View Poll Results: Va reusi Romania sa se claseze pe podium?

Voters
5. You may not vote on this poll
  • DA

    1 20.00%
  • NU

    4 80.00%
Results 1 to 15 of 15

Thread: POLO - Campionatul Mondial. Romania vrea o medalie.

  1. #1
    sport legend resita's Avatar
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Resita
    Posts
    25,838
    Reputatie
    1

    POLO - Campionatul Mondial. Romania vrea o medalie.

    Campionatului Mondial are loc Melbourne in perioada 17 martie-1 aprilie.

    Romania face parte din grupa D, alaturi de Ungaria, Canada si de Noua Zeelanda.
    LOTUL ROMANIEI: 1. Nenciu, 13. Stoenescu - 2. Radu, 3. Negrean, 4. Bonca, 5. Iosep, 6 Busila, 7. Dunca, 8. R. Georgescu, 9 Edi Andrei, 10. G. Georgescu, 11. Matei, 12. Kadar, 14. Ghiban.

    Vlad Hagiu - "Ar fi bine sa invingem Ungaria pentru prima oara, chiar aici, la Mondiale. Dupa ce trecem de grupe conform sistemului incrucisat de meciuri, vom intilni Rusia, medaliata cu bronz de la Jocurile Olimpice din 2004. Nu vrem sa ne oprim decit pe podium". Aceasta generatie merita o medalie importanta. Lotul este sudat, iar cei tineri lucreaza foarte bine cu cei mai in virsta.

    Vrem o medalie, deoarece podiumul ne asigura calificarea directa la Jocurile Olimpice de la Beijing.
    CSM Resita... Dinamo Bucuresti... Arsenal Londra

  2. #2
    sport legend resita's Avatar
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Resita
    Posts
    25,838
    Reputatie
    1
    grupa A
    Japonia
    Germania
    Italia
    Serbia
    20.03.2007 Japonia - Italia
    20.03.2007 Germania - Serbia
    22.03.2007 Serbia - Italia
    22.03.2007 Germania - Japonia
    24.03.2007 Japonia - Serbia
    24.03.2006 Germania - Italia

    grupa B
    Croatia
    Australia
    Africa De Sud
    Sua
    20.03.2007 Croatia - Africa De Sud
    20.03.2007 Australia - Sua
    22.03.2007 Sua - Africa De Sud
    22.03.2007 Australia - Croatia
    24.03.2007 Croatia - Sua
    24.03.2007 Africa De Sud - Australia

    grupa C
    China
    Grecia
    Spania
    Rusia
    20.03.2007 China - Spania
    20.03.2007 Grecia - Rusia
    22.03.2007 Rusia - Spania
    22.03.2007 Grecia - China
    24.03.2007 China - Rusia
    24.03.2007 Grecia - Spania

    grupa D
    Canada
    Ungaria
    Romania
    Noua Zeelanda
    20.03.2007 Canada - Romania
    20.03.2007 Ungaria - Noua Zeelanda
    22.03.2007 Noua Zeelanda - Romania
    22.03.2007 Canada - Ungaria
    24.03.2007 Ungaria - Romania
    24.03.2007 Canada - Noua Zeelanda
    CSM Resita... Dinamo Bucuresti... Arsenal Londra

  3. #3
    sport legend georg40's Avatar
    Join Date
    May 2006
    Location
    Frankfurt/Main
    Posts
    10,110
    Reputatie
    1
    @ resita: poti sa-mi spui care dintre jucatorii romani sunt oradeni ?

    In alta ordine de idei, toate echipele din grupa D sunt puternice, poate mai putin Canada. Mare,mare grija sa nu ratam calificarea pentru turul urmator.

  4. #4
    sport legend resita's Avatar
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Resita
    Posts
    25,838
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by georg40 View Post
    @ resita: poti sa-mi spui care dintre jucatorii romani sunt oradeni ?

    In alta ordine de idei, toate echipele din grupa D sunt puternice, poate mai putin Canada. Mare,mare grija sa nu ratam calificarea pentru turul urmator.
    Din cate stiu eu Dunca si R. Georgescu joaca la oradea, dar nu stiu daca sunt oradeni.
    CSM Resita... Dinamo Bucuresti... Arsenal Londra

  5. #5
    sport legend georg40's Avatar
    Join Date
    May 2006
    Location
    Frankfurt/Main
    Posts
    10,110
    Reputatie
    1
    Curata nenorocire aceasta infrangere cu 7-8 in fata Canadei, parca as fi presimtit-o.
    Nu trebuie sa fii mare pesimist sa crezi ca nu va fi nimic din calificare sau din medalia de bronz planificata...

  6. #6
    sport legend
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    16,043
    Reputatie
    1
    Vom juca cu Greciia sau Spania in optimi. Sanse mai sunt dar la cum jucam foarte mici

  7. #7
    sport legend resita's Avatar
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Resita
    Posts
    25,838
    Reputatie
    1
    Romania - Canada 8-9

    ce infrangere neasteptata. Golurile României au fost marcate de Iosep - 3, Radu - 2, Edi Andrei, Bușilă și Kadar - câte 1.
    Declaratii dupa meci: Kalman Kadar: “Am început meciul prost si apoi nu am mai reusit sa trecem la timona. Felicit Canada pentru ca s-a luptat tot timpul. George Georgescu e un jucator important, iar noi nu l-am putut proteja când avea deja doua eliminari”

    Andrei Iosep
    : “Ne-am crezut mai buni ca ei si nu ne asteptam sa pierdem. Am ratat foarte multe aruncari de la distanta. Am jucat bine pâna în ultimul sfert, dar n-am mai izbutit sa înscriem în ultimele minute. Ne vom califica de pe locul trei, dar este dificil pentru ca vom juca în meciul patru cu Spania sau cu Grecia”
    CSM Resita... Dinamo Bucuresti... Arsenal Londra

  8. #8
    sport legend resita's Avatar
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Resita
    Posts
    25,838
    Reputatie
    1
    Romania a scufundat Noua Zeelanda


    Nationala de polo a Romaniei a obtinut, joi dimineata, prima victorie la Campionatul Mondial de la Melbourne, invingand Noua Zeelanda la scor, 18-4. In ultimul meci din grupa preliminara D elevii lui Vlad Hagiu vor infrunta campioana olimpica, Ungaria, intr-un meci ce se va disputa sambata, de la ora Romaniei 10:40.

    Dupa infrangerea nemeritata din primul joc, 9-8 cu echipa Canadei, tricolorii s-au revansat in fata Noii Zeelande, careia i-au administrat o serioasa corectie.

    Primul atac al Romaniei a insemnat si primul gol, Andrei Iosep deschizand scorul in urma unei lovituri de penalitate. Dupa alte cateva secunde, capitanul tricolorilor, Florin Bonca, a majorat avantajul echipei noastre, finalizand perfect un contraatac.

    Pana la finalul primului sfert, Kalman Kadar, Tiberiu Negrean si George Georgescu au urcat scorul la 5-0, neo-zeelandezii avand aparitii rarisime in fata portii noastre.

    Inceputul sfertului secund a adus alte trei goluri pentru echipa Romaniei, semnate de Alexandru Matei, Alexandru Busila si puternicul centru Gheorghe Dunca. Noua Zeelanda a spart gheata, sau in cazul de fata apa, in minutul trei al partii secunde prin Zoltan Boros. Kalman Kadar si-a trecut pe finalul sfertului secund din nou numele pe lista marcatorilor, scorul la pauza mare fiind 9-1 pentru Romania.

    Primele patru minute ale sfertului al treilea au insemnat tot atatea reusite pentru tricolori, Radu Cosmin, de doua ori, Eduard Andrei si Florin Bonca, ducand scorul la 13-1. Neo-zeelandezii au profitat de un moment de relaxare in jocul nostru si ne-au inscris doua goluri, prin Venter si Tindall, dar nimic nu se mai putea schimba decisiv in economia jocului.

    Gheorghe Dunca, George Georgescu si Radu Cosmin, de doua ori, au marcat pentru Romania in ultimul sfert, Noua Zeelanda reducand din diferenta prin Nicholas Grieve, cu trei minute inainte de final.

    Romania a obtinut o bine meritata victorie la Campionatul Mondial, urmand sa astepte replica Ungariei, sambata, pe 24 martie, intr-un meci care se anunta insa foarte dificil pentru tricolori.
    sursa onlinesport
    CSM Resita... Dinamo Bucuresti... Arsenal Londra

  9. #9
    We stay UNITED SORENSEN's Avatar
    Join Date
    Mar 2005
    Location
    Behind enemy lines
    Posts
    6,204
    Reputatie
    0
    Ce meci a facut Romania cu Ungaria desi am pierdut cu 11-9...daca jucam la fel ...bronzul de la mondialele anteriaore poae fi rapus...(Grecia)
    [COLOR="Red"]PRO GLORIA [/COLOR][COLOR="Blue"]ET PATRIA [/COLOR]

  10. #10
    ENGLAND Celso's Avatar
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    17,278
    Reputatie
    1
    super meci! nu vreau sa fiu carcotas, dar ne`au cam ciupit arbitrii pe final! oricum cu atat mai mare supararea ca nu am invins canadienii aia~x(! dar daca jucam asa si cu Grecia sigur ii vom invinge!

  11. #11
    Minerache... Leviss's Avatar
    Join Date
    Nov 2004
    Location
    Petrosani
    Posts
    1,471
    Reputatie
    1
    Intradevar echipa a jucat foarte bine.Ceea ce ma enerveaza este ca intotdeauna incercam sa dam vina pe arbitraje , indiferent daca joaca o echipa de fotbal, handbal sau in cazul de fata Nationala de polo.

  12. #12
    sport legend resita's Avatar
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Resita
    Posts
    25,838
    Reputatie
    1
    ROMANIA - Greciei în barajul pentru intrarea în sferturile CM azi de la ora 09:00
    CSM Resita... Dinamo Bucuresti... Arsenal Londra

  13. #13
    sashi-duo Kainsashiki's Avatar
    Join Date
    Jun 2005
    Posts
    13,596
    Reputatie
    1
    Gol Romania 1-0! Alexandru Matei inscrie cel de-al 6lea sau gol in competitie!
    Gol Grecia 1-1! In ultima secunda de superioritate a lor
    Gol Grecia 1-2! Din nou au avut superioritate..
    Gol Romania 2-2! Edy Andrei. Bravo baaaaa!
    Gol Romania 3-2!!!!!
    Last edited by Kainsashiki; 26th March 2007 at 10:18.

  14. #14
    sport legend resita's Avatar
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Resita
    Posts
    25,838
    Reputatie
    1
    ROMANIA - GRECIA 7-8

    Din pacate spunem la revedere Campionatului Mondial. Au fost simple vise prezenta pe podium
    CSM Resita... Dinamo Bucuresti... Arsenal Londra

  15. #15
    ENGLAND Celso's Avatar
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    17,278
    Reputatie
    1
    nu au fost concentrati nici in meciul asta , la fel cum nu au fost nici in meciul cu Canada ! asta este! mergem mai departe

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •