Page 4 of 13 FirstFirst ... 23456 ... LastLast
Results 64 to 84 of 256

Thread: McLaren Honda

  1. #64
    sport legend Sorin Blaj's Avatar
    Join Date
    May 2004
    Location
    Lugoj, Romania
    Posts
    25,248
    Reputatie
    1
    Oficialii McLaren, multumiti de parcursul de pana acum
    Miercuri, 23.05.2007



    Oficialii team-ului anglo-german declara ca echipa se afla pe un drum bun si ca locurile unu si doi la piloti precum si prima pozitie de la constructori le dau sperante pentru viitor.

    "Pentru McLaren faptul ca are pilotii pe primele doua locuri in clasament si ca este prima la constructori reprezinta un lucru deosebit", a spus Martin Whitmarsh, unul dintre sefii celor de la McLaren Mercedes.

    "Pilotii nostri au amintiri placute de la Monte Carlo, Fernando a castigat anul trecut, in timp ce Lewis a triumfat in 2006 la GP2 si la Formula 3000. Suntem constienti ca aceste lucruri reprezinta trecutul si vrem sa ne prezentam cat mai bine anul acesta", a declarat Norbert Haug, vicepresedintele McLaren Mercedes.



    Sursa: http://formula1.automarket.ro/artico...acum-3479.html
    [B]HAI UNIVERSITATEA! HAI CRAIOVA!
    ESTI CAMPIOANA UNEI MARI IUBIRI![/B]

    [I]"Inteleptul invata din greselile altora, desteptul invata din greselile proprii, numai prostul le stie pe toate."[/I]

  2. #65
    sport legend Sorin Blaj's Avatar
    Join Date
    May 2004
    Location
    Lugoj, Romania
    Posts
    25,248
    Reputatie
    1
    Mario Andretti: "Ceea ce a realizat Lewis este fenomenal"
    Miercuri, 23.05.2007



    Mario Andretti, fosta glorie a Formulei 1, se declara de-a dreptul entuziasmat de performantele britanicului Lewis Hamilton, de la McLaren Mercedes.

    "Ceea ce a realizat Lewis pana acum este fenomenal, eu fiind de parere ca este un talent rar intalnit. In aceste momente el traieste un adevarat vis. Consider ca este posibil sa si castige anul acesta pentru ca McLaren la randul lor sunt in stare sa castige in acest an", a spus Andretti.

    Castigator al titlului mondial in anul 1978, Andretti a reusit sa se claseze pe podium la primul sau Grand-Prix, situatie asemanatoare cu cea a pilotului britanic, care la primul Mare Premiu a adus sase puncte pentru echipa sa.



    Sursa: http://formula1.automarket.ro/artico...enal-3482.html
    [B]HAI UNIVERSITATEA! HAI CRAIOVA!
    ESTI CAMPIOANA UNEI MARI IUBIRI![/B]

    [I]"Inteleptul invata din greselile altora, desteptul invata din greselile proprii, numai prostul le stie pe toate."[/I]

  3. #66
    sport legend Sorin Blaj's Avatar
    Join Date
    May 2004
    Location
    Lugoj, Romania
    Posts
    25,248
    Reputatie
    1
    Hamilton: "In afara F1 sunt prieten cu Alonso"
    Joi, 24.05.2007



    Lewis Hamilton, pilotul britanic al celor de la McLaren Mercedes, declara ca nu exista niciun fel de rivalitate intre el si Fernando Alonso si ca sunt buni prieteni.

    "Inainte de toate suntem profesionisti, iar in afara cursei suntem prieteni", declara mezinul echipei anglo-germane.

    Referindu-se la Marele Premiu de la Monaco, acesta a mai adaugat: "Este foarte important sa pleci din pole-position, iar eu sper sa pot face acest lucru".



    Sursa: http://formula1.automarket.ro/artico...onso-3498.html
    [B]HAI UNIVERSITATEA! HAI CRAIOVA!
    ESTI CAMPIOANA UNEI MARI IUBIRI![/B]

    [I]"Inteleptul invata din greselile altora, desteptul invata din greselile proprii, numai prostul le stie pe toate."[/I]

  4. #67
    Motorsport aphelyon's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Caracal/Craiova
    Posts
    1,837
    Reputatie
    1
    Căști cu diamante pentru piloții McLaren Mercedes

    Pilotul de la McLaren Mercedes, Lewis Hamilton, va simți pe propria piele ce înseamnă să concurezi în Formula 1 la Monaco. Pentru că micul principat este numărul 1 în Europa în ceea ce privește luxul, Hamilton va purta în cursă o cască specială, încrustată cu diamante. “Casca mea sclipește”, a declarat entuziasmat britanicul la prezentarea organizată de compania producătoare de diamante Steinmetz, unul din sponsorii McLaren. Evenimentul a avut loc pe unul dintre uriașele iahturi aflate în golful din Monaco.

    Căștile lui Hamilton și Alonso vor avea inscripționat pe margini textul “Monaco 07”, realizat integral din diamante albe. După cursă, căștile vor fi vîndute la licitații alese de piloți, fondurile obținute urmînd a fi donate. La prezentare, între cei doi piloți s-a aflat un fotomodel care a purtat un colier denumit “Ponahalo”, în valoare de peste 50 milioane de dolari. Acesta este realizat din pietre prețioase tăiate dintr-un diamant brut de 316 carate – cel mai mare găsit în mina Beers Venetia din Africa de Sud.

    La final, fiecare pilot a primit cadou un inel în valoare de 10.000 dolari.

  5. #68
    sport legend Sorin Blaj's Avatar
    Join Date
    May 2004
    Location
    Lugoj, Romania
    Posts
    25,248
    Reputatie
    1
    Jean Todt: "Nu sunt uimit de performantele lui Hamilton"
    Vineri, 25.05.2007



    Jean Todt, boss-ul celor de la Ferrari, nu se arata uimit de impresionantul start de sezon al tanarului Lewis Hamilton, declarand ca acesta este un pilot de certa valoare.

    "Daca as vorbi folosind simtul umorului as putea spune ca a facut treaba deosebita in ultimul an la scoala, iar un mare merit il are Ron Dennis. A avut un sezon deosebit anul trecut si pot sa spun ca este un pilot talentat", a declarat Todt.

    Francezul celor de la Ferrari a mai spus ca Lewis ar trebui sa fie recunoscator ca are sansa de a conduce una dintre cele mai bune masini din F1: "Stim cu totii ca in cursa ai nevoie de o masina buna, de o echipa buna si de piloti buni. Daca unul dintre aceste lucruri lipseste nu poti sa faci performanta".



    Sursa: http://formula1.automarket.ro/artico...lton-3510.html
    [B]HAI UNIVERSITATEA! HAI CRAIOVA!
    ESTI CAMPIOANA UNEI MARI IUBIRI![/B]

    [I]"Inteleptul invata din greselile altora, desteptul invata din greselile proprii, numai prostul le stie pe toate."[/I]

  6. #69
    Motorsport aphelyon's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Caracal/Craiova
    Posts
    1,837
    Reputatie
    1
    Montoya: "Sper ca Alonso sa se adapteze la McLaren"
    Vineri, 25.05.2007


    Juan Pablo Montoya, fostul pilot al celor de la McLaren, a spus ca spera ca Fernando Alonso sa se adapteze la echipa condusa de Ron Dennis si sa nu aiba soarta sa in cadrul team-ului anglo-german.

    "Vad ca Alonso nu se simte bine la McLaren in compania lui Hamilton. Este acelasi episod pe care l-am trait si eu", spune columbianul. In varsta de 31 de ani, Montoya a marturisit in mai multe randuri ca s-a simtit bine si competitiv la Williams, in timp ce la McLaren nu s-a simtit niciodata in largul sau.

    Actualmente in NASCAR, Juan Pablo vede o mare asemanare intre cuplul pe care l-a format el cu Raikkonen si cel pe care il realizeaza Alonso in acest moment cu tanarul Lewis Hamilton.

    sursa:http://formula1.automarket.ro/artico...aren-3525.html

  7. #70
    Motorsport aphelyon's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Caracal/Craiova
    Posts
    1,837
    Reputatie
    1
    A doua dubla a sezonului


    McLaren Mercedes au reusit in acest weekend a doua dubla a sezonului.

    Dominatia McLaren pe circuitul din Monte Carlo a inceput inca din primele antrenamente libere de joi, insa confirmarea a venit in calificari cand Alonso si Hamilton au blocat prima linie a grilei de start, iar astazi cei doi au profitat la maximum de acele pozitii si castigat maximul posibil pentru punte pentru echipa. In afara de Felipe Massa tot plutonul a fost depasit cu un tur de Alonso si Hamilton, brazilianul fiind si el la peste un minut distanta de cei doi.

    Fernando Alonso (locul I): "Aceasta victorie inseamna mult pentru mine si campania noastra in Campionat. Este foarte placut sa vezi cum efortul echipei din ultimele doua saptamani a facut ca masina noastra sa fie atat de competitiva. Nu mi s-a intamplat niciodata sa fiu la o distanta de mai mult de un minut fata rivali, iar asta inseamna ca am avut cea mai buna victorie din cariera astazi. N-am plecat extraordinar de pe grila de start, dar avand in vedere ca pana la primul viraj nu e prea mult spatiu de acoperit eram destul de sigur ca voi putea sa raman in frunte. Am reusit sa economisesc combustibil in primul stint si am putut sa stau in pista cu doua tururi mai mult decat planuiesem initial. Dupa asta, cursa a fost destul de linistita, singurele probleme fiind cauzate de pilotii intarziati, mai ales imediat dupa al doilea pit stop cand am pierdut foarte mult timp. Ma voi bucura de aceasta victorie si astept cu nerabdare curele din America de Nord."

    Lewis Hamilton (locul 2): "Sunt foarte fericit ca am terminat al doilea si am reusit timpi similari cu cei ai lui Fernando la prestigiosul Mare Premiu al Principatului Monaco. Echipa a facut o treaba fantastica, iar Fernando si cu mine am putut sa le oferim rezultatul pe care-l meritau. Starul meu a fost destul de bun si am putut sa ma apropii de Fernando, dar bineinteles ca n-avea niciun rost sa incerc ceva nebunesc, caci treaba noastra este aceea de asigura cat mai multe puncte pentru echipa. E aproape imposibil sa depasesti la Monaco, iar singura sansa este ca pilotul din fata sa greseasca. Fernando este insa dublu Campion Mondial si stiam ca nu va fi niciuna. Am avut un ritm bun la inceput, dar apoi am avut probleme de granulare cu pneurile fata, iar asta nu m-a ajutat. A fost o cursa interesanta in care am atins de cateva ori glisierele de protectie, fara a inlfluenta din fericire comportamentul masinii. Per total, un rezultat minunat pentru echipa si pentru mine."

    sursa:http://www.********.ro/A_doua_dubla_...ui-n24070.html


    nota:la toate stirile pe care le-am postat in loc de stelute,la sursa acolo, ar trebui sa fie 'sport 365'(intr-un cuvant) ...nu stiu de ce apar acele stelute.

  8. #71
    Motorsport aphelyon's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Caracal/Craiova
    Posts
    1,837
    Reputatie
    1
    Ron Dennis: "Am decis ca Alonso sa castige"
    Luni, 28.05.2007


    Ron Dennis, boss-ul celor de la McLaren Mercedes, a declarat la finalul Marelui Premiu de la Monaco ca strategia echipei a fost gandita in asa fel incat sa castige Alonso.

    "Am obtinut la Monaco un rezultat deosebit, de fapt tot ce se putea mai bun. Fernando si Lewis au raspuns bine la cerintele echipei, iar ordinea finala a fost cea pe care am dorit-o, cu ambele masini terminand in siguranta cursa. A fost o proba deosebita de disciplina din partea pilotilor, iar noi vom parasi Principatul cu maximum de puncte", a declarat Ron Dennis.

    Fernando Alonso si Lewis Hamilton se afla la egalitate de puncte, 38, in fruntea ierarhiei din Formula 1, in timp ce la constructori McLaren s-a distantat la 20 de puncte fata de Ferrari.


    sursa:http://formula1.automarket.ro/artico...tige-3547.html

  9. #72
    sport legend Sorin Blaj's Avatar
    Join Date
    May 2004
    Location
    Lugoj, Romania
    Posts
    25,248
    Reputatie
    1
    Ron Dennis: "McLaren nu va favoriza niciodata un pilot"
    Luni, 28.05.2007



    Ron Dennis declara ca echipa pe care o patroneaza nu va favoriza pe niciunul dintre pilotii sai in lupta pentu titlu.

    "Avem, ce-i drept, numarul unu si numarul doi pe masini, dar stiu ca am doi piloti in echipa, lucru cu care trebuie sa ma conformez. Fiecare simte ca exista unele favoritisme catre Fernando sau catre Lewis, in functie de cursa, dar suntem corecti de fiecare data. Nu vom favoriza niciodata un pilot, pentru ca noi nu facem asta de obicei", a declarat Dennis.

    Aceasta declaratie vine dupa Marele Premiu al Principatului Monaco, acolo unde boss-ul McLaren Mercedes a marturisit ca tactica a fost facuta in asa fel incat Fernando Alonso sa castige cursa.



    Sursa: http://formula1.automarket.ro/artico...ilot-3554.html



    Se bat cap in cap declaratiile lui Ron Dennis. Ordinele de echipa au fost, sunt si vor fi in Formula 1, indiferent ce spune unul si altul.
    [B]HAI UNIVERSITATEA! HAI CRAIOVA!
    ESTI CAMPIOANA UNEI MARI IUBIRI![/B]

    [I]"Inteleptul invata din greselile altora, desteptul invata din greselile proprii, numai prostul le stie pe toate."[/I]

  10. #73
    Motorsport aphelyon's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Caracal/Craiova
    Posts
    1,837
    Reputatie
    1
    Hamilton: “Sînt pilotul numărul doi”


    Lewis Hamilton a fost mult mai puțin entuziast de locul 2 obținut la Monaco decît la cursele anterioare. “Pînă la urmă sînt un debutant. Am terminat pe doi în primul meu grand-prix de la Monaco, așa că nu pot să mă plîng. E bine pentru mine că am un ritm similar cu Fernando, dar trebuie să mă obișnuiesc cu un lucru. Am numărul doi pe mașina mea și sînt pilotul numărul doi”, a declarat Hamilton.

    Ron Dennis a răspuns că înțelege dezamăgirea tînărului pilot, însă crede că Hamilton ar fi avut altă părere dacă strategia de cursă i-ar fi fost favorabilă. “E de înțeles că este dezamăgit și frustrat. Nu ar mai fi fost așa dacă ar fi intrat safety-car-ul și ar fi cîștigat cursa. Timpul va spune – noi nu favorizăm pe nimeni. Vor fi momente cînd vor fi liberi să se întreacă unul cu celălalt, însă acesta nu a fost unul dintre ele”, a spus Dennis.

    “Toată lumea de la boxe și presa ar fi spus că sînt un idiot dacă i-aș fi lăsat să se întreacă iar unul dintre ei ar fi abandonat”, a adăugat Dennis.

    sursa: AutoF1.ro

    adevarul e ca daca i-ar fi lasat 'liberi' probabil s-ar fi duelat intre ei si ar fi iesit altceva (poate abandon/uri)

  11. #74
    Motorsport aphelyon's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Caracal/Craiova
    Posts
    1,837
    Reputatie
    1
    Jackie Stewart: "McLaren nu a gresit cu nimic"
    Marti, 29.05.2007


    Jackie Stewart, triplul campion mondial, a declarat ca din punctul lui de vedere echipa McLaren Mercedes nu a gresit cu nimic in timpul Marelui Premiu al Principatului Monaco.

    "Din punctul meu de vedere nu s-a intamplat nimic gresit la Monaco. Barichello a incetinit cu aproximativ 55 de km pe ora pentru ca Schumacher sa treaca inaintea lui linia de sosire. Ce s-ar fi intamplat daca Hamilton accelera prea mult, lovea masina si scotea McLaren-ul din cursa? ", a declarat Stewart.

    In alta ordine de idei, o parte a pariurilor din Anglia in legatura cu Formula 1 au fost blocate pana la terminarea investigatiei FIA, in timp ce unora dintre pariori le-au fost restituiti banii pariati pe victoria lui Hamilton la Monaco.

    sursa: http://formula1.automarket.ro/artico...imic-3592.html

  12. #75
    Motorsport aphelyon's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Caracal/Craiova
    Posts
    1,837
    Reputatie
    1
    Ecclestone: "McLaren ar putea fi exclusa din F1"
    Miercuri, 30.05.2007


    Bernie Ecclestone, boss-ul Formulei 1, a declarat ca in cazul in care vor fi gasiti vinovati cei de la McLaren Mercedes risca sa fie depunctati sau chiar sa fie exclusi din Marele Circ.

    "Ei risca sa fie exclusi din campionat sau sa fie depunctati. Nu stiu care este ordinea la McLaren, dar daca se dovedeste ca pilotii au fost sfatuiti in legatura cu pozitiile lor din cursa, atunci s-a incalcat regulamentul", declara primul om din Marele Circ.

    Ecclestone explica faptul ca numai depunctarea sau excluderea din Formula 1 i-ar afecta pe cei de la McLaren Mercedes, in timp ce o amenda i-ar lasa indiferenti pe anglo-germani.

    sursa: formula1.automarket.ro


    asta ar fi o lovitura prea dura.. sa speram ca nu se va ajunge pana acolo.

  13. #76
    Motorsport aphelyon's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Caracal/Craiova
    Posts
    1,837
    Reputatie
    1
    Hamilton la Ferrari?
    Miercuri, 30.05.2007


    De numai cinci curse a avut nevoie Lewis Hamilton in Marele Circ pentru a atrage, conform presei intrnationale, atentia celor de la Ferrari.

    In varsta de 22 de ani, britanicul a realizat cel mai bun start de sezon din istoria unui debutant, fiind unul dintre protagonistii acestui inceput de sezon din Formula 1. Zvonurile spun ca Lewis, care in prezent castiga 500.000 de dolari pe sezon, ar putea ajunge la aproximativ 40 de milioane de euro la Ferrari, lucru deloc de neglijat.

    Daily Mail noteaza chiar ca Hamilton ar fi fost foarte suparat dupa Marele Premiu din Principat, acolo unde ar fi primit semnale din partea echipei ca sa-l lase pe Alonso sa castige, lucru care alimenteaza si mai mult aceste speculatii.

    sursa:formula1.automarket.ro

  14. #77
    Motorsport aphelyon's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Caracal/Craiova
    Posts
    1,837
    Reputatie
    1

    o veste buna

    McLaren nu a fost pedepsita de FIA
    Miercuri, 30.05.2007


    McLaren Mercedes F1 Team a fost gasita nevinovata de catre FIA pentru incidentul din timpul Marelui Premiu al Monaco, atunci cand oficialii echipei anglo-germane ar fi ordonat pilotilor sai ordinea in care sa termine cursa din Principat.

    "McLaren a folosit o strategie optima si in concordanta cu regulile impuse de FIA pentru Formula 1, in conditiile in care detineau un avantaj substantial fata de celelalte masini angrenate in cursa. Este o practica standard care nu a adus niciun fel de prejudicii sportului cu motor", declara oficiali ai FIA.

    Federatia Internationala de Automobilism a anuntat ca nu va mai continua ancheta in legatura cu acest caz si ca subiectul este unul declarat inchis.

    sursa:formula1.automarket.ro

    Iata comunicatul de presa al FIA:

    "Dupa studierea comunicatiilor radio intre echipa Vodafone McLaren Mercedes si pilotii acesteia, impreuna cu raportul observatorului din partea FIA la fata locului si a datelor oferite de echipa, este clar ca actiunile McLaren in timpul Marelui Premiu al Principatului Monaco au fost legitime in totalitate si nu este necesara nicio alta masura.

    Realitati:
    1. O strategie cu doua opriri la boxe este optima pentru Monaco daca Safety Car-ul nu iese pe pista, caz in care o strategie cu o singura oprire este uneori mai buna.

    2. Neutralizarea cu Safety Car a fost prezenta de patru ori in ultimele cinci Mari Premii ale Principatului Monaco.

    3. Sub regulamentul actual o alegere a strategiei, cu una sau doua opriri, trebuie facuta inainte de ultima parte a calificarilor.

    4. Din masuratorile FIA de dupa calificari este clar faptul ca McLaren il incarcase (combustibil) pe Hamilton pentru cinci tururi in plus fata de Alonso.

    5. Acest lucru i-a permis lui Hamilton sa poata opta pentru o strategie cu o singura oprire la boxe in cazul in care Safety Car-ul ar fi iesit pe pista in primul stint.

    6. Cursa n-a fost neutralizata prin Safety Car

    7. McLaren-urile au fost semnificativ mai rapide decat orice alta masina la Monaco

    Background:
    Obiectivul primar al oricarei echipa este acela ca unul dintre piloti sa castige. Daca acest lucru este indeplinit vor incerca sa se asigure ca cealalta masina va termina pe locul secund.

    Fara nicio perioada de Safety Car in primul stint, a exista un mic dar limitat risc ca Safety Car-ul sa iasa pe pista in cele cinci tururi in care Hamilton ar fi ramas in pista mai mult. Acest lucru l-ar fi trimis in spatele plutonului pierzand semnificativ in raport cu masinile care aveau o strategie cu o singura oprire. Acestea ar fi trebuit sa alimenteze in jurul turului cu numarul 40 - de exemplu, dupa ce Safety Car-ul ar fi iesit de pe pista in timpul tururilor in plus facute de Hamilton.

    Din motive similare Hamilton a fost chemat mai devreme pentru al doilea pit stop, asigurand astfel locul secund, fie cu o eventuala neutralizare, fie fara.

    Daca masina din fata lui Hamilton n-ar fi fost cea a coechipierului sau, McLaren ar fi putut (probabil chiar asa ar fi procedat) sa riste si sa-l lase pe Hamilton sa alerge atata timp cand i-ar fi permis cantitatea de combustibil in speranta ca ar fi iesit in frunte dupa un singur pit stop. Nu exista, totusi, nicio obligatie din partea echipei sa-si asume acest risc doar pentru a trece in fata celeilalte masini a team-ului.

    Este o procedura standard de a spune pilotilor sa incetineasca cand au un avantaj de timp substantial. Acest lucru se face pentru a minimiza riscul problemelor tehnice sau altor tipuri de probleme. Este de asemenea o practica normala si de inteles intru-totul sa ceri pilotilor sa nu se supuna unul pe altul unor riscuri suplimentare.

    McLaren au putut sa urmareasca o strategie optima de echipa deoarece au avut un avantaj substantial fata de orice alta masina. N-au facut nimic care poate fi descris ca o intervenire asupra rezultatului cursei."

    sursa: ********.ro
    Last edited by aphelyon; 30th May 2007 at 20:36.

  15. #78
    sport legend Sorin Blaj's Avatar
    Join Date
    May 2004
    Location
    Lugoj, Romania
    Posts
    25,248
    Reputatie
    1
    Basil Shaaban: "Hamilton poate cuceri titlul la debutul in F1"
    Marti, 29.05.2007



    Basil Shabaan, pilot libanez in varsta de 27 de ani, considera ca Lewis Hamilton , britanicul celor de la McLaren Mercedes, poate cuceri titlul mondial la debutul sau in Marele Circ.

    "Sunt impresionat de ceea ce a realizat pana acum, dar nu uimit. A fost antrenat ca sa devina campion si mereu a fost un lider, asta pe langa uriasul talent de care da dovada. Sunt sigur ca poate cuceri titlul la debutul sau in F1", a declarat Shabaan.

    Shabaan a participat de-a lungul carierei in Karting, Formula Ford, in anul 2004, A1GP World Cup, in anul 2005, si British F3 International Series, in anul 2006. Libanezul considera ca daca McLaren va avea continuitate si Lewis nu va comite greseli majore, acesta va avea reale sanse la titlul mondial.



    Sursa: http://formula1.automarket.ro/artico...n-f1-3579.html
    [B]HAI UNIVERSITATEA! HAI CRAIOVA!
    ESTI CAMPIOANA UNEI MARI IUBIRI![/B]

    [I]"Inteleptul invata din greselile altora, desteptul invata din greselile proprii, numai prostul le stie pe toate."[/I]

  16. #79
    sport legend Sorin Blaj's Avatar
    Join Date
    May 2004
    Location
    Lugoj, Romania
    Posts
    25,248
    Reputatie
    1
    Hamilton va participa la Goodwood stars
    Joi, 31.05.2007



    Lewis Hamilton, pilotul englez al celor de la McLaren Mercedes, va participa la Goodwood Festival of Speed, manifestare anuala care are loc in Marea Britanie si care va aduce la startul sau o serie de supercar-uri.

    Protagonistul inceputului de sezon din Marele Circ va lua parte la acest eveniment alaturi de alte nume mari ale motorsportului mondial cum ar fi: Damon Hill, Stirling Moss si Colin McRae.

    Pe langa Hamilton, din partea pilotilor britanici din Marele Circ vor lua parte la manifestare David Coulthard, Jenson Button si Anthony Davidson. De asemenea, si-au anuntat prezenta la eveniment Ferrari, Honda, McLaren, Red Bull, Spyker, Toyota si Williams, din partea team-urilor angrenate in Marele Circ.

    Goodwood Festival va avea loc intre 22 si 24 iunie si va strange la un loc tot ce are mai de seama piata auto in acest moment.



    Sursa: http://formula1.automarket.ro/artico...tars-3625.html
    [B]HAI UNIVERSITATEA! HAI CRAIOVA!
    ESTI CAMPIOANA UNEI MARI IUBIRI![/B]

    [I]"Inteleptul invata din greselile altora, desteptul invata din greselile proprii, numai prostul le stie pe toate."[/I]

  17. #80
    sport legend Sorin Blaj's Avatar
    Join Date
    May 2004
    Location
    Lugoj, Romania
    Posts
    25,248
    Reputatie
    1
    Symonds: "Daca avea masina de anul trecut, Hamilton nu reusea atatea"
    Vineri, 01.06.2007



    Pat Symonds, inginerul sef al celor de la Renault F1 Team, declara ca nu se poate face o comparatie intre Hamilton si Kovalainen si ca britanicul nu ar fi reusit aceleasi performante daca ar fi participat pe o masina mai slaba.

    "In ultimul an McLaren nu au fost la fel de buni si ma gandesc ca daca ar fi concurat atunci pentru ei nu reusea aceleasi lucruri. Sunt de parere ca Lewis este un tanar talentat, dar nu ar fi corect sa il comparam cu Heikki. Eu spun ca Hamilton este norocos ca poate sa alerge pe una dintre cele mai bune masini", spune Symonds.

    Heikki Kovalainen ocupa locul 11 in ierarhia pilotilor, cu trei puncte acumulate, in timp ce Renault F1 Team se gaseste pe pozitia a patra, la 50 de puncte de primul loc.



    Sursa: http://formula1.automarket.ro/artico...atea-3662.html
    [B]HAI UNIVERSITATEA! HAI CRAIOVA!
    ESTI CAMPIOANA UNEI MARI IUBIRI![/B]

    [I]"Inteleptul invata din greselile altora, desteptul invata din greselile proprii, numai prostul le stie pe toate."[/I]

  18. #81
    Motorsport aphelyon's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Caracal/Craiova
    Posts
    1,837
    Reputatie
    1
    DC: Media a gresit in cazul McLaren


    David Coulthard, fost pilot al McLaren Mercedes, crede ca media britanica este principala vinovata a scandalului (fara niciun vinovat) Monaco-McLaren.

    Dupa ce FIA a curatat imaginea McLaren Mercedes sifonata in Monte Carlo, atunci cand media (in special britanica, caci aceasta se ocupa cel mai bine de F1) a acuzat echipa de favorizarea lui Fernando Alonso in lupta cu Lewis Hamilton, si David Coulhard, un pilot cu multa experienta chiar si din punctul de vedere al relatiilor media cu Formula 1, spune practic ca ancheta FIA nici nu trebuia sa existe.

    David Coulthard intr-un articol gazduit de ITV.com: "Media britanica a simtit in mod clar ca lui Lewis i s-a regizat ceva. Dar le spun acum, nu fiti duri in privinta McLaren pentru ca ei i-au oferit lui Lewis cea mai mare oportunitate. Ei au oferit media un potential Campion britanic in acest an. Asa ca nu va intoarceti impotriva lor si nu faceti din McLaren echipa uriasa si rea care isi bate joc de dragutul pilot britanic. Daca media vrea sa-i ofere timpul necesar lui Lewis de a creste ca pilot de Mari Premii - si pe cat de grozav este astazi, cu siguranta peste un an va fi mai bun, si chiar mai bun peste trei ani - atunci as sugera sa nu faca nimic care sa raceasca relatia sa cu echipa, pentru ca daca-l pui intr-un Spyker nu va ajunge nicaieri. Nu le poti avea pe toate, si cred ca McLaren ar trebui felicitati pentru oportunitatea pe care i-au oferit-o si respectati pentru deciziile dificile inevitabile atunci cand trebuie sa te hotarasti la piloti, sa creezi o echipa si s-o faci competitiva."

    David Coulthard crede ca ordinele de echipa sunt inevitabile in Formula 1: "Te poti preface ca nu exista, dar in realitate este sunt o parte a felului in care se conduce o echipa de Mare Premiu. Din momentul in care intri in motorsport si exista doi piloti ai aceleeasi echipe, trebuie sa accepti ca la un moment dat vor exista instructiuni sau decizii de care va profita unul dintre ei. A fost corect sa-i spui lui Lewis s-o lase moale la Monaco? Raspunsul meu este 'Ce inseamna corect?' I s-a oferit oportunitatea sa piloteze pentru una dintre cele mai de succes echipe de Formula 1, una care nu are o traditie din a semna piloti fara experienta. Ar fi trebuit sa-l 'planteze' pe Lewis intr-o alta echipa, unde ar fi facut o treaba buna pentru ca e un pilot bun, dar unde n-ar fi avut acelasi impact pe care-l are acum."

    "McLaren il ajuta pe Lewis sa-si cladeasca fundatia unui viitor plin de succes, faima si avere. Asa ca nu cred ca poti spune ca nu sunt corecti. Important este faptul ca Fernando s-a aflat in pole si a condus cursa. Oamenii au presupus ca, daca n-ar fi existat intructiuni de incetinire a ritmului, atunci Lewis ar fi putut poate sa schimbe locul cu Alonso. Dar asta e foarte putin probabil la Monaco."

    sursa: ********.ro


    eu cred ca are mare dreptate "batranul" David.

  19. #82
    sport legend Sorin Blaj's Avatar
    Join Date
    May 2004
    Location
    Lugoj, Romania
    Posts
    25,248
    Reputatie
    1
    Norbert Haug: "Vom fi foarte fericiti cand Lewis va castiga"
    Luni, 04.06.2007



    Norbert Haug, seful motorsportului de la McLaren Mercedes, a declarat ca in cadrul echipei anglo-germane toata lumea se va bucura atunci cand Hamilton va obtine prima sa victorie in Marele Circ.

    "Cu siguranta ca ne vom bucura atunci cand Lewis va reusi prima sa victorie in Formula 1", declara Haug.

    "Nu vom favoriza niciodata pe nimeni. Cine vine la noi are aceleasi sanse ca toata lumea de a castiga, nimeni nu este favorizat. Acest lucru se intampla in majoritatea timpului, numai ca la Monaco este mereu o situatie speciala", a completat Ron Dennis, boss-ul celor de la McLaren.



    Sursa: http://formula1.automarket.ro/artico...tiga-3687.html
    [B]HAI UNIVERSITATEA! HAI CRAIOVA!
    ESTI CAMPIOANA UNEI MARI IUBIRI![/B]

    [I]"Inteleptul invata din greselile altora, desteptul invata din greselile proprii, numai prostul le stie pe toate."[/I]

  20. #83
    Motorsport aphelyon's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Caracal/Craiova
    Posts
    1,837
    Reputatie
    1
    Max Clifford: "Hamilton poate ajunge mai celebru decat Beckham"
    Luni, 04.06.2007


    Max Clifford, managerul care l-a reprezentat printre altii si pe Mohamed Al-Fayed, spune ca tanarul britanic poate ajunge mai celebru si mai cunoscut decat vedeta nationalei Albionului.

    "Beckham a facut din fotbal o adevarata afacere de show-biz, iar pentru Hamilton este foarte important sa fie in mijlocul atentiei pentru ca asta il va face celebru. Numele sau a devenit familiar tuturor in numai cinci minute, iar acum viata sa este privita cu mare atentie", declara Clifford.

    Ca o comparatie, David Beckham a semnat un contract in valoare de 250 de milioane de dolari cu Los Angeles Galaxy, in timp ce Lewis Hamilton castiga 500.000 de dolari pe sezon la McLaren Mercedes.

    sursa: formula1.automarket.ro

  21. #84
    sport legend Sorin Blaj's Avatar
    Join Date
    May 2004
    Location
    Lugoj, Romania
    Posts
    25,248
    Reputatie
    1
    Alonso, multumit de performantele McLaren
    Marti, 05.06.2007



    Spaniolul Fernando Alonso declara ca este multumit de performantele McLaren Mercedes.

    "Trebuie sa asteptam si sa vedem cu se va desfasura campionatul, dar trebuie sa recunosc ca am avut un start bun, atat eu cat si Lewis. Punctele adunate de noi ne fac sa stam bine in ambele clasamente", a declarat Alonso.

    Intrebat daca il motiveaza succesul pe care il are Lewis Hamilton, Fernando a mai declarat: "Daca ma motiveaza succesul lui Lewis? Nu, pentru ca sunt mereu motivat".



    Sursa: http://formula1.automarket.ro/artico...aren-3717.html
    [B]HAI UNIVERSITATEA! HAI CRAIOVA!
    ESTI CAMPIOANA UNEI MARI IUBIRI![/B]

    [I]"Inteleptul invata din greselile altora, desteptul invata din greselile proprii, numai prostul le stie pe toate."[/I]

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •