Alonso: O a doua jumatate mai buna


Campionul Mondial en-titre, Fernando Alonso, se declara multumit de rezultatele McLaren Mercedes din primele cinci etape si se asteapta la o imbunatatire in a doua jumatate a sezonului.

Fernando imparte sefia clasamentului la Piloti cu Lewis Hamilton, coechipierul sau, insa spune ca varful de forma pentru el si pentru echipa sa inca n-a fost atins.

Fernando Alonso pentru Gazzetta dello Sport: "Am spus tot timpul ca potentialul adevarat al meu si al masinii se va vedea in a doua jumatate a sezonului, atunci cand mai voi acomoda in totalitate cu echipa. Mai mult de-atat, in mod traditional McLaren imbuntatatesc ritmul in a doua jumatate a sezonului."

"E foarte bine ca am fost atat de rapizi in primele cinci curse ale anului, dar cel mai bine ne vom descurca in ultimele cinci sau sase. Oricum, daca voi continua in acelasi fel, adica sa adun 38 de punste la fiecare cinci curse disputate, atunci as castiga Campionatul. M-as multumi si cu 76 de puncte dupa 10 curse."

Bineinteles, Alonso n-a scapat de intrebarile cu privire la 'afacerea Monaco'; spaniolul incearca sa demonstreze ca si fara 'temperarea' impusa si recunoscuta
chiar de Ron Dennis, Hamilton nu l-ar fi putut invinge. De asemenea, Alonso lasa sa se intrevada faptul ca-si doreste stabilirea unei ierarhii precise in cadrul McLaren-Mercedes - cu el in frunte, bineinteles.

"Stiu ca presa britanica a sugerat asta (ca s-au impus ordine de echipa), dar atunci cand ajungi la primul pit stop cu un dezavantaj de 10 secunde fata de coechipierul sau e greu sa-l depasesti chiar daca opresti mai tarziu. In mod evident, echipa inca poate avea indoieli in ceea ce priveste pilotul care ar trebui sa fie primul. Suntem la egalitate de puncte, avem aceleasi sanse, dar victoria de la Monaco a fost in mod clar foarte importanta pentru mine din acest punct de vedere, asa ca trebuie sa profit de acest rezultat acum."

Urmeaza Canada si Statele Unite, iar Alonso crede ca Ferrari au prima sansa un cursele din America de Nord: "Dupa parerea mea Ferrari sunt fovoriti in urmatoarele doua curse, chiar daca, in comparatie cu anii trecuti, vom avea cu totii aceleasi pneuri. Sa speram ca e de-ajuns pentru a egala fortele, mai ales la Indianapolis, un circuit care pare construit special pentru a scoate in evidenta punctele forte ale monoposturilor Ferrari, asa cum s-a intamplat in Australia, unde au fost practic de neegalat."


sursa: ********.ro (sport 365)