Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 21 of 50

Thread: Stadionul Giulesti

  1. #1
    Ancient fia's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Pe pârtie
    Posts
    8,522
    Reputatie
    1

    Stadionul Giulesti

    As vrea sa dedicam acest thead arenei care gazduieste meciurile de acasa ale Rapidului. Istorie, statistici, si asa mai departe.

    Pentru inceput, sa laudam gazonul, care chiar si in urma ploii abundente din aceasta zi se prezinta in conditii excelente:
    http://www.gazetasporturilor.ro/imag...9_455_302_.jpg
    [B][COLOR=DarkRed]C-asa sunt eu rapidist, c-asa sunt eu RAPIDist[/COLOR][/B]
    [B][COLOR=Silver]Niciodata nu sunt trist, niciodata nu sunt trist[/COLOR][/B]
    [B][COLOR=DarkRed]Si la bine si la rau, si la bine la si la rau[/COLOR][/B]
    [B][COLOR=Silver]RAPID este clubul meu, RAPID este clubul meu.[/COLOR][/B]

  2. #2
    sport legend rasheedkpenny's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Location
    Bucuresti(L-V)/Brasov(SD)
    Posts
    3,313
    Reputatie
    1
    Postez si eu o poza cu stadionul Rapid, de pe vremea cand era "Potcoava"... si o schita cu stadionul asa cum e el in prezent!
    Attached Images Attached Images

  3. #3
    ANTIdinamo hidric's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Posts
    48
    Reputatie
    1

    Stadionul Rapidului

    Cite locuri ( oficial ) are stadionul din Giulesti ?
    merci
    [COLOR=DarkSlateGray]HAI FC BRASOV FORZA STEAGU[/COLOR]

  4. #4
    Ancient fia's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Pe pârtie
    Posts
    8,522
    Reputatie
    1
    Stadionul "Giulesti-Valentin Stanescu" - 19.100 locuri
    Adresa: Calea Giulesti, nr. 18, Bucuresti, tel/fax: 021/2203125

    Decenii de-a rândul, fieful Rapidului a fost cunoscut sub denumirea de «Potcoava» Giuleştiului. Dar, până la apariţia acesteia, la şase ani de la debutul «alb-vişiniilor» în Divizia A (1932), echipa s-a tot plimbat pe diferite arene din Capitală. Primul meci pe prima scenă a fost găzduit de terenul Romcomit, în ziua de 11 septembrie 1932, cînd CFR Bucureşti a primit vizita marii echipe a Ripensiei.

    Istoria «Giuleştiului» începe în 1934. Pe 31 mai, Gazeta Sporturilor consemna ştirea conform căreia «CFR Bucureşti începe construirea unui teren pe Şoseaua Giuleşti». Lucrările erau prevăzute să înceapă pe 1 iunie, iar suprafaţa de joc urma să aibă dimensiunile de 105 m lungime şi 65 m lăţime şi să fie acoperită cu zgură, copiindu-se modelul unei arene la modă atunci, Venus. Planurile n-au fost respectate. Un an mai târziu, adică în mai 1935, acelaşi ziar menţiona că «se speră ca în toamnă CFR să joace pe Giuleşti, teren care va fi deocamdată doar împrejmuit». Mai pe româneşte, încă nu se prevedea construcţia tribunelor.

    Cu toate acestea, la sfârşitul anului 1935 (10 decembrie), Primăria anunţa că refuză autorizarea construirii stadionului, pentru că “nu se poate încadra în planul de sistematizare al Capitalei”! Câteva zile mai târziu, se acorda, în sfârşit, autorizaţia de construcţie. Iar în aprilie 1936 se estima că stadionul va fi gata pe 1 septembrie, acelaşi an, că va avea gazon şi va putea aduna 25.000 de spectatori. Se modificaseră puţin şi dimensiunile, estimate acum la 107/75, dar se avansa chiar şi o dată de inaugurare: 14 august 1936.

    Lucrările au început, e adevărat, în cursul acelui an, dar ele au durat, în cele din urmă, mai bine de doi ani. «Potcoava», proiectată şi construită de arhitectul Gheorghe Dumitrescu sub patronajul Aociaţiei sportiv-culturale a CFR, a fost dată oficial în folosinţă pe 10 iunie 1939, inaugurarea fiind legată de Ceferiada organizată pentru a marca împlinirea a 70 de ani de la punerea în circulaţie a primului tren în România. La evenimentul din vara lui 1939 au luat parte Regele Carol al II-lea, Prinţul Mihai «Mare Voievod de Alba Iulia», Prinţul Paul al Greciei, membri ai Guvernului Român, Consilieri Regali, înalţi demnitari, personalităţi proeminente ale vieţii noastre publice, reprezentanţi străini, care asistaseră şi la serbarea naţională de pe 8 iunie 1939, şi neumeroşi delegaţi ai căilor ferate europene.

    La început, spectatorii de la peluză vizionau meciurile în picioare, iar sub tribune existau circa 60 de loje petru oficiali. «Potcoava» era considerată atunci «arena cea mai încăpătoare şi cea mai elegantă» din ţară.

    «Potcoava» a devenit amintire pe la jumătatea anilor ’80, când a fost ridicată, la început doar pe un cadru metalic, o a doua peluză, închizându-se, practic, stadionul. Lucrarea a fost definitivată aproximativ 10 ani mai târziu. În prezent, arena poate primi 19.100 de oameni, fiind dotată în întregime cu scaune de plastic.

    Vara lui 2003 a reprezentat un alt reper important în istoria bătrânei arene. Echipa s-a mutat pe «Naţional», lăsând cale liberă pentru lucrările de modernizare. Gazonul a fost schimbat în totalitate, iar drenajul său a fost adus la standarde occidentale. În consecinţă, pe 14 noiembrie 2003, Rapid dispunea de cel mai bun gazon din România. Stadionul a intrat, de asemenea, într-un amplu proces de refacere. S-au început mărirea şi modernizarea tribunei oficiale, iar tribunele au fost înconjurate, în locul vechiului gard de protecţie, cu un material plastic transparent (şi rezistent), care asigură şi o vizibilitate excelentă, dar şi o protecţie pe măsură.

    În vara lui 2004, prin Hotărâre de Guvern, stadionul a trecut din administrarea Ministerului Transporturilor, Construcţiilor şi Turismului în cea a Clubului Sportiv Rapid.
    [B][COLOR=DarkRed]C-asa sunt eu rapidist, c-asa sunt eu RAPIDist[/COLOR][/B]
    [B][COLOR=Silver]Niciodata nu sunt trist, niciodata nu sunt trist[/COLOR][/B]
    [B][COLOR=DarkRed]Si la bine si la rau, si la bine la si la rau[/COLOR][/B]
    [B][COLOR=Silver]RAPID este clubul meu, RAPID este clubul meu.[/COLOR][/B]

  5. #5
    sport legend Emilio's Avatar
    Join Date
    Sep 2005
    Location
    Grant
    Posts
    1,257
    Reputatie
    1
    Fata de celelalte Stadioane mari din Bucuresti, stadionul Rapid este o constructie, cu gazonul la nivelul solului. Dinamo, Steaua si Lia Manoliu sunt toate sub nivelul solului, construite in gropi si cu tribunele si peluzele atasate de groapa sau pe movile de pamant.

    De fapt stadionul in sine este un complex sportiv. La parterul si etajul stadionului se afla diferite sali de sport (box, haltere, etc dar si dormitoare pentru anumiti sportivi, dusuri separate de cele de la fotbal, o berarie, un magazin de produse sportive + sala cu trofee ale Rapidului.

    Langa stadion, la 5 metri de tribuna a doua, se afla bazinul de 33 de m - dimensiunile unui bazin de polo.

    Tot langa stadion, la 5 metri de peluza veche se afla si Teatrul Giulesti. Dupa revolutie, compania de teatru si-a luat numele de Odeon si si-a tinut reprezentatiile mai mult in sala Majestic de pe Calea Victoriei. Teatrul Giulesti a avut pe urma si alte utilizari printre care cea mai faimoasa era de pe vremea emisiunilor lui Florin Calinescu. Interesant este ca acum 10 ani functiona in interiorul teatrului un post de radio care, ca transmisiuni sportive in direct nu avea decat meciurile Rapidului. Unul dintre reporterii postului de radio se cocota pe acoperisul Teatrului si comenta de acolo in direct. Evident, tinea cu Rapid.

    Tot langa stadion, la 5 metri de peluza cea noua se afla si sala sporturilor Rapid, recent modernizata si gazduieste meciuri oficiale ale echipelor Rapid de volei, handbal si baschet.

    Ca fapt divers despre stadion, culoarele de acces de sub stadion (cele de langa pista de alergare) au o inaltime de 170 cm, deci daca esti mai inalt trebuie sa te apleci. Asta pentru ca media de inaltime de acum 70 de ani era cu 15 cm mai mica decat acum!!!

    In partea de Nord a Stadionului se afla sinele de cale ferata ce duc catre punctul terminus al Bucurestiului - Gara de Nord. Stadionul se vede deci, cum pleci din Bucuresti, la cca 1500 de metri pe stanga, imediat ce treci de Podul Grant. La nord de calea ferata se afla Cartierul Grivita.

    In partea de Est se afla Podul Grant. Si mai la est este Cartierul Grant.

    In partea de Sud se afla Calea Giulesti si Cartierul Crangasi.

    In partea de Vest se afla blocuri de locuit din Cartierul Giulesti.

    Meciul se poate urmari de pe blocurile cele mai apropiate din Giulesti si Crangasi numai ca trebuie sa stai cat mai sus. Nu am vazut niciodata meciurile de pe bloc dar tot timpul sunt oameni care urmaresc meciul de acolo. Gratis!

  6. #6
    Ancient fia's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Pe pârtie
    Posts
    8,522
    Reputatie
    1
    Din nou stadionul Rapid:
    Attached Images Attached Images

  7. #7
    Vw Phaeton grande's Avatar
    Join Date
    Nov 2005
    Location
    Luxembourg
    Posts
    14,054
    Reputatie
    1
    Principalul actionar al FC Rapid, George Copos, a declarat ca firma germana care a construit stadionul Allianz Arena din Munchen ar putea lucra la consolidarea si modernizarea stadionului Valentin Stanescu - Giulesti.

    Copos a mentionat ca spera ca Ministrul Transporturilor, Constructiilor si Turismului sa concesioneze stadionul gruparii FC Rapid începând cu data de 1 ianuarie 2007.

    "Am discutat deja cu ministrul Radu Berceanu si ne-am pus în principiu de acord în ceea ce priveste concesionarea stadionului. Nu stiu deocamdata pe ce perioada sau daca va fi o concesionare gratuita, dar noi speram ca la 1 ianuarie 2007 sa semnam procesul verbal de predare-primire si sa putem începe lucrarile. În acest sens am discutat deja cu firma care s-a ocupat de constructia Allianz Arena", a spus Copos.

    Oficialul rapidist sustine ca suma care trebuie investita pentru consolidarea si modernizarea stadionului din Giulesti se ridica la aproximativ 20 de milioane de euro. "În principiu este vorba despre investitii de 10 milioane de euro numai pentru consolidare, alte 10 milioane urmând sa coste modernizarea. Proiectul include acoperirea Tribunelor I si a II-a, refacerea vestiarelor precum si a celorlalte dependinte", a mentionat actionarul gruparii giulestene.

    Întrebat pe ce stadion va evolua Rapid în Liga Campionilor daca va câstiga titlul în acest sezon, George Copos a raspuns: "Pe Giulesti, normal. Daca lucrurile merg cum dorim noi, de la 1 ianuarie pâna în martie se pot face consolidarile, iar apoi pâna în toamna modernizarea. Ne-am interesat, si am înteles ca se pot îndeplini toate conditiile cerute de UEFA. Inclusiv cele referitoare la parcari. Constructorul arenei din Munchen ne-a spus ca o solutie este realizarea unei parcari subterane", a adaugat Copos.

    În luna iunie, Comisia de Licentiere a Federatiei Române de Fotbal a decis reducerea capacitatii stadionului "Giulesti - Valentin Stanescu" de la 19.100 la 10.649 de locuri, prin închiderea Tribunei I (exceptând Tribuna 0) si a Peluzei I unde exista riscul prabusirii din cauza întârzierilor la lucrarile de consolidare.

    sursa Prosport
    .................................................. .................................................. ...

    Ar fi nemaipomenit ,daca s-ar realiza aceasta modernizare !

  8. #8
    watcher Datenshi's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    online
    Posts
    12,849
    Reputatie
    1
    Sa speram ca se va si concretiza.
    I must not let my passion interfere with my reason. That is not good. That is bad.

  9. #9
    Vw Phaeton grande's Avatar
    Join Date
    Nov 2005
    Location
    Luxembourg
    Posts
    14,054
    Reputatie
    1
    Momentam avem echipa se valoare europeana ,normal am avea nevoie si de un stadion de aceasi valoare !

  10. #10
    Sport Legend JJ's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    Peste tot
    Posts
    13,904
    Reputatie
    0
    Ma gandesc cu groaza ca nu mai prind bilet cu PSG din cauza numarului mic de locuri. Cat dureaza lucrarea asta de consolidare?
    If I was half as good as I was, I’m still twice as good as you’ll ever be!

  11. #11
    Rapidist4ever pytzy's Avatar
    Join Date
    Aug 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    798
    Reputatie
    1
    Mai dureaza stai linistit in privinta asta. Am inteles ca biletele se pun in vanzare luni, eu ma duc luni dimineata sa-mi iau bilet...nu vreau sa ratez ocazia de a vedea cum batem PSG-ul.. Luni la prima ora sunt la stadion.
    [COLOR="black"]Singuri impotriva tuturor !!! "Rapid Forever"
    Mai bine Rapidist decat sa fiu stelist/mai bine Giulestean decat sa fiu oltean/mai bine CFR-ist decat ********/mai bine Mort decat dinamovist[/COLOR]

  12. #12
    Vw Phaeton grande's Avatar
    Join Date
    Nov 2005
    Location
    Luxembourg
    Posts
    14,054
    Reputatie
    1
    Nemultumit de faptul ca Ministerul Transporturilor nu investeste bani pentru a moderniza arena din Grant, patronul de la Rapid intentioneaza sa ridice din temelii o „bijuterie“ de peste 30.000 de locuri. „Voi da toti banii din buzunarul meu“, a declarat fostul vicepremier pentru cotidianul ATAC.

    Finantatorul din Giulesti are acum alte preocupari, intentionand sa construiasca un stadion in Giulesti, in apropierea actualei arene pe care joaca formatia sa.

    „La Piatra Neamt s-au gasit bani publici, la Rapid, nu. O sa construiesc eu un stadion din banii mei. Voi da bani din buzunarul meu. Asa nu se mai poate. O sa construiesc stadionul de peste 30.000 de locuri in apropierea celui pe care jucam acum. Nu se poate ca Rapidul sa nu mai joace in Giulesti. Avem atatea performante si e jenant sa evoluam pe un stadion nemodernizat“, a adaugat fostul vicepremier.

    sursa rapidisti.ro
    ...............................................

    iar se lauda mincinosul asta si parca vad ca nu o sa faca nimic !

  13. #13
    blanco kain's Avatar
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Buzau
    Posts
    4,277
    Reputatie
    1
    Ar fi ceva sa faca un stadion..
    [B]"Anyone who has never made a mistake has never tried anything new.[/B]" ([COLOR="Blue"]Albert Einstein[/COLOR])

    "[B]Di Stefano is the greatest player of all time and Kaka is the best current footballer.[/B]" ([COLOR="Blue"]Pele[/COLOR])

    ex-kainutz / RIP Antonio Puerta / RIP Marian Cozma

  14. #14
    sport legend Sunchase's Avatar
    Join Date
    Jul 2005
    Posts
    2,044
    Reputatie
    1
    Cel putin pentru moment.... ,
    Copos esti un idiot !

  15. #15
    watcher Datenshi's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    online
    Posts
    12,849
    Reputatie
    1
    Mi-am adus aminte, ca uitasem. Ce stadion decent si-a facut pana si Ceahlaul. Cand ma gandesc la imbulzeala care o sa fie la noi joi iar ma apuca crizele.
    I must not let my passion interfere with my reason. That is not good. That is bad.

  16. #16
    Rapidist4ever pytzy's Avatar
    Join Date
    Aug 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    798
    Reputatie
    1

    Angry

    O sa iesim precum 'oile' din tarc....mai ales de la tribuna a-II-a....parca vad ca tot la piciorul podului vor scoate oameni....pe porticica aia...
    [COLOR="black"]Singuri impotriva tuturor !!! "Rapid Forever"
    Mai bine Rapidist decat sa fiu stelist/mai bine Giulestean decat sa fiu oltean/mai bine CFR-ist decat ********/mai bine Mort decat dinamovist[/COLOR]

  17. #17
    incepator pandilescu's Avatar
    Join Date
    Nov 2006
    Posts
    5
    Reputatie
    1
    Am si io o intraga colectie cu Stadionul Giulesti.Kre vreti poze contactati-ma la ID de mess: pandelescu_cristian.Va astept.Iata cateva poze:

  18. #18
    incepator cireasa's Avatar
    Join Date
    Dec 2006
    Posts
    1
    Reputatie
    1
    Stati mah asa ca o sa vedeti voi ce stadion o sa facem noi.

    Quote Originally Posted by pytzy View Post
    O sa iesim precum 'oile' din tarc....mai ales de la tribuna a-II-a....parca vad ca tot la piciorul podului vor scoate oameni....pe porticica aia...
    Asta da mesaj frate bravo tie
    Last edited by Datenshi; 29th December 2006 at 15:50. Reason: mai calm.

  19. #19
    incepator pandilescu's Avatar
    Join Date
    Nov 2006
    Posts
    5
    Reputatie
    1
    Am si io o colectie mare , mare de poze cu Stadionul Giulesti.Daca vreti poze contactati-ma la id pandelescu_cristian , sau daca aveti si voi poze cu stadionul giulesti in special de la intrare acolo unde erau posterele alea cu jucatorii cu cupa cu stema rapidului si cu artificiile sau daca aveti acele postere va rog punetile pe forum aci sau contactati-ma la id de mai sus .Fc schimb daca vreti si asa.Dar ajutati-ma.Pozele nu neaparat de pe siteuri.Si facute de voi daca abeti ca precis ati facut cand ati fost la meci.In afara sa nu uitam.La fan shop.MULTUMESC.VA ASTEPT!

  20. #20
    incepator pandilescu's Avatar
    Join Date
    Nov 2006
    Posts
    5
    Reputatie
    1
    Cred ca avem cel mai frumos stadion din tara si inauntru cu tot cu tribune si afara la fanshop deoarece nu e construit pe movila de pamant si direct la nivel cu solul.

  21. #21
    Vw Phaeton grande's Avatar
    Join Date
    Nov 2005
    Location
    Luxembourg
    Posts
    14,054
    Reputatie
    1
    Noul ministru al Transporturilor, Ludovic Orban i-a dat unda verde lui George Copos sa inceapa modernizarea stadionului "Giulesti", chestiunea legata de concesionare a arenei catre FC Rapid fiind ca si rezolvata, conform 7plus.

    Astfel, arhitecti de la companiile "HOK Sport" si "Foster and Partners" vor vizita stadionul "feroviarilor", urmind a prezenta conducerii rapidiste un proiect de refacere a arenei, constind in marirea capacitatii la 25.000 de locuri (tribuna I si cele doua peluze vor fi aduse la acelasi nivel cu tribuna a II-a), amenajarea unei parcari subterane si refacerea vestiarelor si a spatiului rezervat presei.

    Pe plan international, "HOK Sport" este una dintre cele mai cunoscute firme in domeniul constructiilor: noul stadion "Wembley" (recent inaugurat cu ocazia "amicalului" de tineret Anglia - Italia) reprezinta opera inginerilor de la aceasta companie, iar peste 60% din centrele sportive ale SUA sint ridicate tot de "HOK Sport".

    "Foster and Partners" a creat "tavanul" stadionului Wembley, iar in CV-ul companiei mai sint trecute urmatoarele cladiri: Facultatea de Drept din Cambridge, Metroul din Bilbao, "Commerzbank Tower" (Frankfurt), Aeroportul International din Hong Kong, Aeroportul International din Beijing si Palatul Pacii (Kazahstan).
    ................rapidisti.ro

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •