Page 3 of 18 FirstFirst 1234513 ... LastLast
Results 43 to 63 of 366

Thread: Asezarea in teren a echipelor, reguli fotbal american

  1. #43
    Go Seahawks Seahawk's Avatar
    Join Date
    May 2004
    Posts
    2,415
    Reputatie
    1
    Asa e cum a zis Codrut.. In decursul unui an, fotbalul american (NFL si College Football) incep toamna... baschetul (NBA, College Basketball) incep din noiembrie si tin toata iarna pana'n primavara, dupa care (neinteresant pt mine tho) incepe sezonul de Baseball (MLB), care dureaza aproape toata vara. And so on...
    Acum e vorba si de unele considerente comerciale... pt ca daca s-ar suprapune toate... NFL'ul ar fi pe primul loc la distanta de ani lumina... de baschet de exemplu.

    NHL'ul, MLS'ul, Golf-u, WNBA'ull mai sunt si ele asa de umplutura, cand n-au altceva de bagat la TV. Oricum mai nimeni nu se uita la ele.
    Never Die Easy

  2. #44
    senior Mihai13's Avatar
    Join Date
    Jan 2005
    Location
    Montreal
    Posts
    211
    Reputatie
    1
    Seahawk, in state nu se uita mai nimeni la NHL, insa in Canada este sportul national. Se mai uita unii la NFL (in general oamenii mai microbisti), la baseball se uita aia mai redusi mintal, insa la NBA se uita cam atata lume cat se uita la NHL in state....

  3. #45
    Go Seahawks Seahawk's Avatar
    Join Date
    May 2004
    Posts
    2,415
    Reputatie
    1
    Mihai, anul trecut + anul asta cred ca am petrecut aproximativ~5 luni in Canada, asa ca stiu cum sta treaba cu NHL'ul Si da, suporterii aia care se uita la NFL se uita si la NBA (majoritatea).
    Dar eu iti spun categoric ca daca ar fi intr-o duminica la ora 13.00 meciurile: New England vs Indianapolis si Boston Celtics vs Indiana Pacers... arena celor de la Celtics (hmmm sa nu fiu rau) ar fi pe jumatate goala. And you know why
    Never Die Easy

  4. #46
    sport legend titans_rulez's Avatar
    Join Date
    Aug 2005
    Location
    bucharest
    Posts
    671
    Reputatie
    1
    ba fratilor da sunteti total against basseball...ca o curiozitate anul trecut a castigat boston world series care nu o mai facuse din 1918...(celebra strigarea ironica a celor de la new york yankees....chiar pe ei ii facura in finala)...iar anul acesta s-a impus chicago white sox care nu mai reusise acest lucru din 1917...ok...acum inteleg...cine nu a mai castigat din 1916?...sa stiu sa fug repede la pariuri...
    Born for NFL....

  5. #47
    senior Mihai13's Avatar
    Join Date
    Jan 2005
    Location
    Montreal
    Posts
    211
    Reputatie
    1
    Chicago Cubs n-au mai castigat din 1906. Fugi la pariuri....

  6. #48
    Go Seahawks Seahawk's Avatar
    Join Date
    May 2004
    Posts
    2,415
    Reputatie
    1
    Un alt ghid pentru incepatori:

    http://www.nfl.com/fans/rules/basics



    O ilustrare mai buna a felului in care echipele line-up pe teren:

    http://img6.imageshack.us/img6/1387/...slineup5gh.jpg
    Never Die Easy

  7. #49
    sports fan NY_giants05's Avatar
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    Constanta
    Posts
    563
    Reputatie
    1
    Tare schema !
    Yo cred k as fi un bun QB ..unu' din-ala care nu paseaza deloc si se duce ca nebunu de unu singur prin toata apararea echipei adverse si da TD ..Nu m-ar placea sa fiu deloc line man !..yo sunt cam slab shi chiar dak as avea muschi m-ar dobori grasanii aia imediat.
    Shi pozitia de WR e misto...yo gotta have glue on your hands
    [I] [SIZE="2"]"Exista doua lucruri infinite : universul si prostia omeneasca"[/SIZE] [/I]

  8. #50
    Go Seahawks Seahawk's Avatar
    Join Date
    May 2004
    Posts
    2,415
    Reputatie
    1
    Eu in liceu am jucat : WR/TE in atac. Starter am fost in a 12'a pentru WR si pt. TE eram a treia rezerva...
    iar in aparare am jucat MLB (linebacker'ul din mijloc) si am fost titular inca din clasa a 10'a. Iar Punter (cel care degajeaza mingea la 4th down)si Kicker (cel care da field goals) am jucat de cand am venit aici prima data am fost titular mereu.
    Cea mai notabila performanta e ca fostul liceu al meu (Issaquah High School >>> http://eteamz.active.com/ihsfootball/index.cfm? ) este inca singurul liceu din US care am reusit sa-i invingem pe Bellevue High School de 2 ori in ultimii 3 ani. Bellevue High School sunt cam al 3'lea liceu din America. Pe primul loc sunt unii din Texas, si pe locul 2 unii din California parca

    Giants ...sa inteleg ca tu ai vrea sa fii cineva gen Michael Vick? (running QB) Sa stii ca de obicei astia get banged-up cel mai mult. Nu e deloc usor sa te ridici de jos cand iei un hit de la jucatori ca : Julius Peppers, Richard Seymour, Rodney Harrison, chiar si Michael Strahan si multi altii (you got the picture).
    Cea mai "safe" pozitie de pe field e cum am jucat eu Punter si Kicker... dar nici nu iei asa de mult "respect" cum zic americanii. Nici prea multi bani de altfel...
    Never Die Easy

  9. #51
    senior Mihai13's Avatar
    Join Date
    Jan 2005
    Location
    Montreal
    Posts
    211
    Reputatie
    1
    Mike, n-ai un link cu roster-ul in care erai si tu?

  10. #52
    Go Seahawks Seahawk's Avatar
    Join Date
    May 2004
    Posts
    2,415
    Reputatie
    1
    Alea de anii trecuti numai sunt pe site...trebuia sa fii intrat anul trecut uite-te la pozele din anii trecuti. am avut numarul 71 la unele si la altele 76. Si sunt si cand kick'uiesc in unele poze
    Never Die Easy

  11. #53
    Colts fan codrutc's Avatar
    Join Date
    Dec 2003
    Location
    Hamden, Connecticut, USA
    Posts
    4,441
    Reputatie
    1
    Seahawk, it looks like you are a "one-man"show"
    Build The Monster

  12. #54
    Go Seahawks Seahawk's Avatar
    Join Date
    May 2004
    Posts
    2,415
    Reputatie
    1
    Asa e toata lumea.

    Fiecare jucator in highschool joaca atat in aparare cat si in atac... si m-a ajutat faptul ca am facut 3 ani de fotbal la farul pt kicking si punting de ce sa nu recunosc... dau oricum mai tare decat toti americanii de aici. Ma mut in canada la anul si as vrea sa joc pentru un college ceva, daca-s bun poate intru in draft in CFL sau in NFL. Punt dau average 35-40 de yards, but i can improve. La WR sau MLB n-am sanse, stiu asta...
    Never Die Easy

  13. #55
    Colts fan codrutc's Avatar
    Join Date
    Dec 2003
    Location
    Hamden, Connecticut, USA
    Posts
    4,441
    Reputatie
    1
    Pai nu crezi ca e cam greu sa fii selectionat la kickeri sau punteri ? Nu-i decat unul in echipa pe postul asta. Daca mergi la colegiu in Canada, nu crezi ca sunt sanse mai mici sa te vada scouterii din NFL decat daca ai fii in State ?
    Stiu ca Mike Vanderjagt al nostru a ajuns la colts via CFL, dar colegiul l-a facut tot in state la West Virginia.
    Oricum, multa bafta !!
    Build The Monster

  14. #56
    Go Seahawks Seahawk's Avatar
    Join Date
    May 2004
    Posts
    2,415
    Reputatie
    1
    Mersi.
    Sanse sunt nu mici, ci FOARTE MICI. Dar asta e, incercarea moarte n-are daca esti bun te selecteaza, daca nu.. nu. Oricum eu mai joc si fotbal fotbal, si la ala sunt mai bun... am alternative destule aici
    Never Die Easy

  15. #57
    sport legend titans_rulez's Avatar
    Join Date
    Aug 2005
    Location
    bucharest
    Posts
    671
    Reputatie
    1
    belea pescarusule...parca vad ca peste cativa ani imi cumpar tricou cu tine.......doamne ajuta
    Born for NFL....

  16. #58
    senior Mihai13's Avatar
    Join Date
    Jan 2005
    Location
    Montreal
    Posts
    211
    Reputatie
    1
    Ar fi misto, un roman in NFL. Cred ca as tine si eu cu echipa la care (ipotetic vorbind) va juca Seahawk. Fie ei chiar pescarusii de apa dulce din Seattle...

    Bai Seahawk, bag de seama ca esti mare fotbalist. Mi-ar fi placut si mie foarte mult sa joc la niste juniori in Romania, insa am plecat la o varsta prea frageda. Oricum nu prea cred eu ca ma luau...

  17. #59
    sport legend titans_rulez's Avatar
    Join Date
    Aug 2005
    Location
    bucharest
    Posts
    671
    Reputatie
    1
    Promit Sa Ma Imbat Grosolan....
    Born for NFL....

  18. #60
    Go Seahawks Seahawk's Avatar
    Join Date
    May 2004
    Posts
    2,415
    Reputatie
    1
    lasati fanteziile deoparte Auzi la ei... haha in caz de nu stiati pentru fantasy vizitati www.nfl.com/fantasy

    Acum sincer vorbind nu sunt mare jucator eu ... practic sportul doar de 2-3 ani ce naibi. Astia care sunt cu mine in echipa ..americanii in special joaca de mult mai multi ani. Si plus liceu in care am jucat eu nu e cine stie ce mare liceu... avem si noi doar 2 victorii importante in 3 ani. Atata tot. Sanse de NFL nu am...decatttttt ca Punter/Kicker. Coach'u mi-a zis ca daca o sa ma tin de treaba si o sa incerc sa joc din ce in ce mai bine am sanse... ca deja in ultimul an dadeam punts la nivel de college...si nu oricare ci punteri buni. Cat despre field goals, my best is 42. Dar mai am de lucrat la accuracy.
    O sa ma antrenez in continuare... daca iese ceva bine, daca nu iarasi bine Practic oricum mai multe sporturi..nu doar fotbalu american
    Never Die Easy

  19. #61
    Colts fan codrutc's Avatar
    Join Date
    Dec 2003
    Location
    Hamden, Connecticut, USA
    Posts
    4,441
    Reputatie
    1
    M-am gandit ca ar fi interesant sa postez cum se stabileste programul fiecarei echipe din NFL in fiecare an. Asa fiecare daca vrea poate sa stie toate echipele pe care echipa favorita le va intalni in sezonul urmator. Exceptia sta in doi dintre oponenti care nu se stiu decat dupa ce s-a terminat sezonul imediat precedent.

    Arbitrar, o echipa din AFC sa zicem joaca:
    -toate echipele dintr-o alta divizie din aceasi conferinta (AFC in cazul acesta)- 4 meciuri
    -toate echipele dintr-o divizie din NFC - 4 meciuri
    -toate echipele din aceasi divizie, acasa si in deplasare - 6 meciuri
    - doua echipe din AFC care au terminat pe acelasi loc in sezonul precedent
    ca si echipa in discutie - 2 meciuri

    Aceasta rezulta intr-un total de 16 meciuri.
    Diviziile din AFC, respectiv NFC, alta decat propria divizie se schimba prin rotatie in anul urmator.
    Asa se explica ca o echipa din AFC intalneste aceasi echipa din NFC o data la 4 ani si viceversa.
    Build The Monster

  20. #62
    Go Seahawks Seahawk's Avatar
    Join Date
    May 2004
    Posts
    2,415
    Reputatie
    1
    Interesant Codru nu stiam de asta...
    Never Die Easy

  21. #63
    Go Seahawks Seahawk's Avatar
    Join Date
    May 2004
    Posts
    2,415
    Reputatie
    1
    Si cum in fiecare an, sefii echipelor se intalnesc si cu arbitrii si fac noi reglementari in privinta regulamentelor de disputare a meciurilor si nu numai, si anul acesta a avut loc una...
    Iata si ce s-a discutat: http://www.nfl.com/news/story/9345591
    Never Die Easy

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •