Page 1 of 6 123 ... LastLast
Results 1 to 21 of 125

Thread: Ce racheta folositi ?

  1. #1
    sport legend Ady's Avatar
    Join Date
    Feb 2005
    Location
    Bucuresti
    Posts
    4,198
    Reputatie
    1

    Ce racheta folositi ?

    Cand am citit titlul altui thread de aici mi-a venit ideea asta . Si pentru ca am vazut ca multa lume intra pe forum pentru a primi sfaturi despre cum sa isi aleaga racheta m-am gandit sa scriem aici despre racheta(ele) fiecaruia ( ce e bun la ea/ele si ce nu).

    Eu folosesc un Prince Force 3 Phycon TI oversize . Din cate am inteles cand mi-am cumparat-o are 3 versiuni normal, oversize si superoversize . Eu o am pe cea din mijloc si se simte ca este mai mare , are sweet spot-ul destul de mare , deci daca nu lovesti fix in centru mingea se duce totusi bine . Este deci o racheta care ofera un control destul de bun .
    De mentionat ca nu are forma aceea ciudata pe care o au majoritatea oversize-urilor .
    Are 290 grame si este facuta din titan si grafit .
    Singurul lucru care nu imi place este ca la noi nu exista reprezentanta Prince si nu gasesc pe nicaieri grip ca cel pe care l-a avut cand am cumparat-o .

    Astept si pe altii sa scrie aici ...
    Attached Images Attached Images

  2. #2
    incepator enache biz's Avatar
    Join Date
    Jun 2005
    Location
    Constantza
    Posts
    49
    Reputatie
    1
    eu folosesc babolat exact ca a lu roddick - 4 rachete

    poza putetzi vedea aici
    http://www.dono.com.cn/images/star/roddick-04.jpg

  3. #3
    senior lethal's Avatar
    Join Date
    Mar 2005
    Posts
    177
    Reputatie
    1
    eu am mai multe rachete Major,Head,Wilson ,dar care cu care joc cel mai bine este un Fischer Pro Tour

  4. #4
    incepator Pos74's Avatar
    Join Date
    Aug 2005
    Location
    Bucuresti
    Posts
    37
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by enache biz
    eu folosesc babolat exact ca a lu roddick - 4 rachete
    e aia pure drive? si cum e?
    [I]Daca D-zeu nu a avut nevoie de om atunci de ce l-a mai creat?[/I]

  5. #5
    sport legend Ady's Avatar
    Join Date
    Feb 2005
    Location
    Bucuresti
    Posts
    4,198
    Reputatie
    1
    Chiar nu mai joaca nimeni tennis ? nu vreti sa ne impartasiti parerile despre rachetele voastre ?

  6. #6
    manager
    Join Date
    Jun 2005
    Location
    bucuresti
    Posts
    277
    Reputatie
    1
    pai dupa ce ati pus toti rachete profesioniste noi ce sa mai zicem
    eu am Head normal dar la cum joc nu-mi trebuie nimic exceptional

  7. #7
    incepator
    Join Date
    Oct 2005
    Posts
    3
    Reputatie
    1
    Eu mi-am luat de curand un Wilson Hammer 6 Mid size, ofera mai mult control asupra mingii si viteza. Inainte am avut un MAjor, da e mai bun Wilsonul

  8. #8
    incepator
    Join Date
    Aug 2005
    Location
    Cluj Napoca
    Posts
    2
    Reputatie
    1
    Eu am preferat sa cumpar rachete second doar pentru ca am avut astfel ocazia sa le testez. Am inceput cu un Major (estimata la L5) desi nu am gasit pe net nimic despre aceasta racheta. Culmea ca pe acest thread si Lethal si Marius mentioneaza Major. Stiti ceva mai multe despre firma asta (si de unde pot fi achizitionate rachete Major)?
    Oricum, acum o luna am testat un Head Prolite care fiind L4 mi se potriveste mai bine: cu Major nu puteam sa dau tare dar puteam mai bine sa returnez mingile care veneau tare; si invers cu Head-ul (care imi da posibilitatea sa joc mult mai agresiv cu jucatori de talia mea, dar cu care nu prea fac fata la jucatorii mai buni ca mine). Deci clar, conteaza si tipul de joc care il practica partenerul. Probabil cind o sa mai evoluez si o sa pot sa generez mai multa forta, o sa mi se potriveasca mai bine Majorul. Sau probabil exista pe undeva o racheta care mi se potriveste perfect (si care la altii s-ar putea sa fie nepotrivita) ! Din pacate la Cluj nu poti sa testezi orice model de racheta, care conform specificatiilor de pe net, banuiesti ca ti s-ar potrivi !

  9. #9
    Anti-prostie Apolini's Avatar
    Join Date
    Aug 2005
    Posts
    618
    Reputatie
    1
    Eu joc tot cu un WIlson Hammer 6. Inainte am avut un Head Titanium S2 si acum un an am probat mai multe rachete. cel mai mult mi-a placut Wilson Hammer 6 cu suprafata de 613 cm3. Multi amatori joaca cu Hammer 6 cu suprafata 665cm3. Are 260 g, ceva mai mult cu racordaj si cu Overgrip, dupa mine racheta asta este un succes total pentru WIlson. Ofera mult control si in acelasi timp forta. Pacat ca a aparut deja Hammer 7 si nu se mai fabrica racheta mea. Ieri am apucat sa iau ultimul Hammer 6 de pe stocul de la Tennismall. Am vazut foarte multe jucatoare de tenis care folosesc racheta asta si majoritatea au 2 rachete si mai cauta inca o a 3-a dar nu se mai gaseste nici in romania si nici in occident.

  10. #10
    sportaholic Vadim's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Location
    Bucuresti
    Posts
    21,240
    Reputatie
    1
    Am jucat cu un Prince, din august mi-am luat un Head TI S5 oversize, care este mult mai pe gustul meu: mai usoara si de forta.

  11. #11
    incepator
    Join Date
    Nov 2005
    Posts
    4
    Reputatie
    1

    Head Flexpoint Radical OS

    Eu acum folosesc un Head Flexpoint Radical OS facuta pe comanda.super buna racheta (Agassi)

  12. #12
    incepator
    Join Date
    Nov 2005
    Posts
    12
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Ady_Einstein
    Cand am citit titlul altui thread de aici mi-a venit ideea asta . Si pentru ca am vazut ca multa lume intra pe forum pentru a primi sfaturi despre cum sa isi aleaga racheta m-am gandit sa scriem aici despre racheta(ele) fiecaruia ( ce e bun la ea/ele si ce nu).

    Eu folosesc un Prince Force 3 Phycon TI oversize . Din cate am inteles cand mi-am cumparat-o are 3 versiuni normal, oversize si superoversize . Eu o am pe cea din mijloc si se simte ca este mai mare , are sweet spot-ul destul de mare , deci daca nu lovesti fix in centru mingea se duce totusi bine . Este deci o racheta care ofera un control destul de bun .
    De mentionat ca nu are forma aceea ciudata pe care o au majoritatea oversize-urilor .
    Are 290 grame si este facuta din titan si grafit .
    Singurul lucru care nu imi place este ca la noi nu exista reprezentanta Prince si nu gasesc pe nicaieri grip ca cel pe care l-a avut cand am cumparat-o .

    Astept si pe altii sa scrie aici ...
    Aceeasi racheta o folosesc si eu,imi place foarte mult pentru ca imi confera un control destul de ridicat. In opini mea Prince Tour Diablo Mid ofera cel mai mare control.

  13. #13
    incepator
    Join Date
    Nov 2005
    Posts
    10
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Ady_Einstein
    Eu folosesc un Prince Force 3 Phycon TI oversize . Singurul lucru care nu imi place este ca la noi nu exista reprezentanta Prince si nu gasesc pe nicaieri grip ca cel pe care l-a avut cand am cumparat-o .

    Astept si pe altii sa scrie aici ...
    Code:
    http://www.princetennis.com/dealerlocator/PrinceTennis/Search.aspx?retCategoryID=190&retProductID=805
    Prince Tennis Dealer Locator

    Company: Egibo
    Address: Egibo Prod Impex Srl, via Tokyo 5
    Bucarest,
    Phone: 40 21322 7020
    Fax: 40 21323 7160
    Email: egibo@snmail.softnet.ro
    Player Profiles - What your favorite Pros play
    Code:
    http://racquetdepot.com/profiles.php

    http://racquetdepot.com/profiles.php
    N Code nSix-One Tour 90" Wilson
    Head FlexPoint Radical Oversize Racquet
    Babolat Aero Pro Drive Racquet
    Dunlop M-Fil 300 Racquet
    Head FlexPoint Radical MidPlus Tour Racquet
    Babolat Aero Pro Drive Racquet
    Tour Diablo Mid Prince
    Dunlop M-Fil 200 Racquet
    Prince O3 Tour Tennis Racquet
    Dunlop M-Fil 200 Racquet
    N Code N Pro Surge 100 Racquet Wilson
    Yonex Ultimum RD Ti-80
    Tour Diablo Mid Prince
    Head Liquidmetal Prestige MidPlus Racquet
    Prince More Control DB 800 Racquet 68USD
    N Code N Tour 95 Racquet Wilson
    Yonex RDS 001 98 Racquet
    Yonex Nanospeed RQ 7 MidPlus racquet 289gr
    Yonex RDS 003 Racquet
    Yonex V-Con 17 289gr
    Yonex RDX 300 98

    Cu rachetele astea joaca profesionistii.

  14. #14
    sport legend rasheedkpenny's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Location
    Bucuresti(L-V)/Brasov(SD)
    Posts
    3,313
    Reputatie
    1
    Am primit si eu cadou un Wilson MachPro din grafit si titan. Head size 710 cm patrati, asta e normal sau over-size?

    Ramane sa invat sa joc k lumea, cu antrenament mult o sa-mi iasa!
    Attached Images Attached Images
    Last edited by rasheedkpenny; 11th May 2006 at 17:33.

  15. #15
    sport legend Ady's Avatar
    Join Date
    Feb 2005
    Location
    Bucuresti
    Posts
    4,198
    Reputatie
    1
    @disconected : multam , chiar nu gasisem atunci si intre timp renuntasem sa caut si imi luam grip de la head din unirii
    ps : bine ai venit pe forumul OLS

  16. #16
    retired Cneazul's Avatar
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    in the middle of nowhere
    Posts
    8,584
    Reputatie
    1
    io folosesc : senior nassau magnum opus

  17. #17
    junior amatorul's Avatar
    Join Date
    May 2006
    Location
    Bicaz, Neamt
    Posts
    124
    Reputatie
    1

    Racheta mea

    Eu am folosit un Prince Phycon Force 3 normal exact ca al tau.Mi-a placut dar avea lipsa de forta.De aceea mi-am luat de curand un Babolat Soft Drive.E super racheta.Foarte usoara, ideala pentru un slice perfect, la voleu, si mai ales la serviciu!Ti-o recomand si tie!Ai putea sa o gasesti la vreo 119$ da poate si mai ieftin pe la bucuresti sau la Iasi sau la Constanta. Noroc!

  18. #18
    real champs Pepsi-Cola's Avatar
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    Alba-Iulia
    Posts
    790
    Reputatie
    1
    Major mie imi place si nu am de gand sa o schimb

  19. #19
    incepator
    Join Date
    Nov 2005
    Posts
    4
    Reputatie
    1

    Head

    Cine are sau cine a incercat Head Flexpoint Liquidmetal? waiting for an answer

  20. #20
    incepator
    Join Date
    Nov 2005
    Posts
    4
    Reputatie
    1
    Dupa parerea mea e una dintre cele mai bune rachete existente.Eu am una...aproape noua facuta pe comanda si e...belea

  21. #21
    junior Dante's Avatar
    Join Date
    Dec 2005
    Location
    Bucuresti
    Posts
    61
    Reputatie
    1
    eu am un Dunlop Power MIdplus Vibratech si un Browning Interceptor.Nu am gasit date despre nici una din ele pe net.Poate pentru ca sunt modele mai vechi.As vrea sa-mi iau alta pe la maxim 2 milioane dar nu stiu inca ce.ce-mi recomandati? mentionez ca as vrea sa fie mid sau oversize si sa fie de forta
    [COLOR="Red"]STE[/COLOR][COLOR="Blue"]AUA[/COLOR], [COLOR="Red"]AC M[/COLOR]ILAN
    Con le tre dita della mano alzate/in curva con la Fossa e le Brigate/ovunque noi andrem/per sempre canterem/fanculo a chi non tifa rossoner!

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •