Page 2 of 4 FirstFirst 1234 LastLast
Results 22 to 42 of 66

Thread: Williams Martini Racing

  1. #22
    Motorsport aphelyon's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Caracal/Craiova
    Posts
    1,837
    Reputatie
    1
    Wurz nu raspunde criticilor lui Lauda
    Marti, 29.05.2007


    Alex Wurz, pilotul celor de la Williams, nu raspunde atacului lansat cu ceva vreme in urma de Niki Lauda, fostul campion mondial.

    "Daca el m-a criticat, inseamna ca este indreptatit sa faca asta. Am primit si felicitari dupa rezultatul de la Monaco. Daca nu ai si rezultate proaste, nu poti visa la cele bune", a declarat cu modestie Wurz.

    Austriacul celor de la Williams a adus doua puncte echipei in Marele Premiu din Principat, raspunzandu-le astfel tuturor celor care au spus despre el ca a testat prea mult timp si ca si-a pierdut din dexteritate.

    sursa:http://formula1.automarket.ro/artico...auda-3583.html

  2. #23
    sport legend Sorin Blaj's Avatar
    Join Date
    May 2004
    Location
    Lugoj, Romania
    Posts
    25,248
    Reputatie
    1
    Rosberg, incurajat de succesul lui Hamilton
    Luni, 28.05.2007



    Nico Rosberg, pilotul celor de la Williams, a declarat ca succesul unuia dintre fostii sai colegi din karting, Lewis Hamilton, ii da incredere pentru viitorul sau in Formula 1.

    "Cand il vad ca are succes ma gandesc ca acum pot sa ma compar cu el. I-am fost coechipier timp de doi ani in karting, iar cand vad ca este lider in campionatul mondial imi dau seama ce importante sunt victoriile in care alergam impreuna", a spus Rosberg.

    Pilotul celor de la Williams a mai declarat ca este multumit de faptul ca ziaristii nu ii mai spun "fiul lui Keke", adresandu-i-se simplu cu Nico.



    Sursa: http://formula1.automarket.ro/artico...lton-3558.html
    [B]HAI UNIVERSITATEA! HAI CRAIOVA!
    ESTI CAMPIOANA UNEI MARI IUBIRI![/B]

    [I]"Inteleptul invata din greselile altora, desteptul invata din greselile proprii, numai prostul le stie pe toate."[/I]

  3. #24
    sport legend Sorin Blaj's Avatar
    Join Date
    May 2004
    Location
    Lugoj, Romania
    Posts
    25,248
    Reputatie
    1
    Williams, de acord cu normele privind elementele flexibile
    Joi, 31.05.2007



    Williams F 1 Team se arata de acord cu ultimele norme impuse de FIA in privinta elementelor flexibile de pe monoposturile celor 11 echipe din Marele Circ.

    Frank Williams, boss-ul celor de la Williams Team, este de parere ca ultimele hotarari ale Federatiei Internationale vor avea menirea de a-i potoli pe cei care au protestat in ultima parte a sezonului. Echipa cu sediul la Oxfordshire se declara de acord cu inasprirea regulilor de catre forul mondial.

    Ultimul scandal in acest sens a avut loc la Marele Premiu al Catalunyei, atunci cand cei de la Red Bull au fost acuzati ca au folosit un eleron flexibil care i-a ajutat sa obtina timpi mai buni.



    Sursa: http://formula1.automarket.ro/artico...bile-3637.html
    [B]HAI UNIVERSITATEA! HAI CRAIOVA!
    ESTI CAMPIOANA UNEI MARI IUBIRI![/B]

    [I]"Inteleptul invata din greselile altora, desteptul invata din greselile proprii, numai prostul le stie pe toate."[/I]

  4. #25
    Motorsport aphelyon's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Caracal/Craiova
    Posts
    1,837
    Reputatie
    1
    Wurz: "Williams va reveni in top"
    Duminica, 03.06.2007


    Alexander Wurz, pilotul celor de la Williams, crede ca echipa sa va reveni la un moment dat in topul Formulei 1, fara a avansa insa un termen pana la atingerea unor noi performante de exceptie. "Asteptam mai mult si vrem sa strangem mai multe puncte", spune Wurz, care la Monaco a adunat doua puncte, clasandu-se al saptelea.

    "Cred insa ca pentru a realiza ceva in Formula 1 trebuie sa muncim enorm, pentru ca munca e mai importanta decat optimismul. Insa toata lumea trage din greu si toti ne miscam in aceeasi directie in acest moment. Echipa a crescut vizibil fata de anul trecut si, daca reusim sa ne mentinem pe aceeasi linie, vom face pasi importanti spre top", crede austriacul.

    Wurz incheie in aceeasi nota: "Pana acum am pilotat pentru alte doua echipe care au castigat Campionatul Mondial si pot sa spun ca in acest an Williams a gasit un grup de oameni care lucreaza impreuna ca o echipa adevarata".


    sursa: formula1.automarket.ro

  5. #26
    Motorsport aphelyon's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Caracal/Craiova
    Posts
    1,837
    Reputatie
    1
    Sam Michael: "Suntem mai buni ca anul trecut"
    Miercuri, 06.06.2007


    Sam Michael, directorul tehnic al celor de la Williams F1 Team, considera ca echipa se prezinta mult mai bine fata de anul trecut.

    "Anul trecut, masina noastra s-a comportat jalnic la Montreal, iar asta din cauza aerodinamicii precare. Lucrurile s-au schimbat anul acesta, iar eu sper sa fim printre primele echipe in Canada", a spus Michael.

    Williams F1 Team se afla pe pozitia a saptea in clasamentul constructorilor, la 23 de puncte distanta fata de ultima treapta a podiumului.

    sursa: formula1.automarket.ro

  6. #27
    sport legend Sorin Blaj's Avatar
    Join Date
    May 2004
    Location
    Lugoj, Romania
    Posts
    25,248
    Reputatie
    1
    Rosberg: "E prea devreme sa discut despre ce voi face la anul"
    Sambata, 09.06.2007



    Nico Rosberg spune ca este prea devreme sa confirme prelungirea contractului cu Williams dupa acest sezon. Desi Frank Williams a afirmat ca germanul are locul asigurat pentru urmatorul sezon la echipa pe care o patroneaza, tatal pilotului german - celebrul Keke Rosberg - se afla deja in discutii cu alte echipe din Merele Circ.

    "Cred ca voi sta aici, insa este mult prea devreme sa afirm cu siguranta acest lucru", a spus Rosberg.

    Pe de alta parte, dupa ce mass-media a afirmat ca piloteaza cel putin la fel de bine ca senzatia sezonului, Lewis Hamilton, Rosberg se arata flatat insa ramane cu picioarele pe pamant: "Eu n-as spune asta. Hamilton piloteaza intr-adevar senzational. Treaba mea e sa fac tot ce pot cu masina pe care o am la dispozitie si sper ca la un moment dat sa dispun de elementele necesare pentru a ridica pretentii la locurile fruntase".



    Sursa: http://formula1.automarket.ro/artico...anul-3829.html
    [B]HAI UNIVERSITATEA! HAI CRAIOVA!
    ESTI CAMPIOANA UNEI MARI IUBIRI![/B]

    [I]"Inteleptul invata din greselile altora, desteptul invata din greselile proprii, numai prostul le stie pe toate."[/I]

  7. #28
    sport legend fakeru's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Chisinau
    Posts
    705
    Reputatie
    1
    modest baiatul. si bine face!

  8. #29
    sport legend Sorin Blaj's Avatar
    Join Date
    May 2004
    Location
    Lugoj, Romania
    Posts
    25,248
    Reputatie
    1
    Mie imi place de Rosberg. Daca ar avea si putin noroc, ar fi mereu in puncte.
    [B]HAI UNIVERSITATEA! HAI CRAIOVA!
    ESTI CAMPIOANA UNEI MARI IUBIRI![/B]

    [I]"Inteleptul invata din greselile altora, desteptul invata din greselile proprii, numai prostul le stie pe toate."[/I]

  9. #30
    sport legend fakeru's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Chisinau
    Posts
    705
    Reputatie
    1
    asa e. in calificari l-a batut pe wurz pina acum. insa acum wurz are mai multe puncte dar mai sunt curse. mai mult ma ingrijoreaza viitorul lui. vreau numaidecit sa-l vad in lupta pentru titlu in urmatorii ani.. va depinde mult la ce echipa va concura in urmatorii ani. la williams face o treaba buna, progreseaza atit el, cit si masina. insa cit de tare nu as vrea, am indoieli ca acesta echipa va fi printre cele mai puternice in acesti urmatori ani..

  10. #31
    sport legend BMW Power's Avatar
    Join Date
    May 2006
    Location
    Bucharest
    Posts
    903
    Reputatie
    1
    Williams: "Evoluam incet, dar sigur"
    Frank Williams afirma ca echipa sa si-a revenit dupa sezonul dezastruos de anul trecut. Dupa primele sase curse in 2007, Williams F1 Team a reusit deja sa castige deja mai multe puncte decat totalul celor de anul trecut, cand echipa a terminat pe locul al optulea la general.

    "Secretul este faptul ca am adus cativa oameni noi foarte capabili, exact ce ne trebuia pentru a evolua. Am recapitulat prestatiile noastre din anii trecuti, am vazut ce nu am facut bine si, sa fiu sincer, am gasit destule probleme. Insa acum am decis sa ne revenim iar in acest moment urcam gradual in clasament si ca performante", spune patronul echipei britanice, Sir Frank Williams.

    Williams si-a laudat pilotii, afirmand ca cei doi fac un cuplu foarte bun: "Muncesc extrem de bine impreuna. Nico e tanar si foarte inteligent. Sunt sigur ca are un viitor stralucit. Alex e experimentat si ca membru al echipei se descurca remarcabil. Nimic nu il deranjeaza si face tot ceea ce ii cerem. Stie o multime de lucruri despre Formula 1 si despre masina in special".

    La final, Frank Williams nu a uitat sa expuna si defectele echipei sale: "Fiabilitatea a fost cel mai mare dusman al nostru in ultimii cativa ani. Insa cei doi piloti se descurca bine acum iar progresele noastre sunt totusi modeste. Niciodata nu e indeajuns, evident", explica britanicul.

    sursa:automarket.ro

  11. #32
    sport legend Sorin Blaj's Avatar
    Join Date
    May 2004
    Location
    Lugoj, Romania
    Posts
    25,248
    Reputatie
    1
    Wurz, pe podium la exact 10 ani de la debut
    Luni, 11.06.2007



    Alexander Wurz era foarte fericit aseara, dupa finalul cursei din Montreal. Austriacul reusise sa se claseze pe un nesperat podium la exact 10 ani de la debutul sau in Formula 1.

    "Inca mi se pare un vis. A fost un weekend dificil, nu am reusit sa imi regasesc ritmul, insa se pare ca daca tragi la maximum...", a declarat pilotul Williams care a plecat in cursa de pe pozitia a 19-a.

    "Sunt superfericit cu locul al treilea, intr-o cursa care marca cea de-a zecea mea aniversare in Formula 1", a continuat Wurz sa isi exprime bucuria dupa Marele Premiu al Canadei.



    Sursa: http://formula1.automarket.ro/artico...ebut-3844.html
    [B]HAI UNIVERSITATEA! HAI CRAIOVA!
    ESTI CAMPIOANA UNEI MARI IUBIRI![/B]

    [I]"Inteleptul invata din greselile altora, desteptul invata din greselile proprii, numai prostul le stie pe toate."[/I]

  12. #33
    sport legend Sorin Blaj's Avatar
    Join Date
    May 2004
    Location
    Lugoj, Romania
    Posts
    25,248
    Reputatie
    1
    Kovalainen la Williams, Piquet la Renault, Wurz out?
    Sambata, 16.06.2007



    Presa finlandeza publica astazi o informatie conform careia Heikki Kovalainen ar putea trece la Williams, locul sau la Renault urmand sa fie luat de Nelson Piquet Jr, care actualmente este pilot de teste al echipei franceze. Kovalainen ar urma sa il inlocuiasca la Williams pe Alexander Wurz iar mutarea ar putea avea loc inainte de Marele Premiu al Marii Britanii de la Silverstone.

    Williams ar primi in aceste conditii o compensatie de 5 miliane de dolari din partea Renault. In timp ce Frank Williams a confirmat discutiile cu Renault, un purtator de cuvant al echipei franceze a declarat ca informatiile sunt "incorecte".



    Sursa: http://formula1.automarket.ro/artico...-out-4009.html
    Last edited by Sorin Blaj; 8th July 2007 at 18:25.
    [B]HAI UNIVERSITATEA! HAI CRAIOVA!
    ESTI CAMPIOANA UNEI MARI IUBIRI![/B]

    [I]"Inteleptul invata din greselile altora, desteptul invata din greselile proprii, numai prostul le stie pe toate."[/I]

  13. #34
    sport legend Sorin Blaj's Avatar
    Join Date
    May 2004
    Location
    Lugoj, Romania
    Posts
    25,248
    Reputatie
    1
    Sam Michael infirma speculatiile despre plecarea lui Rosberg
    Miercuri, 27.06.2007



    Directorul tehnic al lui Williams, Sam Michael, a negat speculatiile potrivit carora Nico Rosberg va pleca la o alta echipa incepand din sezonul 2008.

    Datorita evolutiilor sale din acest sezon, au aparut zvonuri potrivit carora germanul ar urma sa-l inlocuiasca pe Kimmi Raikkonen la Ferrari anul viitor.
    Michael a calificat aceste zvonuri drept "absolut stupide", sustinand ca Rosberg este foarte important pentru echipa si ca va pilota la Williams si in sezonul urmator.



    Sursa: http://formula1.automarket.ro/artico...berg-4266.html
    Last edited by Sorin Blaj; 8th July 2007 at 18:26.
    [B]HAI UNIVERSITATEA! HAI CRAIOVA!
    ESTI CAMPIOANA UNEI MARI IUBIRI![/B]

    [I]"Inteleptul invata din greselile altora, desteptul invata din greselile proprii, numai prostul le stie pe toate."[/I]

  14. #35
    sport legend Sorin Blaj's Avatar
    Join Date
    May 2004
    Location
    Lugoj, Romania
    Posts
    25,248
    Reputatie
    1
    Wurz: "Ma pot apropia de performantele lui Rosberg"
    Marti, 03.07.2007



    Alexander Wurz a negat speculatiile conform carora inceputul modest de sezon i-ar putea periclita postul la Williams. In primele opt curse ale acestui sezon, Wurz o obtinut de fiecare data rezultate mai slabe decat coechipierul sau, Nico Rosberg. Austriacul considera insa ca va munci mai mult si rezultatele se vor vedea i ncursele viitoare.

    "Stiu ca am potential si ca ma pot apropia de performantele coechipierului meu. Trebuie doar sa ma adaptez la pneuri (n.r - Bridgestone)", a declarat Wurz.

    Pilotul lui Williams nu este singurul in aceasta situatie, Kimi Raikkonen, Fernando Alonso, Heikki Kovalainen and Robert Kubica intampinand de asemenea probleme de adaptare la noile pneuri folosite.
    "Probabil ca este la fel ca in tenis. Un tenismen care a evoluat numai pe iarba va avea probleme cand va juca pe zgura. Stilul de joc nu se potriveste si trebuie sa te adaptezi. Nu sunt deloc ingrijorat. Trebuie sa raman calm si sa continui sa muncesc mult", a precizat austriacul.



    Sursa: http://formula1.automarket.ro/artico...berg-4401.html
    [B]HAI UNIVERSITATEA! HAI CRAIOVA!
    ESTI CAMPIOANA UNEI MARI IUBIRI![/B]

    [I]"Inteleptul invata din greselile altora, desteptul invata din greselile proprii, numai prostul le stie pe toate."[/I]

  15. #36
    sport legend Sorin Blaj's Avatar
    Join Date
    May 2004
    Location
    Lugoj, Romania
    Posts
    25,248
    Reputatie
    1
    Wurz: "Sunt lider la tehnici de depasire"
    Vineri, 06.07.2007



    Pilotul echipei Williams, Alexander Wurz, a efectuat teste intensive la Silverstone inainte de cursa de la Magny Cours incercand sa-si imbunatateasca tehnica pentru sesiunile de calificari. Austriacul nu reuseste sa intre in cea de-a doua faza a calificarilor, chiar daca diferentele de timp sunt foarte mici.

    "Stiu ca nu sunt suficient de bun, dar este vorba de cateva sutimi sau zecimi, si trebuie sa mai lucrez la asta. In curse ma descurc foarte bine, in special la start. La fiecare start reusesc sa depasesc pe cineva. Cred ca in acest sezon sunt lider la tehnici de depasire. Dar trebuie sa mai lucrez cu pneurile, nu sunt foarte potrivite pentru stilul meu de condus, spre deosebire de cele de anul trecut", a declarat austriacul.

    Wurz a reusit sa termine pe podium in cursa din Canada, acesta fiind cel mai bun rezultat obtinut de Williams in acest sezon.



    Sursa: http://formula1.automarket.ro/artico...sire-4494.html
    [B]HAI UNIVERSITATEA! HAI CRAIOVA!
    ESTI CAMPIOANA UNEI MARI IUBIRI![/B]

    [I]"Inteleptul invata din greselile altora, desteptul invata din greselile proprii, numai prostul le stie pe toate."[/I]

  16. #37
    Motorsport aphelyon's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Caracal/Craiova
    Posts
    1,837
    Reputatie
    1
    Optimism pentru Wurz
    29 Iulie 2007

    Chiar daca a fost mai mereu devansat de coechipierul sau, Nico Rosberg, in calificari, Alexander Wurz este optimist in ceea ce priveste viitorul sau in echipa Williams. Austriacul se asteapta ca decizia privind prelungirea contractului sau sa vina la finele sezonului si sa obtina o prelungire a acordului macar pentru sezonul 2008.

    "Sunt increzator in pozitia mea. Sigur, in Formula 1 nu esti niciodata sigur 100%, nici macar atunci cand esti anuntat titular pentru prima cursa a anului, dar eu sunt optimist", a declarat Wurz. Presa austriaca scrie ca Wurz se bazeaza in plus si pe faptul ca in afara lui Williams si alte echipe sunt interesate de el.

    Desi este depasit constant de Rosberg, mai ales in calificari, austriacul are mai multe puncte in clasament comparativ cu coechipierul sau. Si cum numai rezultatele in cursa conteaza, pentru ca acestea aduc si banii, Wurz are suficiente motive de liniste.


    auto.ro

  17. #38
    sport legend BMW Power's Avatar
    Join Date
    May 2006
    Location
    Bucharest
    Posts
    903
    Reputatie
    1
    Rosberg: “Williams va deveni a treia forta din F1 in 2008”

    Nico Rosberg insista ca va ramane la Williams in sezonul urmator, mai ales dupa ce a aflat detalii despre planurile de design ale noului monopost pentru 2008.

    “Sunt foarte fericit la Williams si cred ca vom fi capabili sa urcam unul sau doua locuri in clasamentul constructorilor, ceea ce inseamna ca ii vom lasa pe cei de la Renault in spatele nostru. Ma astept sa ii putem ajunge pe cei de la BMW si ar trebui sa ajungem a treia forta din Formula 1. Pasul pe care il vom face va fi cel putin la fel de mare ca cel de anul acesta compatrativ cu anul trecut”, a declarat Rosberg.

    Germnaul spune ca si-a imbunatatit abilitatile de pilot si ca poate participa activ la dezvoltarea noii masini. “Cred ca sunt foarte bun in aceasta privinta si am dezvoltat masina in multe directii, iar Alex Wurz m-a urmat, ceea ce ne-a ajutat mult in dezvoltarea masinii. Bineinteles, mai avem multe de facut si vom incerca sa facem asta”, spune Rosberg, care refuza sa discute despre zvonurile din F1.

    “Am un contract cu Williams pentru anul viitor si nu vreau sa mai discut despre zvonurile care apar. Este mai bine asa”, a precizat pilotul Williams.

    Sursa:automarket.ro

  18. #39
    sport legend BMW Power's Avatar
    Join Date
    May 2006
    Location
    Bucharest
    Posts
    903
    Reputatie
    1
    Williams are planuri agresive pentru 2008


    Williams construieste o noua masina pentru sezonul urmator, iar oficialii echipei cred ca aceasta va reprezenta un prim pas in incercarea de a castiga din nou campionatul. Directorul tehnic al echipei, Sam Michael, a dezvaluit ca echipa adopta un plan agresiv pentru sezonul viitor.

    “Nu este o evolutie a monopostului FW29, este o noua masina”, a declarat Michael. “O masina care reprezinta o revolutie este rapida si castiga curse. Nu este aceeasi masina ca cea de anul acesta. Am inceput de la zero. Nu este un succesor direct”.

    Williams intentioneaza sa lanseze noua masina in luna ianuarie, iar echipa isi concentreaza toate eforturile pe noua masina. Michael a comentat si declaratiile lui Nico Rosberg, care a spus ca noua masina va fi un mare pas inainte pentru echipa. “Nu este vorba ca ne gandim sa castigam campionatul anul viitor, si nici Nico nu a spus asta. A spus doar ca a vazut ce s-a intamplat la Williams in ultimele 12 luni din punct de vedere al design-ului, si crede ca echipa merge intr-o directie buna. Cu siguranta putem face un mare pas inainte in 2008, pentru ca suntem cu regularitate la 0.8 – o secunda de baietii care se claseaza pe podium. Aceasta este diferenta pe care trebuie sa o reducem”, a mai precizat Michael.

  19. #40
    Moderator ducus's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Eforie Sud
    Posts
    6,619
    Reputatie
    0
    E oficial: pilotii Williams pentru sezonul 2008 vor fi Nico Rosberg si Kazuki Nakajima! Urmeaza sa fie anuntat pilotul de teste. Ce parere aveti, cate puncte va reusi sa stranga echipa in aceasta formula?

  20. #41
    F1 Legend Travis Daye's Avatar
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Corfu, Grecia
    Posts
    1,899
    Reputatie
    1
    era oficial de vreo luna ca astia vor pilotii.... la tine abia de ieri?
    Pure driving... Pure racing... That makes me happy...
    [I]Ayrton Senna[/I]

  21. #42
    Motorsport aphelyon's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Caracal/Craiova
    Posts
    1,837
    Reputatie
    1
    Nico si-a prelungit (din nou) contractul cu Williams, pana la finalul lui 2010.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •