Page 2 of 18 FirstFirst 123412 ... LastLast
Results 22 to 42 of 366

Thread: Asezarea in teren a echipelor, reguli fotbal american

  1. #22
    Go Seahawks Seahawk's Avatar
    Join Date
    May 2004
    Posts
    2,415
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by codruct
    A fost o faza frumoasa in Dallas - Redskins din week 2 cu Bledsoe i-a pasat, cred ca la RB, apoi a primit pasa inapoi si a pasat-o la randu-i in adincime lui Glenn pentru TD.
    nu este pasa, ci toss.. bine, cam acelasi lucru... play-ul ala este des folosit.


    Vis-a-vis de chestia cu pass-interference, la inceputul fiecarui play ai voie sa-l impingi, sa-l bruschezi pe Wide Receiver 5 yards after the line of scrimmage(linia de unde se incepe play-ul) Dupa aceea nu mai ai voie sa-l ating...adica trebuie sa le arati arbitrilor ca te intereseaza doar mingea...dupa ce a prins-o evident ca ai voie sa-l "plachezi"... Dar cand mingea este in aer, daca ai mana pe el, este pass interference si se penalizeaza cu 15 yards + automatic 1st down. Daca este mai mult de 15 yards pasa, incepi urmatorul play din locul faultului.
    Poate fi insa si invers, offensive pass interference...asta pentru un WR cand il impinge, sau il tine de tricou pe adversar...

    iar la faza cu mai mult de o pasa, v-au lamurit Codru si cu Mihai, ai voie sa pasezi oricui care este in spatele liniei de scrimmage... care acesta la randul lui are voie sa o paseze oricui.
    Dupa ce ai trecut de linia asta numai ai voie sa pasezi, indiferent ce esti..QB,WR sau RB...poti doar sa dai mingea in spate, sa dai "lateral" dar este foarte periculos sa faci asta, cum a zis si Codru, se foloseste doar in momentele de disperare.


    si titans, in legatura cu facultatile... cele mai puternice...din care Notre Dame e una din ele anul asta...(Charlie Weis, fostul offensive coordinator de la Patriots e antrenor anul asta) merg in "recruting"...ca la armata...se duc la licee...trimit scouts, si ia jucatorii care sunt cei mai buni, le dau scholarship... nu exista draft.
    Never Die Easy

  2. #23
    HERE'S JOHNNY!! Darkslowstar's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    La capatul Stelei
    Posts
    7,402
    Reputatie
    1
    Probabil ca la fotbal intretin armate de scouts si ii iau de pe bancile liceelor pe cei mai buni. Probabil se dau si bani

    Thx la toti care mi-au raspuns, acum astept sa vad (cu alti ochi) un meci

  3. #24
    Go Seahawks Seahawk's Avatar
    Join Date
    May 2004
    Posts
    2,415
    Reputatie
    1
    Nici o problema man...
    offtopic: din intamplare am dat click pe username'ul tau si am observat ca esti nascut... la fel ca mine pe 25 ianuarie. Numai ca tu esti cu 10 ani mai mare
    Never Die Easy

  4. #25
    sport legend titans_rulez's Avatar
    Join Date
    Aug 2005
    Location
    bucharest
    Posts
    671
    Reputatie
    1
    dark...s-ar putea su nu fie nevoie sa asteptam prea mult...pentru ca a venit casetaaaaaaaaaaaaaaa
    codrut a ajuns astazi caseta de la tine....multumesc frumos omule....sunt paf....sunt jos palaria...acum nu mai ramane decat problema convertirii din ntsc in pal...cine are idee e rugat sa spuna cum...o multiplic si gata....amatori sa lasa pm cu adresa...(gigantule pe-a ta o am....)
    Born for NFL....

  5. #26
    sport legend titans_rulez's Avatar
    Join Date
    Aug 2005
    Location
    bucharest
    Posts
    671
    Reputatie
    1
    si mai mult avem chiar si surprize pe caseta se pare...un rezumat al zilei, fragmente din packers-browns, panthers-patriots...
    si falcons-eagles, colts-jaguars in intregime....
    Born for NFL....

  6. #27
    Colts fan codrutc's Avatar
    Join Date
    Dec 2003
    Location
    Hamden, Connecticut, USA
    Posts
    4,441
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by MikeBibby
    nu este pasa, ci toss.. bine, cam acelasi lucru...
    De fapt se numeste "flea flicker"

  7. #28
    HERE'S JOHNNY!! Darkslowstar's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    La capatul Stelei
    Posts
    7,402
    Reputatie
    1
    Am folosit o parte din cunostintele nou dobandite sambata cand am prins din intamplare un film simpatic, Echipa de rezerve, pe Pro, parca. Tare de tot faza cum il dezvatau pe WR sa nu mai fac fumble si cum il antrenau pe runing back in cimitir. Am ara s sa mor de faza cum l-a accidenta Florence nustiucum, sotie si mama iubitoare

  8. #29
    Go Seahawks Seahawk's Avatar
    Join Date
    May 2004
    Posts
    2,415
    Reputatie
    1
    Ma bucur ca ti-au fost de ajutor Despre ce film era vorba? ca sunt mai multe filme interesante de Football... "Remember the Titans" ar fi acolo in top... dar mai sunt si unele mai noi.. ca de exemplu Friday Night Lights...care pune accent nu doar pe echipe...si pe fenomenul football.. ci pe atmosfera care se dezvolta imprejurul unei echipe de football. Si poate o sa va mire ca este vorba doar de o simpla echipa de liceu...
    La fel si filmul "Radio" cu Cuba Gooding Jr si cu Ed Harris ...iarasi e un film bun...
    Filmele reflecta exact cum sunt americanii dupa football...si anume NEBUNI. Again...nu e doar jocul in sine...ci atmosfera... fiecare meci de football pt. ei e un prilej de sarbatoare....
    Never Die Easy

  9. #30
    HERE'S JOHNNY!! Darkslowstar's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    La capatul Stelei
    Posts
    7,402
    Reputatie
    1
    Echipa de rezerve se numea filmul si nu cred ca este foarte cunoscut. Dar a fost dragut, si cu multe faxe de fotbal. Era vorba despre cum au castigat Bills Superbowl-ul cu echipa de rezerve, dupa ce titularii s-au imbolnavit de la nsite stridii. Nu stiu daca a fost un fapt real. Personajul principal era un QB

  10. #31
    sport legend titans_rulez's Avatar
    Join Date
    Aug 2005
    Location
    bucharest
    Posts
    671
    Reputatie
    1
    in ceea ce priveste filmele despre fotbal american darkslowstar iti pot recomanda cu placere remember the titans cu un denzel washington facand un rol magnific si any given sunday in care al pacino este cel putin un mic zeu al cinematografiei...un rol care nu a fost prea mult mediatizat insa cu siguranta pentru finii cunoscatori ai fenomenului....un rol execeptional.
    pentru cine doreste va pot ajuta cu filmele...lasati pm cu adresa si vi le trimit pe cd....
    de asemenea vreau sa fac UN ANUNT MARE....nici aparatul de la munca nu receptioneaza ntsc-ul....ce face,?am caseta acasa, caseta pe care codrut a fost super amabil si a inregistrat-o..., mi-a trimis-o...si nu o pot vedea...unde o putem convertii?...

    gigantul asteapta saracul sa ii trimit o copie...mai am un prieten pe aici care la fel...cum o convertim...si mai ales unde?
    Last edited by Darkslowstar; 20th October 2005 at 12:26.
    Born for NFL....

  11. 18th October 2005, 13:24
    Reason
    Consecutiv

  12. #32
    Colts fan codrutc's Avatar
    Join Date
    Dec 2003
    Location
    Hamden, Connecticut, USA
    Posts
    4,441
    Reputatie
    1
    Titan imi pare rau ca ai probleme cu caseta. O sugestie, cunosti pe cineva pe la facultatea de electronica de la Politehnica in Bucuresti ?
    Eu la mine la universitate aici m-am dus sa convertesc din PAL in NTSC.

  13. #33
    HERE'S JOHNNY!! Darkslowstar's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    La capatul Stelei
    Posts
    7,402
    Reputatie
    1
    Cum e cu sezonul regulat in NFL? Numai din sept pana in ianuarie, la Superbowl? Si de ce nu puneti si voi clasamente pe thredul despre sezonul 2005-2006? Eu as fi interesat, dar nu prea am timp sa sap pe net. Thx

  14. #34
    Colts fan codrutc's Avatar
    Join Date
    Dec 2003
    Location
    Hamden, Connecticut, USA
    Posts
    4,441
    Reputatie
    1
    Cam asa e , numai ca acum au cam impins Superbowlul pina in februarie pentru ca au lasat 2 saptamani intre finalele pe conferinte si Superbowl. Cred ca motivele sunt de natura comerciala dar la multi nu le place.

    Seahawk a creat un thread special cu clasamente, la sectia Fotbal American. Vezi acolo. Mai este un thread cu principalele date statistice.

  15. #35
    Go Seahawks Seahawk's Avatar
    Join Date
    May 2004
    Posts
    2,415
    Reputatie
    1
    Sezonul regulat in NFL are 17 saptamani. Dupa care sunt wild card games, pe urma play-offs (divisional play-offs, si conference championships). Si cine castiga conferintele (AFC, respectiv NFC) joaca Superbowl'ul care da, este in februarie.
    Clasamente si alte statistici sunt pe celelalte thread'uri.
    Never Die Easy

  16. #36
    HERE'S JOHNNY!! Darkslowstar's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    La capatul Stelei
    Posts
    7,402
    Reputatie
    1
    Sorry am vazut acum
    Pai si din februarie pana in toamna e pauza? O juma de an?

  17. #37
    Colts fan codrutc's Avatar
    Join Date
    Dec 2003
    Location
    Hamden, Connecticut, USA
    Posts
    4,441
    Reputatie
    1
    Da o jumatate de an. Motivul este in primul rand ca jocul este destul de dur si solicitant din punct de vedere fizic.Iti poti imagina ca jucatorii au nevoie sa se refaca si de aceea iau o pauza atat de lunga. Ca idee, uita-te la lista cu jucatori care numai anul acesta si-au incheiat activitatea din cauza accidentarilor.
    Un alt motiv mai este si programarea in general a tuturor sporturilor profesioniste si universitare in Statele Unite in timpul anului, sa nu se suprapuna, etc. Aici ar fi prea mult de discutat asa ca ma opresc aici.
    Build The Monster

  18. #38
    HERE'S JOHNNY!! Darkslowstar's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    La capatul Stelei
    Posts
    7,402
    Reputatie
    1
    Asa ceva numai in state se poate. La noi ar veni cu 20 de kile in plus si imbibati de alcool.
    Si voi ce faceti in perioada asta, jucati fotbal virtual? Jesus, si mie care mi se parea luuuuunga pauza de iarna din Romania, de 3 luni. Brrrr, 6 luni!!!

  19. #39
    senior Mihai13's Avatar
    Join Date
    Jan 2005
    Location
    Montreal
    Posts
    211
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Darkslowstar
    Si voi ce faceti in perioada asta
    Ce sa facem, rabdam si urmarim divizia A...

  20. #40
    Colts fan codrutc's Avatar
    Join Date
    Dec 2003
    Location
    Hamden, Connecticut, USA
    Posts
    4,441
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Darkslowstar
    Si voi ce faceti in perioada asta, jucati fotbal virtual? Jesus, si mie care mi se parea luuuuunga pauza de iarna din Romania, de 3 luni. Brrrr, 6 luni!!!
    In ce priveste fotbalul, sunt alte lucruri interesante de urmarit, de exemplu este perioada de "free agency" (cine cumpara pe cine), e un adevarat joc de strategie datorita "salary cap" . Un club trebuie sa fie foarte destept legat de
    ce jucatori achizitioneaza, daca acopera nevoile pe posturile deficitare, daca se merita sa dea banii pe ei, la cat contribuie catre fondul de salarii permis, etc.
    Asta cu free agency, mai mult sau mai putin tine toata primavara si vara.
    Apoi este draftul din aprilie in care echipele selectioneaza jucatori de la colegii. Acest eveniment este foarte mult asteptat. Fiecare fan isi face vise despre ce jucatori se selectioneaza si multi isi inchipuie ca daca il iau pe ala sau pe altul , se rezolva toate problemele echipei si au sanse la superbowl in sezonul care urmeaza.

    Pe de alta parte la cine place si alte sporturi, poate urmari NBA de exemplu, care de abia cand se termina fotbalul devine interesant, caci se apropie playoffs. Sezonul NBA tine pana in iunie. Mai este si hockey, NHL.
    Vara ca sa ocupe timpul mai este WNBA (baschet feminin) , MLS (soccer), .... .
    Build The Monster

  21. #41
    HERE'S JOHNNY!! Darkslowstar's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    La capatul Stelei
    Posts
    7,402
    Reputatie
    1
    Baschet feminin? Ma rog. Orice ai spune de cat de intereseante sunt drafturile si free angency-urile tot nu inlocuiesc jocul real.

    Codrut, ce naiba mananca coltii tai de au 7 victorii?

  22. #42
    Colts fan codrutc's Avatar
    Join Date
    Dec 2003
    Location
    Hamden, Connecticut, USA
    Posts
    4,441
    Reputatie
    1
    Asa e, nimic nu poate inlocui jocul real.
    Pai Colts cred ca manaca tot ovaz, ca toti manjii, probabil ceva mai bun, din Indiana . La modul serios, defensiva s-a imbunatatit fata de sezonul trecut,
    iar atacul este mult mai echilibrat, cu "running game-ul" nemaifiind doar complementar la "passing gamel", ci jucand un rol la fel de important.
    Partea de dupa "bye week" cu meciuri mai tari ca in prima parte a sezonului va
    fi insa un test al adevarului.
    Build The Monster

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •