View Poll Results: bucurestenii sint inferiori genetic romanilor din provincie?

Voters
1. You may not vote on this poll
  • 1

    1 100.00%
  • x

    0 0%
Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 21 of 58

Thread: bucurestenii sint inferiori genetic ?

  1. #1
    Atlant Sorin's Avatar
    Join Date
    Apr 2003
    Location
    Montreal
    Posts
    695
    Reputatie
    1

    bucurestenii sint inferiori genetic ?

    urmarind recursul etapei si discutia penibila dintre Mititelu si alexandrescu, cel care racola tinere talente pentru steaua inainte iar acum pentru dinamo, nu mi-am putut reprima o intrebare. Oare de ce nu selectioneaza echipele bucurestene fotbalisti din Bucuresti si imprejurimi cu precadere ? Bucurestiul este un oras mult mai mare,si in imprejurimile Bucurestiului, acolo in Muntenia poate oferi multi tineri. Si totusi daca privesc loturile stelei si ale dinamoului ,chiar rapid si national, observ un numar foarte mare de jucatori proveniti din Oltenia, majoritatea dintre ei ajunsi la echipele bucaletilor fraudulos. In spatele aerelor ********o-apeviste ale lui alexandrescu se ascunde totusi aceasta necesitate a lor.Poate ca intradevar , banuiala suporterilor craioveni ca bucurestenii ar fi genetic inferiori are suport real. Poate ca cei de acolo sint mai pampalai ,tantalai,blegi, cocosati,urati, ciufuti si au nevoie de olteni tocmai pentru ca ei nu sint capabili de nimic. Am auzit de multe ori aceasta teorie printre suporterii Craiovei dar am considerat-o o enormitate dar incapatinarea cu care bucaletii cauta sa-si suplineasca neputinta incepe usor ,usor sa confirme aceasta teorie. Poate manaca prost, mai putin natural, poluarea e mai mare sau poate doar neamul prost.Daca extindem discutiile de la fotbal la personalitatile artistice,istorie, culturale ,descoperim ca bucurestenii au cel mai mic procent de personalitati oferite Romaniei.
    Sint bucurestenii inferiori genetic?
    Romani prin nastere, olteni prin gratie divina

  2. #2
    manager Albastreata's Avatar
    Join Date
    May 2003
    Posts
    315
    Reputatie
    1
    Nu cred ca e vorba de ceva genetic in Bucuresti, dupa cum nu am fost ed acord nici cu condamnarea noastra din nastere ca romani... Explicatia "migrarii" in capitala nu numai in fotbal ci in toate domeniile (eu cunosc personal o gramada de olteni deveniti "capitalisti") se bazeaza numai pe prezenta in zona a singurilor "afaceristi" ai tarii: cei care au preluat "afacerile" lui Ceausescu dupa '89 si le mentin in acelasi stadiu centralizat, (adica totul trece pe la guvern, daca o firma vrea sa faca orice miscare in Romania, trebuie sa negocieze cu guvernul, iar principalele domenii in care se manipuleaza banul public sunt in continuare gestionate de ministere, chiar fostele centrale care traiau in tecut de pe spinarea producatorilor din provincie isi mentin activitatea in Bucuresti!), in schimb in Bucuresti se mai scurge cate ceva, mai apar locuri de munca, din mai multe motive... In primul rand pentru ca au invatat de la regimul trecut ca o aglomerare a 10% din po****tia tarii poate deveni periculoasa, deci e bine sa ii mai arunci cate ceva, in al doilea rand pentru ca vrand - nevrand mai ai nevoie de unul doi sa faca ceva treaba si nu in ultimul rand, trebuie sa ai si o fatada... In rest sigur ca banii adunati din tara intra in anumite buzunare facandu-se nevazuti inclusiv in tranzactii fotbalistice, favorabile bineinteles "cluburilor istorice bucurestene"...
    (A)

  3. #3
    Merseysider viole(n)t's Avatar
    Join Date
    Jun 2003
    Location
    Timisoara, Banat
    Posts
    1,336
    Reputatie
    1
    Acest termen, "inferiori genetic", ar trebui scos din vocabularul mileniului 3.

    Nu cred in aceasta teorie, intrucat Bucureshtiul este un conglomerat de oameni provenitzi din toate partzile tzarii. Sunt curios catzi bucureshteni au bunicii tot din capitala. Ma indoiesc ca ar fi prea multzi.

    Sunt de acord insa ca Bucureshtiul produce prea putzini fotbalishti de valoare, avand in vedere totushi ca 1 din 10 romani e bucureshtean. O posibila cauza ar fi faptul ca cluburile din capitala nici nu au avut nevoie de juniori proprii, pentru ca in ultimii 50-60 de ani shi-au permis sa ia tot ce au vrut din Romania. Efectul probabil ca a fost slaba activitate de la centrele juvenile.
    [size=2][b][color=PURPLE]I AM NOT YOUNG ENOUGH[/color][/b][/size][size=2][b][color=purple] TO KNOW EVERYTHING. [/color][/b][/size]

  4. #4
    Senior Member Ayrton's Avatar
    Join Date
    Dec 2002
    Location
    Bucuresti
    Posts
    5,899
    Reputatie
    1

    Re: bucurestenii sint inferiori genetic ?

    Quote Originally Posted by Sorin
    urmarind recursul etapei si discutia penibila dintre Mititelu si alexandrescu, cel care racola tinere talente pentru steaua inainte iar acum pentru dinamo, nu mi-am putut reprima o intrebare.
    Nici eu nu pot sa-mi reprim o constatare: atunci cand visezi se intampla sa ai si cosmaruri cu fantome care te bantuie... Esti sigur ca cel cu care discuta mititelu era Alexandrescu? Oricum, dupa debutul nefast al postului am renuntat sa mai citesc si restul, ca erau sigur tot aiureli frustrante...

  5. #5
    junior
    Join Date
    Aug 2003
    Posts
    64
    Reputatie
    1
    Eu cred ca nu s-a gandit la Ion Alexandrescu, zis si "Sfinxul", ala s-a prapadit de mult. Poate ca l-a numit "alexandrescu" doar pentru ca rimeaza cu adevaratul nume alcelui la care se referea.

    Pentru ca eu am avut rabdare sa citesc topicul pana la capat am constatat ca e pe cale sa se "nasca" un Sabin Gherman al Olteniei

    Nu pot sa nu subscriu intr-un fel la o afirmatzie de-a sa (cu o usoara nuantzare) prestatzia lui mititelu la "Recursul etapei" a fost cu adevarat penibila

    Cu astfel de "conducatori" (criza mare de sefi pe la Craiova) prevad un viitor "stralucit" fotbalului de acolo

  6. #6
    sport legend adbogdan's Avatar
    Join Date
    Dec 2002
    Posts
    444
    Reputatie
    1

    bravo !

    Sorine, ideea ta e chiar geniala ! Intreaba-i chestia asta si pe francezi, ca au ajuns sa aiba in echipa nationala 9 africani (negri+algerieni), asa ca s-ar putea sa fi ajuns la faza maxima a degenerarii genetice.
    La fel si pentru englezi. Sunt pe marginea prapastiei, echipele lor de club importa anual 30-40 de extra britanici ca sa-si compenseze tarele genetice. Nu-ti mai dau alte exemple, ca le stii si tu. Deschide-le frate ochii fraierilor de occidentali, sa stie si ei ce degenerati pot fi.
    E clar ca in Oltenia pericolul degenerarii a fost de mult inlaturat, mai ales ca am auzit ca la origine Njock, Daouda, Bergondo, Guso si Borbely erau olteni, dar au fost obligati de teroristii aia de bucuresteni sa-si declare alte origini.

  7. #7
    suporter gicu's Avatar
    Join Date
    Dec 2002
    Posts
    2,072
    Reputatie
    1


    Nu credeam ca mai pot exista in zilele noastre oameni ce pot gandi in felul asta /nope/

    Nici nu stiu daca merita bagat in seama un astfel de topic, dar inclin sa cred ca astfel de manifestari trebuiesc reprimate "in fasa"

  8. #8
    Merseysider viole(n)t's Avatar
    Join Date
    Jun 2003
    Location
    Timisoara, Banat
    Posts
    1,336
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by adbogdan
    La fel si pentru englezi.
    Teoria cu francezii sta in picioare: sunt doar 2-3 albi (portarul, Lizarazu - care e basc, Pires - care e portughez shi Zidanne - care e algerian).

    Dar cea cu englezii, nu prea: doar Emile Heskey, Sol Campbel, David James shi Ashley Cole din titularii cu Turcia.
    [size=2][b][color=PURPLE]I AM NOT YOUNG ENOUGH[/color][/b][/size][size=2][b][color=purple] TO KNOW EVERYTHING. [/color][/b][/size]

  9. #9
    incepator
    Join Date
    Oct 2003
    Posts
    17
    Reputatie
    1

    Chiar sunt inferiori genetic

    Pai daca nu eram noi oltenasii care am mostenit de la romani (Oltenia a fost singura colonizata oficial de Roma si asta cu 100 de ani inainte de a patrunde latinitatea in Ardeal si Moldova )

    Razboaiele noi nu le-am castigat prin numarul nostru , ca si moldovenii . Mihai a avut armata de intra in tribuna a 2-a a lui Oblemenco si totusi am izbutit .

    Curajul , devotamentul si tehnicitatea fac din Olteni niste oameni cu idei dar si spirit practic .

    EU SUNT PT UN RASPUNS de DA !!!

    Nu am vazut recursul , dar daca e cineva care sa mai ofere informatii despre marele Mititelu , as fi bucuros.

    HAI MITITELULE tai-le macaroana

  10. #10
    simplu Utilizator's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Undeva, departe...
    Posts
    11,520
    Reputatie
    0
    Eu as generaliza intrebarea la toata tara si as spune: cati oameni or avea aceleasi probleme existentiale precum acei capabili sa inventeze un asemenea topic? Oare un om cu gene sanatoase ar putea scorni asa ceva? Sau e o chestiune de dezvoltare intelectuala? Se poate initia un topic foarte profund cred eu pe aceste subiecte...
    "If the doors of perception were cleansed everything would appear to man as it is: infinite." William Blake

  11. #11
    Banned Gerson's Avatar
    Join Date
    Jun 2003
    Posts
    567
    Reputatie
    0
    Nu a inventat -o Sorin, este o teorie care circula de ceva timp . Este o exagerare dar ceva sambure de adevar are, ce-ar fi sa lasam de-o parte fotbalul si sa luam personalitatile din cultura si stiinta.Facem un calcul , cati dintre ei erau bucuresteni nascuti acolo ? Judecam proportiile.
    Pentru ca am observat mai multi dinamovisti pe aici , hai totusi sa vedem si echipa lor: Delwarte belgian sau Preda din Ploiesti . Stoican ,Burca olteni
    Barcauan arelean crescut si invatat fotbal printre olteni, V.Munteanu moldovean , Grigorie,Cl.Niculescu si Danciulescu olteani, Zicu din Dobrogea, Alexa banatean, bucurestean este doar Fl.Petre in prima garnitura.Si daca ne uitam la fizicul lui de sfert de buletin... Daca luam Steaua si Rapidul cred ca ajungem la aceeasi concluzie. Totusi acei copii care joaca la pepinierele marilor cluburi bucurestene unde se duc? Mititelu avea foarte mare dreptate ieri.

  12. #12
    junior bluescorpion's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    Bucuresti
    Posts
    78
    Reputatie
    1
    In primul rand ar trebui definit termenul de bucurestean...
    De exemplu ce este un copil nascut in Bucuresti si ai carui parinti nascuti in Timisoara sunt stabiliti acolo sa zicem de 15 de ani....poate sa spuna el ca-i banatean ?..... dar unul cu parintii nascuti si ei la randul lori in Bucuresti, dar cu bunicii veniti in Capitala, din Oltenia acum 60 de ani ? Poate el sa spuna ca este oltean sau si-a pierdut acest statut ?
    Deci daca printr-o conjunctura ai ''sange 100%'' de ardelean, oltean, moldovean, dar esti de doua - trei generatii in Bucuresti ce esti ?
    ... Ce s-ar putea spune despre ''bucuresteanul'' Costica Stefanescu, despre ''braileanul'' Nicolae Tilihoi, despre Silviu Lung cel venit tocmai de la Satu-Mare, despre ''hunedoreanul'' Aurica Ticleanu, ''galateanul'' Costica Donose sau despre Zoli Crisan ''olteanul unguresc'' asa cum i-au spus ziarele in zilele ce au trecut.... ''marinarul'' Manaila si lista ar putea continua. Jumatate din Craiova - Maxima dupa cum se vede nu era de origine olteana, dar mai ''olteni'' ca acestia nu cred ca au fost multi.
    L-as prefera oricand pe unul dintre acestia, unor ''olteni'' gen netoiu, niculescu, stoican, etc
    Nu stiu daca ''genetica'' are vreo legatura.... un amalgam mai mare decat in Bucuresti nu este nicaieri in tara.... eu sunt ''bucurestean'' sau ''mitica'' de vreo patru generatii si nu pot sa spun ca sunt mandru sau ca imi este rusine de asta..... fiecare isi are cei 7 ani de acasa, are felul sau de a fi, de a gandi, nivelul sau de cultura...
    Cu toate ca nu sunt oltean, de vreo 20 de ani strig din toti rarunchii pe stadioane : HAI OLTENII ! pentru ca asta reprezinta o stare de spirit in care m-am regasit.
    Cred ca cei din afara Bucurestiului nu realizeaza cat de multi suporteri ai Stiintei sunt in Capitala indiferent de ''originea'' lor si cat de mult ''iubesc'' ei echipele din acest oras....

  13. #13
    junior bluescorpion's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    Bucuresti
    Posts
    78
    Reputatie
    1
    Ca sa mai descretim fruntile postez un banc care ''spune'' multe :

    In timpul razboiului dintre Iran si Irak, un iranian si un irakian stau fata in fata in transee si se impusca de zor. La un moment dat iranianului i se blocheaza pusca:
    - Dumnezeii lu´me-ta de pujca imputit! injura iranianu' in cea mai pura limba romaneasca de care era el in stare.
    Irakianu' il aude si il intreaba intr-o romaneasca stalcita:
    - Bei, da´ de unde jtie tu la romaneste, bei?
    - Bai io facut jcoala in Romania.
    - Zeu? Unde fecut tu scoala?
    - La Iashi bei.
    - Nu mai zbune! Ji ce scoala fecut tu, bei?
    - Bolitehnica. Da' tu de unde jtie romaneste?
    - Bei ji eu fecut scoala la Romania.
    - Daaa? Ce scoala?
    - Eu fecut Medicin la Dirgu Murej.
    Iranianu' isi reparase intre timp pusca si incepe sa traga dupa irakian rafala dupa rafala, incarcator dupa incarcator:
    - Ia de-aici, mama ta de bozgor!

  14. #14
    simplu Utilizator's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Undeva, departe...
    Posts
    11,520
    Reputatie
    0
    Ca veni vorba de Dinamo: Mitea, Marica, M. Niculae sunt si ei din Buc.
    Lutu parca e oltean si n-arata prea bine, nu?
    "If the doors of perception were cleansed everything would appear to man as it is: infinite." William Blake

  15. #15
    Merseysider viole(n)t's Avatar
    Join Date
    Jun 2003
    Location
    Timisoara, Banat
    Posts
    1,336
    Reputatie
    1
    blue scorpion

    Dupa parerea mea, teoria formulata in debutul acestui topic nu ar fi stat in picioare nici in anii 40, atunci cand se tot defineau "superioritatzi shi inferioritatzi genetice".

    Nu poti atribui o trasatura nativa distincta unui grup de oameni atat de divers, care s-a format din indivizi din toate partzile Romaniei.
    [size=2][b][color=PURPLE]I AM NOT YOUNG ENOUGH[/color][/b][/size][size=2][b][color=purple] TO KNOW EVERYTHING. [/color][/b][/size]

  16. #16
    monstru sacru Sergio's Avatar
    Join Date
    May 2003
    Location
    Timiºoara
    Posts
    8,216
    Reputatie
    1
    Cred ca ar trebui inchis fiindca nu are nici o legatura cu fotbalul si poate degenera oricand, daca n-a facut-o deja.

  17. #17
    Banned Edgar's Avatar
    Join Date
    May 2003
    Location
    47°9'34" N 27°35'30" E
    Posts
    2,513
    Reputatie
    0
    Da, de acord cu Sergio. Topicul trebuie inchis.

  18. #18
    Banned Blue's Avatar
    Join Date
    Jun 2003
    Posts
    1,222
    Reputatie
    0
    Bluescorpion, cine tzine cu Stiintza si mai scrie si cu albastru , e sigur baiat valabil,

    indiferent ca locuieste in Bucuresti sau Montréal , banuiesc Sorin ,ca nu trebuie sa locuiesti neaparat in Craiova sau alta localitate prin Oltenia. Daca itzi curge sange de oltean in vene e si mai bine Te contrazic totusi in legatura cu Donose si Ticleanu, chiar daca sint nascuti in afara Olteniei din interviurile pe care le-au dat ei , spuneau ca parintzii erau olteni .
    Ticleanu a jucat 3 ani la cadetzii si juniorii Corvinului dar intorcandu-se parintzii acasa in localitatea Sadu Gorj , el a fost indrumat spre Universitatea.
    Iar Donose a venit la mai putzin de un an in Craiova, o chestie cu repartitzia parintzilor. Ticleanu si Donose nu pot fi in nici un caz numitzi altceva decat olteni. Zise careva aici de Lutzu, ala e mai scund el da' se zice ar avea un handicap, ar avea cel de-al treilea "picior" mai scurt putzin ca celalte doua, e crescut el mai intr-o parte da' nu se face de ras

    Eu sper ca nu mi-am pierdut calitatea de oltean. Prima data cand mai ajung prin Craiova, o sa ma duc peste Bulucea sa-i cer pasaport de oltean

    SI TOTUSI, MAI IN GLUMA, MAI IN SERIOS, FAC APEL LA DINAMOVISTII SI STELISTII DE PE FORUMUL ASTA. LAMURITZI-MA SI PE MINE, DACA TOTZI SINT BAIETZI NORMALI PE LA VOI PE ACOLO, CE CUSUR AVETZI MAH, DE NU PREA AVETZI BUCURESTENI IN ECHIPA? Avetzi un fix cu oltenii. Mai luatzi neica fotbalisti si din Bucuresti , nu statzi toata ziua ca hotzii sa furatzi de la altzii. Ca daca nu, chiar incepem serios sa credem ca e ceva in neregula cu voi. Daca ma uit la citzi olteni au Steaua si Dinamo in special, fac o echipa numai de la cele doua care ar sterge pe jos cu orice echipa din tzara. Nu e asa? Facem un calcul, asa de curiozitate? Cred ca asta vroiau sa zica si Sorin de aici si Mititelu si altzii.

  19. #19
    sport legend deep purple's Avatar
    Join Date
    Apr 2003
    Posts
    2,110
    Reputatie
    1
    Blue, Mihail Sebastian daca era nascut la Bucuresti era roman-mitic sau era tot jidan ca parintii?
    Este greu de apreciat ce anume este omul. Principiul dupa care eu persnoal ma iau e comportamentul acelui copil. Eu nu pot sa-i mai numesc romani pe copiii romanilor de aici care nu cunosc romana si nici nu vor sa mearga in vizita in Romania, asa cum ii consider olteni pe cei domiciliati si chiar nascuti in Timisoara daca vorbesc repezit si cu perfecte simple. Tu daca te-ai fi mutat la Bucuresti la 4 ani dus de parinti in loc sa pleci tu pe cont propriu te considerai azi bucurestean sau oltean?
    Nu cred ca-i o intrebarea asa de grea.

  20. #20
    Banned Blue's Avatar
    Join Date
    Jun 2003
    Posts
    1,222
    Reputatie
    0
    OLTEAN CU DOMICILIUL IN BUCURESTI .Clar

    Sebastianul o fi fost bucurestean(pentru ca locuia acolo) dar daca ai lui erau evrei (n-am stiut pana acum chestia asta) inseamna ca originea lui tot evreiasca era.Numai ca eu n-am auzit asta niciodata. Cred ca esti gresit informat. In plus, stiam ca M.Sebastian este nascut in Braila. Poate nu vorbim de acelasi Mihail Sebastian(eu ma refer de cel cu Steaua fara nume, Jocul de-a vacantza etc)

  21. #21
    sport legend deep purple's Avatar
    Join Date
    Apr 2003
    Posts
    2,110
    Reputatie
    1
    Jidan 100% din cate stiu si culmea ironiei... prieten foarte bun cu legionarul Mircea Eliade. :?

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •