Results 1 to 12 of 12

Thread: Pactul Steaua-Rapid-Dinamo

  1. #1
    sport legend Adrian's Avatar
    Join Date
    Nov 2003
    Location
    New York
    Posts
    1,160
    Reputatie
    1

    Pactul Steaua-Rapid-Dinamo

    Intelegerea urmareste si o limitare a puterii pe care Ioan Becali o mai are la nivelul cluburilor, in special in cazul transferurilor externe. De aceea, Steaua si Dinamo si-au promis sa evite, pina la eliminarea totala, vinzarea jucatorilor sub virsta de 23 de ani. (GS)
    Ce parere aveti despre aceasta initiativa?
    "Este mai bine sa taci si sa dai impresia ca esti prost decat sa vorbesti si sa inlaturi orice dubiu."

  2. #2
    simplu Utilizator's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Undeva, departe...
    Posts
    11,520
    Reputatie
    0
    Daca se va respecta, pare o initiativa foarte buna. Fratii Becali au un rol important in distrugerea fotbalului romanesc, ei au dat tonul la tranzactii proaste pentru cluburi cu multi bani negri pentru ei. Ei au facilitat, prin aceste practici, aparitia presedintilor de club evazionisti si interesati numai in castiguri personale. Daca se va sparge monopolul impresarilor Becali fotbalul romanesc va evolua mai rapid. La Steaua se si vad rezultatele, dupa o lupta de 2 ani, Gigi gestioneaza lotul fara presiunea clauzelor eliberatoare si in mod cert va vinde mult mai scump. Si poate face si performanta.
    "If the doors of perception were cleansed everything would appear to man as it is: infinite." William Blake

  3. #3
    Daddy Dolo IlMILAN's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Timisoara
    Posts
    2,326
    Reputatie
    1

    sweet dreams...
    [COLOR=Red][B]FORZA [/B] [/COLOR] [COLOR=Black][B] MAGICO [/B] [/COLOR] [COLOR=Red][B] MILAN [/B][/COLOR]
    [B][COLOR=Red] LE MIE RAGAZZE [/COLOR] MI VOGLIONO [COLOR=Red] CON LORO [/COLOR][/B]

  4. #4
    manager Cipangoo's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Posts
    332
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by IlMILAN

    sweet dreams...
    Nu cred. Daca e sa judecam la rece patronii stelei si a rapidului au mai mult de castigat decat de pierdut din pactul asta. La dinamo e mai ciudat dat fiind ca acolo nu e un patron majoritar. Oricum asta nu o sa-i impiedice sa cumpere tot ce e sub 23 de ani asa ca mai repede se vor dezvolta tot cele trei mari din bucuresti si tot in dauna cluburilor cu o putere financiara mai mica.

  5. #5
    DJ MaPaX MaPaX's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Location
    Alba Iulia
    Posts
    1,251
    Reputatie
    1
    Acest pact este nul!
    [SIGPIC][/SIGPIC]

  6. #6
    sport legend rasheedkpenny's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Location
    Bucuresti(L-V)/Brasov(SD)
    Posts
    3,313
    Reputatie
    1
    Sa-l vad eu pe Becali ca o sa zica NU la o oferta de cateva milioane pentru un jucator din campionatul intern!
    Astia sunt in stare sa-i modifice datele din buletin sau din cartea de identitate, doar sa-l "faca" de 23 de ani!

  7. #7
    sport legend
    Join Date
    Jan 2003
    Posts
    423
    Reputatie
    1
    ptr mine este clar ....acest pact e o mare manarie.........ce dracu ma credeti ca daca ar avea jiji oferte nu ar vinde !?????

    va spun eu fara clanul feccali nu vinde nici o echipa nimic ! asta e si nu avem ce face pana nu vine un patron care sa bage cel putin 7-8 mil $ intr-o echipa ,o sa vanda feccali tot ........iar jiji va abureste rau de tot ,ce dracu ma voi puneti botu la vrajeala lui ca a bagat el mil $ in steaua ?

  8. #8
    simplu Utilizator's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Undeva, departe...
    Posts
    11,520
    Reputatie
    0
    Uite ca transferul lui Dica ce e pe cale a se realiza i-a sarit pe Fratii becali, deci se poate. Nu sunt singurii impresari de pe pamant, sunt chiar firme serioase de impresariat in Europa. Dar alde Becali ne-a inoculat ideea ca ei sunt tovarasi cu toti. De fapt se cunosc cu altii ca ei, care umbla cu manarii…Nu vad de ce ar depinde fotbalul romanesc de o singura firma de impresariat. E chiar o situatie periculoasa de cvasi-monopol ce trebuie spart pentru a exista concurenta. Ai mult, astia daca e sa transfere altcineva pun si vorbe rele pe la cluburile interesate in a cumpara...Mi se pare cam mult.
    "If the doors of perception were cleansed everything would appear to man as it is: infinite." William Blake

  9. #9
    sport legend
    Join Date
    Jan 2003
    Posts
    423
    Reputatie
    1
    SA VEDEM DACA SE SI REALIZEAZA ......SINCER M-AS BUCURA SA NU MAI INCASEZE feccali DOLAREI.... /fu/

  10. #10
    sport legend rasheedkpenny's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Location
    Bucuresti(L-V)/Brasov(SD)
    Posts
    3,313
    Reputatie
    1
    Interesant pct. de vedere... parca ar fi normal sa fie mai multe firme de impresariat! Parca avea si Ilie Dumitrescu o asemenea firma, l-au sapat fratii Becali? Oricum mi se pare anormal ca un patron la o asemenea firma sa fie si antrenor... cam ciudat, nu?

  11. #11
    simplu Utilizator's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Undeva, departe...
    Posts
    11,520
    Reputatie
    0
    Ilie Dumitrescu a renuntat la licenta de impresar din cate stiu eu. Dar mai sunt si altii: Iacob, Stanculescu, Camataru etc. Dar tranzactiile de jucatori vor fi corecte doar daca vor fi realizate de impresari straini si seriosi. Romanii cam greu sa fie seriosi la ora actuala, pentru licenta de impresar trebuie sa depui ste garantii financiare de ordinul sutelor de mii de Euro, iar la noi sunt putini oameni care au facut acesti bani prin afaceri la lumina si vor sa faca o afacere cinstita din impresariat.
    "If the doors of perception were cleansed everything would appear to man as it is: infinite." William Blake

  12. #12
    sport legend Mariusmadmax's Avatar
    Join Date
    Oct 2003
    Location
    Atlanta , USA
    Posts
    4,577
    Reputatie
    1

    Varu impresaru

    Daca ar reusi sa mai puna o clauza in pact :
    " In cazul in care iorcredinciosescu nu da rezultate , sa poata cere demisia ratatului selectioner .
    Macar sa limiteze influenta huidumei de var .
    Eu ii spuneam varu impresaru , la cel mai nemernic dintre nemernici .
    Ciuma fotbalului Romanesc .
    Dar recunosc ca feccali suna mai italieneste , cum ii place lui varu sa-si spuna .
    S-a mai bagat si popescu ( fost mare jucator ), s-a asociat cu feccali sa reuseasca sa faca si el bani din "saracia - saraciii" . Daca a ales sa mearga cu ei pe un drum , cred ca are acelasi caracter - ADICA LIPSA !
    Baciule , la stina cu tine !
    [FONT=Georgia][I][COLOR=Red]Steaua the best for ever![/COLOR][/I][/FONT]

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •