Page 5 of 12 FirstFirst ... 34567 ... LastLast
Results 85 to 105 of 236

Thread: Știri despre echipă luate din ziare

  1. #85
    sport legend Mario Di Lazi's Avatar
    Join Date
    Jun 2005
    Location
    Rm. Vâlcea
    Posts
    12,151
    Reputatie
    1
    Nedreptate în Zăvoi
    • Cel mai bun fundaş central din lot, Mihai Raicu, a fost pus pe liber
    Sabin Roşca a fost şi el o victimă a noului tehnician al vâlcenilor.
    Noul antrenor al CSM-ului, Costel Pană a luat ieri o decizie cel puţin ciudată, punându-l pe liber pe Mihai Raicu, dirijorul defensivei echipei din Zăvoi. Alături de Pampea, Raicu este fotbalistul care în sezonul trecut a evoluat în cele mai multe partide pentru CSM. Mai mult, de la venirea lui Costel Pană în Zăvoi, Raicu a jucat titular pe postul de “închizător”, iar tehnicianul a declarat în mai multe rânduri că este mulţumit de toţi jucătorii care au dus greul în sezonul trecut. Oficialii din Zăvoi şi-au justificat alegerea prin faptul că Raicu nu a dat randament nici ca fundaş central, nici ca “închizător”, dar că a dezamăgit şi în retur. “Eu am jucat toată viaţa ca fundaş central, libero am fost doar în sezonul trecut, cu Furnică, normal că nu sunt obişnuit să joc mijlocaş central. Am muncit un an pentru CSM, nu am păcălit această echipă şi cred că meritam să fiu tratat altfel. Eu am fost corect cu ei, mi se părea firesc să mă anunţe de la început că nu mă mai vor, nu acum, când toate echipele au loturile definitivate. Îmi caut deja altă echipă, nu rămân în Zăvoi ca să nu fiu băgat în seamă”, a declarat ieri Mihai Raicu. Fotbalistul mai avea un an de contract cu CSM şi va rămâne în Vâlcea până la clarificarea situaţiei sale contractuale. În urmă cu câteva săptămâni, Costel Pană a mai luat o decizie pripită, când l-a pus pe liber pe fundaşul stânga Sabin Roşca, iar până acum nu i-a mai găsit nicio dublură pe acest post lui Ionuţ Cercel.
    Sursa - editie.ro

    PS: Eu cred ca este mana jigodiei de Verigeanu ...
    Verizon IndyCar / Barclays Premier League / FC Dinamo București

  2. #86
    sport legend Mario Di Lazi's Avatar
    Join Date
    Jun 2005
    Location
    Rm. Vâlcea
    Posts
    12,151
    Reputatie
    1
    Savu si Murineanu, accidentati la Slatina
    CSM RM VÂLCEA Doi dintre titularii echipei antrenate de Costel Pana, Alin Savu si Ionut Murineanu, s-au accidentat în partida de cupa de marti, câstigata de CSM la Slatina cu 2-0 cu Alprom. Ambii fotbalisti sunt incerti pentru meciul de campionat de sâmbata, de la Timisoara, cu CFR. Daca Savu, care a acuzat o „lovitura oarba” în muschi a fost înlocuit în repriza secunda, „Muri” a jucat ultimul sfert de ora într-un picior, pentru ca tehnicianul Costel Pana efectuase schimbarile.
    Sursa - prosport.ro
    Verizon IndyCar / Barclays Premier League / FC Dinamo București

  3. #87
    sport legend Mario Di Lazi's Avatar
    Join Date
    Jun 2005
    Location
    Rm. Vâlcea
    Posts
    12,151
    Reputatie
    1
    Stanca a facut accident
    CSM RM. VÂLCEA Ziua de 13 a fost una cu ghinion pentru fotbalistul divizionarei B CSM Rm. Vâlcea, Dumitru Stanca. Acesta a fost implicat, de dimineata, într-un accident rutier chiar la intrarea în Baza Sportiva din Zavoi. Stanca venea la antrenament, la volanul autoturismului sau, marca Opel Vectra. Masina sa a fost izbita în plin din spate de un alt autoturism care circula în viteza, chiar în momentul în care fotbalistul încetinise si vira pentru a intra în parcarea din incinta Bazei Sportive Zavoi. Din coliziune, Opelul lui Stanca a fost învârtit în loc, în timp ce soferul vinovat a ajuns cu masina în gardul stadionului, distrugând si o banca. Fotbalistul a scapat teafar, însa masina sa este serios avariata. Stanca nu a mai participat la antrenament, fiind la Politie pentru anchetarea accidentului.
    Sursa - prosport.ro
    Verizon IndyCar / Barclays Premier League / FC Dinamo București

  4. #88
    sport legend Mario Di Lazi's Avatar
    Join Date
    Jun 2005
    Location
    Rm. Vâlcea
    Posts
    12,151
    Reputatie
    1
    “Incepem sa arătăm a echipă”
    CSM RM. VÂLCEA Directorul general Florin Verigeanu asteapta ca echipa din Zavoi sa câstige si la Timisoara. Multumit de cele doua succese consecutive ale CSM-ului, 3-1 în campionat cu FC Bihor si 2-0 în cupa cu Alro Slatina, directorul general din Zavoi, Florin Verigeanu asteapta sâmbata, la Timisoara, confirmarea pasei bune în care se afla echipa antrenata de Costel Pana. La ultimele meciuri, seful din Zavoi a renuntat la tribuna oficiala si si-a sustinut echipa chiar de pe banca tehnica, alaturi de antrenorul Costel Pana. “Acum sunt multumit, CSM începe sa semene a echipa. Sunt convins ca cel mai important rol în revenirea echipei l-a avut schimbarea sistemului de joc, pentru ca am revenit la ceea ce echipa a jucat în campionatul trecut, 3-5-2. însa am vazut si o alta mentalitate a jucatorilor, s-au daruit cu adevarat la teren. Cu Bihorul si în prima repriza la Slatina, jucatorii nostri au aratat a fotbalisti adevarati. Daca vor juca la fel de motivat la Timisoara, nu avem cum sa pierdem cu CFR-ul” a conchis Florin Verigeanu. Altfel, patru dintre jucatorii titulari din echipa vâlceana au suferit diverse accidentari si sunt incerti pentru meciul de la Timisoara. Medicul echipei din Zavoi va decide azi daca Budean, Savu, Murineanu si Stanca pot face deplasarea la Timisoara. Dintre acestia, situatia cea mai delicata este cu Alin Savu, care a primit la Slatina o lovitura “oarba” în muschi, experimentatul fotbalist având sanse minime sa joace împotriva CFR-ului.
    Sursa - prosport.ro
    Verizon IndyCar / Barclays Premier League / FC Dinamo București

  5. #89
    sport legend Mario Di Lazi's Avatar
    Join Date
    Jun 2005
    Location
    Rm. Vâlcea
    Posts
    12,151
    Reputatie
    1
    Le lipseste liderul
    CSM. RM. VALCEA Vâlcenii joaca la Timisoara fara cel mai experimentat jucator, mijlocasul Alin Savu
    In afara lui Savu, oltenii vor trebui sa acopere absenta unui alt titular, Dumitru Stanca, nerefacut dupa un accident rutier.
    Mijlocasii Alin Savu si Dumitru Stanca nici nu au facut deplasarea la Timisoara pentru partida de maine. Cel mai experimentat fotbalist din lotul CSM-ului, Alin Savu, s-a accidentat în meciul de Cupa României de la Slatina, când a suferit o contuzie puternica. Celalalt indisponibil, Stanca, s-a lovit la glezna în accidentul rutier în care a fost implicat miercuri, chiar în fata Bazei Sportive Zavoi. In plus, va lipsi si Calvin Ali, care a fost operat de menisc si va lipsi pâna în iarna. In schimb, revine în formula de start Ionut Cercel, refacut dupa accidentarea care l-a tinut pe tusa în ultimele doua saptamâni.
    In ciuda lotului incomplet, echipa antrenata de Costel Pana încearca sa obtina maine primele puncte în deplasare din acest campionat. Pâna acum, în cele trei deplasari, vâlcenii au pierdut un scor identic, 0-1.
    Costel Pana: “Dupa cele doua victorii, din campionat si Cupa, avem un moral mult mai bun. La Timisoara putem obtine primul rezultat pozitiv în deplasare. Trebuie sa marcam, lucru pe care nu l-am reusit în precedentele deplasari”.
    Sursa - prosport.ro
    Verizon IndyCar / Barclays Premier League / FC Dinamo București

  6. #90
    sport legend Mario Di Lazi's Avatar
    Join Date
    Jun 2005
    Location
    Rm. Vâlcea
    Posts
    12,151
    Reputatie
    1
    Nu mai scapa de amenzi
    PEDEAPSA Pentru esecul de sâmbata, vâlcenilor li se vor opri câte 10 milioane de lei vechi din salariu
    Oltenii si-au întrerupt sirul celor trei victorii consecutive, fiind învinsi chiar în Zavoi, de Industria Sârmei Câmpia Turzii.
    Salvatorul formatiei din ultimele etape, Iosif Melcea, a fost sâmbata eroul negativ al echipei, el irosind doua ocazii uriase în repriza secunda, la scorul de 0-1, care ar fi schimbat soarta meciului. Gruparea din Câmpia Turzii a aratat la Vâlcea o defensiva bine închegata, toate atacurile vâlcenilor fiind stopate în preajma careului oaspetilor. Ardelenii au concretizat doua din cele trei ocazii create, prin Tiplea, în minutul 30, si Bucur, în prelungirile partidei.
    Antrenorul CSM-ului, Costel Pana, a recunoscut dupa meci prestatia sub asteptari a echipei sale, afirmând ca planul tactic depinde de doi fotbalisti, Melcea si Murineanu. “Am jucat foarte slab. S-a cunoscut randamentul scazut al lui Melcea si al lui Murineanu, de care depinde mult jocul nostru”, a spus Costel Pana.
    Directorul general Florin Verigeanu a fost drastic. “Nu mai înteleg nimic, tocmai când credeam ca ne-am revenit! Toti au fost parca morti pe teren. Am dat cu piciorul la toata munca din ultima luna. Nu banii sunt problema, jucatorii sunt la zi si cu contractele, si cu primele. Oricum, vor fi penalizati pentru acest esec, nu li se va mai anula amenda, cum s-a întâmplat dupa înfrângerea cu FC Caracal”, a concluzionat Verigeanu. Pentru acest esec, cel de-al doilea suferit pe teren propriu în acest sezon, conducerea îl va penaliza pe fiecare jucator cu câte 10 milioane de lei vechi.
    sursa - prosport.ro
    Verizon IndyCar / Barclays Premier League / FC Dinamo București

  7. #91
    sport legend Mario Di Lazi's Avatar
    Join Date
    Jun 2005
    Location
    Rm. Vâlcea
    Posts
    12,151
    Reputatie
    1
    Vâlcenii nu se sperie de Rapid
    CUPA ROMANIEI Antrenorul Costel Pana si fotbalistii de la CSM Râmnicu-Vâlcea sunt fericiti ca vor juca împotriva unui adversar de calibru, meciul urmând sa se dispute miercuri la Pitesti. îNu consider ca am avut ghinion ca am cazut cu Rapidul. Sigur ca sunt favoriti, dar vom face tot posibilul sa scoatem un rezultat cât mai bun. Sa nu uitam ca aceasta este competitia surprizelor”, a spus antrenorul CSM-ului, Costel Pana.
    sursa - prosport.ro

    PS: Eu stiu ca meciul se joaca pe Giulesti.
    Verizon IndyCar / Barclays Premier League / FC Dinamo București

  8. #92
    sport legend Mario Di Lazi's Avatar
    Join Date
    Jun 2005
    Location
    Rm. Vâlcea
    Posts
    12,151
    Reputatie
    1
    Steaua şi Rapid joacă acasă meciurile din 16-imile Cupei României
    Echipele Steaua şi Rapid vor juca pe teren propriu meciurile cu Forex Braşov, respectiv CSM Râmnicu Vâlcea din 16-imile Cupei României, deşi la tragerea la sorţi gazde au ieşit cele două formaţii din Liga a II-a şi, în principiu, partidele ar fi trebuit să se dispute pe teren neutru, informează FRF.
    Iniţial, meciul CSM Râmnicu Vâlcea - Rapid urma să se dispute la Piteşti, iar Forex Braşov - Steaua pe stadionul Astra din Ploieşti.
    sursa - prosport.ro
    Verizon IndyCar / Barclays Premier League / FC Dinamo București

  9. #93
    MU IS US ... aetius's Avatar
    Join Date
    Feb 2006
    Location
    bihor
    Posts
    1,138
    Reputatie
    1

    c.s.m. rm. vl. castigatoare a cupei Romaniei...

    e adevarat acum 35 ani ....
    pe atunci era o echipa Chimia tot in B si ati jucat finala cu o echipa din C !!!
    Dunarea CSU Galati .... parca.

    oricum bafta . rapidul nu mai e echipa de anul trecut si pina sa-si intre in forma mai sunt cateva saptamani. asa ca profitati .
    5 noiembrie 2010... primul meci in cea mai veche competitie de fotbal THE FA CUP
    MU and FCUM ...the soul is one

  10. #94
    sport legend Mario Di Lazi's Avatar
    Join Date
    Jun 2005
    Location
    Rm. Vâlcea
    Posts
    12,151
    Reputatie
    1
    Da ... Chimia Rm. Valcea (care nu mai exista) a castigat Cupa Romaniei in fata unei echipe din Galati (Constructorul parca) ...
    A fost 1-1 in primul meci si in al 2lea am castigat cu 3-0.
    Verizon IndyCar / Barclays Premier League / FC Dinamo București

  11. #95
    sport legend Mario Di Lazi's Avatar
    Join Date
    Jun 2005
    Location
    Rm. Vâlcea
    Posts
    12,151
    Reputatie
    1
    CSM Rm. Vâlcea – Dacia Mioveni
    Vine lidera în Zăvoi
    * elevii lui Costel Pană vor prima victorie după patru runde de secetă
    După ce au suferit miercuri, în Cupa României-Timişoreana, cea mai drastică înfrângere din acest sezon, pierzând cu 0-4 în Giuleşti, jucătorii de la CSM Rm. Vâlcea intenţionează să se reabiliteze în faţa propriilor suporteri, chiar în meciul cu Dacia Mioveni, nimeni alta decât lidera Seriei a II-a. Cum meciul cu Rapid a cam părut a fi unul de vacanţă, pe teren vâlcenii făcând doar act de prezenţă, deci nu s-ar putea spune că resimt vreo stare de oboseală sau cine ştie ce altceva, ne aşteptăm ca aplombul „municipalilor” să fie cu totul şi cu totul maxim sâmbătă, 28 octombrie, în Zăvoi. Chiar dacă întâlnesc o grupare situată pe o poziţie superioară în clasament, elevii lui Costel Pană vor trebui să se bată serios pentru victorie. Altfel, publicul vâlcean ar putea să-şi piardă răbdarea şi este greu de crezut că ar mai putea „înghiţi” cu seninătate încă un rezultat negativ pe teren propriu. „Municipalii” n-au mai reuşit să câştige un meci în Liga Secundă de patru etape, mai precis din 23 septembrie, de la victoria cu 3-1 repurtată în Zăvoi în faţa celor de la FCM Reşiţa. Au urmat apoi două eşecuri acasă (0-2 cu Industria Sârmei Câmpia-Turzii şi 0-1 cu Corvinul Hunedoara), singurele puncte acumulate între timp de Pampea şi compania fiind aduse din deplasare (1-1 la „U” Cluj-Napoca şi 0-0 la Gaz Metan Mediaş). Din păcate, tehnicienii vâlceni se confruntă în continuare cu mari probleme de efectiv şi nu poate alinia nici acum cel mai bun „unsprezece” posibil. După eliminarea lui Situwe în finalul meciului cu Rapid, este obligatorie titularizarea în defensivă a lui Cumpănaşu, aproape refăcut după durerile la spate pe care le-a resimţit de câteva săptămâni. Partida din Zăvoi va începe la ora 11.00 şi va fi condusă de o brigadă de arbitri care-l va avea la centru pe timişoreanul Orlando Trandu. La cele două linii se vor afla bucureştenii Dumitru Bărăgăuanu şi Valeriu Boştină. Rezervă va fi băbenarul Eugen Roşu, iar observator FRF, George Bădescu, din Bucureşti.
    sursa - arenavalceana.ro
    Verizon IndyCar / Barclays Premier League / FC Dinamo București

  12. #96
    sport legend Mario Di Lazi's Avatar
    Join Date
    Jun 2005
    Location
    Rm. Vâlcea
    Posts
    12,151
    Reputatie
    1
    Am vazut acum pe un post local ca l-au eliberat pe Gutau. Acest lucru cred eu ca este un lucru pozitiv pt echipa ...
    Verizon IndyCar / Barclays Premier League / FC Dinamo București

  13. #97
    exhibitionist Bur's Avatar
    Join Date
    Nov 2005
    Location
    Rm. Valcea/Cluj-Napoca
    Posts
    125
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Mario Di Lazi View Post
    Am vazut acum pe un post local ca l-au eliberat pe Gutau. Acest lucru cred eu ca este un lucru pozitiv pt echipa ...
    *****! Traim intr-o tara de *****, orice e posibil, chiar si eliberarea unui primar talhar. Mi-e scarba....
    ROMAN prin nastere, OLTEAN prin gratie divina.

  14. #98
    sport legend Mario Di Lazi's Avatar
    Join Date
    Jun 2005
    Location
    Rm. Vâlcea
    Posts
    12,151
    Reputatie
    1
    Fiecare cu parerea lui ...
    Verizon IndyCar / Barclays Premier League / FC Dinamo București

  15. #99
    sport legend Mario Di Lazi's Avatar
    Join Date
    Jun 2005
    Location
    Rm. Vâlcea
    Posts
    12,151
    Reputatie
    1
    Vacanta începe pe 8 decembrie
    CSM RM VALCEA (B2) Desi turul campionatului s-a încheiat sâmbata, fotbalistii vâlceni si-au reluat de ieri antrenamentele în Zavoi. Pregatirea va continua pâna pe 8 decembrie, data de la care se intra într-o vacanta de o luna. Pâna atunci, toti jucatorii din Zavoi îsi vor primi ratele din contract. In pauza de iarna, conducerea clubului a anuntat ca va achizitiona un atacant si un mijlocas.
    sursa - prosport.ro
    Verizon IndyCar / Barclays Premier League / FC Dinamo București

  16. #100
    sport legend Mario Di Lazi's Avatar
    Join Date
    Jun 2005
    Location
    Rm. Vâlcea
    Posts
    12,151
    Reputatie
    1
    Florin Pampea, singurul integralist
    CSM RM VALCEA (B2) Portarul Florin Pampea este singurul jucator care a bifat în tur toate cele 1.530 de minute pentru echipa antrenata de Costel Pana. Dupa el, într-un top al celor mai des folositi jucatori ai CSM-ului urmeaza Marius Dumitru (1.520 minute), Tibi Bier (1.327), Ionut Cercel (1.202) si Alin Savu (1.090). Golgheterul echipei din Zavoi, Iosif Melcea (6 goluri), nu apare în acest clasament deoarece a ratat primele etape ale turului din pricina unei accidentari.
    sursa - prosport.ro
    Verizon IndyCar / Barclays Premier League / FC Dinamo București

  17. #101
    sport legend Mario Di Lazi's Avatar
    Join Date
    Jun 2005
    Location
    Rm. Vâlcea
    Posts
    12,151
    Reputatie
    1
    CSM-ul a remizat cu Armata
    După încheierea turului Ligii a II-a, conducerea tehnică a CSM-ului a decis ca jucătorii să-și continue antrenamentele la baza sportivă din Zăvoi. Ce-i drept, nu în același ritm ca-n timpul campionatului, dar totuși, această pregătire este esențială pentru a rămâne în formă în perspectiva unui retur care se vrea a fi de excepție. „Ne pregătim până pe 8 decembrie, după care vom intra și noi în vacanță”, a spus antrenorul Costel Pană. Mai mult decât atât, profitând și de timpul favorabil din această săptămână, oficialii clubului vâlcean au fixat și un meci amical. Astfel, joi, 30 noiembrie, la ora prânzului, „municipalii” au jucat o partidă de verificare la Craiova, în compania formației locale AS Armata. În ciuda diferenței de eșalon, doljenii au oferit o replică pe măsură jucătorilor vâlceni. Formația pregătită de Costel Pană și Dumitru Teleșpan a avut trei ocazii importante de a înscrie, care i-au avut în prim-plan pe Melcea, Stanca și Ciortan, însă până la urmă scorul a rămas alb: 0-0. „A fost un meci bun, un antrenament reușit”, a apreciat la final antrenorul principal al echipei vâlcene, Costel Pană. Pentru CSM au evoluat: Pampea – Dumitru, Cumpănașu, Georgescu, Savu, Stanca, Lepădatu, Negruț, Budean, Melcea, Ciortan. Au mai jucat Bier și Situwe.
    Sursa - arenavalceana.ro
    Verizon IndyCar / Barclays Premier League / FC Dinamo București

  18. #102
    sport legend Mario Di Lazi's Avatar
    Join Date
    Jun 2005
    Location
    Rm. Vâlcea
    Posts
    12,151
    Reputatie
    1
    Melcea, curtat de FC Vaslui
    La finele meciului cu FC Baia Mare, antrenorul Costel Pană a admis faptul că Iosif Melcea, cel mai constant și cel mai prolific jucător al echipei vâlcene din turul campionatului, a marcat de șase ori pentru „municipali” deși nu a jucat în primele cinci etape ale sezonului, ar putea să fie lăsat să plece. „Dar numai la o echipă de Liga 1”, a precizat Pană. Ei bine, se pare că gruparea din primul eșalon al țării, FC Vaslui, ar fi interesată acum de achiziționarea micuțului mijlocaș vâlcean, comparabil prin dăruire cu dinamovistul Florentin Petre. Rămâne de văzut dacă negocierile pe care oficialii celor două echipe le vor purta în această iarnă se vor încheia cu succes. Prin prisma evoluțiilor remarcabile din campionat, pentru „municipali”, plecarea lui Melcea ar putea fi considerată o pierdere imensă.
    sursa - arenavalceana.ro
    Verizon IndyCar / Barclays Premier League / FC Dinamo București

  19. #103
    sport legend Mario Di Lazi's Avatar
    Join Date
    Jun 2005
    Location
    Rm. Vâlcea
    Posts
    12,151
    Reputatie
    1
    • Antrenorul CSM-ului, Costel Pană analizează echipa din Zăvoi în acest tur de campionat
    CSM-ul a încheiat turul în Liga a II-a pe locul 6, motiv pentru antrenorul Costel Pană să fie surâzător. După ce era să fie demis în urma startului slab de sezon, Pană cunoaște acum în Zăvoi și gustul dulce al succesului. La finalul turului, tehnicianul face o analiză completă a ceea ce a însemnat debutul său în calitate de antrenor principal. Venit la Vâlcea croit să schimbe dintr-o dată fața echipei, Costel Pană a fost cel care s-a adaptat în cele din urmă CSM-ului. Astfel au venit și victoriile pentru formația din Zăvoi.

    •Cum apreciați acest tur pentru CSM?
    Costel Pană: Rezultatele și locul 6 pe care ne-am clasat la finalul turului sunt satisfăcătoare. Țin cont și că eu sunt la prima experiență în postura de antrenor principal.

    •De ce a avut echipa acel start foarte slab de sezon?
    C.P.: Cred că eu am greșit atunci când am schimbat dintr-o dată prea mulți jucători. Practic, am început campionatul cu 5-6 fotbaliști noi-veniți la echipă și acest lucru ne-a costat puncte prețioase. În retur, nu voi mai repeta această greșeală.

    •Considerați că ați greșit campania de achiziții din vară?
    C.P.: Nu neapărat, am adus în Zăvoi în special jucători tineri și talentați. Și țineți cont că am adus doar jucători liberi de contract sau pe care clubul a dat foarte puțini bani. În situația grea în care se găsea clubul, nu am mai îndrăznit să cerem bani pentru transferuri. Însă, de exemplu, Liviu Popa și Calvin Ali au demonstrat că pot face față.

    •Care ar fi plusurile și minusurile echipei în tur?
    C.P. : La pulsuri i-aș trece pe majoritatea jucătorilor pe care i-am găsit în lot. La minusuri ar fi majoritatea celor noi-veniți, care, fiind tineri, nu s-au acomodat încă al Vâlcea. Însă ei vor mai avea șanse în retur să demonstreze ceea ce pot. Nu este ușor nici pentru noii-veniți, ei schimbă mediul, orașul. Nu am transferat vreun jucător valoros, cu experiență, care să se acomodeze repede, aceștia cam lipsesc la nivelul Ligii a III-a. În plus, aștept mai mult în retur de la Savu și Ciortan, jucători cu mare experiență.

    • Rezultatele au apărut după ce ați schimbat sistemul și ați revenit la 3-5-2. De ce?
    C.P: A fost o conjunctură nefavorabilă pentru sistemul pe care mi-l doream eu, 4-4-2. Nu avem fundași suficienți de rapizi pentru a face față acestui sistem. Dacă mai aveam măcar patru puncte în plus după primele cinci etape, nu aș fi schimbat sistemul. Însă echipa a răspuns mai bine în sistemul cu care era obișnuită, 3-5-2. Se poate spune că până la urmă, eu am fost cel care m-am adaptat la sistemul găsit aici.

    •V-a rămas vreun meci întipărit în minte?
    C.P.: În primul rând meciul din Zăvoi, cu Câmpia Turzii, pe care l-am pierdut. La scorul de 0-1 am avut numeroase ocazii și cred că dacă am fi reușit să egalăm, în final am fi și câștigat.

    •Va ajunge vreun jucător de al CSM în primul eșalon?
    C.P.: Îl avem pe Melcea, care poate ajunge rapid în Liga I; dar pe lângă el ar mai fi doi-trei care ar face față cerințelor din primul eșalon. Melcea este însă cel care s-a detașat din echipă, a avut evoluții constant bune și este și golgheterul echipei. Este un jucător important pentru CSM.

    •Care ar fi obiectivul pentru retur?
    C.P.: În primul rând, aș dori să îmbunătățim calitatea jocului, să avem evoluții mai consistente și să nu mai repetăm greșelile făcute la meciurile din Zăvoi. Trebuie să aducem mai mulți spectatori la stadion, avem o bază sportivă al standardele primului eșalon. Mi-aș dori ca tribunele din Zăvoi să fie pline cu spectatori.

    •V-au cam fluierat suporterii când ați pierdut acasă…
    C.P: Au fost și cazuri mai izolate în care am fost înjurat. Însă am uitat aceste lucruri, echipa are mare nevoie de suporteri alături de ea, mai ales în momentele grele. Iar în tur au fost multe momente grele. Sper să fim judecați corect după evoluții, nimeni nu are pretenția să fim lăudați dacă jucăm slab, dar mi-aș dori să nu fim jigniți. Nu cred că cer prea mult.

    •Cu ce jucători negociați?
    -Nu pot da acum nume, automat le-ar crește prețul respectivilor. Însă mi-aș dori 3-4 jucători noi, care să se integreze la echipa noastră. Avem nevoie în special de atacanți, acesta este punctul nostru mai slab. Mi-aș dori și jucători locali, pentru că este adevărat că aceștia pun mai mult suflet pentru echipă, Melcea și Mocioacă au confirmat.
    sursa - arenavalceana.ro
    Verizon IndyCar / Barclays Premier League / FC Dinamo București

  20. #104
    sport legend Mario Di Lazi's Avatar
    Join Date
    Jun 2005
    Location
    Rm. Vâlcea
    Posts
    12,151
    Reputatie
    1
    Budean a facut accident!

    CSM RAMNICU VALCEA Atacantul a sarit cu masina de pe sosea pe Dealul Feleacului, scapând cu viata printr-o minune.
    Jucatorul CSM-ului, Petre Budean, a vazut moartea cu ochii, dupa ce autoturismul sau, un Volkswagen Golf IV, a derapat într-o curba de pe Dealul Feleacului si s-a oprit pe câmp. Fotbalistul tocmai venea spre Vâlcea pentru a fi prezent astazi la reunirea lotului.
    Budean a avut noroc ca nu s-a ales cu rani grave, însa masina, putin avariata dupa iesirea de pe carosabil, a mai avut parte de peripetii. Aceasta a fost tractata spre service, însa dupa câtiva kilometri a cazut de pe platforma, dând mari emotii proprietarului.
    In accident, fotbalistul vâlcean a suferit o disjunctie la umar, urmând sa fie operat mâine si sa stea pe tusa minim trei saptamâni. “Am avut noroc ca aveam viteza mica, altfel o pateam rau! Este o portiune de drum blestemata, se întâmpla foarte multe accidente acolo si de aceea a si fost botezata «curba mortii»”.
    Budean nu este primul component al CSM-ului implicat într-un accident rutier în acest campionat. In toamna trecuta, masina condusa de mijlocasul Dumitru Stanca a fost lovita de un alt autoturism chiar la intrarea în cantonamentul din Zavoi, jucatorul ratând o buna parte din tur din cauza leziunilor.

    Am avut noroc ca aveam viteza mica, altfel o pateam rau!
    Petre Budean, jucator CSM Vâlcea

    sursa - prosport.ro
    Verizon IndyCar / Barclays Premier League / FC Dinamo București

  21. #105
    sport legend Mario Di Lazi's Avatar
    Join Date
    Jun 2005
    Location
    Rm. Vâlcea
    Posts
    12,151
    Reputatie
    1
    Si-au vândut vedeta
    CSM RM. VALCEA Cel mai experimentat fotbalist din Zavoi, Alin Savu, a plecat la Universitatea Cluj, liderul Seriei a II-a
    Dupa un an si jumatate petrecut acasa, la Vâlcea, Alin Savu aspira din nou la Liga I, acolo unde a mai jucat cu Petrolul Ploiesti.
    Desi era jucatorul cu cel mai mare contract din Zavoi, Savu s-a transferat la o alta divizionara secunda din Seria a II-a, “U” Cluj, unde antrenor va fi chiar nasul sau, Adrian Falub.
    “Clujul este o echipa care promoveaza în acest sezon, mult mai titrata decât CSM Râmnicu Vâlcea. Am 30 de ani si vreau sa joc din nou în prima divizie, la Cluj, unde sa-mi duc la capat contractul pe care l-am semnat pentru doi ani si jumatate. Celor de la fosta mea echipa le doresc sa-si îndeplineasca obiectivele”, a declarat ieri Alin Savu.
    “Contractul lui Savu cu clubul nostru expira în vara, iar Alin semnase deja cu Clujul. M-am gândit la viitorul echipei. Cei de la Cluj au insistat sa-l ia pe Savu înca de acum, am ales sa-l cedam pentru o suma de bani, în vara l-am fi pierdut gratis. E bine si pentru Alin, dar si pentru noi”, a declarat presedintele executiv din Zavoi, Florin Verigeanu. Acesta i-a gasit deja un înlocuitor lui Savu, mijlocasul ofensiv Cilean (22 de ani), transferat de la FC Ghimbav.
    “U” Cluj a mai dorit în aceasta iarna un alt fotbalist vâlcean, pe atacantul Petre Budean, însa CSM a refuzat sa-l cedeze. Tratativele au încetat dupa ce Budean s-a accidentat la umar, însa negocierile s-ar putea relua în vara.
    sursa - prosport.ro
    Verizon IndyCar / Barclays Premier League / FC Dinamo București

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •