Page 5 of 6 FirstFirst ... 3456 LastLast
Results 85 to 105 of 107

Thread: Recunoasteti autorul/artistul/cartea!

  1. #85
    koaye grele Tyler Durden's Avatar
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    mwelaromani
    Posts
    18,139
    Reputatie
    1
    nu, nu este el. apropo de Mihail Sebastian, scriitorul de care vorbesc apare de nenumatate ori in Jurnalul lui Sebastian. Sebastian chiar il viziteaza pe acesta la Roman si este extrem de impresionat de suferinta atroce prin care acesta trecea.
    FCSB este acronimul Pușcariei în sportul românesc. Patronul, managerul, precum și cel mai reprezentativ suporter sunt oameni certați cu legea, infractori de drept comun. Cei care susțin această echipă par și ei alcătuiți din aceeași plămadă.

  2. #86
    OLTEAN Balaci's Avatar
    Join Date
    Dec 2003
    Location
    Targu Jiu
    Posts
    8,661
    Reputatie
    1
    Max Blecher?

  3. #87
    koaye grele Tyler Durden's Avatar
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    mwelaromani
    Posts
    18,139
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by balaci View Post
    Max Blecher?
    raspunsul corect.
    FCSB este acronimul Pușcariei în sportul românesc. Patronul, managerul, precum și cel mai reprezentativ suporter sunt oameni certați cu legea, infractori de drept comun. Cei care susțin această echipă par și ei alcătuiți din aceeași plămadă.

  4. #88
    OLTEAN Balaci's Avatar
    Join Date
    Dec 2003
    Location
    Targu Jiu
    Posts
    8,661
    Reputatie
    1
    Ok
    Intrebare:
    Scriitor de origine poloneza, care a scris in engleza,tragandu-si "seva" din experientele lui ca marinar.
    Una dintre cartile lui celebre a fost ecranizata cu mare succes de Francis Ford Coppola

  5. #89
    koaye grele Tyler Durden's Avatar
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    mwelaromani
    Posts
    18,139
    Reputatie
    1
    Joseph Conrad.
    FCSB este acronimul Pușcariei în sportul românesc. Patronul, managerul, precum și cel mai reprezentativ suporter sunt oameni certați cu legea, infractori de drept comun. Cei care susțin această echipă par și ei alcătuiți din aceeași plămadă.

  6. #90
    OLTEAN Balaci's Avatar
    Join Date
    Dec 2003
    Location
    Targu Jiu
    Posts
    8,661
    Reputatie
    1
    Corect

  7. #91
    Banned
    Join Date
    Jul 2006
    Posts
    11,963
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by Tyler Durden View Post
    nu, nu este el. apropo de Mihail Sebastian, scriitorul de care vorbesc apare de nenumatate ori in Jurnalul lui Sebastian. Sebastian chiar il viziteaza pe acesta la Roman si este extrem de impresionat de suferinta atroce prin care acesta trecea.
    este bine sa dam si niste " lucrari ,mai mult sau mai putin de referinta" ale celor pe care dorim sa i " identificam")

    max blecher ( si mai il stia pe eliade...)

    off.susan balhon ( siouxsie sioux) solista si la the creature,a implinit de curand 50 de ani...
    elisabeth frazer,de la cocteau twins era o favorita de a mea...
    legatura dintre the damned si sisters of mercy s a facut si prin " convietuirea lui vanian cu patricia morrison ,ex sisters...( deci trebuie sa ti placa si sisters...!)
    desi nu a fost decat un an solist la damned,eu am " invatat " the damned cu gary holton!

  8. #92
    sport legend Bumbescu's Avatar
    Join Date
    Aug 2006
    Location
    Bucharest
    Posts
    14,686
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by Tyler Durden View Post
    pai in alta dezordine de idei, eu sunt fan Dead Can Dance. cat despre Joy Division...R.I.P Ian Curtis, imens personaj.
    ----ca orice sinucigas
    F tari Joy division, stare de transa veritabila...

    Apropo de asta am vazut aseara pe descovery un reportaj despre sid vicious, se pare ca doza fatala i-a fost administrata de maica-sa; el urma sa fie arestat si sa-si petreaca vreo 20 de ani in inchisoare, asa ca a fost un fel de euthanasiere...
    o să fie mereu bani și curve și bețivi,
    până-n ultima clipă,
    pân-o să cadă și ultima bombă

  9. #93
    sport legend Bumbescu's Avatar
    Join Date
    Aug 2006
    Location
    Bucharest
    Posts
    14,686
    Reputatie
    0
    [QUOTE=lordliv;1561486]atunci trebuie sa ti placa si the cure,sisters of mercy,siouxsie,the damned,alien sex fiend, cocteau twins,roseta stones,christian death,him,the shroud,mission...

    Interesanta lista...him cred ca ar trebui scos totusi din ea..

    Siouxsie and the banshees fac parte oricand dintr-un top 10 al preferintelor mele.


    On topic: scriitor roman exilat autor al unui superb roman(mult premiat in vest) despre exilul lui Ovidiu la Tomis.
    Last edited by Bumbescu; 10th September 2007 at 08:42.
    o să fie mereu bani și curve și bețivi,
    până-n ultima clipă,
    pân-o să cadă și ultima bombă

  10. #94
    Banned
    Join Date
    Jul 2006
    Posts
    11,963
    Reputatie
    0
    moarte la tomis.jurnalul lui ovidiu. ( elemente "eliadiene"din belsug,in carte)
    marin mincu

  11. #95
    koaye grele Tyler Durden's Avatar
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    mwelaromani
    Posts
    18,139
    Reputatie
    1
    este clar vorba de romanul lui Vintila Horia -Dumnezeu s-a nascut in exil.
    P.S. Refuz sa mai discut depre muzica aici pentru ca nu vreau s-o exasperez pe Irina.
    FCSB este acronimul Pușcariei în sportul românesc. Patronul, managerul, precum și cel mai reprezentativ suporter sunt oameni certați cu legea, infractori de drept comun. Cei care susțin această echipă par și ei alcătuiți din aceeași plămadă.

  12. #96
    Banned
    Join Date
    Jul 2006
    Posts
    11,963
    Reputatie
    0
    intrebarea lui bumbescu are doua raspunsuri corecte!

    vintila horia a primit premiul gouncourt,pentru romanul exilulului lui ovidiu.
    marin mincu,a primit" premiul national pentru roman",in italia si premiul herder!

    asa ca depinde la cine s a gandit bumbescu!

    pe profesorul universitar marin mincu,din constanta,il cunosc personal si citindu i romanul de curand ,am mers pe aceasta pista!

    ps. si marin mincu a fost o perioada exilat in italia!
    Last edited by lordliv; 10th September 2007 at 09:13.

  13. #97
    sport legend Bumbescu's Avatar
    Join Date
    Aug 2006
    Location
    Bucharest
    Posts
    14,686
    Reputatie
    0
    ...la Vintila Horia
    o să fie mereu bani și curve și bețivi,
    până-n ultima clipă,
    pân-o să cadă și ultima bombă

  14. #98
    Banned
    Join Date
    Jul 2006
    Posts
    11,963
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by Bumbescu View Post
    ...la Vintila Horia
    daca ai fi citit jurnalul lui ovidiu ( pe care ti l recomand ) ,cu prefata semnata de umberto eco,poate te gandeai si la ...marin mincu!

  15. #99
    sport legend Bumbescu's Avatar
    Join Date
    Aug 2006
    Location
    Bucharest
    Posts
    14,686
    Reputatie
    0
    Acum esti culmea, eu m-am referit la Vintila Horia si indiciile au fost destul de clare. Despre Vintila Horia chiar s-a vorbit ca despre un posibil castigator al premiului Nobel pt literatura(a fost tras inapoi insa de trecutul sau legionar), iar premiul Goncourt cred ca este mai important decat cel mentionat de tine.
    Nu l-am citit pe Marin Mincu ca sa ma pot pronunta, dar am dubii ca se poate compara cu Vintila Horia, desi tot ce se poate.
    o să fie mereu bani și curve și bețivi,
    până-n ultima clipă,
    pân-o să cadă și ultima bombă

  16. #100
    Banned
    Join Date
    Jul 2006
    Posts
    11,963
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by Bumbescu View Post
    Acum esti culmea, eu m-am referit la Vintila Horia si indiciile au fost destul de clare. Despre Vintila Horia chiar s-a vorbit ca despre un posibil castigator al premiului Nobel pt literatura(a fost tras inapoi insa de trecutul sau legionar), iar premiul Goncourt cred ca este mai important decat cel mentionat de tine.
    Nu l-am citit pe Marin Mincu ca sa ma pot pronunta, dar am dubii ca se poate compara cu Vintila Horia, desi tot ce se poate.

    sry,dar " indicile " erau valabile si pentru celalalt...ce sa ti fac eu daca exista doi scriitori romani,care au scris romane premiate ,despre exilul lui ovidiu ,si care amandoi au fost in exil?!
    foarte bine nu am " nimerit " la ceea ce gandeai tu,dar asta nu inseamna ca nu exista si marin mincu si romanele lui...

    ps. esti prea nervos in aceasta dimineata

  17. #101
    sport legend Bumbescu's Avatar
    Join Date
    Aug 2006
    Location
    Bucharest
    Posts
    14,686
    Reputatie
    0
    Bine domnule, fie ca tine...

    Se poate...
    o să fie mereu bani și curve și bețivi,
    până-n ultima clipă,
    pân-o să cadă și ultima bombă

  18. #102
    Banned
    Join Date
    Jul 2006
    Posts
    11,963
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by Bumbescu View Post
    Bine domnule, fie ca tine...

    Se poate...
    celalalt roman al lui vintila horia,"cavalerul resemnarii",are atatea in comun cu "un om sfarsit" al lui papini...

    sry. nu am vrut sa te ofensez!

  19. #103
    sport legend Bumbescu's Avatar
    Join Date
    Aug 2006
    Location
    Bucharest
    Posts
    14,686
    Reputatie
    0
    Nu m-ai ofensat, dar chiar sunt putin stresat, am de prins un avion si de terminat un milion de kkt-uri(intre timp mai bag cate un ochi si pe aici

    Vintila Horia are o trilogie, pe langa cele de mai sus mai e si "salvarea de ostrogoti"
    N-am citit papini, dar cavalerul resemnarii mi-a placut f mult.
    o să fie mereu bani și curve și bețivi,
    până-n ultima clipă,
    pân-o să cadă și ultima bombă

  20. #104
    Banned
    Join Date
    Jul 2006
    Posts
    11,963
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by Bumbescu View Post
    Nu m-ai ofensat, dar chiar sunt putin stresat, am de prins un avion si de terminat un milion de kkt-uri(intre timp mai bag cate un ochi si pe aici

    Vintila Horia are o trilogie, pe langa cele de mai sus mai e si "salvarea de ostrogoti"
    N-am citit papini, dar cavalerul resemnarii mi-a placut f mult.
    si eu am o multime de hartii ,in fata,dar pc ramane deschis pe online sport!

  21. #105
    koaye grele Tyler Durden's Avatar
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    mwelaromani
    Posts
    18,139
    Reputatie
    1
    il cunosti personal pe Marin Mincu? in multe medii are reputatia unui tip ticnit, tie ce impresie ti-a lasat?
    FCSB este acronimul Pușcariei în sportul românesc. Patronul, managerul, precum și cel mai reprezentativ suporter sunt oameni certați cu legea, infractori de drept comun. Cei care susțin această echipă par și ei alcătuiți din aceeași plămadă.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •