Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 22 to 23 of 23

Thread: Totusi 18 echipe!?

  1. #22
    techno-dork phil's Avatar
    Join Date
    Aug 2003
    Location
    Edmonstone(d)
    Posts
    387
    Reputatie
    1
    vad ca nimeni nu a raportat numarul de echipe in prima divizie la numarul de jucatori inregistrati la FRF. cei care o vor face vor avea surprize...

    daca imi permiteti o sa redau aici ceea ce am mai postat pe alte doua forumuri (UTA si Poli) unde la un moment dat s-a ajuns la discutia asta. le cer scuze anticipat celor care au mai citit mesajul:

    "cu respect si regrete, Romania nu are (deocamdata) infrastructura adecvata pentru o divizie de 18 echipe. in germania (pe site-ul federatiei italiene n-am gasit o statistica precisa) in 2001 existau 25.586 de cluburi de fotbal cu 168.033 echipe al caror numar total de membri este 6.263.252 de membri. sursa: www.dfb.de. in schimb, conform site-ului www.frf.ro, in 2003 in romania exista 2289 de cluburi in care isi desfasoara activitatea (uneori paralela cu fotbalul) 90.699 de jucatori (la toate nivelele). cu privire la disproportia de jucatori iata cifrele: in germania exista 168.033 de echipe, adica loturi, ca parte componenta a celor 25.586 de cluburi. asta inseamna aproximativ 2.709.495 de JUCATORI (am folosit o medie de 15 jucatori/echipa si nu 22 pentru ca la "pitici" loturile sunt probabil mai restranse). impartit la 4 (po****tia Germaniei e de 4 ori mai mare ca cea a Romaniei) vine 677.373. deci acum comparatia intre jucatori e relevanta: 677.373 vs. 90.699. cu alte cuvinte desi in germania sunt de 7,46 ori mai multi jucatori de fotbal romania doreste un numar egal de echipe in prima liga. daca nemtii (care mai stiu ei cate ceva) au considerat necesar ca Bundesliga sa aiba 18 echipe inseamna ca decizia s-a bazat pe niste realitati nu pe vise sau mituri. numarul de echipe intr-o prima divizie trebuie sa reflecte infrastructura care o sustine nu sa fie la cheremul unuia si altuia. in romania sub divizia b e jale mare...ca de juniori nu mai vorbesc. uitati-va cate retrageri din competitie se inregistreaza (chiar si in liga secunda). pai ce alt semnal mai vreti ca totul e pompat artificial? (fotbalul romanesc a ajuns detergentul preferat al tuturor celor care spala bani negri pe rupte)."

    ce inseamna infrastructura? pai totul, de la baze sportive la activitati auxiliare: antrenorat, asistenta medicala, economica, juridica sau de alta natura, arbitraj etc.

    concluzia? orice marire a diviziilor romanesti la ora actuala e echivalenta cu un deserviciu imens adus fotbalului romanesc
    "I'm a humble guy with a healthy desire." (Pixies)

  2. #23
    Merseysider viole(n)t's Avatar
    Join Date
    Jun 2003
    Location
    Timisoara, Banat
    Posts
    1,336
    Reputatie
    1
    phil,

    am avut shi eu in vedere argumentul asta, al fotbalishtilor legitimatzi, dar m-am axat pe competitzie in sine. Desigur, subscriu la cele spuse de tine, cu mentziunea ca shi acest numar de 16 echipe mi se pare exagerat.

    Insa eu ash vrea sa remarc un alt aspect: faptul ca dviziile inferioare nu sunt prea dinamice. In ce sens dinamice? In sensul ca prea putzine echipe lupta pentru ceva.
    De exemplu, in B, sunt 16 echipe intr-o serie din care 3 retrogradeaza shi doar una promoveaza. Ne trezim prin etapa a 20-a ca in lupta pentru primul loc sunt maxim 3 echipe,iar la subsolul clasamentului - doua echipe s-au desfintzat deja, deci mai ramane un loc retrogradabil, pentru care sa zicem ca mai lupta alte 3 echipe. Asta inseamna ca au mai ramas 8 echipe fara nici o grija shi fara nici o ambitzie... Shi ce face romanu' in situatzii din astea?? Se apuca shi vinde meciuri cui are nevoie.

    In schimb, daca avem o divizie B unica cu 18 echipe, din care 3 promoveaza shi alte 4 retrogradeaza, deja altfel ar sta lucrurile.

    P.S.: Totzi capii fotbalului romanesc se dau mari ca lupta contra blaturilor, insa iata ca sunt masuri pur organizatorice, care nu numai ca ar dinamiza competitzia interna, dar ar shi reduce numarul blaturilor.
    [size=2][b][color=PURPLE]I AM NOT YOUNG ENOUGH[/color][/b][/size][size=2][b][color=purple] TO KNOW EVERYTHING. [/color][/b][/size]

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •