Page 3 of 169 FirstFirst 123451353103 ... LastLast
Results 43 to 63 of 3539

Thread: Progresul Bucuresti

  1. #43
    senior deja-vu's Avatar
    Join Date
    Apr 2003
    Posts
    222
    Reputatie
    1
    No problem.
    Eu merg pe stadion de cand aveam vreo 5 ani. Pentru ca mergeam la tribuna a II-a, ne intalneam aici cu suporterii echipei adverse. Oamenii discutau despre fotbal si se respectau, indiferent cu ce echipa tineau si aplaudau fazele frumoase ale ambelor echipe. In ultimul timp, atmosfera pe stadioane a devenit una de vrasmasie, de multe ori adversarii fiind priviti ca inamici, injurati scuipati, huiduiti s.a.m.d. Uitam ca, in definitiv este vorba de un joc, inventat in scopul de a apropia oamenii, nu de a-i invrajbi.
    In ce priveste Steaua, sper sa invingem. Sper eu mai multe, pentru ca intotdeauna speranta moare ultima.

  2. #44
    sport legend ADelPiero's Avatar
    Join Date
    Jan 2003
    Location
    ALBA IULIA
    Posts
    7,198
    Reputatie
    1
    e tare echipa ... pacat ca nu sunt bani...
    multć lume... PUŽINI OAMENI

  3. #45
    sport legend ADelPiero's Avatar
    Join Date
    Jan 2003
    Location
    ALBA IULIA
    Posts
    7,198
    Reputatie
    1
    “Divizia A este o cloacă”

    Olăroiu se declară scīrbit de scandalurile din fotbalul intern şi ia īn calcul retragerea din activitate sau plecarea īn străinătate. Īn urma parcursului nefericit al “bancarilor” din ultima vreme (cinci īnfrīngeri īn tot atītea etape), atmosfera īn cadrul grupării din Cotroceni este din ce īn ce mai īncărcată. “Principalul vinovat pentru rezultatele slabe sīnt eu”, a susţinut Cosmin Olăroiu .
    multć lume... PUŽINI OAMENI

  4. #46
    sport legend ADelPiero's Avatar
    Join Date
    Jan 2003
    Location
    ALBA IULIA
    Posts
    7,198
    Reputatie
    1
    CARAMARIN, DORIT DE ZENGA

    Mijlocaşul lui FC Naţional, Gabriel Caramarin, este curtat de clubul elen Aigaleo, acolo unde antrenează italianul Zenga. “Dacă cei de la Aigaleo sīnt dispuşi să ne plătească un milion de dolari pentru jucător, atunci nu ne vom opune transferului”, a declarat antrenorul Cosmin Olăroiu.
    multć lume... PUŽINI OAMENI

  5. #47
    sport legend ADelPiero's Avatar
    Join Date
    Jan 2003
    Location
    ALBA IULIA
    Posts
    7,198
    Reputatie
    1
    Olăroiu īşi face planuri

    După ce īn finalul campionatului Cosmin Olăroiu (foto) părea tentat să părăsească Parcul cu Platani, acesta a revenit la sentimente mai bune după discuţia pe care a avut-o ieri cu preşedintele Gino Iorgulescu. “Am primit promisiuni ferme că situaţia financiară se va īmbunătăţi şi că, īn situaţia īn care vor pleca mai mulţi jucători importanţi, vor fi cumpăraţi alţi fotbalişti cu experienţă care să umple golurile lăsate.
    multć lume... PUŽINI OAMENI

  6. #48
    sport legend ADelPiero's Avatar
    Join Date
    Jan 2003
    Location
    ALBA IULIA
    Posts
    7,198
    Reputatie
    1
    Vacanţă pīnă pe 19

    “Bancarii” au intrat de ieri īn vacanţă pīnă pe 19 iunie, cīnd lotul se va reuni. Altfel, McKain va pleca īn vacanţă īn Italia, pentru ca apoi să se pregătească cu naţionala Australiei īn vederea Jocurilor Olimpice, iar Ben Sylla va fi pe litoralul romānesc pīnă săptămīna viitoare, pentru ca după aceea să plece īn Belgia, de unde se va deplasa īn ţara sa natală, Guineea.
    multć lume... PUŽINI OAMENI

  7. #49
    senior deja-vu's Avatar
    Join Date
    Apr 2003
    Posts
    222
    Reputatie
    1
    Sunt Dipusi Sa-l Dea Pe Cara Pe 1 Mil.$ Ca Sa Nu Zica Ca-l Dau Degeaba. Probabil Se Gandesc La Faptul Ca Mai Tarziu S-ar Putea Sa Nu Mai Ia Chiar Nici Un Ban Pe El, Devenind Liber De Contract.
    Pentru El, M-as Bucura Sa Gaseasca Un Contract Bun. Si-a Facut Datoria Cu Varf Si Indesat Fata De Club.

  8. #50
    Steaua iulian's Avatar
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Bucuresti
    Posts
    3,989
    Reputatie
    1

    FC National implineste 60 de ani !!!

    FC National implineste 60 de ani de la infiintare, iar cu aceasta ocazie va avea loc un meci de old-boys intre gruparea bancara si Rapid Bucuresti, se arata intr-un comunicat. Partida va avea loc pe 17 iulie, atunci cand se vor desfasura si alte manifestari la care vor fi prezenti fosti si actuali jucatori ai echipei FC National. La Centrul de Copii al gruparii bancare au fost formati jucatori precum: Petre Mandru, Sandor Karikas, Nicolae Oaida, Titus Ozon, Dudu Georgescu, Viorel Mateianu, Mircea Sandu, Aurel Beldeanu, Gino Iorgulescu sau Constantin Galca. In 1960, gruparea bancara, care se numea Progresul, a castigat Cupa Romaniei.
    Free Sevilla!!!!

  9. #51
    Pro Memoria miril's Avatar
    Join Date
    Apr 2003
    Location
    Stockholm
    Posts
    29,277
    Reputatie
    0
    Progresul de altadata era o echipa iubita de multi, in jur de 10.000 in anii 55-70, cam 5.000 in anii 70-85, ca apoi numarul suporterilor sa scada constant, la acesta contribuind daramarea cartierului Dealul Spirii, vecinatatea unor cluburi precum Steaua, Rapid si Sportul si ura Odiosului impotriva a tot ce era capitalist, echipa bancara fiind dezavantajata ca echipa departamentala in comparatie cu echipa armatei, securitatii, spre ex. Cand in anii 80 echipa era amenintata cu desfiintarea, fiind in C si ramasa fara stadion, echipa vecina de cartier, Steaua castiga inima tuturor tinerilor printr-un joc frumos si in viteza, ceea ce i-a adus in final castigarea CCE. Astfel Progresul a ramas cu pensionarii si cu putinii sufletisti ca mine, fara vreo posibilitate majora de a-si face noi suporteri. Asa se explica cum un club cu traditie, care se lauda cu nume precum Angelica Rozeanu, Maria Alexandru, Ana Ene, Nicolae Puiu, Vasile Andrei sau Mihai Covaliu (campioni olimpici, mondiali si/sau europeni), printre altii, si cu o pepiniera de exceptie in fotbal, a ajuns sa fie sustinuta de cateva sute de spectatori si de Los Platanos. Pacat! Echipa de fotbal are potential de a castiga campionatul, dar mafia din club, in frunte cu Don Gino si mafia in general din fotbalul mioritic a lui Mitica a transformat-o in echipa care castiga meciuri in tur ca sa le vanda in retur, spre disperarea noastra a putinilor progresisti. Din nou, pacat! In final, a nu se uita ca FC National ar fi putut castiga campionatul si cupa in campionatul 96-97, campionatul in 2001-02 si cupa anul trecut, dar a pierdut la potou, in fata granzilor Steaua si Dinamo. De ce? Raspunsul ramane un secret a lui Polichinelle. Asta nu ma impiedica sa fiu un suporter al bleu-albastrilor pana la desfiintare sau... Hai Progresul!
    "The minority is sometimes right, the majority always wrong." - A Progres...sive Thinker

    "If you support a team that fails to win the league for years, it does feel like a kind of cult'." - Salman Rushdie

  10. #52
    sport legend sorinl's Avatar
    Join Date
    May 2003
    Posts
    368
    Reputatie
    1
    Miril,salutare
    spune-mi te rog,am o intrebare "de baraj" pentru tine.
    am citit in cartea lui lucescu "mirajul gazonului" o acuzatie foarte dura la adresa echipelor ale caror suporteri santem,ceahlaul si progresul. el sustine ca in ultima etapa a campionatului 65-66 cele 2 echipe au facut blat la piatra (1-4 pentru oaspeti).
    eu inca nu eram nascut,dar tu stii ceva? e macar un sambure de adevar in afirmatia lui?
    mersi anticipat de raspuns

  11. #53
    Pro Memoria miril's Avatar
    Join Date
    Apr 2003
    Location
    Stockholm
    Posts
    29,277
    Reputatie
    0
    Se pare ca este adevarat. Lucescu era pe atunci jucatorul echipei Stiinta Bucuresti, Sportul de astazi, echipa care a pierdut astfel promovarea. Ceea ce nu il mai intereseaza pe Luci, pentru care am mare respect, este ca in editia 70-71, Sportul a promovat invingand pe Progresul cu 4-1, meci vandut de Manta, Tanasescu, Kassay, cel de la federatie, si Mircea Sandu, ultimii trei transferandu-se ulterior la...Sportul Studentesc. Un alt meci cu cantec al bancarilor a fost returul mult discutatului derby Progresul-Rapid 79-80, cand i-am batut pe rapizi cu 3-1 pe 23 August (Lia Manoliu) in fata a peste 50 000 de mii de spectatori. S-a speculat atunci ca Ionita si Parvu ar fi fost cumparati de Progresu. S-a uitat insa cum in tur Adrian Paunescu le facuse rapidistilor, in plina desfasurare a turului, o echipa din cei mai buni fotbalisti de la Autobuzul si Metalul, pe atunci doua echipe bune din divizia B. Sper ca ti-am raspuns prompt si la obiect. Daca vrei poti sa-mi scrii si pe e-mail-ul meu miril@swipnet.se. Hai Progresul!
    "The minority is sometimes right, the majority always wrong." - A Progres...sive Thinker

    "If you support a team that fails to win the league for years, it does feel like a kind of cult'." - Salman Rushdie

  12. #54
    DarkMan otelulgalati's Avatar
    Join Date
    Jun 2004
    Location
    Steel Boys
    Posts
    70
    Reputatie
    1
    Pacat de echipa ca nu are o sustinere a publicului !Galeria nationalului seamana mai mult Cu ABRACADABRA si famfara ei
    [I][B] [COLOR="Red"]In Curand De-ar Fi Sa Mor , Sa Le Spuneti Tuturor Ca Mai Am Un Singur Dor, Sa Ma Pis Pe Steaua Lor!!!!!!![/COLOR] [/B][/I]

  13. #55
    incepator
    Join Date
    Aug 2004
    Posts
    26
    Reputatie
    1
    Ba astia chiar n-au suporteri........propun sa deschidem noi alte threaduri si sa punem la cale soarta nationalului ca e in verva mare acum....

  14. #56
    Pro Memoria miril's Avatar
    Join Date
    Apr 2003
    Location
    Stockholm
    Posts
    29,277
    Reputatie
    0
    Nu-i nevoie, Rinso. N-avem nevoie de mult zgomot pentru nimic. Si nu ma refer la faptul ca Nationalul ar fi in verva. Noua sa ne fie bine si sa castigam, cat despre topicuri inutile...Daca da Domnul, vom avea ce scrie la inceputul verii...viitoare. Hai Progresu!
    "The minority is sometimes right, the majority always wrong." - A Progres...sive Thinker

    "If you support a team that fails to win the league for years, it does feel like a kind of cult'." - Salman Rushdie

  15. #57
    senior ATHC's Avatar
    Join Date
    Sep 2004
    Posts
    178
    Reputatie
    1

    Fans 2003

    Pentru cei care va plangeti ca Nationalul n-are suporteri, n-are oameni cu initiativa... Nu stiu daca ati observat, dar din luna noiembrie a anului 2003 a aparut grupul "Fans". Noi, cei din Fans suntem, obiectiv vorbind, cei mai activi sustinatori ai Nationalului in momentul de fata. In ultimul an am mers in toate deplasarile (Galati, Craiova, Constanta, Ploiesti, ALba Iulia, Pitesti, Bistrita, Timisoara), dar in numar mic. Am realizat mai multe steaguri, mesaje, chiar si o mini-coregrafie la meciul de pe Giulesti din august. De asemenea, am realizat mai multe modele de fulare din banii nostri! Deci concluzia este ca SE POATE !!!
    Dupa toate astea, am fost "rasplatiti" de conducerea clubului prin inchiderea peluzei in care stateam!!!!!! Este vorba Peluza Nord - cea dinspre arenele BNR. La ultimul meci, cel cu Craiova am fost nevoiti sa stam in coltul tribunei a 2-a (unde probabil vom sta de acum inainte) si am fost singurul grup de pe tot stadionul care a sustinut vocal echipa. (am spus vocal, nu cu trompeta).
    Pt toti cei care simt ca au un cuvant de spus: daca va resemnati si taceti din gura, nu veti rezolva nimic! IMPLICATI-VA ACTIV IN SUSTINEREA ECHIPEI !!! IMPLICATI-VA IN CONTESTAREA CELOR CARE DISTRUG ECHIPA DIN INTERIOR !!! Noi suntem dispusi sa primim in randurile noastre noi membri!
    NU VA MAI PLANGETI CA SUNTEM PUTINI, SI HAIDETI SA TRECEM LA TREABA! Daca ne-am uni cateva zeci de fani, am avea un cuvant greu de spus!
    Pentru a lua legatura cu membrii grupului nostru, ne gasiti pe stadion, in coltiul tribunei a 2-a (noua noastra locatie, dupa cum am mai zis), sau ne puteti scrie la adresa de mail : ult_ras2002@yahoo.com
    Si concret, cine vrea sa mearga cu noi la Pitesti, duminica, ne poate contacta la numarul de telefon 0724/518.544. Deplasarea o vom face PE BANII NOSTRI, CU TRENUL.

  16. #58
    Pro Memoria miril's Avatar
    Join Date
    Apr 2003
    Location
    Stockholm
    Posts
    29,277
    Reputatie
    0
    ATHC, din Suedia ma bucur pentru progresistii nostri. Sper sa mergem tot asa pana la sfarsitul campionatului. Felicitari baietilor pentru victoria de la Pitesti. Hai Progresu!
    "The minority is sometimes right, the majority always wrong." - A Progres...sive Thinker

    "If you support a team that fails to win the league for years, it does feel like a kind of cult'." - Salman Rushdie

  17. #59
    senior ATHC's Avatar
    Join Date
    Sep 2004
    Posts
    178
    Reputatie
    1

  18. #60
    Pro Memoria miril's Avatar
    Join Date
    Apr 2003
    Location
    Stockholm
    Posts
    29,277
    Reputatie
    0
    Putini dar devotati. La mai multi! Hai Progresu!
    "The minority is sometimes right, the majority always wrong." - A Progres...sive Thinker

    "If you support a team that fails to win the league for years, it does feel like a kind of cult'." - Salman Rushdie

  19. #61
    senior ATHC's Avatar
    Join Date
    Sep 2004
    Posts
    178
    Reputatie
    1
    pana una alta, in saisprezecimile cupei, FC National a invis la Caracal cu 4-0 ... Iata o poza cu membrii grupului Fans prezenti la meci (am fost doar 7, dar PE BANII NOSTRI!) :
    http://www.geocities.com/fcnational1...-2005_cupa.JPG

  20. #62
    junior Gothika's Avatar
    Join Date
    Nov 2004
    Location
    Bucuresti, RO
    Posts
    69
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by ursuletzu
    Va castiga Nationalul Cupa Romaniei?
    Speranta moare ultima!
    [FONT=Century Gothic][COLOR=Navy]Shoot for the moon. Even if you miss, you'll still land among the stars![/COLOR][/FONT]

  21. #63
    Mughal Bancaru's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Bucuresti
    Posts
    14,681
    Reputatie
    1
    Miril, dar tu cum vezi meciurile din Suedia? Sau nu prea le vezi si urmaresti site-uri de sport cu transmisiuni live?
    Baietii astia din clubul FANS sunt cam suparati. Am fost odata la un meci si am primit o foaie de la ei. Sunt foarte entuziasti dar nu inteleg ce au cu fanfara? Mi s-a parut tare aiurea ca la meciul cu Steaua erau o mana de oameni, jumate din ei agitand niste banner-e cu "Fanfara e penibila" iar ceilalti sufland in trompete sau mai stiu eu ce instrumente. Eu apreciez tare mult faptul ca FANS fac mult pentru atmosfera. Apreciez ca se duc dupa echipa prin tara. Dar sa fim intelegatori si cu suflatorii Los Platanos. Nu uitati ca si ei au contribuit mult la atmosfera de pe stadion pe care multi o admira. Voi v-ati suparat ca i-ati vazut cantand la nu stiu ce echipa de divizia B. Nu are nici o importanta. Acolo nu sunt meci de meci. Au venit si iarna (si au fost ierni urate) au venit si vara cand daca tragi un part lesini de cald de la efort. La cat de "generos" e Gino, cat credeti voi ca primesc? Si in plus trebuie sa le admiram sinceritatea. Au spus ca unu tinea cu Steaua, altul cu Dinamo. Acum toti tin cu Nationalul si pun suflet. Eu nu pot sa uit cand erau singurii 4 sau 5 oameni care incurajau Nationalul la unele meciuri. Incercati sa va puneti in pielea lor. Care om are atata stapanire de sine in momentul in care este in stare sa-si sustina punctul de vedere in fata a cateva mii de dezlantuiti ironici? Eu nu m-as duce sa fac ce fac ei pentru banii pe care ii primesc, fara sa pun si suflet. Dar poate e la moda sa existe rivalitati intre membri aceleiasi galerii. Repet, ma bucur ca voi veniti la meci si ca sustineti echipa, dar ce vreau sa transmit este ca sa fiti mai ingaduitori. In definitiv si voi probabil ca va duceti la un serviciu sa castigati bani. Poate unul dintre voi lucreaza la CFR. Ce faceti? Ii dati una in cap ca produce pentru Rapid?
    Daca tot ati inceput sa aveti initiativa, vorbiti cu cineva de la club sa va ajute sa incepeti sa vindeti materiale cu insemnele clubului. Poate primiti o incapere pe la intrarea pe stadion. In definitiv nu trebuie sa stea cineva mult acolo decat vreo cateva zeci de minute. Eu unu as vrea sa cumpar sapca (desi am una cu KAPPA si cu insemnele clubului) sau un tricou. Fular nu ma intereseaza. Un fanion mai haios sau chiar abtibilduri. Poate niste palarii d'alea inalte cu zorzoane. Stiti voi, ca alea de saltimbaci. Va garantez ca ati avea succes.
    Eu cred ca in timp vor veni mai multi oameni. In mod cert. Totul e sa termine cu prostiile. Adica sa nu mai greseasca Oli la alcatuirea echipei...

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •