Page 168 of 169 FirstFirst ... 68118158166167168169 LastLast
Results 3,508 to 3,528 of 3539

Thread: Progresul Bucuresti

  1. #3508
    Abomination Johnny D's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Zalau
    Posts
    61,509
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by miril View Post
    Nici FRF stie de ce.
    Fixed. You give them too much credit.
    The difference between a good and an awesome diplomat is the ability to reconcile the arrogant assholes with the scardy whiners, it's almost an art really!
    I know because I'M BOTH!

  2. #3509
    Pro Memoria miril's Avatar
    Join Date
    Apr 2003
    Location
    Stockholm
    Posts
    29,276
    Reputatie
    0

    Progresul, campioana nationala la U17

    PROGRESUL SPARTAC - LPS TG. MURES | FINALA CN U17 5-1

    Mult mai usor in eliminatorii decat in grupa. Bravo baietii! Hai Progresul!

    https://www.youtube.com/watch?v=cH9K64A5W8I
    "The minority is sometimes right, the majority always wrong." - A Progres...sive Thinker

    "If you support a team that fails to win the league for years, it does feel like a kind of cult'." - Salman Rushdie

  3. #3510
    Abomination Johnny D's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Zalau
    Posts
    61,509
    Reputatie
    0



    Sa vina Barca si Real Madrid, zic.
    The difference between a good and an awesome diplomat is the ability to reconcile the arrogant assholes with the scardy whiners, it's almost an art really!
    I know because I'M BOTH!

  4. #3511
    Abomination Johnny D's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Zalau
    Posts
    61,509
    Reputatie
    0
    Suntem lideri detasati, avem golaveraj 23 - 2!
    Nu mai avem Rapid si Steaua care sa ne opreasca in campionat!
    Sa speram ca de data asta castigam barajul si promovam!
    The difference between a good and an awesome diplomat is the ability to reconcile the arrogant assholes with the scardy whiners, it's almost an art really!
    I know because I'M BOTH!

  5. #3512
    Pro Memoria miril's Avatar
    Join Date
    Apr 2003
    Location
    Stockholm
    Posts
    29,276
    Reputatie
    0
    Last edited by miril; 4th December 2021 at 16:33.
    "The minority is sometimes right, the majority always wrong." - A Progres...sive Thinker

    "If you support a team that fails to win the league for years, it does feel like a kind of cult'." - Salman Rushdie

  6. #3513
    Abomination Johnny D's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Zalau
    Posts
    61,509
    Reputatie
    0
    Am castigat semifinala de baraj de promovare... cu chiu cu vai!
    Urmeaza finala! De data asta trebuie! Haide Progresul!
    The difference between a good and an awesome diplomat is the ability to reconcile the arrogant assholes with the scardy whiners, it's almost an art really!
    I know because I'M BOTH!

  7. #3514
    Abomination Johnny D's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Zalau
    Posts
    61,509
    Reputatie
    0
    Putem juca cu Steaua si Dinamo iarasi in aceeasi liga, chiar ca trebuie! Haide Progresul!
    The difference between a good and an awesome diplomat is the ability to reconcile the arrogant assholes with the scardy whiners, it's almost an art really!
    I know because I'M BOTH!

  8. #3515
    Pro Memoria miril's Avatar
    Join Date
    Apr 2003
    Location
    Stockholm
    Posts
    29,276
    Reputatie
    0
    Cu un pas in liga a doua!

    VICTORIE INCREDIBILĂ LA BARAJ!!!

    Jucătorii bleu-albastrii au început perfect finala barajului de promovare în Liga a 2-a, reusind să obtină o victorie fenomenală în deplasare la Tunari, după un meci pe care l-au dominat în întregime!!! Returul va avea loc miercuri, la noi acasă, Progresul fiind acum favorită la obtinerea unui loc în esalonul secund! Rezultat: Tunari-Progresul 0-4.
    Last edited by miril; 4th June 2022 at 19:55.
    "The minority is sometimes right, the majority always wrong." - A Progres...sive Thinker

    "If you support a team that fails to win the league for years, it does feel like a kind of cult'." - Salman Rushdie

  9. #3516
    Abomination Johnny D's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Zalau
    Posts
    61,509
    Reputatie
    0
    WOW! Super!


    Nici macar n-am fost favoriti si i-am zdrobit acolo!


    In fine promovam, Mirile!
    Last edited by Johnny D; 4th June 2022 at 22:10.
    The difference between a good and an awesome diplomat is the ability to reconcile the arrogant assholes with the scardy whiners, it's almost an art really!
    I know because I'M BOTH!

  10. #3517
    Pro Memoria miril's Avatar
    Join Date
    Apr 2003
    Location
    Stockholm
    Posts
    29,276
    Reputatie
    0
    Este a sasea intalnire cu Tunari in acest sezon. I-am batut de patru ori si am facut egal de doua ori. A mai ramas un meci, returul in Cotro...Vrabiei. Hai Progresu!
    "The minority is sometimes right, the majority always wrong." - A Progres...sive Thinker

    "If you support a team that fails to win the league for years, it does feel like a kind of cult'." - Salman Rushdie

  11. #3518
    Abomination Johnny D's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Zalau
    Posts
    61,509
    Reputatie
    0
    Daca nu ne prezentam, am promovat, nu?


    Cu ocazia revenirii Progresului intr-o liga superioara, l-as invita pe Giani Kiritza la un pahar de shampanie, de asemenea pentru premiera pe care a reusit-o Dinamo anu asta, asa cum ne-a invitat el acuma exact 2 decenii dupa acele blaturi cu care au luat titlul.
    The difference between a good and an awesome diplomat is the ability to reconcile the arrogant assholes with the scardy whiners, it's almost an art really!
    I know because I'M BOTH!

  12. #3519
    Pro Memoria miril's Avatar
    Join Date
    Apr 2003
    Location
    Stockholm
    Posts
    29,276
    Reputatie
    0
    De ce nu si pe Gig Netoiu care se pare ca este in viata. Dar mai bine sa nu dezgropam... mortii.
    "The minority is sometimes right, the majority always wrong." - A Progres...sive Thinker

    "If you support a team that fails to win the league for years, it does feel like a kind of cult'." - Salman Rushdie

  13. #3520
    sport legend Capitanu.Burcea's Avatar
    Join Date
    Jun 2013
    Posts
    13,465
    Reputatie
    1
    Da, dar acela era FC National, nu Progresul. Si stim cu totii ca doar cei fara de pacat pot sa arunce piatra. Gioni🤣

  14. #3521
    Abomination Johnny D's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Zalau
    Posts
    61,509
    Reputatie
    0
    Eu n-am nimic cu ceilalti, doar cu Kirita care ne invita la un pahar de sampanie. Cine n-a invitat pe nimeni la un pahar de sampanie, sa nu raspunda la invitatie, doar cine a invitat.


    Si daca ar fi de dat cu piatra, noi progresistii am avea si dreptul ala, deoarece sigur n-am luat vreun titlu cu blaturi ca altii, deoarece... n-am luat nici un titlu, Capetano!


    Multumita lu Kirita si escadronului de blatisti la care a venit Mendoza cu Brudges in primul tur si le-a spart plasa tur-retur in CL, de campioni de kkt ce erau. Nici macar 1p nenorocit...
    Last edited by Johnny D; 5th June 2022 at 19:48.
    The difference between a good and an awesome diplomat is the ability to reconcile the arrogant assholes with the scardy whiners, it's almost an art really!
    I know because I'M BOTH!

  15. #3522
    sport legend Capitanu.Burcea's Avatar
    Join Date
    Jun 2013
    Posts
    13,465
    Reputatie
    1
    Da, dar voi, progresistii, ati luat titlul cu Rapidul si v-a eliminat Skonto Riga. O echipa la nivelul gleznei lui FC Bruges. Urmand aceeasi logica, nivelul blaturilor in perioada Lucescu - Vamă ajunsese in ionosfera 🤣

    Am inteles. Te deranjeaza ca s-a jucat corect un meci, la Craiova, cum i-a deranjat pe fecesebisti ca nu a stat capră Voluntariul 🤣

    Nu, eu am incercat asa timid cateva pase neinspirate, nu vreau sa abuzez dă... Insa e de apreciat ca topicul progresist ramane sticky si prin performanta echipei, nu doar prin prezența online a suporterilor fideli.

    PS. Da, ma, Gioni, am furat. Am furat tot in tara asta, nu furam cateva meciuri sa iesim campioni? Ce dreacu', a luat cineva titluri fara sa faca magarii? Nu are rost acum sa iti povestesc ce escadron de escroci conducea Iorgulescu , cate societati a bagat in faliment in timp ce se calea ca un presedinte de club capabil.

  16. #3523
    Abomination Johnny D's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Zalau
    Posts
    61,509
    Reputatie
    0
    Pentru National e irelevant, intr-un sezon in care a fost cea mai buna echipa, n-a luat titlul punct. Am batut Steaua, Dinamo, Rapid in Cotroceni, si la ele acasa n-am pierdut. Punct. Iar in Europa, fara Olaroiu cel mai bun antrenor, Mitrovic cel mai bun atacant si Gabi Popescu, cel mai bun mijlocas din Liga 1, tot am fost prima echipa ce dupa 9 ani a ajuns in turul 2 Cupa Uefa, asa cu o echipa fara cei mai buni jucatori. Imagineaza-ti ce-am fi facut noi cu Brudges cu astia 3 daca nu ne furati titlul! Imposibil de imaginat, ne-ati furat si ati furat Romania in acel an, ca si altii mult mai mult, nu zice nimeni ca nu s-a furat an de an atunci, dar pe National doar voi i-ati furat. Aici e topicul Nationalului. Punct.

    Kirita, unde esti? Baga-mi-as pl-n sampania ta pe care ti-am pregatit sa mi-o bei!
    Last edited by Johnny D; 6th June 2022 at 02:03.
    The difference between a good and an awesome diplomat is the ability to reconcile the arrogant assholes with the scardy whiners, it's almost an art really!
    I know because I'M BOTH!

  17. #3524
    Pro Memoria miril's Avatar
    Join Date
    Apr 2003
    Location
    Stockholm
    Posts
    29,276
    Reputatie
    0
    https://en.wikipedia.org/wiki/FC_Pro...Bucure%C8%99ti

    1944-1948 B.N.R. Bucuresti
    1948-1949 Banca de Stat Bucuresti
    1949-1952 Spartac Banca RPR Bucuresti
    1953 Spartac Finante Bănci Bucuresti
    1954-1957 Progresul Finante Bănci Bucuresti
    1958-1977 Progresul Bucuresti
    1978-1988 Progresul Vulcan Bucuresti
    1988-1989 Progresul Energia Bucuresti
    1989-1991 Progresul Soimii Bucuresti
    1991-1994 Progresul Bucuresti
    1994-2007 FC National Bucuresti
    2007-2009 Progresul Bucuresti

    Deci FC National este aceeasi Marie cu un alt nume pe aceeasi palarie. Dinamo nu a fost implicata la meciul cu Craiova ci Gigi Netoiu care in sezonul urmator si-a mutat nucleul de jucatori de la Universitatea la Dinamo. Ca lucurile nu a fost curate in acel meci este dovedit si de faptul ca suporterii Universitatii au sustinut Nationalul in acel meci. Actuala continuatoare a Progresului desfiintat in 2009 este Progresul Spartac 1944 (nu-mi place acest nume, Spartac dar il accept) nu pe cale juridica ci sufleteasca fiind alegerea suporterilor.
    Last edited by miril; 6th June 2022 at 11:06.
    "The minority is sometimes right, the majority always wrong." - A Progres...sive Thinker

    "If you support a team that fails to win the league for years, it does feel like a kind of cult'." - Salman Rushdie

  18. #3525
    Abomination Johnny D's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Zalau
    Posts
    61,509
    Reputatie
    0
    Stie si Capitanu', i-am zis si mi-a si raspuns la partea cu Netoiu.
    Ma rog, ce-a fost, a trecut. Azi se cam joaca pe bune.
    De aceea si Progresul incepe sa-si revina, iar Dinamo sa apuna.
    The difference between a good and an awesome diplomat is the ability to reconcile the arrogant assholes with the scardy whiners, it's almost an art really!
    I know because I'M BOTH!

  19. #3526
    sport legend Capitanu.Burcea's Avatar
    Join Date
    Jun 2013
    Posts
    13,465
    Reputatie
    1
    National a fost cea mai buna echipa, pana in momentul in care a simtit presiunea stadionului de 30 de mii care o incuraja. Cu tot respectul, Dinamo nu le-a scos mingea din poarta in acel meci, cum a facut, de ex, Salomir Rapidului, pt titlul furat de fc fcsb 👍 Esti la un meci de titlu, intri si castigi meciul. Forta si ambitia Nationalului din perioada Soare, Dinu, Iorgulescu, la asta m-am referit cand am spus ca nu vorbim aici despre Progresul. La fotbal te mai manjesti, asa e la noi... 🤷*♂️

    Suporterii Universitatii au sustinut National, pt ca nu era chiar cel mai mare secret viitoarea destinatie a comandantului. Ce nu vor sustine (prin omisiune) e adevarul dureros ca Netoiu i-a salvat de la retrogradare in 2000, cu un blat, 2-2, facut intre fosta si viitoarea lui echipa. Sau ca acelasi comandant a venit cu 10 jucatori de la Rocar, o miscare ce a dus la retrogradarea echipei anul urmator. A fost moral cand au nenorocit un club, dar e imoral cand ii distrug altii pe ei. Mi se pare corect, de-abia acum recunosc țara in care m-am nascut

    Miril daca iti amintesti, si celebrul antrenor care a dat 6-6 si de atunci refuza sa mai arunce zarul, d-l Olaroiu, a plecat la Timisoara de la Fc National, cu 5-6 jucatori la pachet. O tranzactie anchetata si penal in epocă, pt ca banii au intrat la Gino in off-shore, iar clubul s-a scufundat. Nu cred ca e de interes, dar ajuta la intelegerea fenomenului, care nu era chiar unul izolat. Bucsaru i-a dat 9 jucatori lui Becali. Pe astia nu ii sustine galeria Universitatii? 🤗

    In fine, nu vreau sa am ultimul cuvant si nici sa las impresia ca Netoiu nu ar fi Septic Man, ci Alba ca Zapada 🤣 Am aruncat cateva ganduri din poignet, poate nu e asa cum am vazut eu evenimentele.

  20. #3527
    Pro Memoria miril's Avatar
    Join Date
    Apr 2003
    Location
    Stockholm
    Posts
    29,276
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by Capitanu.Burcea View Post
    National a fost cea mai buna echipa, pana in momentul in care a simtit presiunea stadionului de 30 de mii care o incuraja. Cu tot respectul, Dinamo nu le-a scos mingea din poarta in acel meci, cum a facut, de ex, Salomir Rapidului, pt titlul furat de fc fcsb 👍 Esti la un meci de titlu, intri si castigi meciul. Forta si ambitia Nationalului din perioada Soare, Dinu, Iorgulescu, la asta m-am referit cand am spus ca nu vorbim aici despre Progresul. La fotbal te mai manjesti, asa e la noi... 🤷*♂️

    Suporterii Universitatii au sustinut National, pt ca nu era chiar cel mai mare secret viitoarea destinatie a comandantului. Ce nu vor sustine (prin omisiune) e adevarul dureros ca Netoiu i-a salvat de la retrogradare in 2000, cu un blat, 2-2, facut intre fosta si viitoarea lui echipa. Sau ca acelasi comandant a venit cu 10 jucatori de la Rocar, o miscare ce a dus la retrogradarea echipei anul urmator. A fost moral cand au nenorocit un club, dar e imoral cand ii distrug altii pe ei. Mi se pare corect, de-abia acum recunosc țara in care m-am nascut

    Miril daca iti amintesti, si celebrul antrenor care a dat 6-6 si de atunci refuza sa mai arunce zarul, d-l Olaroiu, a plecat la Timisoara de la Fc National, cu 5-6 jucatori la pachet. O tranzactie anchetata si penal in epocă, pt ca banii au intrat la Gino in off-shore, iar clubul s-a scufundat. Nu cred ca e de interes, dar ajuta la intelegerea fenomenului, care nu era chiar unul izolat. Bucsaru i-a dat 9 jucatori lui Becali. Pe astia nu ii sustine galeria Universitatii? 🤗

    In fine, nu vreau sa am ultimul cuvant si nici sa las impresia ca Netoiu nu ar fi Septic Man, ci Alba ca Zapada 🤣 Am aruncat cateva ganduri din poignet, poate nu e asa cum am vazut eu evenimentele.
    Le stim Capitane, le stim, Nationalul a intrat in joc dupa regulile lui Mitica Dragomir si acolitii. Gino nu a fost un sfant si nici Olaroiu dar altfel ar fi fost fotbalul romanesc cu ei la tiomona FRF respectiv Nationalei. Pe de alta parte Progresul a fost pangarit inainte de revolutie, printre multe altele, de comandatul Cornel Popa care a considerat ca tribunele din Cotroceni sunt bune de mutat in spatiul de joc al lui Dinamo Victoria, un alt caine de hranit ca sa nu zic catea. Asa se scria istoria fotbalului atunci si inca si acum. Dictatura s-a facut cu armata si securitate lucru oglindit de titlurile de campioni la fotbal in acea perioada. Avea PCR-ul si comndatul suprem, indifernt de nume, nevoie de armata sa inte in "ajutorul" poporului, ghici cine castiga campionatul. Aveau cei numiti nevoie de...ghici cine venea la cina. La final, macar Dinamo incearca sa-si spele pacatele retrogradand si, astfel, poate intra in purgatoriu. Sunt echipe care, pana in prezent, nu au facut asta daca o vor mai face vreodata. Sa auzim si de bine. Sper sa ne vedem in liga a doua, in sezonul care vine. Hai Progresu!
    "The minority is sometimes right, the majority always wrong." - A Progres...sive Thinker

    "If you support a team that fails to win the league for years, it does feel like a kind of cult'." - Salman Rushdie

  21. #3528
    simplu Utilizator's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Undeva, departe...
    Posts
    11,520
    Reputatie
    0
    Dinamo isi tot spala pacatele de vreo zece ani incoace.

    Altfel e bine sa tinem minte ce s-a intamplat cu 30-40 de ani in urma, insa e si mai bine daca incercam sa discutam mai mult despre prezent.
    Tribunele alea metalice mutate abuziv la Victoria in '87 au dus la primul stadion modern din Romania construit in Cotroceni in '95 pentru Progresul/National. Din bani publici si BNR. Foarte bine ca s-a facut, un stadion cochet venit in compensatie pentru un club oropsit in special in ultima decada comunista.
    Asta la 5 ani de la desfiintarea Victoriei care a folosit doar vreo 2 ani tribunele alea vechi.


    Parerea mea umila e ca suntem extrem de concentrati sa pedepsim la infinit greselile trecutului in timp ce lasam problemele prezentului sa ucida fotbalul romanesc.

    Nici macar nu e vorba de a mai spala pacate, e vorba de a lasa trecutul in urma si a avea un fotbal romanesc profesionist, onest, de calitate.
    Din pacate luptele astea cu trecutul ne-a tinut dezbinati la nivel de suporteri si a dat timp loazelor sa distruga tot, rand pe rand.
    Pe langa ce e acum, perioada cu Mircea Sandu si Mitica a fost una de aur.
    "If the doors of perception were cleansed everything would appear to man as it is: infinite." William Blake

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •