Page 4 of 5 FirstFirst ... 2345 LastLast
Results 64 to 84 of 92

Thread: Adrian Paunescu

  1. #64
    Banned
    Join Date
    Apr 2007
    Posts
    14
    Reputatie
    0

    Thumbs down Cand dracu' o sa va treziti?

    Domnilor,doamnelor,domnisorilor si domnisoarelor,cand dracu' veti inceta sa scrieti si sa credeti tot felul de aberatii.Daca principilu hermeneutic,conform caruia masura intelegerii fiecaruia este data de propriile sale experiente de asumarea constienta a lor este valida ar insemna ca toti cei care sustineti aberatii de felul celor ca adrian paunescu care mai deunazi umplea portbagajul cu carne de porc dupa ce pleca din concerte cu flacara este un poet talentat sunteti scuzati expresia .Apucati-va de ceva serios faceti facultati ca acum tot se poate cititi "unica" si "pleiboi"credeti in politica duceti-va la vot de cate ori sunteti chemati.Iubiti-l pe liiceanu,marele intelectual al culturii romane care se apuca de citit la 23 de ani ascultati manele,bateti-va nevasta miercuri ca sa nu se mai uite la telenovele,duceti-va la cersit in europa.romania te detest
    Last edited by irinaidu; 16th May 2007 at 22:23. Reason: jigniri

  2. #65
    OLTEAN Balaci's Avatar
    Join Date
    Dec 2003
    Location
    Targu Jiu
    Posts
    8,661
    Reputatie
    1
    Ia uite si purcelusul intelectual isteric

  3. #66
    anti GG YoYoyOi's Avatar
    Join Date
    Sep 2006
    Posts
    42,958
    Reputatie
    1
    ce ai intelectualule? ce nu-ti place? mie imi place poezia lui Paunescu... o iubesc chiar, broblem?

    Ce treaba are ca si-a umplut portbagajul cu carne dupa concerte? si-a scris poeziile cu oase de porc sau pe un cotlet? Hai ma lasi?

    Sunt oligofrena (in conceptia ta) si sunt mandra de asta, daca asta inseamna sa-ti placa poezia lui Paunescu. Clar?
    Last edited by YoYoyOi; 16th May 2007 at 08:50.

  4. #67
    koaye grele Tyler Durden's Avatar
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    mwelaromani
    Posts
    18,140
    Reputatie
    1
    eu nu vreau sa spun ce cred despre poezia lui Paunescu ca-mi iau ban de la Yoyo.
    FCSB este acronimul Pușcariei în sportul românesc. Patronul, managerul, precum și cel mai reprezentativ suporter sunt oameni certați cu legea, infractori de drept comun. Cei care susțin această echipă par și ei alcătuiți din aceeași plămadă.

  5. #68
    anti GG YoYoyOi's Avatar
    Join Date
    Sep 2006
    Posts
    42,958
    Reputatie
    1
    poti sa iti spui parerea, dar fara jigniri la adresa userilor....

  6. #69
    OLTEAN Balaci's Avatar
    Join Date
    Dec 2003
    Location
    Targu Jiu
    Posts
    8,661
    Reputatie
    1
    Totusi nu cred ca mai era nevoie de inca un thread pentru asta,aveam deja unul

  7. #70
    koaye grele Tyler Durden's Avatar
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    mwelaromani
    Posts
    18,140
    Reputatie
    1
    asta asa e.
    FCSB este acronimul Pușcariei în sportul românesc. Patronul, managerul, precum și cel mai reprezentativ suporter sunt oameni certați cu legea, infractori de drept comun. Cei care susțin această echipă par și ei alcătuiți din aceeași plămadă.

  8. #71
    Pro Memoria miril's Avatar
    Join Date
    Apr 2003
    Location
    Stockholm
    Posts
    29,277
    Reputatie
    0
    Asta asa e...si despre Paunescu si despre tema deja existenta la dezbateri.
    "The minority is sometimes right, the majority always wrong." - A Progres...sive Thinker

    "If you support a team that fails to win the league for years, it does feel like a kind of cult'." - Salman Rushdie

  9. #72
    Moderator irinaidu's Avatar
    Join Date
    Apr 2006
    Posts
    12,291
    Reputatie
    0
    ok, unit threaduri. eu zic ca nu are rost sa iti raspund epitectfil pt ca e limpede ca te plictiseai acasa. daca chiar vrei sa vorbesti ceva cu noi, fa-o intr-un mod civilizat si iti vom raspunde.
    "Nobody objects to a woman being a good writer or sculptor or geneticist if at the same time she manages to be a good wife, good mother, good looking, good tempered, well groomed and unaggressive."

  10. #73
    senior
    Join Date
    Dec 2006
    Posts
    64
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by C-O-S + min
    Si eu care vroiam sa aflu de ce toata lumea considera ca nu are caracter si ca este "porc"
    El singur s-a numit asa la emisiunea lui Tatulici imediat dupa '90.El a crezut ca aplicindu-si singur acest calificativ va scapa,moral, de multele servicii,gretoase,aduse regimului criminal al lui Ceausescu,si de care era constient.Asa cum credea dictatorul ca face bine acestui acestui popor indiferent ce-i trecea prin minte,si s-a vazut cu ce rezultate!!!,tot asa credea si acest pupcurist,A.P.,care,vai,era si poet,ca ne salveaza de tarele vremurilor grele create de catre primul.Poetul din el nu-l va salva pe om la judecata posteritatii.Daca ar fi ramas doar poet fara sa se implice in activitatea politica,ar fi ramas bun in amintire si in manuale,un scriitor de remarcat,doar atit,dar el a vrut mai mult,sa fie bard national,dar unul cu puteri concrete,sa faca si sa desfaca destine,la fel ca Ceausescu la nivel global,un lider mondial.Tinerii si mai putin tineri care au gasit in poetul si cenaclistul A.P. un fel de supapa de eliberare de frustrarile ce le-au avut in acea perioada sa nu uite ca satisfactia pe care au avut-o in acea perioada la cenacluriule lui erau de fapt niste simulacre,ce dadea "iluzia libertatii" unui om care a trait intr-un lagar si care credea ca scapa de servitutile regimului.Mentalitatea lor era fasonata de catre acesti oameni,avizi de putere,cum era acest poet minor,dupa parerea mea,care si doreau sa ne mentina captivi unui mod de gindire dictatorial.L-am vazut,o singura data,cum se manifesta intr-un cenaclu,si mi-a fost scirba cum s-a comportat.N-am vazut nicio diferenta intre comenzile pe care un secretar de partid le da subordonatilor lui si cele pe care le dadea poetul tinerilor adunati aproape de scena.Imi era rusine ca sint roman in fata acestui spectacol de umilire colectiva,pentru ce?,ca tot romanii ii umileau pe romani,numai ca primii beneficieau de avantajele puterii si fricii inculcate in numele tarii si poporului.Iar acest poet,sau cum vreau unii sa-l numeasca,a fost unul din marii profitori de pe urma sentimentele noastre firesti, nationale,punindu-se la dispozitia celui mai mare abject regim si dictator.Nimic nu-l va scuza pe acest poet chiar daca se va numi nu mai stiu ce animal disgratios.Un porc,daca ar fi constient,s-ar simti jignit daca ar fi comparat cu a.p.Ptiu!!!!!

  11. #74
    sport legend Ulysses's Avatar
    Join Date
    Feb 2005
    Posts
    10,413
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by YoYoyOi View Post
    Poate e doar parerea mea, am mai zis-o am crescut cu poeziile lui. Am cumparat tot ce a publicat. Pe poeziile lui am invatat sa citesc. Sint prea subiectiva, recunosc, dar nu ma poate nimeni convinge ca nu este cel mai mare poet roman contemporan.
    nu e doar parerea ta , subscriu 100%! pe vremea aia , ca sa cuceresc fetele de la clasa vecina le recitam din poeziile lui si nu era doar vrajeala , vibram eu insumi la fiecare vers ... poate ca o fi porc dar este si POET ! cenaclul flacara a fost "supapa" de care aveam atata nevoie ! sa nu-mi spuna cineva (chiar si tyler ) ca nu e miscat de cantecul tatianei stepa :"spune-mi padure cu frunza rara"...
    [QUOTE=Marius;3682151]
    Acum sa nu va sfiiti sa ziceti de toti si toate. Cu un limbaj decent, desi ei[COLOR="Red"][SIZE="6"] nul [/SIZE][/COLOR]merita.[/QUOTE]

  12. #75
    anti GG YoYoyOi's Avatar
    Join Date
    Sep 2006
    Posts
    42,958
    Reputatie
    1
    vai, era unul din cantecele mele preferate.... il cantam cu mare placere pe vremea aia, l-am cantat si prin facultate prin crama studenteasca din Sibiu....

  13. #76
    sport legend Ulysses's Avatar
    Join Date
    Feb 2005
    Posts
    10,413
    Reputatie
    1
    yo , am decis sa ma mut de la fotbal pe sectiunea asta . e mult mai frumos ., mai liniste si nici nu te baneaza nimeni
    imi aduc aminte de pierduta copilarie :huhu:
    [QUOTE=Marius;3682151]
    Acum sa nu va sfiiti sa ziceti de toti si toate. Cu un limbaj decent, desi ei[COLOR="Red"][SIZE="6"] nul [/SIZE][/COLOR]merita.[/QUOTE]

  14. #77
    koaye grele Tyler Durden's Avatar
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    mwelaromani
    Posts
    18,140
    Reputatie
    1
    Ulysses, nu exista poet in intregime prost, cred ca orice poet, cat de minor o fi el, poate avea macar o poezie formidabila sau macar niste versuri bune.
    FCSB este acronimul Pușcariei în sportul românesc. Patronul, managerul, precum și cel mai reprezentativ suporter sunt oameni certați cu legea, infractori de drept comun. Cei care susțin această echipă par și ei alcătuiți din aceeași plămadă.

  15. #78
    koaye grele Tyler Durden's Avatar
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    mwelaromani
    Posts
    18,140
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Ulysses View Post
    yo , am decis sa ma mut de la fotbal pe sectiunea asta . e mult mai frumos ., mai liniste si nici nu te baneaza nimeni
    imi aduc aminte de pierduta copilarie :huhu:
    macar pana cand iti mai expira din sanctiuni, e recomandat s-o ,,arzi" p'aici.
    FCSB este acronimul Pușcariei în sportul românesc. Patronul, managerul, precum și cel mai reprezentativ suporter sunt oameni certați cu legea, infractori de drept comun. Cei care susțin această echipă par și ei alcătuiți din aceeași plămadă.

  16. #79
    anti GG YoYoyOi's Avatar
    Join Date
    Sep 2006
    Posts
    42,958
    Reputatie
    1
    nu doar ca e mai liniste, dar amintirile iti dau o stare asa... pasnica

    ia sa caut eu ceva Cenaclu sa mai ascultam nitel

  17. #80
    sport legend Ulysses's Avatar
    Join Date
    Feb 2005
    Posts
    10,413
    Reputatie
    1
    impreuna sau separat?
    [QUOTE=Marius;3682151]
    Acum sa nu va sfiiti sa ziceti de toti si toate. Cu un limbaj decent, desi ei[COLOR="Red"][SIZE="6"] nul [/SIZE][/COLOR]merita.[/QUOTE]

  18. #81
    anti GG YoYoyOi's Avatar
    Join Date
    Sep 2006
    Posts
    42,958
    Reputatie
    1
    LA ADIO
    A.Paunescu, V. Seicaru

    1.Se afla litere si farduri
    Si niste munti sunt intre noi
    Dosare-nchise, triste garduri
    Si nici n-o sa mai vina apoi.
    In pragul iernii absolute
    Saruta-mi tampla alba, hai
    Si-apoi scufunda-te si du-te
    In orizontul altui grai.

    R: Nici nu pot nimic sa-ti spun
    Pe curand sau ramas bun
    Aparu, numai nu,
    La adio tu.

    2.De ce sa-ti spun la revedere
    N-as mai avea nici un motiv
    "Adio" drepturile-si cere
    Ca te-am pierdut definitiv.
    Si de la mine pana la tine
    Cuvantul insusi va-ngheta
    Nici sa te strig nu stiu prea bine
    Iubita mea, pierduta mea.

    3.Cand te-am vazut ultima oara
    Stiai si tu, plangeai si tu
    Si-ai plecat cu tot cu gara
    Nici tren nu mai exista, nu.
    Eu m-am intors inca o data
    Voiam sa vin pe urma ta
    Dar unde-i linia ferata
    Parca a luat-o cineva.
    4.Eu ti-as mai spune amanunte
    Destinul de-as putea sa-l schimb
    Iubita mea de peste munte
    Iubita mea de peste timp.
    Pe cea de-atunci n-o voi gasi-o
    Si eu acela am murit
    Sub cinic nuclear adio
    Noi bietul cuplu parjolit.

  19. #82
    sport legend Ulysses's Avatar
    Join Date
    Feb 2005
    Posts
    10,413
    Reputatie
    1
    :huhu::huhu::huhu: mi-ai adus aminte de o colega dintr-a x-a A de care m-am despartit la un moment dat si cantecul asta mi se potrivea la fix pe vremea aia . multumesc
    [QUOTE=Marius;3682151]
    Acum sa nu va sfiiti sa ziceti de toti si toate. Cu un limbaj decent, desi ei[COLOR="Red"][SIZE="6"] nul [/SIZE][/COLOR]merita.[/QUOTE]

  20. #83
    sport legend
    Join Date
    Sep 2003
    Posts
    1,524
    Reputatie
    1

    Talking

    Quote Originally Posted by Ulysses View Post
    sa nu-mi spuna cineva (chiar si tyler ) ca nu e miscat de cantecul tatianei stepa :"spune-mi padure cu frunza rara"...

    Imi inchipui ca Tyler, intre "I wanna be sedated" si "Too drunk to fuck" asculta si Tatiana Stepa, varsand si cateva lacrimi...

  21. #84
    anti GG YoYoyOi's Avatar
    Join Date
    Sep 2006
    Posts
    42,958
    Reputatie
    1
    Tatiana Stepa - Copaci fara padure

    In povestea copacilor goi
    Scartaind intr-o singura usa
    Este vorba de noi amandoi
    Este vorba de foc si cenusa.

    Doi copaci fara frunze pe drum
    Dupa cum ii priveste inaltul
    Doi copaci prin sarutul de scrum
    Aplecandu-se unul spre altul.

    Nu mai suntem decat doi copaci
    Vor veni taietori sa ne tunda
    Vor lua crengi toti copiii saraci
    Pentru flacara lor muribunda.

    Si chiar daca ma vei mai iubi
    Peste crivatul iernii ce vine
    Fara brate cu ochii pustii
    N-am sa am ce intinde spre tine.
    R:
    Spune-mi padure cu frunza rara
    Unde-i iubirea de asta vara?
    Nu stie iarna sa se indure
    De noi copacii fara padure.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •