 5 stele... hotelurile de 5 stele nu sunt chiar peste tot nici in europa...
    problema mare e cu sala de 5000 de locuri... cred ca numa polivalenta are in romania 5000... nu stiu la voi la sibiu si la cluj...
    "Unii oameni vor. Altii isi doresc. [B]Altii fac.[/B]" - Michael Jordan

  12. #96
    Assistant MadSkillz's Avatar
    Join Date
    Apr 2004
    Location
    Bucureşti
    Posts
    1,773
    Reputatie
    1
    Cand s-o face Polivalenta la Otopeni ... poate atunci
    Numai Baschet, numai bine !

  13. #97
    The Colonel marinike's Avatar
    Join Date
    May 2005
    Location
    Bucuresti
    Posts
    655
    Reputatie
    1
    Asesoft was led by Serbo-Montenegrin Sasa Ocokoljic, who had 19 points but committed six turnovers.

    Nigerian big man Julius Nwosu notched a double-double with 16 points-12 rebounds while Catalin Burlacu had 15 points.
    acestea ar fi superlativele (dc poate fi vorba de asa ceva) asesoftului. din pacate se pare ca s-a ratat foarte mult atat de la 3(11/31) cat si de la 2 (14/30), campionul fiind avlijas (5 pcte/40 min, 3P FG-1/7), din cate am observat un jucator cu o evolutie sinuoasa, ce alterneaza meciurile bune (cu dinamo, chiar si la cluj din cate am inteles) cu cele mai puitn reusite (ieri sau sapt trecuta cu francezii). e un jucator care se apara bine si care, poate marca si 20pcte /repriza insa nu inteleg de ce forteaza aruncari (mai ales de 3) daca observa ca nu e in mana in ziua respectiva (si poate o sa radeti dar dupa parerea mea e si asta un criteriu).

    inca o nedumerire de-a mea este de ce au fost asa multe aruncari de 3 cand aveam o medie de inaltime superoara lor si am fi putut domina, daca nu sub panou, cel putin la semidistanta de unde am fi avut mai multe sanse de reusita decat de dincolo de linia de 6.25.

    din nou rezervele (sau rezerva ) nu ne-au ajutat in nici un fel (carutasu doar 1 TO in 13 min, in rest ZERO) si probabil ca si oboseala (e greu sa joci la acest nivel 40 min marti dupa ce ai jucat 37 sambata intr-un derby) si-a spus cuvantul asupra rezultatului final in conditiile in care ucrainienii au folosit, pe langa titulari, inca 5 jucatori (28 pcte in total). probabil ca daca ar fi intrat si alde blidaru, apostol sau szijarto am fi pierdut la o diferenta mai mare (mai ales din lipsa de experienta la cest nivel) insa o sa fie foarte dificil de dus si cupele europene (daca margem mai departe) si campionatul doar cu 6 jucatori. e adevarat ca in campionat jojic face mai multe schimbari insa s-a vazut la dinamo ca meciul l-au "rezolvat" titularii iar pe perioada cand acestia au stat pe banca bucurestenii s-au desprins si la 10 pcte.


    PS: am facut consideratiile de mai sus doar citind boxscore-ul partidei si e posibil sa ma insel si echipa sa nu fi jucat chiar asa cum o arata statistica (emil, care probail ca a vazut tot meciul inregistrat ne poate spune mult mai bine cum au evoluat romanii)

  14. #98
    press..someting Cosmin Salajan's Avatar
    Join Date
    May 2005
    Location
    cluj napoca
    Posts
    1,058
    Reputatie
    1
    fratilor eu am plecat la meci , impresiiile deseara dupa ce ajung acasa , hai cluju ( ca ii preaa lunga denumirea sa o scriu )
    CINE E PE PRIMUL LOC? "U" CLUJ EEEEEEEEEEEE "U" CLUJ EEEEEEEEEEEEEEE !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
    Semnatura

  15. #99
    sport legend cristane's Avatar
    Join Date
    Sep 2005
    Location
    Toronto, ON
    Posts
    3,033
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by marinike
    din nou rezervele (sau rezerva ) nu ne-au ajutat in nici un fel (carutasu doar 1 TO in 13 min, in rest ZERO)
    Ai dreptate, am remarcat si eu faza asta. Toate punctele au fost marcate de cinci-ul de baza. La ei rezervele au marcat 19 puncte. E nasol ca nu avem o banca ceva mai solida.

  16. #100
    The Colonel marinike's Avatar
    Join Date
    May 2005
    Location
    Bucuresti
    Posts
    655
    Reputatie
    1
    La ei rezervele au marcat 19 puncte
    au marcat 28 de puncte, nu 19:
    http://www.fibaeurope.com/cid_f43ulK...597-A-3-2.html

    Quote Originally Posted by mishu
    pei ploiestiul ar indeplini numa conditia aia cu aeroportul
    e, nici chiar asa. in ipoteza utopica ca asesoftul ar participa in euroliga, problema nu va fi neaparat infrastructura. probabil ca meciurile s-ar disputa la bucuresti (nu stiu sigur insa daca regulamentul permite asa ceva), in polivalenta, iar problemele cu aeroportul sau hotelurile nu vor mai exista.din pacate marele impediment il reprezinta BUGETUL care o fi cel mai mare din romania insa la nivelul europei e situat in partea inferioara a unui astfel de clasament. iar cu un buget "european" probleme precum valoarea lotului sau altele de genul acesta trec in plan secundar.

  17. #101
    sport legend cristane's Avatar
    Join Date
    Sep 2005
    Location
    Toronto, ON
    Posts
    3,033
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by marinike
    Ma luasem dupa cronica SPT-ului:

    AZOVMAS: El-Amin (19), Long (17), Lisciuk (7), Lubin (6), Kazlauskas (12).
    Au mai jucat: Raievski (5), Skutielnik (4), Bairamovici (7), Podorvanni (3).


  18. #102
    manager
    Join Date
    Aug 2004
    Posts
    258
    Reputatie
    1
    da din pacate Asesoft joaca doar in 6 jucatori (de la Azovmash un singur jucator nu a intrat). oricum eu cred ca demonstreaza ca se poate juca un meci de la egal la egal cu o echipa care a jucat anul trecut semifinala (intre timp s-a intarit cu vreo 4 jucatori - si care era sa faca o surpriza la rusi)si sunt sigur ca la Ploiesti o sa ii batem. sunt curios daca Kuzmanovic nu s-ar fi accidentat cum ar fi aratat acest meci?
    meciul l-am vazut pe un canal ucrainian transmis prin satelit! cu cateva minute inainte de final ne apropiasem la 4 puncte si am avut si posesie!!! dar Ocokoljic a pierdut o minge si au dat de 3. au facut presing tot meciul (au vazut probabil casete si si-au dat seama ca nu avem schimbari) si au reusit sa recupereze foarte mult fara ca noi sa aruncam macar la cos. (de 3-4 ori am facut teren!!!!). Krasic si Avlijas ne puteau ajuta mai mult dar eu crde ca au fost putin cam obositi. amandoi au avut 4/17 al 3 puncte.
    Last edited by alexalex; 2nd November 2005 at 15:36.

  19. #103
    sport legend cristane's Avatar
    Join Date
    Sep 2005
    Location
    Toronto, ON
    Posts
    3,033
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by alexalex
    da din pacate Asesoft joaca doar in 6 jucatori (de la Azovmash un singur jucator nu a intrat). oricum eu cred ca demonstreaza ca se poate juca un meci de la egal la egal cu o echipa care a jucat anul trecut semifinala (intre timp s-a intarit cu vreo 4 jucatori - si care era sa faca o surpriza la rusi)si sunt sigur ca la Ploiesti o sa ii batem. sunt curios daca Kuzmanovic nu s-ar fi accidentat cum ar fi aratat acest meci?
    meciul l-am vazut pe un canal ucrainian transmis prin satelit! cu cateva minute inainte de final ne apropiasem la 4 puncte si am avut si posesie!!! dar Ocokoljic a pierdut o minge si au dat de 3. au facut presing tot meciul (au vazut probabil casete si si-au dat seama ca nu avem schimbari) si au reusit sa recupereze foarte mult fara ca noi sa aruncam macar la cos. (de 3-4 ori am facut teren!!!!). Krasic si Avlijas ne puteau ajuta mai mult dar eu crde ca au fost putin cam obositi. amandoi au avut 4/17 al 3 puncte.
    Incredibil, avem pe forum un fericit care a vazut meciul Mersi de detalii

  20. #104
    manager
    Join Date
    Aug 2004
    Posts
    258
    Reputatie
    1
    in ploiesti au fost mai multi care s-au strans pe unde au putut si au vazut meciul. am inteles ca cei care au digitv l-au vazut si ei (satelit:Sirius 2,3 si postul TRK ucraina). (eu am aflat de la un prieten cu 1 ora inainte de inceperea meciului si m-am dus sa il vad) . daca o sa aflu ceva in legatura cu meciurile din Franta si Rusia o sa pun si pe forum.acum se pare ca cineva a luat legatura cu un oficial de la Asesoft care i-a spus pe ce canal o sa fie transmis.

  21. #105
    sport legend cristane's Avatar
    Join Date
    Sep 2005
    Location
    Toronto, ON
    Posts
    3,033
    Reputatie
    1
    Se apropie si meciul Clujului cu israelienii, azi de la 18.00. E nevoie de victorie pentru a pastra sanse reale de calificare in optimi.
    Bafta Cluj --- si asteptam detalii de la cei care merg la meci

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •