Page 11 of 169 FirstFirst ... 9101112132161111 ... LastLast
Results 211 to 231 of 3539

Thread: Progresul Bucuresti

  1. #211
    Mughal Bancaru's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Bucuresti
    Posts
    14,681
    Reputatie
    1
    Poate o fi unul dintre nepotii cu care a dormit Jiji in cort, in zona viitorului sat VULTURUL BECALI.

  2. #212
    Mughal Bancaru's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Bucuresti
    Posts
    14,681
    Reputatie
    1

    La Multi Ani, Dudu Georgescu!

    Dudu Georgescu, fosta "Gheată de Aur" a Europei, împlineşte 55 de ani

    Dudu Georgescu, fostul atacant al echipei de fotbal Dinamo Bucureşti, dublu câştigător al prestigiosului trofeu "Gheata de Aur", împlineşte joi 55 de ani.
    Născut la 1 septembrie 1950, la Bucureşti, Dudu Georgescu a început fotbalul în 1962, la juniorii echipei Progresul Bucureşti, unde evoluează până în 1973. Se transferă la CSM Reşiţa pentru un retur de campionat, pentru ca în ediţia 1973-1974 să revină în Bucureşti, la Dinamo, unde cunoaşte adevărata consacrare.


    Atacant pur-sânge, dotat cu remarcabile calităţi caracteristice omului de gol, plasament, detentă impresionantă, joc de cap, lovirea mingii cu ambele picioare şi un dezvoltat simţ al porţii, a fost patru ani consecutiv (1975, 1976, 1977 şi 1978) golgheterul campionatului naţional, în 1975 şi 1977 adjudecându-şi şi "Gheata de Aur", trofeu oferit anual de revista France-Football şi firma Adidas celui mai eficace jucător din Europa.
    Cu echipa Dinamo a cucerit de patru ori campionatul naţional (1975, 1977, 1982, 1983) şi o Cupă a României (1982). A jucat de 44 de ori în naţionala României, pentru care a marcat 21 de goluri. În 1976 a fost declarat cel mai bun fotbalist al ţării.
    După zece ani petrecuţi la Dinamo, se transferă la SC Bacău, unde evoluează un an. Mai joacă la Gloria Buzău (1984-1986), Flacăra Moreni (1986), Muscelul Câmpulung (1987) şi Unirea Urziceni (1987-1988).
    A jucat de 371 de ori pe prima scenă fotbalistică a ţării şi a marcat 252 de goluri, un record greu de depăşit.
    După retragerea din activitatea de jucător, îmbrăţişează meseria de antrenor, fără a obţine însă rezultate notabile. A antrenat C.S.M. Reşiţa (în diviziile A şi B), Corvinul (divizia A), Acvila Giurgiu (divizia C), Dunarea Călăraşi (divizia B) şi Zimbru Chişinău (Republica Moldova).
    Este maestru emerit al sportului.

    Ghetele de aur le are de la Dinamo, insa ghetele de fotbalist si le-a pus in picioare la noi.

  3. #213
    senior kurany's Avatar
    Join Date
    Jun 2005
    Location
    BUCURESTI
    Posts
    164
    Reputatie
    1

    Dudu..

    "A jucat de 371 de ori pe prima scenă fotbalistică a ţării şi a marcat 252 de goluri, un record greu de depăşit."
    ....intrebarea e cum le-a marcat?!...pe vremea aia Dusu se batea in fiecare an la Gheata de Aur si avea vreo 40-45 de goluri intr-o perioada in care atacantii din campionatele puternice aveau 20-25!!!!!
    Asta se batea cu bulgarii, alti hoti.
    Decu chestia cu record greu de depasit ...cine a scriso sa o lase mai moale...
    nu era normal sa marce 4-5 goluri pe meci...
    SI DIN CAUZA LUI A FOST DESFIINTATA GHEATA DE AUR!!!
    ASA CA PT GENERATIA MEA DUDU GEORGESCU E O MARE RUSINE!!!!
    INTOTDEAUNA LA INALTIME !!!!

  4. #214
    Mughal Bancaru's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Bucuresti
    Posts
    14,681
    Reputatie
    1
    Meritele lui ca fotbalist nu pot fi diminuate de aceste doua ghete de aur obtinute, poate, cu "n-ai pe cineva... ?"
    Dezastru a facut Camataru in acest sens, dar nici aici nu cred ca a fost vina lui. Nu cred ca venea el la politruc sa-i zica: Tovarase, eu vreau sa fiu golgeterul Europei!
    Sa stii ca multi jucatori si antrenori care au fost si sunt, chiar si la Progresul, au fost angrenati in morisca asta. Asa cerea partidul. Sa fim cei mai buni! Repet, asta nu inseamna ca nu a fost un mare jucator si nu inseamna ca Progresul nu era o pepiniera de talente. Ca si acum.
    Season Name Club (Country) Goals
    1967-68 Eusébio Benfica (Portugal) 42
    1968-69 Petar Jekov CSKA (Bulgaria) 36
    1969-70 Gerd Müller Bayern Munich (Germany) 38
    1970-71 Josip Skoblar Marseille (France) 44
    1971-72 Gerd Müller Bayern Munich (Germany) 40
    1972-73 Eusébio Benfica (Portugal) 40
    1973-74 Héctor Yazalde Sporting Lisbon (Portugal) 46
    1974-75 Dudu Georgescu Dinamo Bucharest (Romania) 47
    1975-76 Sotiris Kaiafas Omonia Nicosia (Cyprus) 39
    1976-77 Dudu Georgescu Dinamo Bucharest (Romania) 47

    1977-78 Hans Krankl Rapid Vienna (Austria) 41

    Nu erau numai bulgari, iar rezultatele erau apropiate.
    Last edited by Bancaru; 1st September 2005 at 16:52.

  5. #215
    sport legend alamar's Avatar
    Join Date
    Mar 2005
    Posts
    741
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by kurany
    "A jucat de 371 de ori pe prima scenă fotbalistică a ţării şi a marcat 252 de goluri, un record greu de depăşit."
    ....intrebarea e cum le-a marcat?!...pe vremea aia Dusu se batea in fiecare an la Gheata de Aur si avea vreo 40-45 de goluri intr-o perioada in care atacantii din campionatele puternice aveau 20-25!!!!!
    Asta se batea cu bulgarii, alti hoti.
    Decu chestia cu record greu de depasit ...cine a scriso sa o lase mai moale...
    nu era normal sa marce 4-5 goluri pe meci...
    SI DIN CAUZA LUI A FOST DESFIINTATA GHEATA DE AUR!!!
    ASA CA PT GENERATIA MEA DUDU GEORGESCU E O MARE RUSINE!!!!
    Faci confuzie cu Camataru in perioada Dinamo, deci dupa 1985.

  6. #216
    Mughal Bancaru's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Bucuresti
    Posts
    14,681
    Reputatie
    1
    Cred ca in perioada 1991 - 1996 nu s-a acordat trofeul. Alamar, Kurany are si ceva dreptate. Adevarul e ca 47 de goluri nu prea a mai dat cineva dupa el. Nimeni.

  7. #217
    k r a p u l a x
    Join Date
    Mar 2005
    Posts
    4,011
    Reputatie
    1
    s-a incheiat meciul australia- insulele solomon. thwaite nu a fost nici rezerva; mckain a fost, dar n-a jucat. poate in retur sa-i ruleze pe ceilalti, fiindca a fost 7-0.

  8. #218
    Mughal Bancaru's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Bucuresti
    Posts
    14,681
    Reputatie
    1
    Deci nu au bagat artileria grea? Asa cum nici Chiacu nu a jucat la tineret. Sunt din ce in ce mai convins ca echipa se face pe interese. Altfel cu naiba sa se fi impacat Becali cu Piturca? El nu stia ca daca e suparat cu selectionerul pierde? Florin Marin nu e "amanta" lui Piturca? Nu au impartit camera la Steaua? Bine ca a jucat Florescu, Prepelita, sau mai stiu eu cine. Chiacu este un jucator polivalent care alearga mult. In plus este constiincios. Face ambele faze si le face bine. In ziua de azi asa ceva se cauta in vest, nu ratati ca Zicu. Faptu ca rateaza atat dovedeste cat este de limitat.

  9. #219
    sport legend
    Join Date
    Mar 2005
    Posts
    9,929
    Reputatie
    1
    Oameni buni, am si eu o intrebare: voua va merge site-ul oficial ? Mie nu ! Plz, spuneti-mi si mie !

  10. #220
    Mughal Bancaru's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Bucuresti
    Posts
    14,681
    Reputatie
    1
    Nu merge. Se pare ca e o defectiune MARE acolo Ma intreb daca e la comanda sau nu. Adevarul e ca de multe ori se sarea calul acolo. Nu inteleg de ce nu vor sa fie calmi...

  11. #221
    sport legend
    Join Date
    Mar 2005
    Posts
    9,929
    Reputatie
    1
    Aha...merci, bancaru ! Si ce pot sa spun...Ai dreptate !

  12. #222
    Mughal Bancaru's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Bucuresti
    Posts
    14,681
    Reputatie
    1
    Aivazut amenintarile care zburau pe acolo? Bai, sa ma ierte Dumnezeu, dar dupa ce ca suntem o mana de oameni ne mai si balacarim intre noi... Poate asa mai uita si se potolesc.
    Sunt convins ca se va remedia.

  13. #223
    sport legend
    Join Date
    Mar 2005
    Posts
    9,929
    Reputatie
    1
    Probabil ca se va remedia...dupa meciul cu CFR, cand se intalnesc vitejii fata in fata.

  14. #224
    Mughal Bancaru's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Bucuresti
    Posts
    14,681
    Reputatie
    1
    Sa nu se remedieze dupa meci in alta parte. Sa se lase cu vizite la spital.

  15. #225
    junior
    Join Date
    Mar 2005
    Posts
    90
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by be@
    Oameni buni, am si eu o intrebare: voua va merge site-ul oficial ? Mie nu ! Plz, spuneti-mi si mie !
    Nici noua!!!! Cred ca ni se pregateste o surpriza din partea d-lui Iacov.Vom avea cel mai beton site.

  16. #226
    sport legend
    Join Date
    Mar 2005
    Posts
    9,929
    Reputatie
    1
    Oare asta sa fie ? Ni se pregateste un site mai fain? Ar fi super misto !

  17. #227
    Mughal Bancaru's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Bucuresti
    Posts
    14,681
    Reputatie
    1
    Asa ma gandeam si eu

  18. #228
    junior
    Join Date
    Mar 2005
    Posts
    90
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by be@
    Oare asta sa fie ? Ni se pregateste un site mai fain? Ar fi super misto !
    Sper ca despre asta e vorba, ca de vesti proaste sunt satula. Si la urma urmei ce se mai poate intimpla si sa ne ia prin surprindere??!! Suntem caliti!!Am avut un an plin de ...surprize. Apropo, Bea, iti place cum merge joli tm? au facut 1-0 cu o divizionara C.Asta le doresc si in continuare!!!!!!!!!!!

  19. #229
    sport legend
    Join Date
    Mar 2005
    Posts
    9,929
    Reputatie
    1
    Nu ca imi place.Sunt pur si simplu incantata !

    Last edited by be@; 6th September 2005 at 14:41.

  20. #230
    LadyOfTheRings desdemona's Avatar
    Join Date
    Dec 2004
    Location
    PiecesOfYou
    Posts
    8,134
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by bancar100%
    ca de vesti proaste sunt satula.
    Cate suporterite aveti... Credeam ca bancar100% e de sex masculin...
    de spui prostului ca-i prost/ te uraste fara rost
    si de razi de-a lui prostie / te priveste cu manie
    iar cand leaga trei cuvinte/ doar te-njura far' de minte

  21. #231
    senior kurany's Avatar
    Join Date
    Jun 2005
    Location
    BUCURESTI
    Posts
    164
    Reputatie
    1

    Site FCN

    Azi la ora 12.00 am trimis un mail pe adresa clubului in care am intrebat ce se intampla cu adresa de internet a FCN.
    Am intrebat daca are legatura cu discutiile mai neortodoxe din ultimu timp sau siteul este in "renovare".
    Spre surprinderea mea , am primit raspuns in aproximativ o ora.
    Iata raspunsul:
    "Faptul ca site-ul este - deocamdata - nefunctional nu are nici o
    legatura cu
    discutiile de pe forum. Asa cum nu au fost oprite pana acum, nu vor fi
    oprite nici pe viitor, dupa ce site-ul redevine functional.

    Webmaster "
    Deci site-ul este nefunctiona, ..(asta stim), motivele pt care este nefunctional raman un mister.
    Oricum, ma bucura deschiderea spre dialog.
    INTOTDEAUNA LA INALTIME !!!!

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •