Page 102 of 169 FirstFirst ... 25292100101102103104112152 ... LastLast
Results 2,122 to 2,142 of 3539

Thread: Progresul Bucuresti

  1. #2122
    sport legend herculis's Avatar
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    Greece
    Posts
    798
    Reputatie
    1
    Mai este ceva: Iacov avea o experienta zero in fotbal, si are calitati manageriale cel putin indoielnice. Acum a invatat ( pe pielea noastra si a lui) cite ceva despre fotbal. Vladoiu probabil ca a fost o alta solutie a disperarii, sugerata de altii care sunt paraleli cu fotbalul, desi lucreaza in fotbal.
    Netoiu este el cum este, dar se pricepe la fotbal. Si de aceea l-a adus pe Cartu.
    Last edited by herculis; 13th December 2006 at 10:52.

  2. #2123
    Mughal Bancaru's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Bucuresti
    Posts
    14,681
    Reputatie
    1
    FC NATIONAL / IACOV ISI CAUTA DREPTATEA
    "Mergem la FIFA"


    Comisia FRF a hotarit aminarea cazul jucatorilor Shroj si Abiodun pentru data de 10 ianuarie.


    Sport Total: Decizia FRF, in cazul jucatorilor Shroj si Abiodun, s-a aminat. La ce rezultat va asteptati, in 10 ianuarie?
    Constantin Iacov: Eu inca am incredere in verticalitatea FRF, desi exista nenumarate semnale ca s-ar pregati niste jocuri de culise in defavoarea noastra.

    Mai concret, imi puteti spune la ce fel de aranjamente va referiti?
    Faptul ca se pregateste o noua comisie, pentru un caz ce se judeca de atita timp, ridica mari semne de intrebare. Membrii vechii comisii au anuntat o conferinta de presa in cadrul careia au spus ca vor demasca presiunile facute. Am inteles ca este vorba despre un membru al Comitetului Executiv. Mai multe nu vreau sa zic acum.

    In cazul in care decizia finala va fi defavorabila clubului dumneavoastra, ce masuri veti lua?
    Vom merge cu cazul pina la FIFA, iar acolo cei care uneltesc impotriva noastra vor avea o surpriza neplacuta.
    www.spt.ro

  3. #2124
    sport legend alamar's Avatar
    Join Date
    Mar 2005
    Posts
    741
    Reputatie
    1
    Am ramas ultimul "saint".
    Am citit ca ne tot vin jucatori de peste 30 de ani, Florea, Alistar sau care or fi. S-a apucat Iacov de pompe funebre? Nu-i ajunge ca ne ingroapa, acum ne transforma in cimitirul elefantilor?
    Alta chestie...am citit pe site-ul clubului ceva (un articol din Adevarul) despre revenirea fanfarei. Mare fanfar...on Iacov asta. Dupa ce perie suporterii Nationalului spunand ca sunt superiori, ne-o trage cu los platanos, care si ei sunt superiori, dar de regiune.
    Last edited by alamar; 3rd January 2007 at 09:52.

  4. #2125
    sport legend herculis's Avatar
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    Greece
    Posts
    798
    Reputatie
    1
    Cine poate, oase roade. Cine nu, carne macra, la pachet. Parca asa suna Tomita.

    Mancam si noi de cati bani avem, nu?

  5. #2126
    Mughal Bancaru's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Bucuresti
    Posts
    14,681
    Reputatie
    1
    Poate face Iacov o smecherie si plateste la chenzina. Luam ceva pe datorie si ne trece cineva in caiet. Daca e asa platim noi si dobanda...

  6. #2127
    Pro Memoria miril's Avatar
    Join Date
    Apr 2003
    Location
    Stockholm
    Posts
    29,277
    Reputatie
    0
    A propos de Chi vor... chian? si alte...rafo-ieli, un articol din Adevarul din 29 decembrie...raposat, un articol despre...Progresul:

    FC Național redevine Progresul

    Președintele Constantin Iacov spune că, din vară, echipa din Cotroceni își va recăpăta identitatea pierdută în 1994 din cauza lui Cornel Dinu
    de Mugurel Dumitru

    FC Național este una dintre echipele care au dezamăgit în 2006. Chiar dacă nu se poate lăuda cu cine știe ce performanțe de-a lungul anilor, clubul din Cotroceni și-a păstrat întotdeauna o poziție de echilibru. Acum este "lanterna" Ligii I și se zbate în fața porții retrogradării, de unde trebuie salvată de către Sorin Cârțu, adus în "Parcul cu Platani" ca un adevărat Mesia. Convins că rezultatele lipsesc și din cauza lipsei suporterilor, Constantin Iacov are ambiții cu FC Național: "Este greu ca o echipă să se concentreze fără suporteri. Eu cred că și schimbarea denumirii din Progresul în FC Național a dăunat. De altfel, acesta este unul din obiectivele mele. Dacă în vara trecută nu am reușit din cauza fricțiunilor dintre acționari, acum sunt decis să rezolv problema, iar din vară echipa să revină la numele de Progresul, să-și recâștige identitatea". Mai mult, președintele clubului a perfectat detaliile pentru ca din retur celebra formație "Los Platanos" să revină în tribune: "Să știți că FC Național are suporteri dintr-o clasă socială superioară, care a preferat până acum să urmărească meciurile noastre la televizor. Sunt convins însă că odată cu rezultatele și cu ce vom mai întreprinde noi, stadionul nostru se va umple".
    Își reproșează că nu l-a demis mai repede pe Dună
    "A fost un sezon foarte greu, o experiență de viață pentru mine. Chiar spuneam după meciul cu Gloria că am uitat să mă bucur. Exact ca în '89 când a picat regimul comunist. Să mă bucur sau nu pentru că vin în casă și ne arestează... Revenind, nu credeam că vom fi în locurile 1-4, dar nici nu am crezut că vom ocupa ultimul loc. Dar uneori poate e bine să cazi atât de mult, pentru a învăța să te ridici. Am încercat să promovăm un antrenor, Dună, care din păcate nu a confirmat și aici e vina mea", ne-a spus cu sinceritate Constantin Iacov, acesta recunoscând că i-a plătit în avans salariul fostului antrenor până în vara lui 2007. "L-am sprijinit pe Dună până în etapa a 12-a, deși în mod normal după patru eșecuri ar fi trebuit dat afară".
    Cârțu câștigă la fel ca la Timișoara
    În schimb, când vine vorba despre partea financiară, Iacov răspunde cu mândrie: "La noi nu sunt probleme cu banii. Nu avem nicio datorie. De exemplu, noi îi plătim lui Sorin Cârțu aceiași bani pe care îi lua la Timișoara". Liniștea materială induce și o stare de optimism exacerbată. "În proporție de 90% cu lotul actual, dar și cu ce jucători vor mai veni, ne vom salva de la retrogradare. Cu Sorin Cârțu antrenor, în mod normal noi va trebui să terminăm pe locul opt al Ligii I".
    "Nașu a știut să-și schimbe optica, Dragomir tot comunist a rămas"
    Pentru bossul "bancarilor", subiectele legate de LPF sau FRF sunt delicate. "Pentru mine, Dragomir are respectul pe care-l port față de un om în vârstă. Însă ca profesionist, Dumitru Dragomir aparține unei epoci demult apuse, comunismului. Uitați-vă la FRF. Este primul an în care respectivul for a acumulat un profit de 1.700.000 de euro. Până acum era înglodată numai în datorii. Nu se poate spune că Mircea Sandu s-a schimbat pentru că nu o va face niciodată. Dar a înțeles că lumea s-a schimbat, că trebuie să se adapteze. Spre exemplu, ați observat că media de vârstă a angajaților de la federație este undeva pe la 35 de ani, în timp ce la Ligă este undeva pe la 55-60 de ani". Iacov a lansat chiar și un atac voalat la adresa lui Corleone: "Nu știu și nu pot spune dacă Dragomir are sau nu ceva cu mine. Dar prin târg circulă o poveste care sună cam așa: Un președinte de Ligă are un anumit fin, care trebuie să ajungă președinte la un club bănățean. Acel fin a luat o sumă importantă de bani, se zvonește de 500.000 de euro plus un proiect imobiliar, în care este implicat și un președinte de Ligă. Pentru asta trebuia să rezolve două chestii: palmaresul unei echipe și doi jucători: un australian și un nigerian. Vă las pe dumneavoastră să înțelegeți de ce au fost atâtea presiuni, de ce a fost acest circ mediatic. Finul este undeva din Moldova, un distins membru al Cooperativei", a spus Iacov, cu aluzie la Gheorghe Chivorchian, care a fost ofertat să preia funcția de președinte la Poli Timișoara.

    S-a mai numit Spartac sau Grafica Monetăria Statului
    În 1944 a luat ființă echipa Băncii Naționale a României, sub numele de BNR. În 1948-1949 a devenit Banca de Stat, iar în 1950 a fuzionat cu Spartac și a devenit Spartac Banca RPR, preluând totodată locul acesteia din Divizia B. Spartac era urmașa echipei Socec-Lafayette (fondată în 1936). În sezonul 1948-1949, Spartac Banca RPR a devenit Grafica Monetăria Statului, iar în intervalul 1950-1954 din nou Spartac. Din 1954 până în 1994 s-a numit Progresul, adăugându-se pe parcurs nume ale vremelnicilor susținători financiari: Progresul Finanțe Bănci (1954), Progresul-Vulcan (1977-1987), Progresul-Voința (1987-1988), Progresul-Energia (1988-1989) și Progresul-Șoimii (1989-1990). Progresul era o denumire foarte plăcută autorităților anilor ‘50, fiind adesea invocată în mai toate discursurile. Totodată, era denumirea tuturor cluburilor ce aparțineau unei anumite categorii sindicale, în cazul de față cooperativele meșteșugărești și întreprinderi locale. Dincolo de jumătatea anului 1994 a devenit FC Național. Aceasta s-a petrecut într-o perioadă în care director general la club era Cornel Dinu. S-a invocat înființarea unei noi societăți din care să facă parte și clubul de fotbal, iar numele i s-a părut că ducea la sentimentul național.
    Last edited by miril; 6th January 2007 at 08:59.
    "The minority is sometimes right, the majority always wrong." - A Progres...sive Thinker

    "If you support a team that fails to win the league for years, it does feel like a kind of cult'." - Salman Rushdie

  7. #2128
    Pro Memoria miril's Avatar
    Join Date
    Apr 2003
    Location
    Stockholm
    Posts
    29,277
    Reputatie
    0
    Cârțu: "Obiectivul echipei este salvarea de la retrogradare și câștigarea Cupei României" (Prosport)

    Antrenorul Sorin Cârțu a declarat cu ocazia reunirii lotului echipei FC Național, că obiectivul în sezonul de primăvară va fi salvarea de la retrogradare și câștigarea Cupei României.

    "De la anul care a venit, ne așteptăm să recuperăm tot ce s-a pierdut în 2006, o prestație mai bună și să facem punctele necesare salvării de la retrogradare și, desigur, prezența în finala Cupei României sau să o câștigăm", a spus Cârțu.

    Sorin Cârțu a afirmat că nu dorește să achiziționeze mulți jucători, ci să-i pună în valoare pe cei din actualul lot. "De când am plecat în vacanță, nu ne-am făcut cine știe ce planuri pentru că Național are un lot destul de bun, echilibrat valoric. Important este să punem în valoare, în special, jucătorii cu nume din lotul Naționalului. Nu ascundem că mai vrem să îmbunătățim lotul pentru fiecare compartiment. Căutăm un portar sau un fundaș central. Suntem în discuții", a completat tehnicianul bancar.

    Sorin Cârțu crede că returul Ligii I nu va putea începe pe 24 februarie din cauza condițiilor meteo, care se vor înrăutăți. "Nu cred că se va putea juca pe 24 februarie niște terenuri cât de cât practicabile. Acest lucru se întâmplă de cinci ani de zile. Normal ar fi ca să înceapă după 15 martie. Nu ar fi o surpriză să fie zăpezi mari atunci. Noi în primele trei etape avem două deplasări, Iași și Piatra Neamț, unde tot timpul sunt zăpezi în acea perioadă", a adăugat Cârțu.

    La reunire au participat 23 de jucători: Radostin Stanev, Eugen Nae, Radoie Milenovici - portari; Ovidiu Burcă, Mihai Panc, Alin Marcu, Liviu Rusu, Daniel Ghindeanu, Marius Rusu - fundași; Eric Linkar, Ovidiu Herea, Florentin Dumitru, Roberto Iancu, Alin Cocoș, Alin Ilin, Raul Costin - mijlocași; Claudiu Drăgan, Alin Drăgan, Ionuț Savu, Daniel Marin, Csaba Borbely, Cătălin Cursaru, Alin Burcea.

    Atacantul Csaba Borbely, ultima oară la Universitatea Craiova, se va pregăti alături de gruparea bancară.

    Noul antrenor de portari al formației bancare este Silviu Lung, care l-a înlocuit pe Gheorghe Nițu, acesta din urmă susținând că urmează să semneze cu Dinamo.
    "The minority is sometimes right, the majority always wrong." - A Progres...sive Thinker

    "If you support a team that fails to win the league for years, it does feel like a kind of cult'." - Salman Rushdie

  8. #2129
    Pro Memoria miril's Avatar
    Join Date
    Apr 2003
    Location
    Stockholm
    Posts
    29,277
    Reputatie
    0
    Ziua incerca sa faca lumina in Cotroceni. Puteti asculta acolo si interviul. Cred ca merita si dupa aceea mai vorbim.

    Iacov: "Netoiu nu vine in Cotroceni"

    -- Seful clubului din Parcul cu Platani a declarat ieri ca Gigi Netoiu nu va deveni actionar la FC National, in ciuda zvonurilor lansate la finele anului trecut. Iacov negociaza insa cu mai multi investitori, cu ajutorul carora sa poata mari bugetul clubului.


    Domnule Iacov, mai vine Gigi Netoiu la FC National?

    Nici nu s-a pus problema! Nu stiu de unde au aparut aceste discutii, dar eu nici macar nu m-am intalnit cu el. Ce-i drept, am spus ca sunt gata sa vorbesc cu anumite persoane care vor sa investeasca la club.

    Care este situatia financiara a clubului?

    Suntem singurul club cu audit la zi si cu toate datoriile platite. In plus, platim 600.000 de euro anual chirie pentru baza sportiva. In aceste conditii, normal ca avem nevoie de bani. Daca am avea inca 1,5 milioane de euro la bugetul de 3 milioane, am aduce si jucatori de valoare. Asa, ne vom multumi cu cei de la juniori sau cu tineri de perspectiva.

    Cu antrenorul Cartu cum va intelegeti?

    Sunt foare multumit de activitatea sa si chiar as vrea sa ramana la FC National si din vara incolo. El are contract pana la finalul acestui campionat, dar se poate negocia prelungirea intelegerii, mai ales ca nu aspectul financiar este cel decisiv.

    Cum ati primit vestea ca Liga I se reia pe 24 februarie, si nu pe 3 martie, asa cum stiau 13 cluburi din cele 18?

    Este vina lui Dragomir! A uitat sa ne anunte si pe noi. Ce sa facem, jucam pe 24 februarie. Vom schimba datele programului de pregatire, ale cantonamentelor, rezervarile la hotel, biletele de avion... Ne va costa ceva bani, dar nu avem de ales.

    Marius GHERGHE
    "The minority is sometimes right, the majority always wrong." - A Progres...sive Thinker

    "If you support a team that fails to win the league for years, it does feel like a kind of cult'." - Salman Rushdie

  9. #2130
    Mughal Bancaru's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Bucuresti
    Posts
    14,681
    Reputatie
    1
    Din punctul meu de vedere a facut intuneric. Sa nu fie, cum zicea gluma aia, ultimul stinge lumina.

  10. #2131
    sport legend herculis's Avatar
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    Greece
    Posts
    798
    Reputatie
    1
    Sa ma bucur, ca nu vine Netoiu? Sau sa ma intristez, pt ca aproape sigur vom retrograda?

    Indraznesc sa ma bucur.

  11. #2132
    says: georgemp's Avatar
    Join Date
    Nov 2005
    Location
    București,Cotroceni
    Posts
    2,475
    Reputatie
    1
    Ori o sa ramana "in umbra" Netoiu la National...
    Ori nu e,nu a fost ni nu va fi deloc.Ma bucura vestea ca Iacov cauta investitori,poate gaseste pe cineva serios.

  12. #2133
    sport legend herculis's Avatar
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    Greece
    Posts
    798
    Reputatie
    1
    George, nu cred ca vreun investitor (serios sau neserios) va dori sa vina la National fara sa doreasca preluarea controlul clubului. Este dispus Iacov sa faca asta? Poate numai pentru o suma foarte consistenta.

  13. #2134
    Pro Memoria miril's Avatar
    Join Date
    Apr 2003
    Location
    Stockholm
    Posts
    29,277
    Reputatie
    0
    Cine a "auzit" interviul si nu numai l-a citit, isi da seama ca Iacov vorbeste deja despre fotbalistii tineri si juniori, adica despre lumina, sau intuneric, depinde cum iti doreste sufletelul de progresist sa "simti" lucrurile.
    "The minority is sometimes right, the majority always wrong." - A Progres...sive Thinker

    "If you support a team that fails to win the league for years, it does feel like a kind of cult'." - Salman Rushdie

  14. #2135
    Mughal Bancaru's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Bucuresti
    Posts
    14,681
    Reputatie
    1
    Eu nu am ascultat. Eu imi doresc lumina. Cine nu? Dar o sa fie? Let there be light!

  15. #2136
    Pro Memoria miril's Avatar
    Join Date
    Apr 2003
    Location
    Stockholm
    Posts
    29,277
    Reputatie
    0
    Cum zici tu, Light It Be!
    "The minority is sometimes right, the majority always wrong." - A Progres...sive Thinker

    "If you support a team that fails to win the league for years, it does feel like a kind of cult'." - Salman Rushdie

  16. #2137
    Mughal Bancaru's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Bucuresti
    Posts
    14,681
    Reputatie
    1
    Let it be! Presimt ca maine vom citi noutati.

  17. #2138
    k r a p u l a x
    Join Date
    Mar 2005
    Posts
    4,011
    Reputatie
    1
    da, e congres pnl.

  18. #2139
    sport legend
    Join Date
    Mar 2005
    Posts
    9,929
    Reputatie
    1
    Eu ma bucur ca nu vine Netoiu, pentru ca sigur ne vom salva, iar daca venea , carcotasii (nu aia de pe Prima) ar fi zis ca datorita relatiilor lui ne-am salvat.

    krap...

  19. #2140
    says: georgemp's Avatar
    Join Date
    Nov 2005
    Location
    București,Cotroceni
    Posts
    2,475
    Reputatie
    1
    Da,asa s-ar fi zis peste tot...

  20. #2141
    Pro Memoria miril's Avatar
    Join Date
    Apr 2003
    Location
    Stockholm
    Posts
    29,277
    Reputatie
    0
    Si asa carcotasii ne...vorbeste, vezi articolul despre Abi si Roiu de pe Prosport, de acum cateva zile. Sa vedem inainte si "Let It be"! Sa fie la ei acolo, cu alte cuvinte
    "The minority is sometimes right, the majority always wrong." - A Progres...sive Thinker

    "If you support a team that fails to win the league for years, it does feel like a kind of cult'." - Salman Rushdie

  21. #2142
    sport legend herculis's Avatar
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    Greece
    Posts
    798
    Reputatie
    1
    Iata aici un extract dintr-o stire Newsin:

    ["După mine, cred că cel mai bun antrenor străin care a antrenat în România a fost Bergodi. S-a adaptat cel mai bine, nu a făcut exces de imagine și s-a atașat de fotbalul românesc. Au fost și Zenga, și Protasov, dar cred că Bergodi este cel mai bun. El este un exemplu excelent de ceea ce ne dorim de la un antrenor străin pentru campionatul nostru", a apreciat Mircea Rădulescu.]

    Mda, ce-am avut si am pierdut. Pe bune.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •