Page 6 of 6 FirstFirst ... 456
Results 106 to 107 of 107

Thread: Recunoasteti autorul/artistul/cartea!

  1. #106
    Banned
    Join Date
    Jul 2006
    Posts
    11,963
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by Tyler Durden View Post
    il cunosti personal pe Marin Mincu? in multe medii are reputatia unui tip ticnit, tie ce impresie ti-a lasat?
    geniile sunt socotite tacnite,de muritorii de rand!

    l am intalnit in ' 97 cand mai era rector la constanta.
    el si eugen barbu sunt singurii romani,detinatori ai premiului herder,din cate stiu eu...
    am mai avut cateva intalniri legate de niste terenuri,la care a participat si el.
    ii cunosc reputatia printre constanteni,dar mie mi s a parut ca interventiile lui au fost echilibrate si la obiect.

    cartea,nu mi s a parut a fi scrisa de un tacnit....in biroul lui avea un tablou cu umberto eco,pentru care avea drepturile de autor,pentru romania,bulgaria si iugoslavia

    cartea lui horia vintila, am citit o acum vreo 10 ani si nu prea m a impresionat... nici asta a lui mincu,dar era mult mai proaspata in memoria mea...

    horia vintila a beneficiat si de statutul de exilat ,dar si de apropiat al fascismului,mai ales ca il stia bine pe giovani papini,din cate stiu...

    mincu se da si el oprimat de regimul comunist,a predat prin italia ,unde l a intalnit pe eco,care i a si scris prefetele la cartile lui...

    ce pot sa mai spun? daca nu era vorba de ovidiu si de " antichitati romane ",nu cred ca ma apucam sa citesc cartea,care este destul de greoaie si incarcata de misticismul lui eliade...

  2. #107
    Moderator irinaidu's Avatar
    Join Date
    Apr 2006
    Posts
    12,291
    Reputatie
    0
    sunt suparata pe mine pt ca observ ca nu citesc decat cand ma trezesc in situatii fara tv si calculator. dar cum am fost zilele astea in situatia asta mi-am terminat cartile de la biblioteca. am terminat luni de fiere, usor de citit de altfel.niste nuvele dintr-o carte pe care nu stiu de ce am luat-o si care se numeste " taci, te rog ! " de raymond carver. tristute ele, iar unele chiar fara sare si piper.si am luat si o carte a lui milan kundera, pt ca v-am auzit pe voi pe aici. dar pe asta am abandonat-o la 1/2 pt ca nu m-a atras. era singura carte a acestui autor pe care am gasit-o la biblioteca. " viata e in alta parte ".

    de ce oare este omul ( si prin omul vreau sa zic eu ) lenes, de ce, de ce????
    "Nobody objects to a woman being a good writer or sculptor or geneticist if at the same time she manages to be a good wife, good mother, good looking, good tempered, well groomed and unaggressive."

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •