Results 1 to 11 of 11

Thread: Vizita lui "Dubluveu" Bush

  1. #1
    sportaholic Vadim's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Location
    Bucuresti
    Posts
    21,240
    Reputatie
    1

    Vizita lui "Dubluveu" Bush

    Ce ziceti de vizita presedintelui SUA? Dar de propunerea de aderare la NATO?

    S-a facut un tam-tam de parca cine stie ce ar fi fost, iar Bush a stat patru ore in Romania.

    Iliescu: "Vremea urata a fost compensata de caldura din inimile noastre?". A avut dreptate, ale lor, ale mafiei de la putere, nu ale noastre. Numai ca noi vom plati extinderea NATO, o sa isi faca baze in tara, iar Rusia numai cu ochi buni nu o sa vada.

    Si inca ceva: de ce toti astia de la tv, radio ii pronunta numele "Doubleiu" Bush, in loc sa ii spuna William Bush sau "Dubluve" Bush? Mi se pare penibil...

    Si, continuand penibilul, a reinceput ca pe vremea lui Ceausescu, sa fie adusi elevii cu autocraul la manifestatie.

  2. #2
    Guest
    Pai de ce sa zicem Dublu V? si dupa-aia ce? Sa zicem si Vasinton, cu v, sau sa pronuntam Sacuile Oneal, cum se scrie??? Ce ai impotriva pronuntiei corecte a cuvintelor straine?

    Cat despre faptul ca isi face sau nu baze in tara, e destul de irelevant. NATO are baze in toate tarile care fac parte din alianta, ti se pare ca i-a cucerit cineva pe polonezi, cehi sau unguri?
    Iar daca ti-e frica de Putin, pai NATO e cea mai buna chestie impotriva lui. El oricum nu are ce sa comenteze, rusii si-au dat acordul de mult, altfel nu intram din prima. Pe el il ustura probabil mai mult faptul ca au intrat 3 tari baltice, dar asta e problema lui.

    Cat despre costuri, probabil ca vor fi, dar vor fi si chestii bune: tu stii ca Romania are cel mai mare numar de generali din tarile europene? Insi cu salarii de zeci de milioane care nu au practic nici o contributie economica directa, ca aia de aparare nu conteaza, ca oricum suntem varza. Sunt nenumarati ofiteri care nu fac altceva decat sa suga din buget, cu salarii mult umflate fata de alte categorii sociale, in opinia mea mult mai importante si mai demne de respect, cum ar fi profesorii sau medicii, ca sa dau doar 2 exemple. Una din conditiile NATO este reducerea numarului imens de ofiteri din armata romana.

    Cat despre vizita lui Bush normal ca e plina de demagogie, dar asa e toata politica, wake up.

  3. #3
    sportaholic Vadim's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Location
    Bucuresti
    Posts
    21,240
    Reputatie
    1
    Modul in care au fost adusi oamenii la manifestatie imi aminteste de vremuri apuse. Faptul ca s-a facut tam-tam e normal, asa spune cartea despre "political corectness".

    Este o diferenta intre a propunta un nume ca in limba sa si a pronunta o INITIALA ca in limba sa. Spaniolii ii zic lui Bush "George DOBLEUVE Bush", unde DOBLEUVE inseamna DubluVE. Crezi ca lui Nastase, daca i s-ar pronunta numele in engleza cu initiala de la Adrian i s-ar zice ca in romana "A" sau cu pronuntia engleza "Ei"? Eu cred ca a doua... Ca sa nu mai spun ca strainii nici nu se schinuioe sa afle cum se prununta numele in limba din care provin. Uita-te la BBC sau CNN, in ocazii in care mai apar sportivi sau politicieni romani pe acolo. Numai romanii se chinuie sa pronunte ca la carte nume dubioase.... Inutil....

    Daca tu zici ca e bine sa avem baze NATO ca asa au toti si stau bine, mai vorbim peste cativa ani, cand vor incepe sa fie folosite. Sau crezi ca sunt puse pentru "a pastra pacea"? ...

  4. #4
    junior
    Join Date
    Nov 2002
    Posts
    73
    Reputatie
    1
    or fi fost si unii adusi, de-ai lui iliescu, dar au fost multi gura casca care s-au dus singuri. pe cine ai auzit tu sa fi fost dus fortat? nu cred ca se poate compara...

    cat despre spanioli sunt niste idioti care habar n-au o limba straina, stii foarte bine. la ei si filmele sunt ... cum se zice ca imi scapa, se inlocuiesc vocile, asa ca de la ei ce pretentii poti sa ai?

    cat despre stalcitul numelor romanesti, sa nu mai facem atat pe victimele, si comentatorii nostri fac exact la fel cu niste nume mai exotice. iar noi suntem cam la fel de exotici pentru americani sau vesteuropeni ca thailandezii pentru noi. cati romani crezi ca stiu sa pronunte srichaphan? dar niste chestii simple in engleza sau franceza putem sa pronuntam corect.

    cat despre baze, care e problema? asta e rostul unei aliante, sa-si apere membrii. si pt asta iti trebuie baze in tarile aliate, este pur si simplu un detaliu tehnic de strategie militara, ca e mai usor sa aduci trupe si armament dintr-o baza deja existenta aici decat de prin alte tari. tu ce crezi ca o sa se intample cu ele peste cativa ani? or sa vina englezii si americanii cei rai sa ne cucereasca? pai daca ar vrea ar putea si fara ele. dar din pacate nu vor. nu cred ca ar fi cel mai rau lucru daca romania ar deveni al 51-lea stat american, dar asta nu o sa se intample.

  5. #5
    junior
    Join Date
    Nov 2002
    Posts
    137
    Reputatie
    1
    Aderarea Romaniei la NATO ne asigura intr-o oarecare masura ca nu vom fi atacati.....de catre americani(deocamdata)pentru ca suntem"sold la sold"conform traducerii oficiale a speach-ului lui Bush.Cat despre alte atacuri(cele teroriste de exemplu) doar Dumnezeu daca ne va apara.Americanii au dovedit pe 11 sept.2001 ca isi pot asigura securitatea asa ca ii pot asigura si pe altii in aceeasi masura.
    Cat despre ultimul val de aderari la NATO ,avand in vedere intentiile americane cu privire la Irak,as spune ca NATO a dat o raita prin piata est-europeana pentru provizii si a achizitionat ceva carne.....de tun.

  6. #6
    junior
    Join Date
    Nov 2002
    Posts
    73
    Reputatie
    1
    eh, cred ca riscul de atentate teroriste la noi e mai mult decat scazut. cel putin din partea celor care au treaba cu americanii, adica arabii. stiu ca nu ar castiga absolut nimic detonand bombe in bucuresti. nici macar f mare valva in ziarele occidentale. cel mai grav atentat inregistrat la noi, din cate stiu eu, e cel cu stropitul lui emil constantinescu, care a fost mai mult o farsa decat ceva periculos. si cred ca asta va si ramane, pentru multi ani de-acum inainte.
    carne de tun... asta este. or sa mearga unii. cine-o avea norocul. dar eu sincer nu cred ca va muri vreun roman in irak. daca o sa iasa vreun razboi pe bune - ceea ce nu prea cred - oricum o sa fie cu f putine victime omenesti de partea aliatilor. cati au murit in 91, stie cineva? cateva zeci? cred ca nici atat. si nu cred ca o sa trimita nimeni batalionele romanesti la inaintare. isi dau si ei seama ca americanii si englezii fac o treaba mult mai buna, plus ca oricum e si o chestiune de onoare pt ei probabil, sa-l invete ei minte pe saddam, nu romanii.

  7. #7
    incepator
    Join Date
    Nov 2002
    Posts
    7
    Reputatie
    1
    cred ca sintem intr-o situatie hamletiana:a fi nato sau a fi rus? 8)
    carpe diem

  8. #8
    sportaholic Vadim's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Location
    Bucuresti
    Posts
    21,240
    Reputatie
    1
    Ca de obicei, avem dosarul la Moscova, dar ne dam cu NATO.
    Iar in caz de conflict, o sa ne /fu/ ambele parti.

  9. #9
    junior
    Join Date
    Nov 2002
    Posts
    137
    Reputatie
    1
    Pai,cu NATO ne-am aliat pentru ca "ne-au dat voie" rusii.Altfel ,mai treceau multe "valuri" peste noi.Oricat de aproape de occident si de NATO ne vom crede,nu vom scapa din "plasa" rusilor.
    Limba engleza cu accent de Moscova pe care o vorbeste presedintele Iliescu mi se pare un simbol din acest punct de vedere.

  10. #10
    sport legend Prome's Avatar
    Join Date
    Oct 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    4,825
    Reputatie
    1
    A fost misto vizita lu' dubluve din 2002
    Iar cu asta am dezgropat cel mai vechi thread de pe diverse
    In concluzie iuli_vl poti sa te opresti

  11. #11
    sharpshooter Ted's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    in the penalty box
    Posts
    3,463
    Reputatie
    1
    asta e deja necrofilie
    If you get in trouble, just go back in time!

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •