Results 1 to 10 of 10

Thread: Play-off Bacau

  1. #1
    junior
    Join Date
    Mar 2007
    Posts
    119
    Reputatie
    1

    Play-off Bacau

    Acum 10 min am aflat:
    Prima zi de la 16 Bacau-P.Neamt iar de la 18.30 Galati-Dinamo
    A doua zi de la 10 Bacau-Galati iar de la 12.30 Dinamo-P.Neamt
    Ultima zi de la 10 Bacau-Dinamo iar de la 12.30 Galati-P.Neamt
    Hai ca se poate Metal sa le invingi pe toate trei.Bafta.

  2. #2
    junior
    Join Date
    Mar 2007
    Posts
    119
    Reputatie
    1

    Prima zi

    In primul meci Unic P.Neamt a jucat bine cu o ambitie deosebita si a castigat primul set.In cel de-al doilea sa jucat de la egal la egal dar a castigat Bacaul si celelalte doua seturi deci victorie a echipei gazda cu 3-1 dar sincer Bacaul a jucat slab mai ales inceputul de meci.
    In cel de-al doilea meci echipa mea de suflet Metal Galati in afara setului doi care si acela se putea castiga a jucat superb cu Alina in mare forma cu atacuri prin invaluire din partea ei cu Maya in forma maxima cu Biki foarte buna cu Tania care se pare ca i-si revine si cu Adi care se lupta ce mai toate fetele au fost superbe si au invins catelusele cu 3-1 iar seturile 3 si 4 au fost la 17 si 18 deci diferenta mare de valoare.Sunt ingrijorat de meciul de maine cu echipa gazda care se va disputa la ora 10 si ma tem de recuperare.Cred ca se poate Bravo Metal vreau si maine o victorie.

  3. #3
    junior
    Join Date
    Mar 2007
    Posts
    119
    Reputatie
    1

    A doua zi

    In primul meci Metal-Stiinta=3-2 dupa ce Metalul a condus cu 2-0 seturi castigate usor la 19 si la 14 a urmat o perioada mai putin fasta a echipei noastre si am cedat urmatoarele doua dar eu cred ca echipa gazda a fost ajutata si de arbitri.A fost un foc de paie pentru ca in setul decisiv am castigat la 10.
    In al doilea meci Dinamo sa distrat cu Unicul pe care le-a invins cu 3-0(9,19,11).Cred ca echipa din P.Neamt ori nu vrea sa joace cu Dinamo ori nu poate.Oricum maine am sperante sa faca ceva Bacaul.Forza Galati.

  4. #4
    anti-nesimtiti starsteel's Avatar
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    Galati
    Posts
    7,987
    Reputatie
    1
    Ar fi splendida o victorie maine a Bacaului desi e putin probabila....ar fi culmea ca deja Dinamo sa-si faca calcule in ceea ce priveste setaverajul adica mai precis sa traga sforile pt. victorii facile cu 3-0 exceptand evident meciurile cu CSU Metal.
    [B][COLOR="Blue"][SIZE="3"]CSU METAL GALATI[/COLOR][/B] - campioana si castigatoarea cupei la volei feminin [/SIZE]....[SIZE="3"]din nou![/SIZE]

  5. #5
    junior
    Join Date
    Mar 2007
    Posts
    119
    Reputatie
    1

    Ultima zi

    In primul meci Stiinta a reusit sa intoarca rezultatul in partida cu Dinamo si la 1-0 si 2-1 pentru cateluse si incurajate de un public fanatic a reusit sa castige meciul cu 3-2.De remarcat ca arbitrul Mathizer din Ploiesti in primul set a fluierat 3 mingi aiurea pentru Dinamo.
    In al doilea meci a fost o joaca cu copii astfel incat Metal a spulberat pe Unic cu 3-0.
    Daca la Bucuresti batem macar 2 meciuri iar la Galati ajutam Bacaul sa castige cu Dinamo suntem campioni.Hai ca se poate fetelor.

  6. #6
    anti-nesimtiti starsteel's Avatar
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    Galati
    Posts
    7,987
    Reputatie
    1
    Ce 2 meciuri Ovidiu! am mentionat ca vom castiga 9 meciuri din 9 meciuri....dupa 3 victorii au mai ramas 6. Chiar daca jucam la Bucuresti impotriva arbitrajului deja dinamovistelor le tremura chilotii.....le spulberam!
    [B][COLOR="Blue"][SIZE="3"]CSU METAL GALATI[/COLOR][/B] - campioana si castigatoarea cupei la volei feminin [/SIZE]....[SIZE="3"]din nou![/SIZE]

  7. #7
    junior
    Join Date
    Mar 2007
    Posts
    119
    Reputatie
    1

    Dinamo este foarte bine organizata

    Si eu i-mi doresc asta dar cineva la fotbal afirma:
    Dinamo este un club foarte puternic mai ales in spate.Si eu sunt de acord cu cele afirmate de Iancu dar daca echipa va juca cu adevarat la potentialul ei de macar 80 % vom invinge si la Bucureti.Avem nevoie de incredere si de o pregatire mentala mai buna.Cu Tania trebuie facut ceva pentru ca are talent cu carul dar are caderi inexplicabile.

  8. #8
    junior
    Join Date
    Mar 2007
    Posts
    119
    Reputatie
    1

    Parere bacauana

    Dezamagire
    De Marius Ambrozie, 19.03.2007




    • Stiinta Bacau - CSU Metal Galati 2:3 (19-25, 14-25, 25-16, 26-24, 10-15)


    VOLEI FEMININ: Stiinta Bacau avea posibilitatea sa se apropie la un punct de locul I in prima grupa valorica la volei feminin, daca simbata ar fi invins pe CSU Metal Galati. Insa, n-a facut-o, ci a pierdut cu 2:3 (19-25, 14-25, 25-16, 26-24, 10-15) dupa ce la un moment dat se parea ca-si revenise din letargia care-o stapinise in primele doua seturi. Acestea au fost adjudecate fara drept de apel de echipa sirbului Zoran Terzici, la diferente care exprima cit se poate de clar situatia de pe teren. Un mare foc de paie au aprins bacauancele in actul secund, in care au condus in permanenta la si la diferente categorice, 14-8, 20-11, 25-16. Odata cu startul furtunos din setul al 4-lea, 7-0 (!), Stiinta arata reviriment clar si anunta un final fericit. Insa, dupa ce si-au adjudecat chinuit setul, cu 26-24, au cedat in tie-break, dupa 3-3, cu 10-15 si fara drept de apel. Ca si in prima zi, cind a jucat cu Unic Piatra Neamt, Stiinta a avut in Ramona Elisei cea mai buna jucatoare de pe teren. Astfel, echipa bacauana a ratat relansarea luptei la virful clasamentului.
    Stiinta: Stiinta: Polishchuk (Nitulescu) - Herlea, Elisei, Truta (Moldovan), Anghel, Purice (Marian) / Tolisteanu (libero); antrenori Florin Grapa si Melu Manta;
    CSU Metal Galati: Ognenovici (Neaga) - Liulenova (Alexandru), Dumitru, Molnar (Ostoici), Abramovici (Onyejekwe), Albu / Pristavu (libero).



    Afisari: 84 / Voturi: 2


    Comentarii
    Florin
    19 Mar 2007, 17:26
    Cred ca ar trebuie sa facem o intelegere cu cei de la Galati care sincer au echipa mai buna ca a noastra adica ii ajutam sa i-a titlul iar ei ne ajuta sa castigam cupa Romaniei.Asta o spun pentru ca am vazut ca Dinamo este cu Unic.P.Neamt spre dezamagirea moldovenilor.
    Un spectator
    19 Mar 2007, 11:44
    Domnule ziarist, cred ca nici nu ati fost in sala!!! Meciul cu Unic nu l-am vazut, insa cele cu Galati si Dinamo, da. Iar cea mai slaba jucatoare de pe teren a fost tocmai cea despre care spuneti exact contrariul!!! Vreti sa ii faceti imagine buna? E vreo ruda de-a dumneavoastra?

  9. #9
    junior
    Join Date
    Mar 2007
    Posts
    119
    Reputatie
    1

    Parerea lui Ouatu

    Unic, evolutie lamentabilă în turneul de la Bacău
    Unic Piatra Neamt nu a reusit nici o victorie în turneul II al play-off-ului Diviziei A1 de volei feminin, întrecere care a avut loc la Bacău pe 16, 17 si 18 martie. Mai mult, elevele antrenorilor Petrică Stancu si Aurel Cazacu au cîstigat un singur set în trei meciuri, în prima confruntare cu Stiinta Bacău. După aceste turneu, presedintele de onoare Vasile Ouatu a criticat dur prestatia formatiei nemtene: „Sînt foarte supărat. Niciodată în turneele din play-off nu am jucat atît de slab ca acum. Este o lipsă de dorintă de victorie si o lipsă de pregătire cum nu am mai văzut la această echipă. Degeaba vreau să cîstigăm o medalie, dacă ele nu sînt pregătite, mai ales psihic, să cîstige. Am vrut si vreau în continuare să batem Dinamo într-un meci din play-off, dar cred că fetele nu sînt pregătite să facă asa ceva. Va fi foarte greu de acum încolo“.
    Turneul I al play-off-ului a fost cel în care Dinamo părea că este noua campioană a României. A învins în toate cele trei meciuri si reusise să ia o distantă destul de importantă în fata celor de la Galati. Soarta pare acum favorabilă echipei de la malurile Dunării. Metal a cîstigat toate jocurile la Bacău, în timp ce Dinamo a cedat în două dintre ele. Lupta pentru medalia de bronz se dă în continuare între Stiinta Bacău si Unic-LPS Piatra Neamt, băcăuancele avînd însă prima sansă. „Lupta pentru titlul national s-a aprins iar, pentru că Metal Galati a arătat cu totul altceva fată de turneul de la Piatra Neamt. Au jucat mult mai bine si au reusit să revină cu sanse foarte mari în lupta pentru primul loc. Ca să fiu sincer merg pe mîna celor de la Galati în duelul pe care îl au cu Dinamo“, a mai spus Vasile Ouatu. Următorul turneu al play-off-ului Diviziei A1 de volei feminin va avea loc peste două săptămîni, la Bucuresti. Jocurile disputate în cele trei zile la Bacău s-au încheiat astfel: Stiinta Bacău - Unic 3-1, CSU Metal Galati - Dinamo Bucuresti 3-1, Metal Galati - Stiinta Bacău 3-2, Unic Piatra Neamt - Dinamo Bucuresti 0-3, Unic Piatra Neamt - Metal Galati 0-3, Stiinta Bacău - Dinamo Bucuresti 3-2.

  10. #10
    junior
    Join Date
    Mar 2007
    Posts
    119
    Reputatie
    1

    Parerea noastra

    CSU Metal a impresionat pe toata lumea

    Timp de trei zile Sala Sporturilor din Bacau a gazduit cel de-al doilea turneu al grupei 1-4 din divizia A1 la volei feminin. Surprizele s-au tinut lant, iar ierarhia stabilita in urma cu doua saptamini a fost zdruncinata din temelii. Fara indoiala, surpriza placuta a turneului a reprezentat-o formatia CSU Metal, care a incintat asistenta prin prestatiile avute. Publicul din orasul lui Bacovia a dat dovada de fair-play, recunoscind la unison ca, dintre cele patru echipe angrenate in competitie, trupa lui Zoran Terzic practica cel mai spectaculos joc.

    Din pacate, pe linga adversare, “metalistele” au avut de luptat si cu arbitrii delegati sa oficieze la acest turneu, care au incercat din rasputeri sa le puna piedici si sa ajute astfel echipa Dinamo in tentativa de a se desprinde decisiv in lupta pentru titlu. Din fericire nu au reusit si patronul Corneliu Mangalea a avut posibilitatea sa le rida in nas dusmanilor.

    Show cu Unicul

    Ultima zi a competitiei a fost deschisa de partida dintre formatia locala Stiinta Bacau si Dinamo Bucuresti. Dramatismul a atins cote maxime, bucurestencele au condus cu 1-0 si 2-1 la seturi, dar de fiecare data gazdele au revenit si au egalat. S-a ajuns in tie-break, iar Stiinta, incurajata de un public entuziast, a dovedit ca are nervii mai tari si s-a impus cu 15-13. Acest rezultat a fost primit cu bucurie si de tabara galateana, tinind cont de rivalitatea existenta intre cele doua cluburi.

    Partida-vedeta a reuniunii de duminica a adus fata in fata pe Unic Piatra-Neamt si CSU Metal. Surprinzator, nemtencele au inceput bine si au condus cu 15-11 in primul set. Revirimentul in tabara galateana a fost adus de sirboaica Molnar, de moldoveanca Liulenova si de romanca Diana Neaga. “Bichi” a plasat inteligent o minge prin care a restabilit egalitatea, Diana a servit eficient, blocajul a functionat din ce in ce mai bine si lucrurile au intrat pe fagasul normal. Fara sa forteze, echipa noastra a obtinut cea de-a treia victorie consecutiva. CSU Metal a facut show in ultimul set, cind pe teren au intrat si jucatoarele care au evoluat mai putin. Meciul, care s-a intins pe durata a 45 de minute, a fost “inchis” de Alexandra Trica, aceasta realizind ultimele doua puncte. Rezultat final: Unic Piatra-Neamt - CSU Metal 0-3 (-19, -14, -10).

    Din pacate Irina Alexandru, care evoluase destul de bine in confruntarea cu Stiinta, s-a accidentat la incalzire, suferind o entorsa care o va tine departe de terenul de joc o lunga perioada de timp.

    Dupa doua turnee clasamentul se prezinta astfel: 1. Dinamo - 20 p; 2. CSU Metal - 19 p; 3. Stiinta Bacau - 18 p; 4. Unic - 15 p. Cel de-al treilea turneu va avea loc peste doua saptamini, la Piatra-Neamt.

    Autor: Catalin RADULESCU

    Discutii pe baza articolului de mai sus: Comentariile sunt afisate in ordine cronologica:
    ovidiu e_o_gheorghiu@yahoo.com
    Multa sanatate Irina si sa te refaci catmai repede.Draga Catalin pentru ca deacum ne cunoastem,urmatorul turneu estela Bucuresti in barlogul mafieivoleiului romanesc.Sper sa demonstram siacolo cine este cel mai bun.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •