Page 2 of 5 FirstFirst 1234 ... LastLast
Results 22 to 42 of 95

Thread: LE e frica ...ca le pleca....oltenii

  1. #22
    Senior Member Ayrton's Avatar
    Join Date
    Dec 2002
    Location
    Bucuresti
    Posts
    5,899
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Pacala
    acel om mic si cu suflet cocosat care se preteaza la orice, care n-are nici un pic de onoare iar coloana vertebrala n-a avut vrodata.
    Ai descris perfect profilul olteanului... Probabil te-ai uitat in oglinda si ai scris repede ceea ce ai vazut...

  2. #23
    simplu Utilizator's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Undeva, departe...
    Posts
    11,520
    Reputatie
    0
    Da' voi cu ce va laudati de fapt frati olteni? Ca vaz ca in afara de oprimarea bucuresteano-dinamovista de la Mihai Viteazu' incoace nu prea aveti subiecte.
    Uitati, va dau eu cateva subiecte: Daouda (are un interviu pe aceasta tema in GSp de azi) si Guso vor sa plece de la Craiova pentru ca s-au cam saturat de scandaluri interne, lipsa de performanta si neplata.
    Mititelu n-are echipa, dar a antamat cu Adrian Paunescu sa va faca imn nou si vrea sa schimbe sigla clubului. Probabil se pregateste sa ia titlul dupa ce va fi desfiintata Dinamo...si nu numai, toate echipele din divizia A si cele potential periculoase din B.
    Sa fim seriosi, problema Craiovei este in primul rand interna. De ce nu vine un investitor local , ca aveti destui cu bani prin Craiova? Oameni cinstiti si superiori genetic: Mihailestii, Ilinca, Dinel e deja la putere...
    Realitatea e ca va uniti numai impotriva altora, pe plan local va sapati unii pe altii...faceti un club superior genetic si cu "coloana" si pe urma dati-ne la cap noua "prostimea"...Eu ma ofer sa fiu primul in fata plutonului de executie "oltenesc" si ma angajez sa va dau satisfactie strigand inainte sa fiu impuscat: "Traiasca militia si securitatea pe care am sustinut-o toata viata, in nimicnicia mea de caine turbat din Bucuresti"
    Lumea civilizata va saluta triumful democratiei in Romania.
    "If the doors of perception were cleansed everything would appear to man as it is: infinite." William Blake

  3. #24
    sport legend adbogdan's Avatar
    Join Date
    Dec 2002
    Posts
    444
    Reputatie
    1
    Frate Utilizator, n-ai de ce sa pui problema asa. Nu uita un lucru : pe vremurile alea ale' lu Conducatoru, juma' din secretarii de partid si din militienii din Bucuresti erau olteni. Stii de ce-i aducea Ceasca in capitala ? Fiindca stia ca aia vor face pe dracu in patru sa parvina. Daca era nevoie ar fi trimis toata po****tia Bucurestiului la ocna, numai lor sa le fie bine. Si nu numai Bucurestii erau in situatia asta.
    Cred ca e clar de ce merg acum pe cartea frustrarii : nu mai au parte de privilegiile de atunci. Se simt chiar persecutati, dar uita ca nici un 'extraoltean' nu a participat la descompletarea Universitatii. Toti cei care 's-au infruptat' din 'strugurii' de acolo au fost olteni. Iar pentru faptul ca ei se mananca 24 din 24 intre ei vinovat e oricine, bucurestenii, chinezii sau George Bush, numai ei nu au nici o vina.
    Hmm ... cati olteni erau in CC al PCR ? Nu cumva destul de multi ?

    PS : probabil ca in viziunea lor ar trebui sa ne demonstram 'verticalitatea coloanei vertebrale' pupandu-i in dos. Baieti, s-au dus vremurile alea.

  4. #25
    junior
    Join Date
    Aug 2003
    Posts
    64
    Reputatie
    1
    Iata ca am trecut de la intrebari (retorice?) cu referire la inferioritatea genetica a bucurestenilor la certitudini. Am aflat, cu mare bucurie ca noi bucurestenii suntem (consideratzi) "subnatie, oamneni fara coloana".

    Poate o mare gresala s-a facut atunci cand unui astfel de om "inferior genetic", provenind din "subnatia bucuresteana" i s-a dat dreptul sa lupte pentru gloria sportiva a Universitatii Craiova, a Olteniei si, cu permisiunea dvs., a Romaniei.

    Numele sau: Costica Stefanescu (fotbalist, capitanul "Craiovei Maxima")

  5. #26
    sport legend
    Join Date
    Jun 2003
    Posts
    6,986
    Reputatie
    1
    Ayrton , regret sa o spun esti lipsit de luciditate si nu gandesti rational... este valabil si pentru Utilizator!
    Netoiu nu a fost acceptat nici un singur moment la Craiova , nici jucatorii pe care i-a adus ( nu mai vorbesc de valoarea indoielnica a acestora! ) ! A fost huiduit si injurat permanent ( de aceea a si plecat ) pentru ca a fost cea mai urata perioada a Universitatii ..perioada in care a fost angrenata in jocuri de culise si aranjamente asa cum stia Netoiu si cum facuse pana atunci in Bucuresti..
    Problema este ca nu am reprosa nimic daca ati fi cumparat jucatorii in mod civilizat ... ati luat insa niste jucatori foarte buni pe nimic.... Barcauan , Stoican , Grigore , Niculescu... practic i-ati furat...iar procedura prin care Niculescu a ajuns la voi nu ar fi fost posibila in nici o alta tara civilizata ... Asta este problema... Daca aveti puterea sa recunoasteti acest lucru putem sa discutam in continuare civilizat si cu respect ( acolo unde este cazul , de fiecare parte ! )... Este greu de crezut insa...

  6. #27
    sport legend
    Join Date
    Jun 2003
    Posts
    6,986
    Reputatie
    1
    Majoritatea jucatorilor veniti la Craiova din alte parti ( inclusiv Stefanescu ) nu insemnau mare lucru in fotbal..au crescut si s-au format practic la Craiova..au devenit mari fotbalisti aici... voi ati luat practic jucatori care aveau un nume si valoare...si pentru asta ati folosit cele mai neortodoxe metode .. inainte de revolutie santajul a fost metoda cea mai des utilizata... daca vreti putem discuta si acest aspect , eu zic insa sa nu mai dezgropam mortii ...sa ramanem in prezent...
    Iar pe Guso noi l-am cumparat tratand cu impresarul lui... sa nu incurcam borcanele ....

  7. #28
    senior Jhan's Avatar
    Join Date
    Jun 2003
    Location
    Bucuresti
    Posts
    182
    Reputatie
    1
    Sunt dator cu o rectificare.In lipsa de cunostinte deoarece sunt si cam tinerel am etichetat echipa de fotbal orasului Brasov ca fiind una din "fostele Dinamo ale Romaniei".Acum am aflat ca nu este asa,Dinamo Brasov fiind altceva decat Steagul.Scuze! :oops:
    Attacking is the best defence!

  8. #29
    Banned Blue's Avatar
    Join Date
    Jun 2003
    Posts
    1,222
    Reputatie
    0
    utilizator, banuiesc ca poanta cu Mihai Viteazu si atat este o hiperbola pentru ca altfel , ma indoiec ca exista o regiunea care a dat Romaniei mai multe personalitatzi in domenii dintre cele mai diverse:istorice, stiintza, sport, cultura. Daca raportam la po****tzie, cred ca avem cel mai bun procent. Doar in literatura este o regiune care depaseste Oltenia, dar nu e Bucurestiul, este tocmai Moldova. Daca vrei putem discuta detaliat despre asta.

    celorlaltzi dinamovisti vad ca v-au raspuns foarte bine altzii in locul meu, nu mai insist

  9. #30
    Banned Blue's Avatar
    Join Date
    Jun 2003
    Posts
    1,222
    Reputatie
    0
    ieppy, referitor la ultimul tau mesaj la topicul blocat. N-ai facut nimic altceva decat sa confirmi ca nu avetzi pe acolo bucuresteni in lot. Lasa-ma cu dragomir si Badea ca aia nu ajung fotbalisti, la pariu. Ma refer la div.A ca la poiana Campina tot joaca .Asa ca ramanetzi cu Fl.Petre titular , eventual cu Marica rezerva. Acum vezi tu, chiar si in conditziile in care Craiova a fost devalizata acum un an si citeva luni, 22 (DOUAZECI SI DOI !!!!!!!!!!!!) in prima garnitura a Universitatzii sint totusi un Papura, Rada, Stanga, Murgan,Plesan,I.Stancu si Badea(antrenorul jucator) , e adevarat ca pe langa ei mai sint si un Guso,Daouda, N'Jock sau Bundea , chiar Borbely dar chiar in aceste conditzii incredibile(sint convins ca in istoria fotbalului romanesc nu s-a mai intamplat niciodata ca o echipa sa fie devalizata de 22 de jucatori, un intreg lot) totusi , parca sint altele proportziile decat la voi.Nu crezi?

  10. #31
    simplu Utilizator's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Undeva, departe...
    Posts
    11,520
    Reputatie
    0
    Pt Blue: Nu m-am referit la faptul ca Oltenia n-a mai dat valori de la Mihai Viteazu' ci la faptul ca unii tot se vaita de oprimarea Bucuresti-Dinamo din cele mai vechi timpuri...A fost o hiperbola strict orientata spre fotbal si anti-bucuresteni...Altfel am tot respectul pentru valorile culturale si istorice date de Oltenia, la fel cum respect cultura si istoria Romaniei, indiferent de regiune.
    Intr-adevar, Moldova cred ca a dat cele mai multe valori neamului romanesc, desi moldovenii sunt astazi, pe nedrept zic eu, subiectul celor mai multe glume rautacioase.
    Referitor la valorile date de Bucuresti, nu uita ca faci o comparatie intre regiuni istorice si un oras care s-a expandat la numarul de locuitori de astazi in ultimele decenii, cu oameni veniti din toata tara...
    Uite o chestie ciudata poate: majoritatea locuitorilor din Bucuresti au mai degraba sentimente romanesti decat locale, nu stiu cati isi pun problema sa separe valorile strict "bucurestene" de valorile nationale. Trecand peste faptul ca nu exista in Romania zone "pure" etnic, formate numai din po****tie nascuta acolo de sute - mii de ani. Sunt infim de putine si pe plan mondial, acestea fiind caracterizate prin degenerare (vigoarea unei natii este data de mix si nu de puritate etnica, genetic vorbind).
    In rest e meritoriu sa ai mandrie locala, e deranjant si anacronic insa sa exagerezi cu asta si sa-ti clamezi o anumita superioritate nativa, genetica fara alt argument care sa stea in picioare. Mi se pare degradant si deloc superior sa urasti oameni pentru ca stau in alt oras, cu atat mai mult cu cat e vorba de aceeasi natie...
    "If the doors of perception were cleansed everything would appear to man as it is: infinite." William Blake

  11. #32
    sport legend Pacala's Avatar
    Join Date
    May 2003
    Location
    Montreal
    Posts
    3,056
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by Utilizator
    ma ofer sa fiu primul in fata plutonului de executie "oltenesc" si ma angajez sa va dau satisfactie strigand inainte sa fiu impuscat: "Traiasca militia si securitatea pe care am sustinut-o toata viata, in nimicnicia mea de caine turbat din Bucuresti"
    promiti ?
    de spui prostului ca-i prost/ te uraste fara rost
    si de razi de-a lui prostie / te priveste cu manie
    iar cand leaga trei cuvinte/ doar te-njura far' de minte

  12. #33
    simplu Utilizator's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Undeva, departe...
    Posts
    11,520
    Reputatie
    0
    Promit solemn...nu pot trai sa vad triumful total al obscurantismului in Romania.
    "If the doors of perception were cleansed everything would appear to man as it is: infinite." William Blake

  13. #34
    sport legend Pacala's Avatar
    Join Date
    May 2003
    Location
    Montreal
    Posts
    3,056
    Reputatie
    0
    tu acum scrii de pe lumea ailalta?
    de spui prostului ca-i prost/ te uraste fara rost
    si de razi de-a lui prostie / te priveste cu manie
    iar cand leaga trei cuvinte/ doar te-njura far' de minte

  14. #35
    simplu Utilizator's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Undeva, departe...
    Posts
    11,520
    Reputatie
    0
    Nu, inca sunt aici, dar ma ofeream sa va fac loc pe lumea asta daca incomodez procesul de evolutie propus de "rasa pura"...
    "If the doors of perception were cleansed everything would appear to man as it is: infinite." William Blake

  15. #36
    sport legend Pacala's Avatar
    Join Date
    May 2003
    Location
    Montreal
    Posts
    3,056
    Reputatie
    0
    mai stai ca facem un muzeu cu dinamovisti din aia cu ochi albastri
    de spui prostului ca-i prost/ te uraste fara rost
    si de razi de-a lui prostie / te priveste cu manie
    iar cand leaga trei cuvinte/ doar te-njura far' de minte

  16. #37
    simplu Utilizator's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Undeva, departe...
    Posts
    11,520
    Reputatie
    0
    O sa fie misto, ca in Planeta maimutelor, vin Tamba si cu Judy sa vada oamenii din muzeu...N-am ochi albastri, dar pentru asemenea evenimente o sa-mi pun lentile de contact...
    "If the doors of perception were cleansed everything would appear to man as it is: infinite." William Blake

  17. #38
    sport legend adbogdan's Avatar
    Join Date
    Dec 2002
    Posts
    444
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Blue
    Acum vezi tu, chiar si in conditziile in care Craiova a fost devalizata acum un an si citeva luni, 22 (DOUAZECI SI DOI !!!!!!!!!!!!) in prima garnitura a Universitatzii sint totusi un Papura, Rada, Stanga, Murgan,Plesan,I.Stancu si Badea(antrenorul jucator) , e adevarat ca pe langa ei mai sint si un Guso,Daouda, N'Jock sau Bundea , chiar Borbely dar chiar in aceste conditzii incredibile(sint convins ca in istoria fotbalului romanesc nu s-a mai intamplat niciodata ca o echipa sa fie devalizata de 22 de jucatori, un intreg lot) totusi , parca sint altele proportziile decat la voi.Nu crezi?
    Blue, cred ca stii ce zicea Caragiale : 'doua steaguri la primarie, doua la prefectura, doua la primarie ...' De unde luashi vere 22 de jucatori ? De ce nu zici 30 sau 40, sa fie cifra mai rotunda ?
    Da shi matale o lista, ca poate noi nu suntem suficient de informati.
    Si apoi, i-auzi ce zice Edmond : 'Majoritatea jucatorilor veniti la Craiova din alte parti ( inclusiv Stefanescu ) nu insemnau mare lucru in fotbal..au crescut si s-au format practic la Craiova..au devenit mari fotbalisti aici'.
    Poate ca intr-adevar Netoiu v-a luat vreo 5 jucatori de valoare (Stoican, Grigorie, C. Niculescu, Barcauan (neoltean) si sa zicem si Frasineanu, desi asta numai valoare nu era) . Da' restul ?!?? Iar daca alti jucatori olteni adusi in ultimii 2 ani au ajuns cunoscuti, asta se datoreaza exclusiv faptului ca au jucat la Dinamo, nu ca ar fi fost mari valori. Daca contesti chestia asta, atunci contesti si 'formarea' lui Barcauan la Craiova.

  18. #39
    sport legend Pacala's Avatar
    Join Date
    May 2003
    Location
    Montreal
    Posts
    3,056
    Reputatie
    0
    pai maimutoi sint si oamenii,eu ma gandeam sa punem dinamovistii la muzeul Grigore Antipa , sa completam veriga lipsa
    de spui prostului ca-i prost/ te uraste fara rost
    si de razi de-a lui prostie / te priveste cu manie
    iar cand leaga trei cuvinte/ doar te-njura far' de minte

  19. #40
    simplu Utilizator's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Undeva, departe...
    Posts
    11,520
    Reputatie
    0
    Pana si veriga lipsa reprezinta un stadiu mai evoluat decat maimuta. Ce am spus ramane valabil: pentru vizitatori va fi un prilej bun sa-si contemple viitorul evoluat... Va fi educativ cred...
    "If the doors of perception were cleansed everything would appear to man as it is: infinite." William Blake

  20. #41
    sport legend Pacala's Avatar
    Join Date
    May 2003
    Location
    Montreal
    Posts
    3,056
    Reputatie
    0
    bogdane, asta nu e inventia lui Blue sau altcuiva. S-a scris in toate ziarele si s-a spus la toate posturile de televiziune. Odata cu plecarea lui netoiu, au disparut 22 de fotbalisti din lotul Universitatii Craiova
    Preda, Tudor , Bogdan
    Stoican, Baldovin, Burca, Craciunescu, D.Rednic, C.Dobre,Alistar
    Grigorie, Alexa, Danciu, Frasineanu, Suleap,C.Dinu, Balace
    Barcauan, Silvasan, V. Iacob ,Manta si Cl.Niculescu pe care vi l-a facut cadou inainte
    dar din lotul craiovei au mai disparut in perioada lui si alti jucatori:G.Popescu Papura, Batranu, alungati, fara ca Stiinta sa ia un ban pe ei. R.Stancu trimis la Rocar ,Naicu si Domokos pe care i-a vandut in China si multi altii. Cei 22 constituie lista oficiala in momentul din vara 2002. netoiu a furat pana si covoarele din sediul clubului si o multime de obiecte.

    p.s.: utilizator, asta inseamna maimuta , veriga lipsa , orice numai om , nu. Inainte de a face pe sfatosu , gandeste-te tu ca suporter al lui dinamo, ce-ai fi simtit si daca ai ierta asta vreodata.
    de spui prostului ca-i prost/ te uraste fara rost
    si de razi de-a lui prostie / te priveste cu manie
    iar cand leaga trei cuvinte/ doar te-njura far' de minte

  21. #42
    sport legend Pacala's Avatar
    Join Date
    May 2003
    Location
    Montreal
    Posts
    3,056
    Reputatie
    0
    Preda, Tudor ,Stoican, Burca, Craciunescu, D.Rednic, Alistar,Grigorie, Alexa, Danciu, Frasineanu, C.Dinu,Barcauan,in prima faza a venit la dinamo cu 13 jucatori, pe C.Dinu l-a imprumutat apoi. Pe Cl.Niculescu l-a readus de la Genoa. Apoi a reusit cu Becali sa-l fraiereasca si pe sclavul lui Becali, Gh.Popescu
    Ceilalti , a facut din ei o salba de maimutoi distribuiti pe la diferite echipe care atunci cand joaca cu securitatea, mimeaza la fel cum mimau si la Craiova. Poate voi gasiti ca e normal, doar sinteti dinamovisti .Dar sa stiti ca nu e normal deloc. Doar in Romania se putea intampla asa ceva, in acea Romanie plina de exponate bune de dus la Antipa , ceva gen: Homo dinamovistus-siberianus securitavs si femela simonelia marinesculus minusculus sugus prazus miticutus for titlus campioanus nationalus guvernamentalus
    de spui prostului ca-i prost/ te uraste fara rost
    si de razi de-a lui prostie / te priveste cu manie
    iar cand leaga trei cuvinte/ doar te-njura far' de minte

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •