Page 5 of 18 FirstFirst ... 3456715 ... LastLast
Results 85 to 105 of 366

Thread: Asezarea in teren a echipelor, reguli fotbal american

  1. #85
    sport legend titans_rulez's Avatar
    Join Date
    Aug 2005
    Location
    bucharest
    Posts
    671
    Reputatie
    1


    la orice ma asteptam cand am gasit acest forum despre fotbal american si am decis sa ma implic si mai ales am "urlat" de fericire ca pot sa vorbesc cu romani de-ai mei despre fotbal american...DA' LA ASA CEVA, NU...


    CARO, BINE AI VENIT DIN NOU PE FORUMUL NOSTRU....ESTE CLAR CA ESTI "PATA" NOASTRA DE CULOARE....

    PROPUN SA II ACORDAM CHIAR SI UN TITLU DE MERIT...

    si noi avem o liga de fantasy football insa pe espn...

    sper sa ramai cat mai mult printre noi si sa ne ajutam reciproc sa intelegem NFL...

    inca o'ata...sarut mana si bine ai venit...
    Born for NFL....

  2. #86
    #5 mtfk's Avatar
    Join Date
    Sep 2006
    Posts
    1,471
    Reputatie
    1
    cate meciuri tre sa castige o echipa ca sa intre in superbowl?..si la cate meciuri sa ajuns p sezon 16 sau 18? fara Probowl si SuperBowl

  3. #87
    sport legend A.k.a's Avatar
    Join Date
    Feb 2006
    Location
    Oradea
    Posts
    3,613
    Reputatie
    1
    trebuie sa elimine 2 echipe din AFC sau NFC, fiecare din divizia lui, si apoi joaca Superbowlu intre ele. Campionii AFC cu cei NFC. Iar la Probowl nu participa pe echipe, ci cei mai buni pe pozitii
    And, kid, cut out this fancy stuff - go in there, low and hard;
    Just keep your eye upon the ball and plug on, yard by yard,
    And more than all, when you are thrown or tumbled with a crack,
    Don't sit there whining-hustle up and keep on coming back;

  4. #88
    Colts fan codrutc's Avatar
    Join Date
    Dec 2003
    Location
    Hamden, Connecticut, USA
    Posts
    4,441
    Reputatie
    1
    Cred ca "mtfk" intr-adevar s-a referit la maximum de meciuri pe care le poate juca o echipa pana la SuperBowl.
    Fiecare echipa joaca 16 meciuri in sezonul regulat. Daca se califica in playoffs, aceasi echipa trebuie sa mai castige 2 sau 3 meciuri in playoffs pana sa ajunga in SuperBowl. Trebuie sa castige 2 daca in urma sezonului regulat se claseaza pe primele 2 locuri in clasamentul pe conferinta (AFC sau NFC) si 3daca nu.
    Build The Monster

  5. #89
    junior
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Brasov
    Posts
    124
    Reputatie
    1
    BINE AI VENTI CARO, itzi urez si eu. I hope you'll stick around for a while.
    peace, Edge

  6. #90
    incepator
    Join Date
    Oct 2006
    Location
    Roma
    Posts
    1
    Reputatie
    1
    Salutare!
    Nu cunosc mare lucru despre fotbalul american dar sunt foarte determinata sa incep sa invat cate ceva.Prietenul meu este un "pionier" al fotbalului american din Italia.Este innebunit dupa acest sport caruia ii dedica o mare parte din timp.Sper ca nu va suparati daca "imi bag si eu nasul" pe aici!

  7. #91
    sport legend titans_rulez's Avatar
    Join Date
    Aug 2005
    Location
    bucharest
    Posts
    671
    Reputatie
    1
    Salut Ymac si bine ai venit la noi....

    nu ne vom supara de loc chiar apreciem ceea ce faci tu.in acest forum mai exista o fata care discuta despre fotbal american se numeste caro si este fan al carolinei panthers...

    inca o data bine ai venit si speram sa ramai cat mai mult printre noi pentru a reusi sa deslusim imoreuna tot ceea ce trebuie deslusit despre fotbalul american....
    Born for NFL....

  8. #92
    Ground Breaker r0bby's Avatar
    Join Date
    Aug 2006
    Location
    Constanta
    Posts
    4,991
    Reputatie
    1
    intru des pe forumul acesta insa nu aveam de gand sa devin un membru...insa imi place jocul acesta si sper sa inteleg mai bine fotbalul american cu ajutorul forumului acesta!Ma numesc Roby si am 13 ani..cred ca sunt cel mai tanar membru!

  9. #93
    sport legend titans_rulez's Avatar
    Join Date
    Aug 2005
    Location
    bucharest
    Posts
    671
    Reputatie
    1
    salut r0bby si bine ai venit printre noi.varsta este ultimul lucru care conteaza in acest forum.in schimb se pune accent pe dragostea si "nebunia" ta pentru acest sport.nygiants este cred ca doar cu 1 sau 2 ani mai mare ca tine si este un membru de baza al acestui forum....


    inca o'ata bine ai venit si sper sa ramai sa reusim sa deslusim impreuna tainele acestui superb sport, acestui minunat fenomen....
    Born for NFL....

  10. #94
    Go Seahawks Seahawk's Avatar
    Join Date
    May 2004
    Posts
    2,415
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by r0bby View Post
    intru des pe forumul acesta insa nu aveam de gand sa devin un membru...insa imi place jocul acesta si sper sa inteleg mai bine fotbalul american cu ajutorul forumului acesta!Ma numesc Roby si am 13 ani..cred ca sunt cel mai tanar membru!
    ete alt constantean de al meu. Se pare ca fotbalul american in Romania are domiciliul pe litoral pe nisip acolo ne rupem oasele hahha
    Never Die Easy

  11. #95
    Colts fan codrutc's Avatar
    Join Date
    Dec 2003
    Location
    Hamden, Connecticut, USA
    Posts
    4,441
    Reputatie
    1
    M-am gandit sa fac un fel de glosar cu abrevieri de termeni din fotbalul american. Mie unul imi place sa le folosesc si vreau ca toata lumea sa aiba unde sa se uite daca vrea.

    Asadar,

    Pozitii pe teren:

    Ofensiva
    OL - offensive line ( linia ofensiva)
    C - center (centru)
    OG, G - guard
    LG, RG - left, right guard
    OT, T - offensive tackle
    RT, LT - left, right tackle
    QB - quarterback
    RB - running back
    TB - tailback (RB este si TB in acelasi timp)
    HB - halfback (tot RB)
    FB - fullback
    WR - wide receiver
    SE - split end (practic un WR)
    FL - flanker sau slot receiver (un fel de WR)
    TE - tight end

    Defensiva
    DL - defensive line
    DT - defensive tackle
    NT - nose tackle (DT pozitionat foarte aproape de C )
    DE - defensive end
    LB - linebacker
    MLB sau ML sau Mike - middle linebacker
    OLB - outside linebacker
    SLB sau SL sau Sam- strong side linebacker (acesta este OLB)
    WLB sau WL sau Will- weak side linebacker ( acesta este tot OLB)
    DB - defensive back (corners si safety)
    CB - corner back
    NB - nickle back (CB in anumite situatii)
    S - safety
    SS - strong safety
    FS - free safety

    Special Teams

    K - kicker
    P - punter
    LS - long snapper ( cel care arunca mingea catre P, de regula un TE)
    KR - kick returner
    PR - punt returner

    Actiuni:
    TD - touchdown
    FG - field goal
    PAT - point after TD
    Build The Monster

  12. #96
    Colts fan codrutc's Avatar
    Join Date
    Dec 2003
    Location
    Hamden, Connecticut, USA
    Posts
    4,441
    Reputatie
    1
    Ca tot suntem pe aici, as vrea sa explic, pentru cine nu stie ce inseamna
    weak (slab) si strong (puternic) in fotbalul american

    "Strong side" este jumatatea de teren (cand terenul este impartit de-a lungul) in care ofensiva are cei mai multi jucatori inainte de snap (adica de dat drumul la minge). Aceasta este de obicei partea in care se afla TE ( acesta poate schimba partea inainte de snap daca QB-ul da din picior in spate).
    "Weak side " este jumatatea cealalta.

    De aici, LB care se afla in strong side se numeste SLB, iar cel care se afla
    in weak side se numeste WLB

    Oarecum asemanator, desi nu atat de strans legat de weak sau strong side este si rolul la safety.
    Safety care se afla mai aproape de line of scrimmage, de obicei in strong side, se numeste SS (strong safety) iar cel mai in spate, care are rolul mai mult de a proteja impotriva paselor (dar si impotriva run-ului daca e cazul) se numeste FS (free safety)
    Build The Monster

  13. #97
    Go Seahawks Seahawk's Avatar
    Join Date
    May 2004
    Posts
    2,415
    Reputatie
    1
    yet another time Codrutc ...foarte folositor!

    vrei sa fii moderator alaturi de mine si titans? Am vrut sa te intreb mai inainte dar ne-ai spus ca si-asa nu prea ai timp prea mult la dispozitie (acum imi dau seama cu adevarat cum este..)
    Never Die Easy

  14. #98
    Colts fan codrutc's Avatar
    Join Date
    Dec 2003
    Location
    Hamden, Connecticut, USA
    Posts
    4,441
    Reputatie
    1
    Merci Seahawk, pai chiar nu am timp sa stau pe forum, asta este singurul forum, de orice fel, in care postez. Bineinteles ca "frunzaresc" aproape zilnic forumul Colts din Indianapolis Star , he, he, he si fac revista presei mai bine decat Peter King
    Moderator nu vreau sa fiu, dar daca e nevoie sa postez rezultate si altele cand nu puteti voi , pot sa o fac. altfel, care mai este rolul moderatorului, sa inchida usa, pardon threadul ?
    Build The Monster

  15. #99
    Go Seahawks Seahawk's Avatar
    Join Date
    May 2004
    Posts
    2,415
    Reputatie
    1
    Eh rolul este mai complex...Oricum avem nevoie de tine pe aici, indiferent... Asa ca da, cand observi ca noi nu reusim sa fim mai mereu prezenti iti multumesc din suflet daca ne ajuti cu una doua statistici...etc.
    Never Die Easy

  16. #100
    incepator LivioR's Avatar
    Join Date
    Nov 2006
    Posts
    23
    Reputatie
    1
    salutare tuturor, sunt nou pe acest forum si am nevoie de voi toti sa ma ajutati sa inteleg cu ce se mananca sportul asta plin de reguli.. chiar am NEVOIE de asta.. Am listat deja primul post de pe thread dar nu inteleg cateva chestii.. cum ar fi:
    sunt 33 de jucatori si joaca cate 11 sau la nevoie cativa din special team?
    cate sectoare de 10 yarzi sunt??
    dureaza numai o ora in total??? cand au timp de toate schimbarile astea?
    ce fac ceilalti 7-8 din special team?
    am mare nevoie de astea pt ca locuiesc in ELvetia si pt ca am 105 kg de muschi la 1.80, am fost invitat sa joc in liga profesionista de aici..in 6-7 zile o sa merg sa ma pregatesc putin cu baietii de la BiennaJets dar nu stiu mai nimic din reguli.. ei m-au invitat cand m-au vazut la sala de forta si pe terenul de fotbal dar.. ce vad eu aici e cale lunga.. am forta si viteza.. zic eu ca ma duce si capul dar .. nu imi dau seama ce mi s-ar potrivi .. ce post..
    va multumesc mult si va rog sa nu radeti de mine.. vreau sa joc in Liga de aici, imi place, ma amuza chiar.. numai ca.. nu inteleg nici in mare ..regulile..
    Last edited by LivioR; 10th November 2006 at 17:46.

  17. #101
    sport legend A.k.a's Avatar
    Join Date
    Feb 2006
    Location
    Oradea
    Posts
    3,613
    Reputatie
    1
    And, kid, cut out this fancy stuff - go in there, low and hard;
    Just keep your eye upon the ball and plug on, yard by yard,
    And more than all, when you are thrown or tumbled with a crack,
    Don't sit there whining-hustle up and keep on coming back;

  18. #102
    Colts fan codrutc's Avatar
    Join Date
    Dec 2003
    Location
    Hamden, Connecticut, USA
    Posts
    4,441
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by LivioR View Post
    sunt 33 de jucatori si joaca cate 11 sau la nevoie cativa din special team?
    In 99 % din cazuri jucatorii din ofensiva nu joaca in defensiva si viceversa.
    In special teams adica in timpul uni kick, sau punt, pot juca jucatori care in mod normal joaca atat in aparare cat si in atac. Sunt si jucatori mai putin utilizati in cele doua faze importante ale jocului si care joaca mai mult in special teams.
    Important este ca in orice moment pe teren, indiferent de faza jocului (aparare, atac, etc) nu pot fi mai mult de 11 jucatori in fiecare echipa.
    In lotul largit in timpul sezonului sunt 53 de jucatori, dar numai 40 si ceva sunt convocati in timpul unui meci.

    cate sectoare de 10 yarzi sunt??
    Pai terenul are lungimea de 100 de yarzi, deci sunt 100/10= 10 sectoare
    dureaza numai o ora in total???
    Timpul efectiv de joc este de o ora dar de regula meciul dureaza aproape 3 ore cu pauza cu tot.
    cand au timp de toate schimbarile astea?
    Schimbarile se pot face practic oricand dupa ce arbitrul a fluierat incheierea fazei de joc ( a play-ului)

    ce fac ceilalti 7-8 din special team?
    Aici cred ca esti nedumerit de ceva. Pai ceilalti jucatori cand nu joaca stau pe margine


    am mare nevoie de astea pt ca locuiesc in ELvetia si pt ca am 105 kg de muschi la 1.80, am fost invitat sa joc in liga profesionista de aici..in 6-7 zile o sa merg sa ma pregatesc putin cu baietii de la BiennaJets dar nu stiu mai nimic din reguli.. ei m-au invitat cand m-au vazut la sala de forta si pe terenul de fotbal dar.. ce vad eu aici e cale lunga.. am forta si viteza.. zic eu ca ma duce si capul dar .. nu imi dau seama ce mi s-ar potrivi .. ce post..
    va multumesc mult si va rog sa nu radeti de mine.. vreau sa joc in Liga de aici, imi place, ma amuza chiar.. numai ca.. nu inteleg nici in mare ..regulile..
    Nu-ti face griji ca te invata ei ce ai nevoie sa stii daca ai talent si vor sa joci pentru ei.
    In NFL de exemplu este un tip Igor Olshansky care este din Rusia si joaca pentru San Diego Chargers. Este o poveste interesanta pentru ca tipul a fost recrutat la inceput doar pe baza calitatilor fizice.
    Noroc si numai bine !
    Build The Monster

  19. #103
    incepator LivioR's Avatar
    Join Date
    Nov 2006
    Posts
    23
    Reputatie
    1
    mii de multumiri.. ai idee cam pana pe la ce varsta se face performata in sportul asta? deja, cu cat il descopar.. incepe sa imi placa.. despre imaginile de pe youtube.. ce sa mai zic..
    cu asezarea inteleg ca este o kestie mai mult de tactica.. ceea ce nu prea gasesc eu este cum se joaca efectiv.. deci incep unii jocul.. repun mingea si incearca sa castige primii 10 yarzi?
    de unde incep? chiar de la terenul lor sau de la mijloc? inteleg eu matematic ca sunt 10 sectoare.. dar de la mijloc mai raman 5 si ei au 4 incercari.. daca recupereaza ceilalti mingea pot inscrie pe atacul primilori? si apoi aia primii isi termina cele 4 incercari ? aici sunt eu in ceata..

  20. #104
    incepator LivioR's Avatar
    Join Date
    Nov 2006
    Posts
    23
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by A.k.a View Post

    multumesc de urare si sper sa invat cat mai repede toate detaliile si sa pot sa postez la randul meu poze si rezultate din Liga de aici!

  21. #105
    sport legend A.k.a's Avatar
    Join Date
    Feb 2006
    Location
    Oradea
    Posts
    3,613
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by LivioR View Post
    cu asezarea inteleg ca este o kestie mai mult de tactica.. ceea ce nu prea gasesc eu este cum se joaca efectiv.. deci incep unii jocul.. repun mingea si incearca sa castige primii 10 yarzi?
    de unde incep? chiar de la terenul lor sau de la mijloc?
    Meciul incepe cu o lovitura de kickoff, mingea e "degajata" in terenul adversde la linia de 30 yards. Un membru al echipei adverse, Kick Returner(special teams) o prinde si fuge cu ea spre terenul celor care au degajat-o. Unde e oprit de acolo vor incepe. Sunt cazuri in care poate sa inscrie si un Touchdown daca nu reuseste nimeni sa il opreasca. In acest caz echipa care a primit mingea vor degaja ei la cealalta echipa.


    Quote Originally Posted by LivioR View Post
    inteleg eu matematic ca sunt 10 sectoare.. dar de la mijloc mai raman 5 si ei au 4 incercari.. daca recupereaza ceilalti mingea pot inscrie pe atacul primilori? si apoi aia primii isi termina cele 4 incercari ? aici sunt eu in ceata..
    Nu prea am inteles ce ai vrut sa zici, dar din momentul ce au primit mingea ei trebuia sa parcurga 10 yarzi din 4 incercari. Asta nu se face doar din 10 in 10 yarzi de exemplu, poate incepe de la yardul 43, intelegi? Daca nu reusesc sa faca cei 10 yarzi din 4 incercari, sau sa ajunga cu ea sa inscrie un touchdwon la a 4-a incercare au cateva optiuni:
    Punt- adica tot un fel de degajare a mingii numai ca e facuta diferit,din mana e degajata ca un portar al unei echipe de fotbal. Puntul se face cand echipa e la o distanta mare de terenul advers: 45 50 60 yarzi.
    Field goal- cred ca stii ce ii.
    Sau in unele cazuri incearca sa joace o ultima incercare la a 4-a incercare sa parcurga yarzii. Punt-ul si Field Goal-ul e folosit in majoritatea timpului deoarece e calea cea mai sigura. Daca nici din a 4-a incercare nu ai parcurs cei 10 yarzi, automat echipa adversa va primi mingea in locul acolo unde ai ramas. Daca ai ramas cu mingea pe linie de 30 si ceva de exemplu iti dai seama ca ii o situatie grea, deoarece echipa adversa are posibilitatea unui touchdown sau daca nu a unui field goal aproape sigur.
    Deci dupa ce o echipa a punt-at mingea sau au efectuat un field goal, celalata echipa o primeste si inceraca la randul ei sa parcurga yarzii

    Sper ca ai inteles ceva din ce am scris.
    And, kid, cut out this fancy stuff - go in there, low and hard;
    Just keep your eye upon the ball and plug on, yard by yard,
    And more than all, when you are thrown or tumbled with a crack,
    Don't sit there whining-hustle up and keep on coming back;

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •