Page 3 of 5 FirstFirst 12345 LastLast
Results 43 to 63 of 88

Thread: N.B.A. 2002-2003

  1. #43
    sport legend Azur89's Avatar
    Join Date
    Dec 2002
    Posts
    652
    Reputatie
    1
    Hei Jazz, uita-te pe lista West....si spune-mi acum pe cine vezi tu in play-off la nul...sau mai exact, pe cine nu vezi, ca sa faci loc lui Clippers si la Golden State...

    Pe hirtie, toti copii arata bine...Dar trebuie sa intelegi, ca nu poti juca NBA ca virtual manager intr-un joc de computer.... CA sa ajungi acolo sus se cauta cel putin un SUPERSTAR!!!... Ca sa cistigi iti trebuie 2 SUPERSTARURI si macar un jucator foarte bun...
    LA Clippers exista acel foarte bun, tot ce mai lipseste sint superstarurile...

    Cazul Houston, te uiti la ei anul trecut au cistigat in tot anul tot atitea meciuri cite au cistigat pina acum anul asta... Si daca nu au noroc sa stea toti sanatosi, n-au sa prinda play-offul anul asta...
    Ming e fantastic, dar mai are de pus pe el vreo 30-40 de kilograme, si atunci o sa poti vorbi de superstar...

    PIna una alta, Clippers e tot echipa a 11-a ca valoare in West... Iar la anul, probabil va urca peste Utah (care va devenii o alta Denver Nuggets), dar fiind a 10 nu foloseste nimanui...

    Vom trai, si vom vedea....
    Smile, its good for you!

  2. #44
    sport legend rasheedkpenny's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Location
    Bucuresti(L-V)/Brasov(SD)
    Posts
    3,313
    Reputatie
    1
    In Vest lupta e mai stransa... vom vedea cine va merge in Play-off.

    Despre Houston... hmm ce pot sa zic? Am auzit multe in ultima vreme de Yao Ming. Nu prea ma incanta tipul asta de jucator... cred ca nu prea imi plac jucatorii inalti, probabil si din cauza ca Big Ghitza, care nu "a rupt gura târgului". Inca nu l-am vazut pe Yao jucand si probabil de aceea nu prea imi pot da seama. Nu stiu de ce e capabil, am auzit ca are un procentaj destul de bun. La fel avea si Ghitza. Parerea mea e ca s-a facut destul de mult caz cu venirea lui in NBA. Acum ramane de vazut. Pana acum:

    24 meciuri jucate
    14 meciuri in primul 5
    25.2 minute / meci
    59.9% la cosuri marcate(pe locul I in NBA, cum a fost si Ghitza)
    76.5% la aruncari libere
    7.70 rebound-uri /meci
    1.1 assist-uri / meci
    0.25 steal-uri / meci
    1.92 block-uri / meci
    2.13 turnovers(mingi pierdute) / meci
    3.10 faulturi / meci
    12.7 puncte / meci

    Destul de impresionant pentru un rookie + voturile de la All Star!

    Vom trai si vom vedea! ...cu siguranta nu va fi un al doilea JORDAN!

  3. #45
    sport legend Azur89's Avatar
    Join Date
    Dec 2002
    Posts
    652
    Reputatie
    1
    Apreciez faptul ca recunosti ca nu l-ai vazut jucind pe YAO, ca altfel comparatia pe care o faci cu Ghita (chiar Ghita???) mi se pare ridicola...

    Ghita avea o priza la minge ridicola... Prindea in cel mai bun caz 1 pasa din 3... L-am vazut si pe el aici, si trebuie sa spun ca a facut cea mai mare greseala venind in NBA... El este ok ptr. viteza din Europa, aici e forta, viteza, indeminare.... Acolo sint excelenti suteuri...

    Ce pot sa spun este ca Ming nu ajunge la cosul advers dupa expirarea celor 24 de secunde ptr. atac (cum patea Ghita, ca el tot timpul era in jurul mijlocului terenului, mereu in contratimp), iar aruncarile pe care le face plus fentele ii garanteaza un IQ cel putin dublu fata de Ghita...

    Cit despre comparatia cu Jordan, nu, niciodata nu va fii Jordan, ii lipseste acel instinct de KILLER, jordan avea o pasiune in a te distruge, ptr. Ming baschetul e ceva ce face ca multi altii de altfel, din placere... N-o face sa demonstreze ceva, sa se arate mai bun ca ceilalti, sa-i ingenuncheze pe ceilalti... Nu are acele priviri (vezi Koby, Shaq, Iverson, Jordan), e mai degraba in genul Kidd sau Duncan...

    De fapt daca ar fii sa-l aseman cu cineva in NBA, este Duncan... Deocamdata nu este la valoarea lui, dar in 2-3 ani, daca este sanatos, va fii unul din superstarurile din NBA.
    Smile, its good for you!

  4. #46
    spirit libertin Gabriel's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Location
    Bucuresti
    Posts
    2,731
    Reputatie
    1
    Cine este singura echipa de pana acum care i-au batut pe Mavericks in Dallas ?
    _____________

    Azur..vad ca te pricepi la comparatzii. Cine crezi ca este urmasul lui Karl The Mail Man Malone ?

    Si spune-ne cate ceva si despre centrul nigerian ..Michael Olowokandi ,ales primul la draft..la fel ca si predecesorul sau nigerian..Olajuwon.

    ____________

    Mah...mie imi place de Suns. Cat de bine merg ! Marbury - Marion este un tandem fantastic dupa parerea mea.
    Oare Penny Hardaway..d c nu mai e ca pe vremeuri ? Ce s-a intamplat cu jucatorul care facea furori la Orlando ?
    One of these days I'm going to cut you into little pieces.

  5. #47
    sport legend Azur89's Avatar
    Join Date
    Dec 2002
    Posts
    652
    Reputatie
    1
    urmasul lui Malone? NIMENI! A lipsit 3 meciuri parca, in 15 ani!!!! E unic in felul lui... Mourning putea sa-i calce pe urme, dar nu mai e cazul....

    Cit despre Suns, Marbury e super, dar are toane...In functie de "doze"...Asa ca nu te culca pe urechea aia, si nu ma intelege gresit, imi place de el... L-am urmarit meci de meci, 2 ani de zile, juca de unul singur in NJ, si chiar daca cistiga rar un meci, acolo era 85% meritul lui...

    Anul trecut a avut de furca cu politia de 2 ori in Phoenix, acum sint curios cit il tine anul asta... Ca persoana e mizerabil, de aia nu vad sanse multe...
    Smile, its good for you!

  6. #48
    spirit libertin Gabriel's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Location
    Bucuresti
    Posts
    2,731
    Reputatie
    1
    Eh,cine credetzi voi ca a revenit in noul an....dupa o lunga accidentare ? Pai....Lamar Odom . Are deja doua meciuri jucate. Imi place mult acest jucator.
    As'noapte cu Mavericks....20 de puncte si 9 recuperari.
    One of these days I'm going to cut you into little pieces.

  7. #49
    sport legend rasheedkpenny's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Location
    Bucuresti(L-V)/Brasov(SD)
    Posts
    3,313
    Reputatie
    1
    Nu a aparut nimic despre Jordan - player of the week...

    La aproape 40 de ani a jucat 53 de minute, marcand 41 de puncte, inregistrand 12 rebound-uri, 4 assist-uri si 3 steal-uri in victoria 107-104(cu prelungiri) vs. Indiana Pacers.

    REMARCABIL!!!

  8. #50
    sport legend rasheedkpenny's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Location
    Bucuresti(L-V)/Brasov(SD)
    Posts
    3,313
    Reputatie
    1
    Apoi performanta lui Kobe... cu cele 12 cosuri de 3 puncte marcate vs. Sonics....

  9. #51
    spirit libertin Gabriel's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Location
    Bucuresti
    Posts
    2,731
    Reputatie
    1
    Iar in aceiasi seara Karl Malone inscria 33 de puncte. Iar aseara a dat 24 de puncte.

    In actualul sezon :

    Michael Jordan : 17.6 ppg , 5.3 rpg , 3.4 apg
    Karl Malone : 18.8 ppg , 8.3 rpg , 4.0 apg

    Mail Man este net superior lui Jordan. Dar toata lumea il lauda pe Jordan. De Malone nu spune nimeni nimic.

    Sa va fie rusine !

    Malone este cel mai bun !
    One of these days I'm going to cut you into little pieces.

  10. #52
    sport legend rasheedkpenny's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Location
    Bucuresti(L-V)/Brasov(SD)
    Posts
    3,313
    Reputatie
    1
    Ai si tu dreptate pe undeva.... insa JORDAN e JORDAN chiar si cu 17.6 ppg , 5.3 rpg , 3.4 apg... deoarece are 6 inele de campion!!! Cate spuneai ca are Malone???


    I'm just teasing you!

  11. #53
    spirit libertin Gabriel's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Location
    Bucuresti
    Posts
    2,731
    Reputatie
    1
    Cum e posibil ca Utah sa piarda la scor..cu Cleveland Cavaliers ?
    One of these days I'm going to cut you into little pieces.

  12. #54
    sport legend rasheedkpenny's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Location
    Bucuresti(L-V)/Brasov(SD)
    Posts
    3,313
    Reputatie
    1
    Utah au avut 5 meciuri consecutive in deplasare pe o durata de 9 zile... poate erau si ei obositi. Oricum cand o echipa adversa, fie chiar si Cleveland Cavaliers marcheaza 122 de puncte e destul de greu sa ii bati. Uita-te pe foaia de joc sa vezi cum stau lucrurile, ok?

    CLEVELAND: Ricky Davis 28 pct., Jumaine Jones 23 pct., Milt Palacio 20 pct., Chris Mihm 19 pct., Zydrunas Ilgauskas 14 pct., Darius Miles 12 pct. ... nu prea poti face multe cand o echipa marcheaza asa!
    -> 60,2% la field goals si 63,6% de 3 puncte (adica 7 din 11 de la 3 puncte)

    JAZZ: Malone doar 17 puncte (5 din 12, 7 din 8 la libere), Harpring 20 pct., Massenburg 20 pct.
    -> 43,2 la field goals si 25% de 3 puncte(adica 3 din 12)

    La asemenea procentaje la field goals si 3 pct. cum a avut Jazz e normal sa pierzi...

  13. #55
    senior Baccardi's Avatar
    Join Date
    Feb 2003
    Location
    NYC
    Posts
    200
    Reputatie
    1
    Cavs n-au ecipa rea, au jucatori buni, doar ca nu au interes sa puna prea mult suflet pentru echipa, joaca mai mult pentru stats, conducerea echipei, nu isi propune nici macar sa atinga playoffu

    BTW Gabriel ziceai ca itzi place Macculloch, da e super meserias omu, si are un super caractyer pe teren ( calm , linistit, ca un urs ), din pacate sufera de o boala (se pare incurabila), ceva pe sistem nervos, care ii afecteaza incheieturile de la maini si picioare, am vazut un reportaj despre el, se chinuie in draci saracu, da' concluzia a fost ca nu vrea sa renuntze la baschet desii medicii, i-au recomandat asta.
    Going arround the world!!!! Asia, Europe and America are down, Africa and Australia are left.

  14. #56
    sport legend mishu's Avatar
    Join Date
    Mar 2003
    Location
    Central Europe
    Posts
    1,429
    Reputatie
    1

    am vazut NBA in ROMANIA!!!!!!!!

    Poate nu va vine sa credeti dar luni 17 martie la ora 00.45 ora României ma uitam la Dallas cu Sacramento!!! Unde? In Romania, in orasul Turnu Magurele. Ei bine cei de acolo beneficiaza, prin cablu, de Canal Plus, varianta olandeza, care transmite regulat meciuri din NBA (2 sau 3 pe saptamana). Nu pot sa descriu senzatiile prin care am trecut (nu mai vazusem un meci din NBA de pe vremea cand transmitea TVR 2), exceptand all-starul din 2001 care mi l-a adus cineva pe o caseta.
    Am avut noroc si de un meci supertare cu prelungiri, cu un Novitzki, care dupa ce ca a jucat cu entorsa, a avut 34 de pct si 18 rec si cu Nash, care dupa ce i-a bagat pe dallas in prelungiri (cos de trei cand mai erau 2 sec de joc) a inceput OT cu 5 puncte consecutive. Desi mi se pare ca Sacramento au un lot mai tare decat Dallas (dovada ca i-au ciocanit de trei ori pana acum) daca shooterii de la Dallas sunt on fire nu-i oprește nimeni. Dallas mizeaza foarte mult pe aruncari din afara spatiului de trei secunde dar Sacramento da o gramada de "points in the paint" (la naiba cu Pruteanu). Sunt doua stiluri total diferite. M-a mirat ca LaFrentz s-a apărat la Webber și Dirk la Divac dar stia Don Nelson ce stia... Webber m-a dezamăgit... a aruncat de cateva ori total aiurea... nu stiu cum se poate numi procedeul folosit de el... azvarlire la cos poate... Si inca o chestie... din cei zece titulari 6 (7 daca vreti sa-l punem si pe doug christie) sunt albi... inestetici intr-adevar... dar incredibil de eficienti (Novitzki si cu Peja au o mana fantastica... iar Peja a trecut de vreo cateva ori de Finley lejer de tot)... cred ca sunt prea extaziat... o sa ma opresc aici rugandu-ma ca TELESPORTUL sa se lanseze o data (am auzit varianta ca trebuiau sa comenteze, de proba, acest Dallas-Sacramento, dar... AU AMÂNAT)... PÂNĂ CÂÂÂÂÂÂÂNDDDD??????

  15. #57
    sport legend rasheedkpenny's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Location
    Bucuresti(L-V)/Brasov(SD)
    Posts
    3,313
    Reputatie
    1
    Am vazut si eu pe Canal+ All-Star-ul de anul trecut(2002)... stiam ca transmit NBA... oricum e un canal pay-per-view! Din pacate nu e bagat in grila de programe, cel putin nu in Brasov! Tot telesportul trebuie sa il asteptam!

  16. #58
    sport legend Azur89's Avatar
    Join Date
    Dec 2002
    Posts
    652
    Reputatie
    1
    [quote="Azur89"]

    PS..cine pune un pariu...Clevelan, Golden State, Bulls, Nugets, Heat, Memphis ...toate vor fii undeva la 20-25 de victorii...Este goana dupa loterie, cu cit mai slab te clasezi, alegi mai bine (mai corect, ai mai mari sanse)...Asa ca incepind din perioada asta incep sa se trinteasca meciuri...Toti lupta, iar in ultimele 2 minute se impiedica...
    quote]

    Nu departe de adevar pe 17 Decembrie.
    Smile, its good for you!

  17. #59
    sport legend Azur89's Avatar
    Join Date
    Dec 2002
    Posts
    652
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Gabriel
    Mah...mie imi place de Suns. Cat de bine merg ! Marbury - Marion este un tandem fantastic dupa parerea mea.


    ????
    Smile, its good for you!

  18. #60
    sport legend Azur89's Avatar
    Join Date
    Dec 2002
    Posts
    652
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Azur89
    Cit despre Suns, Marbury e super, dar are toane...In functie de "doze"...Asa ca nu te culca pe urechea aia, si nu ma intelege gresit, imi place de el... L-am urmarit meci de meci, 2 ani de zile, juca de unul singur in NJ, si chiar daca cistiga rar un meci, acolo era 85% meritul lui...

    Anul trecut a avut de furca cu politia de 2 ori in Phoenix, acum sint curios cit il tine anul asta... Ca persoana e mizerabil, de aia nu vad sanse multe...
    Decembrie 23.


    In ciuda unui alt meci fenomenal impotriva lui Jordan...
    Smile, its good for you!

  19. #61
    sport legend Azur89's Avatar
    Join Date
    Dec 2002
    Posts
    652
    Reputatie
    1
    si mai una cu LA clippers, dar aia e prea de tot, cineva paria ca ei ajung in play-off....

    Ce bine ca aici nu se retrogradeaza....
    Smile, its good for you!

  20. #62
    spirit libertin Gabriel's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Location
    Bucuresti
    Posts
    2,731
    Reputatie
    1
    Baietzi , vreau sa va intreb si eu ceva. Ce mai face Marcus Camby ? Pe vremuri era unul dintre jucatorii mei preferatzi. Slamuri ca in vremea lui Doctor J. , cate 20 de puncte si 15 recuperari pe meci. Plus o gramada de blocaje.
    Acum pe unde mai joaca ? La Nuggets ? Se mai aude ceva de el ?
    One of these days I'm going to cut you into little pieces.

  21. #63
    sport legend Azur89's Avatar
    Join Date
    Dec 2002
    Posts
    652
    Reputatie
    1
    Cind te gindesti ca a fost si preferatul meu citeodata.... Adevarul ca i-a lipsit NY-ului anul acesta, dar e adevarat si ca recordul lui e de 60 de meciuri intr-un sezon....

    De altfel si anul acesta, de abia a reintrat, si sincer mi-e teama de ziua cind NY merge la Denver peste o saptamina.


    O sa iasa cu scintei.
    Smile, its good for you!

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •