Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 21 of 31

Thread: Cupa Mondiala la Rugby, Australia 2003

  1. #1
    spirit libertin Gabriel's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Location
    Bucuresti
    Posts
    2,731
    Reputatie
    1

    Cupa Mondiala la Rugby, Australia 2003

    Peste numai cateva ore va debuta cea mai importanta competitie mondiala a rugbyului. La ora 13:00, ora Romaniei pe TVR 2 vom putea urmari in direct meciul inaugural in care campioana mondiala Australia (totodata si tara gazda) va intalni Argentina.
    Romania va intra in competitie sambata 11 octombrie...si va intalni de la ora 10 dimineatza (ora Romaniei).....puternica echipa a Irlandei.

    O competitie de mare frumusete..pe care o astept cu nerabdare de 4 ani...adica de la ultima editie ...desfasurata in Tara Galilor.
    One of these days I'm going to cut you into little pieces.

  2. #2
    Sport Legend JJ's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    Peste tot
    Posts
    13,898
    Reputatie
    0
    Go ALL BLACKS!


    Noi sper sa batem macar pe Namibia... la altceva n-avem sanse!

  3. #3
    spirit libertin Gabriel's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Location
    Bucuresti
    Posts
    2,731
    Reputatie
    1
    am urmarit primul meci in care Australia a invins cu 24-8 ..Argentina. Sunt de parere ca rugbistii de la antipozi s-au menajat in vederea intalnirilor viitoare.. Puteau face lejer un socr mare. Totusi si argentinienii cunosc jocul. O sa vedeti..ca vor bate Romania la multe puncte diferentza.
    One of these days I'm going to cut you into little pieces.

  4. #4
    manager Cipangoo's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Posts
    332
    Reputatie
    1
    Da, din pacate obiectivul e corect ales: victorie ci namibia si limitarea scorului in celelalte meciuri... S-a dus vremea cand se dorea expinderea trofeului celor 5 natiuni la 6 din cauza romaniei...

  5. #5
    junior Milan's Avatar
    Join Date
    May 2003
    Location
    Mures
    Posts
    69
    Reputatie
    1
    Buna

    Desi nu prea stiu despre rugbi prea mult, sint un fan a nationalei. Sincer nu avem sanse ... dar cred ca pentru noi e bine si sa facem fata cit de cit.
    Eu sper si urlu "HAI STEJARII" eu va tin pumni.

    Petre

  6. #6
    Sport Legend JJ's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    Peste tot
    Posts
    13,898
    Reputatie
    0
    Am pierdut la 28 de puncte... Cei care ati vazut Australia-Argentina, putem spera la mai mult cu Argentina?

  7. #7
    THE VIKING Dorin's Avatar
    Join Date
    Apr 2003
    Location
    Sweden
    Posts
    2,382
    Reputatie
    0
    Argentina e foarte buna si nu avem nici o sansa reala .Doar entuziasm.... Dorin
    THE TRUTH IS OUT THERE

  8. #8
    Sport Legend JJ's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    Peste tot
    Posts
    13,898
    Reputatie
    0
    Argentina-Namibia 67-14
    Argentina a marcat 10 eseuri! Argentina e prea buna sau Namibia prea slaba?

  9. #9
    THE VIKING Dorin's Avatar
    Join Date
    Apr 2003
    Location
    Sweden
    Posts
    2,382
    Reputatie
    0
    Probabil ai dreptate in ambele afirmatii ! Dorin
    THE TRUTH IS OUT THERE

  10. #10
    THE VIKING Dorin's Avatar
    Join Date
    Apr 2003
    Location
    Sweden
    Posts
    2,382
    Reputatie
    0
    Meciul cu AUSTRALIA a inceput si dupa 30 min conduc conform asteptarii australienii cu 24 - 5 . Avem si noi o incercare reusita ! Dorin
    THE TRUTH IS OUT THERE

  11. #11
    ...
    Join Date
    Nov 2002
    Posts
    2,420
    Reputatie
    1
    Si...ne-au terminat cu 90-8 !

  12. #12
    THE VIKING Dorin's Avatar
    Join Date
    Apr 2003
    Location
    Sweden
    Posts
    2,382
    Reputatie
    0
    Sintem dinpacate mediocrii la sportul acesta . Pacat ! Dorin
    THE TRUTH IS OUT THERE

  13. #13
    Sport Legend JJ's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    Peste tot
    Posts
    13,898
    Reputatie
    0
    Poate totusi batem Namibia si terminam pe 4...

    Dorine, ai vazut ce bine joaca Japonia? Mi se pare cea mai placuta surpriza de pana acum. Pacat ca nu mai au sanse la sferturi...

  14. #14
    THE VIKING Dorin's Avatar
    Join Date
    Apr 2003
    Location
    Sweden
    Posts
    2,382
    Reputatie
    0
    Finished
    Namibia 7 - 37 Romania
    Try : Isaacs 55'
    Conv : Wessels 55'
    Try : Petreichel 2' - Sirbu 25' - Chiriac 30' - Teoderescu 39' - Sauan 78'
    Conv : Tofan 3' - Tofan 27' - Tofan 30'
    Pen : Tofan 13' - Tofan 19'

    O victorie de consolare la sfarsit !!!
    Dorin
    THE TRUTH IS OUT THERE

  15. #15
    Sport Legend JJ's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    Peste tot
    Posts
    13,898
    Reputatie
    0
    Suntem locul 15 in lume si locul 7 din Europa... Partea a doua o stiam.

  16. #16
    "The Doctor" DRAGOS's Avatar
    Join Date
    May 2003
    Location
    In inima fotbalului
    Posts
    2,004
    Reputatie
    1
    In ultimul sau meci al Cupa Mondiala de rugby (Grupa A), din Australia, selectionata Romaniei a invins cu scorul de 37-7 (32-0) formatia Namibiei, la Launceston, in Tasmania, in fata a 15.457 spectatori.
    Elevii antrenorului francez Bernard Charreyre, aflat la ultimul meci pe banca tehnica a "stejarilor", au reusit nu mai putin de cinci eseuri, prin Augustin Petrichei (4), Lucian Sarbu (26), George Chiriac (31), Ioan Teodorescu (40) si Cristian Sauan (78), la care s-au adaugat trei transformari (5, 27, 32) si doua lovituri de penalitate (12, 18) semnate de Ionut Tofan. Pentru africani punctele au fost realizate de Eben Isaacs (eseu - 56) si Emile Wessels (transformare - 57).
    Romania a dominat clar prima parte a meciului, in schimb, dupa pauza namibienii au echilibrat jocul, si pe fondul unei caderi a echipei noastre, care a parut ca nu mai forteaza.
    Pentru acest succes, Romania a obtinut 4 puncte plus un bonus (un punct) pentru inscrierea a mai mult de patru eseuri intr-un meci. "Stejarii" vor primi pentru victorie prime de cate 250 de euro.
    Aceasta a fost a patra si cea mai clara victorie pentru Romania la Cupa Mondiala, dupa cele cu Zimbabwe, in 1987 (21-20), Fidji, in 1991 (17-15), si SUA, in 1999 (27-25).
    Namibianul Rudie van Vuuren a intrat in istorie, prin cele 10 minute in care a evoluat, el jucand in acest an atat la Cupa Mondiala de cricket cat si la Cupa Mondiala de rugby pentru tara sa.

    Clasament
    1.Australia 3 3 0 0 256-16 14 puncte (2 bonusuri)
    2.Irlanda 3 3 0 0 125-39 14 (2)
    --------------------------------------------------------
    3.Argentina 4 2 0 2 140-57 11 (3)
    4.Romania 4 1 0 3 65-192 5 (1)
    5.Namibia 4 0 0 4 28-310 0 (0)
    FORZA CEAHLĂUL!!!!!!! FORZA BIANCONERI!!! FORZA JUVENTUS TORINO 4 EVER!!!!!!

  17. #17
    MA vA ..... inter's Avatar
    Join Date
    Apr 2003
    Posts
    15,059
    Reputatie
    1
    Noua Zeelanda invinge Africa de Sud cu 29-9 si se califica in semifinale
    de spui prostului ca-i prost/ te uraste fara rost
    si de razi de-a lui prostie / te priveste cu manie
    iar cand leaga trei cuvinte/ doar te-njura far' de minte

  18. #18
    spirit libertin Gabriel's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Location
    Bucuresti
    Posts
    2,731
    Reputatie
    1
    All Blacks au practicat un joc superb. Ultimul eseu a fost ca la All Star Game.

    Am urmarit Franta - Irlanda....si mi-a parut rau pentru irlandezi care sunt favoritii mei. S-au trezit mult,mult prea tarziu. Franta este o echipa puternica si cred ca sunt in stare sa bata Anglia in semifinale.

    Anglia va juca cam in juma de ora cu Tara Galilor.....dar sunt sigur ca nu vor avea probleme.
    One of these days I'm going to cut you into little pieces.

  19. #19
    incepator
    Join Date
    Nov 2003
    Location
    Bucuresti, Regie
    Posts
    33
    Reputatie
    1

    Semifinale de Mondial [b]sau[/b] Finale de Continental

    Au ramas cei 4 muschetari ai rugby-ului mondial.Nu cred ca puteau fi doua semifinale mai interesante decat astea.Si poate e mai bine asa.Ce mod mai bune de a decide cine este cel mai bun in lume, atat la nivel mondial cat si la nivel continental decat un Campionat Mondial.
    Desi ,personal, cred ca Anglia nu prea va avea probleme cu Franta, este o ocazie in plus pentru a se decide cine e mai bun in Europa la ora actuala.
    Cealalta semifinala se anunta a fi un meci de infarct.Desi Australia e gazda,meciurile cu Noua Zeelanda practic se joaca pe teren neutru si avnd in vedere forma All-Blacks ( ) se anunta a fi mai mult o finala decat o semifinala.
    Oricum nu cred ca este fan al acestui sport care sa nu se uite la aceste meciuri,si cine stie poate peste 50 de ani va fi si Romania acolo sus.Poate Argentina nu ne va mai umili ca acum, iar cand jucam cu Australia va fi si o prima de victorie,nu doar de limitare a diferentei de puncte la care luam bataie.

  20. #20
    spirit libertin Gabriel's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Location
    Bucuresti
    Posts
    2,731
    Reputatie
    1
    king , pe ce te bazezi cand spui ca Anglia nu prea va avea probleme cu Franta ? eu zic ca va avea destule probleme ..iar meciul este deschis oricarui rezultat. Franta are o echipa mai odihnita.

    Mi-a placut mult meciul dintre Anglia si Tara Galilor. galezii au luptat sublim in fata unui adversar mult mai puternic.
    One of these days I'm going to cut you into little pieces.

  21. #21
    incepator
    Join Date
    Nov 2003
    Location
    Bucuresti, Regie
    Posts
    33
    Reputatie
    1
    Pe ce ma bazez cand spun ca Anglia e mult mai buna decat Franta?
    Simplu. Franta nu mai are echipa pe care a avut-o la ultimul Mondial, iar Anglia a cunoscut o crestere de forma extraordinara in ultimii 2 ani.Sigur nu spun ca Franta nu are nici o sansa, totusi e o semifinala de Campionat mondial si mai este si orgoliul pe care il implica acesti meci,dar sa nu uitam ca inainte de aceasta competitie Anglia a reusit sa invinga si Australia si Noua Zeelanda in meciuri test,iar Franta nu a vut un sezon prea bun.
    Calificarea Frantei in semifinale era oarecum de asteptat,dar ,personal, nu ii vad capabil de a se impune mai departe.
    Oricum va fi un meci pe viata si pe moarte,dar eu ii vad pe englezi in finala.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •